Co děláme

Xsam_4364

Žijeme přírodou, historií a kulturou. Rádi ovlivňujeme svět kolem sebe

Spolek Přátelé přírody, z. s. je národní nestátní nezisková organizace, jejíž místní skupiny a přidružení členové působí v několika krajích Česka. Zabývá se přírodou, kulturou a historií Českých zemí, poznáváním jiných krajů a kultur a aktivně spolupracuje s podobně naladěnými kolektivy v Česku i jinde ve světě. Dává příležitost seberealizace, aktivního trávení volného času, prostor pro dobrovolnictví a mezilidský kontakt. Náš spolek je součástí mezinárodního hnutí Přátel přírody (Naturefriends International, Naturfreunde Internationale) založeného v r. 1895. V současnosti v Česku k tomuto hnutí patří asi 600 členů působících v několika krajích. Jádro činnosti spolku se děje v jeho místních skupinách, některé z nich spolupracují se skupinami Přátel přírody z jiných států. Všichni naši členové mohou využívat mimo jiné pestrou nabídku turistického ubytování ve zhruba 800 Domech Přátel přírody v západní Evropě i jinde ve světě.

Navazujeme na předválečné Přátele přírody, kteří začali v Českých zemích působit r. 1897, kdy byla v Trnovanech u Teplic založena třetí celosvětově nejstarší skupina (po rakouské Vídni a Steyru). Na konci r. 1938 měli Přátelé přírody v Československu asi 5500 členů organizovaných ve 105 místních skupinách a provozovali 28 ubytovacích základen. Poté byla jejich činnost přerušena dvěma totalitami, nacistickou a komunistickou. Činnost Přátel přírody byla v Československu obnovena r. 1991, a to v Jablonci nad Nisou, a celostátní spolek byl znovuzaložen roku 1994 pod názvem Přátelé přírody České republiky.

V současnosti místní skupiny a přidružení členové spolku Přátelé přírody, z. s. propagují zdravé vztahy mezi lidmi a přírodou, poznávají přírodní a kulturní zajímavosti Českých zemí a připomínají jejich bohatou historii, nebojí se vyjet i jinam do světa, aktivně se podílejí na řešení aktuálních společenských témat a rádi se setkávají a spolupracují s jinými podobně naladěnými lidmi a pomáhají tak překračovat různé hranice, které nás rozdělují. Udržují partnerství v rámci Česka i s Přátel přírody v jiných státech, a to jak na ústřední, tak především na lokální úrovni a jsou otevření novým trendům a kontaktům. I vám.

Spolek Přátelé přírody, z. s. je v rámci českého environmentálního hnutí přidruženým členem Zeleného kruhu – asociace ekologických organizací - a členskou organizací Klimatické koalice. Mezinárodní spolupráci má náš spolek navázánu s německými NaturFreunde Sachsen (Přátelé přírody Sasko) a celoevropskou sítí UNITED for Intercultural Action. Některé naše místní skupiny mají další přímé partnery v rámci Česka, s nimiž je spojuje podobné zaměření činnosti, a spolupracují i se zahraničními partnery, které našly především v rámci celosvětového hnutí Přátel přírody (Naturefriends International), ale i jinde. V rámci této spolupráce probíhají společné projekty, setkávání členů, workshopy a semináře a výměny zkušeností.

Stanovy našeho spolku najdete zde.

Xmazury-104

Přátelé přírody: mezinárodní spolupráce za zdravou přírodu i společnost

Na počátku dnes celosvětového hnutí Přátel přírody stál v roce 1895 vídeňský svépomocný dělnický turistický spolek, jehož spoluzakladatelem byl i G. Schmiedl z Prostějova. Postupně se myšlenky hnutí, které oslovovaly stále více lidí, rozšířily na všechny obydlené světadíly. Hnutí Přátel přírody propaguje harmonické soužití člověka s přírodou, trvale udržitelný rozvoj a sociální spravedlnost. V současnosti se k hnutí hlásí více než 500 000 lidí v padesátce států Evropy, Afriky, Asie, obou Amerik i Austrálie. Tématy, která spojují Přátele přírody napříč kontinenty, jsou příroda a životní prostředí, úcta k vlastní historii, kvalita života, udržitelný rozvoj planety Země, zdravá společnost, ochrana klimatu, mezilidská solidarita a spolupráce. Ve většině států, kde působí, provozují Přátelé přírody své základny, kde je možno najít ubytování na zajímavých místech za zajímavé ceny. Takzvaných Domů Přátel přírody je v současnosti přes 700, převážně v Evropě, ale i na ostatních světadílech. Mnohé z nich postavili vlastníma rukama členové hnutí v průběhu jeho 125leté historie.

