Slavíme 25 let českých Přátel přírody. Kořeny máme ale mnohem starší

Ppcz25 Na 16. února 2019 připadá 25. výročí obnovení celostátního spolku Přátel přírody v Českých zemích. Spolek ale navazuje na daleko starší kořeny počínající ještě na sklonku předminulého století. Nejprve si krátce připomeneme tyto historické souvislosti a pak se vrhneme do minulosti staré „jen“ čtvrt století.

Přátelé přírody působili na území dnešní České republiky už krátce po založení první skupiny ve Vídni roku 1895 (skupina vzniklá r. 1897 v Trnovanech u severočeských Teplic byla třetí celosvětově nejstarší skupinou) a postupně se rozrůstali tak, že v roce 1921 mohli v mladém Československu na svém pražském sjezdu založit celostátní spolek s názvem Přátelé přírody v ČSR. Tehdejší Přátelé přírody byli až na několik málo výjimek čistě německojazyční a působili v pohraničních oblastech Československa. Svépomocí budovali své turistické základny, takzvané Domy Přátel přírody, aby měli kde přespávat ze soboty (tehdy pracovní den) na neděli. Před válkou měli v ČSR 39 nemovitostí (i ve Vysokých Tatrách), z nichž se dodnes zachoval jediná – Prezidentská chata na Královce v Jizerských horách, kterou Přátelé přírody vlastními silami postavili v roce 1927.

O začátcích Přátel přírody ve Vídni i v Českých zemích čtěte více zde...

Přátelé přírody – během vlády dvou totalit v Československu věc neznámá

Když v Německu nastoupil k moci Adolf Hitler a jeho NSDAP a k Říši připojil i Rakousko, kolébku hnutí Přátel přírody, českoslovenští Přátelé přírody nabídli uspořádat kongres mezinárodního hnutí v roce 1936 v Brně. Činnost Přátel přírody byla v Německu i Rakousku totiž zakázána a členové spolku pronásledováni a někteří i vězněni. O dva roky později došlo k odtržení českých Sudet a jejich předání nacistickému Německu, později k německé okupaci zbytku českých zemí – i zde nacisté hnutí Přátel přírody zakázali a stejně jako v Německu a Rakousku majetek spolku konfiskovali.

O protinacistickém odboji československých Přátel přírody čtěte více zde...

V obnovené ČSR po válce žádné německé organizace, ani levicové, nemohly pochopitelně vzniknout a ani v následující době „budování socialismu“, která Němci spíše strašila, se podobná myšlenka nemohla realizovat, a proto k obnovení hnutí došlo až chvíli po Sametové revoluci.

Nové začátky po Sametové revoluci

Bývalý ředitel cestovní kanceláře Sportturist Jan Černý měl kontakty na západoevropské Přátele přírody a se spolupracovníky v Jablonci nad Nisou založil roku 1991 Československé turistické sdružení Přátelé přírody (ČSTSPP) s místními skupinami v Liberci, Praze a Ostravě. Snahy o restituci alespoň Prezidentské chaty tehdejší vláda odmítla.

Druhou organizací, důležitou pro znovuustavení celostátního spolku Přátel přírody v Československu, byla v říjnu 1989 vzniklá Duha – sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi. Jako její první prezident jsem se na evropské konferenci v Lisabonu v září 1990 seznámil s tehdejším prezidentem Mezinárodních mladých přátel přírody (IYNF), Holanďanem Geertem Atesem. Přijel do Prahy a informoval nás o historii i současnosti hnutí Přátel přírody. Duha podala přihlášku a stala se členem této mládežnické organizace se sídlem v Bruselu, získala zde i pozici hospodáře organizace. (Od roku 2002 bylo sídlo přemístěno do Prahy, Duha získala pozici prezidenta IYNF, měla až 6 tisíc individuálních členů ve 130 místních skupinách).

Český návrat do mezinárodní rodiny

Situace, kdy v jednom státě existovaly dvě celoplošné organizace Přátel přírody, je ale proti stanovám Mezinárodních Přátel přírody (Naturfreunde Internationale - NFI), a to Čechům bránilo začlenit se pod křídla tohoto celosvětového hnutí. Do Prahy tedy přijel tehdejší viceprezident NFI Bruno Klaus Lampasiak a generální sekretář Manfred Pils, aby s oběma českými organizacemi – ČSTSPP a Duhou – dojednali dohodu o vytvoření zastřešující organizace pod názvem Přátelé přírody (tehdy už jen) České republiky, protože Československo už bylo, i když krátkou chvíli, minulostí. Bylo také dohodnuto, že ve funkci prezidenta střešní organizace se budou po roce střídat hlavy obou členských organizací. Tato dohoda byla slavnostně podepsána 16. února 1994, což je tak vlastně datum obnovy celostátního spolku Přátel přírody v Českých zemích. Na následujícím kongresu byla naše národní organizace Přátelé přírody ČR přijata za řádného člena NFI a mohla začít plnohodnotně fungovat.

