V sobotu 6. června 2020 proběhl už posedmé Den pro přírodu

Členové a příznivci spolku Přátelé přírody, z. s. oslavili svůj svátek akcemi na různých místech Česka, ale v myšlenkách všichni spolu

Xspolecna Pokud jste se chtěli o první červnové sobotě přidat ke Dni pro přírodu, mohli jste si vybrat hned z několika akcí, které se konaly ve stejném termínu na různých místech v Česku. Tento svůj svátek neslaví členové a příznivci celostátního spolku Přátelé přírody na jednom místě, ale v lokalitách, kde působí jeho místní skupiny. Ty vždy v sobotu nejbližší 5. červnu, na který připadá Světový den životního prostředí, podnikají pod společným logem "Den pro přírodu" akce mající za cíl ukázat zájemcům o aktivní strávení volného času přírodu jako místo, kde lze dělat a zažít spoustu zajímavého. 

A nemusí to být zrovna nějak složité, aby z toho byl úspěšný den, který vám zvedne náladu. Tak se 6. června 2020 na Českolipsku po výletě kolem rybníků a skal opékaly špekáčky, na Jablonecku se vypravili na naučnou stezku prarodiče s vnoučaty a na Olomoucku proběhl společný výlet pěších turistů a cyklistů podél bývalé Jantarové stezky. Z ohlasů je zřejmé, že si to všichni moc užili a Den pro přírodu strávili tím, co rádi dělají a co si sami vymysleli.

Nic složitého, že? V jednoduchosti je krása, jak říká klasik. Na objevování světa za městem s Přáteli přírody nepotřebujete žádné speciální ani nákladné vybavení, a ani velké peníze. Většinou stačí zabalit svačinu, skočit do bot a přijít na sraz.

Pokud vám to nevyšlo nyní, nemusíte čekat na příští rok. Skupiny spolku Přátelé přírody jsou stále otevřené novým členům i zájemcům o nárazovou činnost. Stačí se nakontaktovat na skupinu podle místa vašeho bydliště a přijít na některou z akcí.

Liberečtí Přátelé přírody slavili výletem na Stezku hastrmanů s vůní ohně a špekáčků

49994a16-26ba-4cb1-87b6-69a3425ae500 Náš Den pro přírodu začal na vlakovém nádraží v Brništi, kam nás 12 přijelo z Liberce a pět z Mimoně. V plánu bylo projít se naučnou Stezkou hastrmanů tematicky zasazenou do zdejší krajiny s rybníky a skalami. Brniště je velice pěkná obec a hlavně krásně udržovaná. Její jméno je odvozeno od názvu brn, což znamená ve staročeštině mokřad nebo bahnisko. Hledat ji musíte mezi Libercem a Českou Lípou.

Stezka hastrmanů vede šestikilometrovým okruhem podél Brnišťského rybníka a rybníka Vratislav. Po trase je několik hezky upravených zastavení s lavičkami, naučnými tabulemi o vodní říši a dřevěnými sochami hastrmanů. Stezku jsme si ještě prodloužili o skalní okruh s vytesanými reliéfy.

Na konci cesty nás již čekalo posezení u ohně a opečených buřtíků, které zatím připravil Jirka. Po společném potlachu jsme se vydali k vlaku, kde jsme se rozloučili a odjeli domů, buď do Liberce, nebo do Mimoně. Počasí bylo celkem příznivé – za celý den spadlo jen pár kapek.

Hana J. Hovorková, Přátelé přírody, z. s. - skupina Liberec

Den pro přírodu na Jablonecku: Pátý společný výlet prarodičů s vnoučaty

Přátelé přírody Jablonec nad Nisou už popáté zasvětili Den pro přírodu společnému výletu prarodičů s vnoučaty. Cíl máme stále stejný: strávit příjemný den společným putováním, při kterém se děti něco dovědí o přírodě, kterou mají jejich babičky a dědové tak rádi. Prarodiče se při tom zcela jistě dovědí něco o svých vnoučatech. Letos jsme zvolili trasu nedaleko Jablonce. Vlastním autobusem jsme se nechali dovézt do Harcova, odtud vystoupali na Harcovský hřeben a zpět do Jablonce se vrátili po turistických nebo neznačených cestách. Nejkratší trasa měřila sedm, nejdelší asi 12 km.

Po vypsání programu výletu se přihlásilo celkem 40 zájemců, z toho přesně polovinu tvořily děti. Na akci tohoto typu u nás doposud absolutně rekordní počet! Navíc děti různých věkových kategorií (nejmladšímu bylo dva a půl, o nejstarším účastníkovi taktně pomlčíme). Byla to opravdu výzva pro pořadatelky Světlanu a Sylvu.