Na akcích s Přáteli přírody se o sebe nemusíte bát

Ať v horách, v lese, na vodě, na kole, ve městě, na hřišti či třeba v tělocvičně - všichni účastníci akcí organizovaných naším spolkem nebo jeho místními skupinami jsou i v roce 2022 pojištěni proti úrazu u Generali České Pojišťovny, a. s.

Je dobré vědět, že s námi můžete trávit svůj volný čas bezpečně a mít jistotu, že myslíme i na nepříjemné zážitky, které se mohou stát. O důvod víc, proč jezdit s námi!

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(2)

Aktuality

  • Ptákem roku 2023 je polák velký. Je ohrožený, přesto se smí v Česku střílet

    28.2.2023

    Polák velký. Zdroj: birdlife.cz Letošním ptákem roku je polák velký, potápivý pták s výrazným zbarvením samců. Oceněním právě poláka Česká společnost ornitologická upozorňuje na problémy českých rybníků. Intenzivně se na nich hospodaří, na jednu stranu mizí vegetace na březích a zároveň břehy a ostrovy zarůstají dřevinami. To všechno poláka velkého vytlačuje z české krajiny. Navíc je v Česku stále povolen jeho lov.

    Polák velký je středně velká potápivá kachna. Pozorovat ho můžeme na vodních plochách, především rybnících. Ovšem čím dál méně. Z naší dříve nejpočetnější kachny se stal ohrožený druh. Za posledních třicet let jsme přišli o třetinu české populace poláků. Důvodem je intenzivní rybníkářství s nadměrnou rybí obsádkou, úbytek příbřežní vegetace a zarůstání břehů a ostrůvků dřevinami. Problematické je také střílení poláků, kteří jsou v Česku dosud na seznamu lovné zvěře. Více...

  • Severští páni: Na Hromnice o zlomený šíp více

    16.2.2023

    329139367_532803268923481_8721796285921478512_n_rvv Krnovští Přátelé přírody ze Společenství Severských pánů v sobotu 4. února vyrazili na Opavsko. Ve vesnici Melč, kde je hezký empírový zámek, se  zúčastnili menší zdravotní procházky po lese. V něm se najednou objevily všemožné bytosti a rozmanitá zvířata. K jejich smůle měli Seveřané s sebou luky, kuš a dostatek šípů, takže z lesních tvorů byly najednou cvičné terče.

    Výlet se rázem proměnil na akci "Na Hromnice o zlomený šíp více" a účastníci si jej užili dvojnásob. Dodáváme, že lesní bytosti byly samozřejmě neživé, žádné skutečné zvíře nebylo při lukostřelbě zraněno.

  • Na konci března proběhne třetí brigáda Přátel přírody na pomoc lesu. Přidejte se i vy!

    15.2.2023

    V termínu 23. - 26. března 2023 se uskuteční na Slapech ve středních Čechách čtyřdenní Zámecká brigáda Přátel přírody. Po pěti letech se opět vracíme na místo činu. Kdo se tehdy zúčastnil, jistě potvrdí, že se akce velice po všech stránkách vydařila. Práce nám šla od ruky, poznali jsme se lépe navzájem, užili legraci a poznali jsme krásnou přírodu a slavné trampské osady.

    Nyní opět spojíme příjemné s užitečným. Odvedeme kus dobré práce a poznáme krásný kraj středního Povltaví, kolébku trampingu. Bonusem letošního ročníku je opět krásná příroda, přívětivé prostředí zámku Slapy a také jeho hospodářská část s živými zvířaty.

    Propozice a přihlášku najdete zde.

« Novější | Starší »