Co děláme

Xsam_4364

Žijeme přírodou, historií a kulturou. Rádi ovlivňujeme svět kolem sebe

Spolek Přátelé přírody, z. s. je národní nestátní nezisková organizace, jejíž místní skupiny a přidružení členové působí v několika krajích Česka. Zabývá se přírodou, kulturou a historií Českých zemí, poznáváním jiných krajů a kultur a aktivně spolupracuje s podobně naladěnými kolektivy v Česku i jinde ve světě. Dává příležitost seberealizace, aktivního trávení volného času, prostor pro dobrovolnictví a mezilidský kontakt. Náš spolek je součástí mezinárodního hnutí Přátel přírody (Naturefriends International, Naturfreunde Internationale) založeného v r. 1895. V současnosti v Česku k tomuto hnutí patří asi 600 členů působících v několika krajích. Jádro činnosti spolku se děje v jeho místních skupinách, některé z nich spolupracují se skupinami Přátel přírody z jiných států. Všichni naši členové mohou využívat mimo jiné pestrou nabídku turistického ubytování ve zhruba 800 Domech Přátel přírody v západní Evropě i jinde ve světě.

Navazujeme na předválečné Přátele přírody, kteří začali v Českých zemích působit r. 1897, kdy byla v Trnovanech u Teplic založena třetí celosvětově nejstarší skupina (po rakouské Vídni a Steyru). Na konci r. 1938 měli Přátelé přírody v Československu asi 5500 členů organizovaných ve 105 místních skupinách a provozovali 28 ubytovacích základen. Poté byla jejich činnost přerušena dvěma totalitami, nacistickou a komunistickou. Činnost Přátel přírody byla v Československu obnovena r. 1991, a to v Jablonci nad Nisou, a celostátní spolek byl znovuzaložen roku 1994 pod názvem Přátelé přírody České republiky.

V současnosti místní skupiny a přidružení členové spolku Přátelé přírody, z. s. propagují zdravé vztahy mezi lidmi a přírodou, poznávají přírodní a kulturní zajímavosti Českých zemí a připomínají jejich bohatou historii, nebojí se vyjet i jinam do světa, aktivně se podílejí na řešení aktuálních společenských témat a rádi se setkávají a spolupracují s jinými podobně naladěnými lidmi a pomáhají tak překračovat různé hranice, které nás rozdělují. Udržují partnerství v rámci Česka i s Přátel přírody v jiných státech, a to jak na ústřední, tak především na lokální úrovni a jsou otevření novým trendům a kontaktům. I vám.

Spolek Přátelé přírody, z. s. je v rámci českého environmentálního hnutí přidruženým členem Zeleného kruhu – asociace ekologických organizací - a členskou organizací Klimatické koalice. Mezinárodní spolupráci má náš spolek navázánu s německými NaturFreunde Sachsen (Přátelé přírody Sasko) a celoevropskou sítí UNITED for Intercultural Action. Některé naše místní skupiny mají další přímé partnery v rámci Česka, s nimiž je spojuje podobné zaměření činnosti, a spolupracují i se zahraničními partnery, které našly především v rámci celosvětového hnutí Přátel přírody (Naturefriends International), ale i jinde. V rámci této spolupráce probíhají společné projekty, setkávání členů, workshopy a semináře a výměny zkušeností.

Stanovy našeho spolku najdete zde.

Xmazury-104

Přátelé přírody: mezinárodní spolupráce za zdravou přírodu i společnost

Na počátku dnes celosvětového hnutí Přátel přírody stál v roce 1895 vídeňský svépomocný dělnický turistický spolek, jehož spoluzakladatelem byl i G. Schmiedl z Prostějova. Postupně se myšlenky hnutí, které oslovovaly stále více lidí, rozšířily na všechny obydlené světadíly. Hnutí Přátel přírody propaguje harmonické soužití člověka s přírodou, trvale udržitelný rozvoj a sociální spravedlnost. V současnosti se k hnutí hlásí více než 500 000 lidí v padesátce států Evropy, Afriky, Asie, obou Amerik i Austrálie. Tématy, která spojují Přátele přírody napříč kontinenty, jsou příroda a životní prostředí, úcta k vlastní historii, kvalita života, udržitelný rozvoj planety Země, zdravá společnost, ochrana klimatu, mezilidská solidarita a spolupráce. Ve většině států, kde působí, provozují Přátelé přírody své základny, kde je možno najít ubytování na zajímavých místech za zajímavé ceny. Takzvaných Domů Přátel přírody je v současnosti přes 700, převážně v Evropě, ale i na ostatních světadílech. Mnohé z nich postavili vlastníma rukama členové hnutí v průběhu jeho 125leté historie.

Na akcích s Přáteli přírody se o sebe nemusíte bát

Ať v horách, v lese, na vodě, na kole, ve městě, na hřišti či třeba v tělocvičně - všichni účastníci akcí organizovaných naším spolkem nebo jeho místními skupinami jsou pojištěni proti úrazu u Generali České Pojišťovny, a. s.