Protože jsme zvolili trasu po Lesní naučné stezce, kterou vybudovala Společnost přátel přírody „Čmelák“, měli jsme úlohu značně ulehčenou. Celkem 10 panelů podél cesty z Harcova na hřeben splnilo nejen naučně vzdělávací funkci, ale poskytlo také zajímavé hravé úkoly pro děti. Pro ty nejstarší jsme pak měli připravené pracovní listy. Ale i velcí školáci si s malými rádi zasoutěžili, postavili domečky pro lesní skřítky, zahráli si hru Na hajné a pytláky a Na veverky.

Jestli tyhle hry neznáte, měli byste příště jít s námi! A vezměte s sebou vnoučata! Společně stráveného dne určitě nikdo nelitoval, ani když počasí nebylo ideální.

Sylvie Staňková, Přátelé přírody Jablonec nad Nisou, z. s.

Olomoucký retro výlet vedl za vodníkem na Bystřičku

Img_1249

Výletem pro pěší i cyklisty „Za vodníkem na Bystřičku“ přispěla ke Dni pro přírodu olomoucká skupina našeho spolku, Malá liška. Akce byla součástí takzvaného retro cyklu, v rámci kterého si Olomoučtí letos připomínají desáté výročí svého založení a jdou po stopách úspěšných akcí z dřívějška.

Sobotní výlet do údolí řeky Bystřice, kterým ve středověku vedla Jantarová stezka od Baltu až do Byzance, navázal na úspěšnou akci z roku 2011. Tehdy byli na trase jen pěší turisté, ale v roce 2016 zkusili Lišáci kombinovaný výlet pro pěší i cyklisty a tahle verze proběhla i nyní, 6. června 2020, k plné spokojenosti všech 30 účastníků. Turisté vyrazili vlakem do Domašova nad Bystřicí, odkud ušli 15 kilometrů do Hrubé Vody podél řeky Bystřice razící si cestu skalnatým údolím. Cyklisté jeli po vlastních už z Olomouce přes pramen Těšíkovské kyselky a v Jívové sjeli do kaňonu Bystřice, kterým předjeli pěšáky, takže se obě skupiny podle plánu potkaly v cíli a společně připily na zdar Dne pro přírodu. Cyklisté pak ještě pokračovali dále do Olomouce, takže na konci trasy měli v nohách přes 60 kilometrů.

Na rozdíl od severních Čech na Olomoucku počasí přálo, a tak zmoknul jen ten, kdo při brodění s kolem spadl do řeky.

Hynek Pečinka, Přátelé přírody, z. s. - skupina Malá liška

Jak jsme slavili Den pro přírodu - 6. června 2020 na různých místech Česka

Fotky 1 - 8: Den pro přírodu oslavili liberečtí členové našeho spolku výletem na Stezku hastrmanů u Brniště na Českolipsku, který zakončili opékáním špekáčků. Fotky 9 - 12: Jablonecký výšlap prarodičů s dětmi na Harcovský hřeben. Fotky 13 - 21: Pěšky i na kolech se vydali olomoučtí Přátelé přírody do údolí řeky Bystřičky strávit příjemnou červnovou sobotu.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Už pošesté slaví čeští Přátelé přírody svůj svátek

Den pro přírodu proběhne současně na několika místech Česka

O prvním červnovém víkendu můžete i vy oslavit Den pro přírodu. Tento pohyblivý svátek členů a příznivců spolku Přátelé přírody, z. s. připadá vždy na sobotu nejbližší 5. červnu, kdy si připomínáme Světový den životního prostředí. V roce 2020 oslaví čeští Přátelé přírody svůj svátek už pošesté. A pomoct jim s tím můžete i vy.

Přidejte se k některé z akcí plánovaných v sobotu 6. června 2020 místními skupinami spolku Přátelé přírody, z. s. a zažijte přírodu jako skvělé místo pro trávení volného času. Přátelé přírody chtějí také v tento den zviditelnit, že je v jejich spolku, jehož skupiny jsou aktivní v několika krajích České republiky, několik stovek podobně zaměřených lidí, kteří rádi objevují přírodu, uvědomují si její důležitost pro svůj život, přispívají k její ochraně a rádi s sebou vezmou do přírody i ostatní. Chtějí také umožnit novým zájemcům o členství, aby se ke spolku přidali.