Mirek Prokeš s přispěním Hynka Pečinky

Obrázky

  • Obrázek 2: Výlet skupiny Přátel přírody z Podmokel, tehdy Bodenbachu, dnes části Děčína. Skupina založena 1910.
  • Obrázek 3: Otevření Domu Přátel přírody na Cínovci v červenci 1921.
  • Obrázek 12: Přátelé přírody z Jablonce nad Nisou a Naturfreunde Löbau u energetického komplexu Schwarze Pumpe v německé Dolní Lužici, 1994
  • Obrázek 13: Přátelé přírody z Jablonce nad Nisou a Naturfreunde Löbau na výpravě do lesa, 1994

Přejeme českým Přátelům přírody spoustu úspěchů i do dalších let!

Setwidth960-manfred_pils Jménem Mezinárodních přátel přírody posílám srdečné pozdravy do Česka k výročí zdejších Přátel přírody. Mé zvláštní poděkování patří Mirku Prokešovi, který hrál důležitou roli jako iniciátor při zakládání Přátel přírody v České republice v roce 1994. V uplynulých 25 letech se toho stalo hodně. Po pádu Berlínské zdi panoval všeobecný duch optimismu, který nakonec vedl k vstupu České republiky do Evropské unie. Bohužel však slíbená prosperita rovnoměrně nedopadla na všechny segmenty populace, což postupně v mnoha evropských zemích vyústilo v současnou viditelnou nespokojenost s politikou vládnoucích stran a s tím spojenou podporu populistů či dokonce nacionalistických stran v mnoha zemích Evropy. Ale uzavření hranic je jen krátkozraké řešení - musíme namísto toho společně pracovat na tom, aby Evropská unii byla opravdu sociální a udržitelná a aby v ní zásadní roli hrály solidarita a společná prosperita.

Už od jeho vzniku v roce 1895 bylo pro hnutí Přátel přírody důležité mezinárodní porozumění a solidarita. Mezinárodní setkávání a společné projekty přivádějí tuto internacionalitu k životu a doufejme, že pomáhají rozbíjet i bariéry v hlavách lidí. Přejeme v tomto směru Přátelům přírody v České republice i v nadcházejících desetiletích spoustu úspěchů.

S upřímným pozdravem

Manfred Pils, prezident Naturefriends International (Mezinárodních Přátel přírody)

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(1)

Aktuality

  • Nejsme lhostejní: Mikulášská sbírka

    28.11.2024

    Mikulášská sbírka Milí přátelé,

    nikoho z Přátel přírody by nenapadlo, že naše Mikulášská sbírka, která už několikrát pomohla dobré věci ve smyslu podpory ekologických aktivit, poslouží někdy také naší členské základně. Letos jsme měli z hlediska vrtochů počasí náročný rok, který vyvrcholil tragickými záplavami na severní Moravě. Krnov patří k nejpostiženějším oblastem. Je zlé přijít o domov, přijít o zaměstnání, protože podnik je zničen, přijít o školní budovu. Z tohoto pohledu se jeví škody na volnočasovém vybavení a zařízeních možná jako méně důležité. Ale všichni dobře víme, jak je pro člověka zásadní, mít kromě všednodenních povinností i své volnočasové radosti. A pokud se jedná o smysluplně využitý volný čas u dětí, je to ještě mnohem důležitější. Proto věnujeme výtěžek z letošní Mikulášské sbírky našim přátelům ze skupiny Severských pánů.

    Šiřte prosím tuto informaci mezi členy vašich skupin a všechny dobré lidi. Děkuji!