Je dobré vědět, že s námi můžete trávit svůj volný čas bezpečně a mít jistotu, že myslíme i na nepříjemné zážitky, které se mohou stát. O důvod víc, proč jezdit s námi!

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Podzimní 67. STEZKA – CYKLOTRASA Kolem Krkonoš Polskem

    7.7.2025

    20180929_135543čtvrtek 25 9. až neděle 28. 9. 2025 

    Předběžné propozice

    Co nás čeká na Stezce? Vyrazíme z Harrachova, resp. Tanvaldu na tři dny do Polska do údolí řeky Bóbr, pak přejedeme na českou stranu. Denní trasy nedlouhé, aby bylo dost času na poznávací aktivity a vychutnávání. Zlatým hřebem bude setkání se stovkami stezkařů v České Skalici a krásné babí léto.

    Noclehy na postelích a stravování v restauracích, oboje za své.

    Zpět do Prahy stezkovým zvláštním vlakem i s hytlákem na kola (vezou se bezplatně).

     

    Účastnický poplatek je 240 Kč (člen TAK 180 Kč) při včasném přihlášení a zaplacení do 10. 7., pak s přirážkou 70 Kč. jízdné zvláštním vlakem z Č. Skalice do Prahy 180 Kč včetně přepravy kola.

     

    Závazné přihlášky (jméno, příjmení, datum nar., telefon, e-mail) posílejte na mirek@pratele-prirody.cz

    a zápisné na účet Přátel přírody Praha č. 2701260867/2010

    do 10. července 2025.

    Info, dotazy, upřesnění apod.: Mirek Prokeš, 603 438 822, skype mirek.prokes

     

    Na setkání na cyklotrase Stezky se těší

    Mirek Prokeš 

  • Pozvánka: konference NFI v Temešváru

    13.5.2025
    Apuseni Kdo bude na konferenci reprezentovat naše Přátele přírody? Hledá se náš reprezentant!
    Hned po výroční konferenci NFI v Temešváru (Timisoara) nabízejí PP Rumunsko týdenní turistické putování po Transylvánii (národní parky Retezat a Apuseni s krasovou planinou Padiš). Podrobnosti jsou zde

    Vážení přátelé přírody,
    jménem představenstva NFI a organizace Naturefriends Romania vás zvu na nadcházející výroční konferenci NFI 2025 v Temešváru.
    Zapište si do kalendáře 27. září 2025 a těšíme se na vaši účast na této obohacující akci. Konferenční a ubytovací zařízení se nacházejí na stejné adrese, pouhých 5 minut od centra města, takže se můžete plně ponořit do místní atmosféry.
    Místo konání je součástí Polytechnické univerzity v Temešváru.
    Více informací o hotelu:
    Informace o hotelu Mapa Google: Casa Politehnicii 2
    Podrobné informace o navrhovaném programu, nákladech a místě konání naleznete ve formuláři Google a v přiložené pozvánce. Začněte prosím přemýšlet o své cestě a poté vyplňte tento formulář Google: https://forms.gle/uJjPoy46VePPZed56
    Důležité: Uzávěrka registrace je 15. června 2025.
    Při rezervaci vstupenek mějte prosím na paměti, že Rumunsko je o hodinu napřed oproti středoevropskému času (SEČ). Důležité informace po konferenci (začíná v pondělí 29. září): Pro ty, kteří chtějí Rumunsko dále prozkoumat, pořádá Naturefriends Timisoara 5denní výlet do Transylvánie, který zahrnuje dva Domy Naturefriends. V případě zájmu nás prosím kontaktujte.
    V případě jakýchkoli dotazů nebo potřeby další pomoci nás neváhejte kontaktovat. Těšíme se na vaši návštěvu v Temešváru!

    S pozdravem přátelským k přírodě, Elena

    Mirek Prokeš se nemůže akce zúčastnit, protože tou dobou povede cyklotrasu 67. Stezky (Jakuszyce - Jelenia Göra - Walbrzych - Trutnov - Č. Skalice)  
  • Velikonoce ve Švábsku

    8.5.2025

    Skupina před zámkem Grafeneck Během velikonočních prázdnin Přátelé přírody Praha a Mladí přátelé přírody Metzingen spolu navštívili památky a přírodu biosférické rezervace Švábský Alb. Také se zamýšleli nad tím, jak by mohla vypadat budoucí spolupráce v oblasti práce s mládeží. Základem by měly být mimo jiné aspekty udržitelného rozvoje a vzdělávání k udržitelné demokracii. Nemělo by se zanedbávat ani poznávání kultury a historie. Konkrétní koncept bude rozpracován na následné schůzce v červnu v Praze.
    I přes nabitý program a několik namáhavých dnů bylo stále spousta zábavy a očekávání účastníků byla plně naplněna.

    Úvodní foto: Skupina před zámkem Grafeneck

    Další foto k prohlédnutí: zde

Starší »