Své dojmy z těchto akcí doplněné třeba i o několik fotek nám můžete poslat na e-mail info@pratele-prirody.cz. Ze všech aktivit pořádaných pod společným logem Dne pro přírodu následně připravíme souhrnnou reportáž.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(1)

Aktuality

  • 11. setkání Přátel přírody ve Svoru

    20.10.2024

    Dsc_7192 Jedenáctý ročník celostátního setkání Přátel přírody se uskutečnil v malebném kraji Lužických hor. Jako základnu pro náš sraz jsme zvolili Rekreační středisko Star Line u obce Svor v Libereckém kraji, na jižním okraji Šluknovského výběžku. Středisko je ze tří stran obklopeno lesy a nachází se přímo naproti hoře Klíč. Nejbližší město, Nový Bor, leží asi 5 km daleko a Česká Lípa přibližně 15 km. Každý si mohl vybrat trasu podle své chuti a kondice a objevovat tak krásy okolní přírody a historických památek. Večer se nesl v přátelské atmosféře, kdy se hrálo na kytary, tančilo, vzpomínalo na společné zážitky a tvořilo. Někteří účastníci se rozhodli pro náročnější výstup na znělcový kužel vysoký 760 metrů, na horu Klíč. V pátek se rozjeli do okolí Cvikova nebo do pískovcového údolí Pekla. V sobotu si mohli vybrat trasu na rozhlednu Jedlovou nebo do skalního města Sloup v Čechách. Bonusem sobotního programu bylo také Mezinárodní sklářské sympozium, které přidalo další zajímavý zážitek do celého setkání. I když počasí bylo chladné a místy sychravé, i tento ročník se vydařil a účastníci si ho užili naplno. Více ohlasů a střípků najdete zde

  • 10. výroční konference NFI v Heerlenu v Nizozemsku

    23.9.2024

    460739169_930533589118475_4480450381209075603_n

    460862449_930534102451757_4583998205332442998_n

    Ohlédnutí za již 10. výroční konferencí NFI v Heerlenu v Nizozemsku, které se zúčastnil Mirek Prokeš. Přátelé z Nizozemska, kteří se  zúčastnili této nezapomenutelné události, posílají srdečné pozdravy a poselství všem: „Ve světě, kde konflikty stále vrhají stín, jsme jednotní v našem závazku k lepší budoucnosti. Dnes byl podán mírový návrh, který symbolizuje naši kolektivní snahu ukončit války v Evropě i mimo ni. Společně věříme v sílu přírody a lidstva, která podporuje harmonii." Další ročník se již začíná připravovat, podrobnosti o konferenci se brzy dozvíme od Mirka! Další fotky jsou zde:#NFIConference #Heerlen2024 #WeekendVibes #naturefriendstogheter #naturefriendsinternational

     460933270_930533862451781_6360068084892522742_n460852888_930534325785068_8967279605953712706_n

  • Na desítkách míst v Česku se lidé mohou zúčastnit přednášek o životě netopýrů

    15.8.2024

    2188452971

    Na desítkách míst v Česku se lidé mohou zúčastnit přednášek o životě netopýrů

    Přednášky či noční exkurze nabídne program Netopýřích nocí. Akce se mezi 17. srpnem a 20. zářím budou konat na více než 50 místech v Česku, informovali organizátoři v tiskové zprávě. Mezinárodní noc pro netopýry pořádají Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON) a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) ve spolupráci s řadou památek, muzeí a nevládních organizací. „Letos zveme na celkem 53 netopýřích nocí. Na lokalitách atraktivních pro lidi i letouny, jako jsou hrady, zámky, jeskyně nebo staré parky, se lidé mohou těšit na hravé aktivity pro děti, přednášky, besedy i vycházky s odborníky a rovněž na ukázky metod výzkumu netopýrů s pomocí ultrazvukových detektorů či odchytu do sítí. Na řadě míst nebudou chybět ani oblíbená blízká setkání s ochočenými handicapovanými netopýry,“ uvedla koordinátorka akce Jana Vandrovcová.

    Život netopýrů může být mnohdy úzce spjat s lidskými životy. Netopýří úkryty se mohou nacházet v nejrůznějších budovách, včetně panelových a rodinných domů, ve starých stromech v parcích a zahradách. Nejvíce ohrožuje netopýry zánik jejich tradičních úkrytů. „Problematické jsou rekonstrukce budov, rozsáhlá kácení vzrostlých stromů či nešetrné zásahy a rušení na zimovištích. Dlouhodobě se proto kromě monitoringu a praktických opatření zaměřujeme na seznamování široké veřejnosti se způsobem života netopýrů a možnostmi nekonfliktního soužití s nimi,“ dodala Vandrovcová.

    Lidé si v rámci programu mohou prohlédnout handicapované netopýry, poslechnout si přednášky o jejich životě anebo jít na vycházku s ultrazvukovým detektorem ke sledování lovecké aktivity volně žijících netopýrů. Pro děti je připravený na některých místech i naučný film. Na některé akce je nutné se registrovat dopředu. Podrobný program mohou lidé najít na webu akce.

    Zdroj: archiv ČESON

Starší »