    Sylva Staňková

     

    2400489043/2010, variabilní symbol 2411

  • Mikulášská sbírka Přátel přírody

    24.10.2024

    Mikulášská sbírka letos podpoří Severské pány z Krnova na obnovu jejich vybavení pro historický šerm. Přispět může opravdu každý! Stačí zaslat libovolnou částku na účet č. 2400489043/2010, variabilní symbol 2411. Celý výtěžek bude předán Severským pánů z Krnova, kteří díky vašim darům budou moci obnovit svou činnost a pokračovat ve své jedinečné činnosti. Uzávěrka sbírky je stanovena na 6. prosince 2024. Děkujeme za každý příspěvek, malý či velký – každý dar se počítá a společně můžeme pomoci.

    Předáváme slovo přímo předsedovi našeho pobočného spolku Severští páni Krnov, panu Zdeňku Chroboczkovi:

    Vážení přátelé, kamarádi a naši příznivci,

    všem nám den 15. 9. 2024 zamotal hlavy, zarmoutil srdíčka a způsobil rány, které se budou dlouho hojit a na které se bude těžko zapomínat. To, co vidíte na fotkách, je absolutní devastace našeho snažení, budování jména a snahy být příkladem pro všechny milovníky středověku ve všech jeho podobách. Chtěli bychom vybrat nějaké peníze na snad možné obnovení věcí, které jsme vám, divákům, vždy rádi prezentovali. V této chvíli je z našeho mobiliáře troska. Pokud vás tato myšlenka osloví a rozhodnete se přispět upřímně moc děkujeme.

    Budeme moc šťastní nejenom za všechny členy SSP, ale i za ostatní příznivce, kterým se naše akce a činnost líbí. Všechny (pokud si to budou přát) budeme zveřejňovat s částkou, kterou přispěli. Posílám pár fotek z neutěšené situace v našem oddíle, kde je už jen pár lidí co dodělávají a jsou vším kolem sebe strašně unavení. Nejenže byli sami zatopení, jejich pracoviště zaplavené nebo dokonce zničené, ale to, co nás všechny dostalo do kolen, bylo zničení našeho majetku ve skladových prostorech. Našli se noví jednotlivci, kteří povzbuzují, ale jde to těžko. Ani se nedivím. Odkaz na všechny fotky: zde

    S pozdravem Zdeněk Chroboczek, Severští páni Krnov

    Škody na našem – bývalém majetku:

    1. Hry a soutěže pro děti – různá házedla, prolézačky, stavebnice (DaVinciho most) a jiné – 35 000 Kč
    2. Šermířské vybavení – zbraně, zbroje a jiné – 150 000 Kč
    3. Šermířská výbava – masky, chrániče, rukavice – 48 000 Kč
    4. Lukostřelecké vybavení – luky, šípy, terče, stojany, záchytné sítě a jiné – 65 000 Kč
    5. Umělecké vybavení – hudební nástroje (6 souprav bubnů, závěsy a paličky), středověká kuchyně, felčarův stan a jiné – 43 000 Kč
    6. Historické – Truhlice, literarura-manuskripta, historické kostýmy, svícny, ubrusy, stoly, středověké nádobí a jiné – 54 000 Kč
    7. Naučné – hvězdářské dalekohledy, knihy, plánky a návody a jiné – 15 000 Kč
    Celkem 410 000 Kč
  • 11. setkání Přátel přírody ve Svoru

    20.10.2024

    Dsc_7192 Jedenáctý ročník celostátního setkání Přátel přírody se uskutečnil v malebném kraji Lužických hor. Jako základnu pro náš sraz jsme zvolili Rekreační středisko Star Line u obce Svor v Libereckém kraji, na jižním okraji Šluknovského výběžku. Středisko je ze tří stran obklopeno lesy a nachází se přímo naproti hoře Klíč. Nejbližší město, Nový Bor, leží asi 5 km daleko a Česká Lípa přibližně 15 km. Každý si mohl vybrat trasu podle své chuti a kondice a objevovat tak krásy okolní přírody a historických památek. Večer se nesl v přátelské atmosféře, kdy se hrálo na kytary, tančilo, vzpomínalo na společné zážitky a tvořilo. Někteří účastníci se rozhodli pro náročnější výstup na znělcový kužel vysoký 760 metrů, na horu Klíč. V pátek se rozjeli do okolí Cvikova nebo do pískovcového údolí Pekla. V sobotu si mohli vybrat trasu na rozhlednu Jedlovou nebo do skalního města Sloup v Čechách. Bonusem sobotního programu bylo také Mezinárodní sklářské sympozium, které přidalo další zajímavý zážitek do celého setkání. I když počasí bylo chladné a místy sychravé, i tento ročník se vydařil a účastníci si ho užili naplno. Více ohlasů a střípků najdete zde

Starší »