Na Karlovarsko směřovala naše cykloturistická akce s názvem "Lubenec na kole", a to v termínu 30. srpna - 3. září 2023. Pod vedením Dáši Jotovové se jí zúčastnilo 38 cyklistů.
V Lubenci jsme byli na jaře na turistickém zájezdě a protože se nám tam líbilo, připravili jsme zájezd i pro kolaře. Ubytování v RS Lubenec jsme již znali, bylo skromné, ale pro nás dostačující, také polopenze byla výborná. Areál je mimo civilizaci, blízko lesa a rybníka, po dni na kole to byla příjemná změna.
Autobus nás dopravil do Krušovic, tam jsme nasedli na kola , nakoukli do pivovaru a pokračovali do Lužné u Rakovníka. Zastavili jsme se u železničního muzea a obdivovali obrovské lokomotivy před ním. Po cyklostezkách jsme jeli přes Chrášťany, tam nás cyklostezka vedla přes chmelnici, ale museli jsme ji objet, byla rozježděná od traktorů a samé bláto. V Kněževsi jsme objevili krásné pohostinství s cukrárnou, pekárnou i bufetem a krásné posezení ve dvoře. Vedle jsme obdivovali kostel sv. Jakuba Většího, který je celý obklopen vodním příkopem. Po silničkách jsme jeli přes Petrohrad kolem zámku, v němž je dnes psychiatrická léčebna a zamířili do Lubence. Protože kolem Lubence vede karlovarská dálnice, měli jsme trochu problém se tam dostat. Někteří tlačili kola přes brod, jiní jeli kolem trati. Někteří jeli i kolem věznice, tam museli opravovat jedno kolo, ale s pomocí ochotných místních lidí mohli jet dál. Všichni dorazili včas na ubytování a na večeři.
Další den jsme se vypravili na sever od Lubence . Po hlavní silnici jsme dorazili do Vroutku, kde jsme zastavili u románského kostela sv. Jakuba Většího ze 13.st. a vedle stojícího kostela sv. Jana Křtitele, který je barokní. Projeli jsme Podbořany s pěkným náměstím a jeli směr Krásný Dvůr. Zastavili jsme u kaolínového lomu, ve kterém se už netěží. V Krásném Dvoře šli někteří na prohlídku zámku, ostatní se prošli po nádherném parku, který je největší a nejstarší v ČR. Je zde mnoho staletých stromů a několik zajímavých staveb, např. Panův templ, Obelisk, Gloriet a Novogotický Templ. Pokračovali jsme na kole do Nepomyšle, tam jsme odbočili k bývalému kaolínovému dolu, kde se dá koupat a místní ho nazývají Maledivy. To pro jemný bílý písek, modrou vodu a krásné prostředí. Přesto, že je tam vstup zakázán, lidé se tam koupou a i někteří naši účastníci si to velmi chválili. Naše cesta pokračovala do Valče. Je to malé městečko s mnoha památkami, zámkem, který vyhořel a nyní se opravuje, zámeckým parkem, kostelem sv.Jana Křtitele a pěknými starými domy na náměstí. Občerstvili jsme se na zámku v bufetu, někteří šli i na prohlídku zámku. Po posezení v parku jsme se vydali po cyklostezkách do Lubence. Po večeři nám naši tři kytaristé zahráli, ale šli jsme brzy spát, protože nás čekal náročný den.
Vyjeli jsme hned po snídani přes Tis u Blatna a Blatno. Tam jsme viděli barokní kostel sv. Michaela Archanděla, který je bohužel ještě neopravený. Cestou ze Žihle jsme zajeli do lesa, kde je mnoho skalních útvarů, největší je Viklan. Skály jsou součástí Přírodního parku Horní Střela. Jen kousek dál je obora s daňky, jsou jich snad stovky. Pozorováním stáda jsme strávili delší čas a proto jsme pospíchali dál do Rabštejna, nejmenšího města v ČR. Přes kamenný most ze 14.st. jsme přijeli k informačnímu středisku a dali si kávu v Café Četnická stanice. Vystoupali jsme po schodech ke kostelu sv. P.Marie Sedmibolestné a kostel si prohlédli. Potom už zase na kolo a trochu obtížnou cyklostezkou podél řeky. Museli jsme převést kola přes několik schodů u lávky přes řeku Střelu, ale potom už jsme jeli po silničce až do Chyše. Ochutnali jsme pivo ze zámeckého pivovaru a dojeli do Lubence, kde jsme poseděli u hostince Včelín na místním pivu. Večer jsme zase poseděli v klubovně.
Další den nás čekala trasa plná památek a krásných míst. Nejprve podél dálnice do Chyše a dále po silničkách do Močidlce, kde jsme zastavili u kostela sv. Jakuba Většího, který je původně gotický, potom barokní a čeká na opravu. V nejhorším stavu je hřbitov, který je plný povalených náhrobků. A potom nás čekal Manětín, krásně opravený zámek s nádherným parkem. Poseděli jsme v zámecké kavárně a prošli se po parku a potom i po městě, jehož centrum je městskou památkovou zónou, je zde mnoho barokních domů a soch. Pěkné je i místní informační centrum. Z dalších památek jsou pozoruhodné kostely sv. Jana Křtitele a sv. Barbory. Někteří účastníci se vydali ještě do Nečtin a navštívili zdejší novogotický zámek. Všichni jsme jeli zase přes Chyši, zastavili se samozřejmě v pivovarské zámecké restauraci a potom už dojeli do Lubence.
Poslední den jsme naložili zavazadla a většina odjela na kole směrem Kadaň. Někteří jeli přes Valeč, jiní přes Podbořany nebo Nepomyšl. Na chvíli jsme zastavili v Mašťově a prohlédli si náměstí s maloměstskými domy z 18.st. se zděným přízemím a hrázděným patrem. Dojeli jsme k řece Ohři a po ní do Kadaně. Je to krásné a upravené město s mnoha památkami, hradem, dochovaným opevněním, náměstím a bílou radniční věží. Po prohlídce města jsme naložili kola a vydali se k domovu. Jeli jsme kolem Nechranické přehrady, jejíž sypaná hráz je 3280 m dlouhá a je nejdelší svého druhu v Evropě. Dále krásnou českou krajinou s horou Řípem v pozadí, přes královské město Mělník a Mladou Boleslav do Jablonce.
Dojmy: Nádherná krajina, vesničky a města s úžasnými památkami, oblast s malým provozem aut a téměř bez lidí, stále ještě turisticky nedoceněná. I když jsme zde strávili dvakrát pět dní, musíme se sem zase brzy vrátit.
.
.
.