Sraz našeho spolku se opět povedl. Dojmy z desátého Setkání Přátel přírody

Desátý ročník celostátního srazu členů a příznivců spolku Přátelé přírody, z. s., proběhl v termínu 12. - 15. října 2023 v Holanech poblíž České Lípy v kouzelné krajině Máchova kraje. Setkání Přátel přírody bylo opět čtyřdenním pestrým, aktivním a atraktivním srazem lidí z různých konců Česka, ale s podobným myšlenkovým nastavením.

"Jednou větou: Jsme rádi, že se podařilo po pauze zaviněné kovidem obnovit tradici celostátních Setkání. Považujeme to jubilejní desáté za zdařilé a vyzýváme kolegy a kamarády z ostatních skupin, aby se statečně odhodlali k pořádání jedenáctého ročníku v roce 2024!" zhodnotila za jablonecké organizátory Sylvie Staňková.

Fotky z akce si můžete prohlédnout zde. Naše starší společné akce si můžete připomenout z dalších našich fotoalb.

Desátý ročník Setkání Přátel přírody v číslech:

 • 46 účastníků z České republiky, 2 účastníci ze spřízněné skupiny Naturfreunde Löbau
 • 2 obětaví průvodci z našich řad znalí místních poměrů (díky Jano a Mirku!)
 • 3 připravené trasy, písemně zpracované vedoucí nás po okolních přírodních krásách a kulturních památkách o délce 11 až 17 kilometrů, vylepšené doprovodem průvodce
 • nespočet individuálních variant popsaných tras obměněných podle vlastních sil počasí  na základě doporučení průvodců 
 • 3 účastníci pohybující se po okolí výhradně na kolech
 • z architektonických památek navštíven jeden zámek (Stvolínky) a jeden kostel (sv.Barbory, Zahrádky), vždy s objednaným průvodcem
 • 2 večerní přednášky odborníků z muzea v České Lípě (Historie území oblasti Holan) a v Mělníku (Flora a fauna CHKO Kokořínsko-Máchův kraj)
 • jeden film natočený v místních exteriérech (Případ dvou manželek) shlédnutý večer
 • 2 večery se zpěvem při kytaře (díky Květoši!)
 • 2 podvečery s tvořivou korálkovou dílnou – vzniklo 8 náramků a 13 vánočních hvězd
 • fotografie z akce nelze spočítat
 • 120 km naježděných doprovodným vozidlem pro účastníky k vlaku a pro přednášející
 • 144 vydaných snídaní formou švédského stolu s teplou i studenou velmi rozmanitou nabídkou_dsc4001
 • 144 vydaných teplých večeří
 • nápoje alkoholické i nealkoholické odebrané z výčepu ubytovny nejsou evidovány
 • co rovněž nelze zaevidovat a vyčíslit, jsou nesčetné rozhovory mezi účastníky, které jsou nenucenou, ale opravdovou výměnou zkušeností
 • změřit též nelze hloubku osobních kontaktů, nově navázaných nebo prohlubujících se přátelství
 • jeden jediný nezdar: šli jsme za Hastrmanem, ale našli jsme jen vyřezaného ze dřeva na okraji Zahrádek

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(1)

Aktuality

 • Nadměrný turismus: výstava ve Vídni Architekturzentrum Ausstellungs halle 2

  26.6.2024

  Wg3focrw

  Cestovní ruch se po desetiletí neustále zintenzivňuje a stal se nedílnou součástí našeho západního životního stylu. Přinesl přidanou hodnotu, prosperitu a kosmopolitnost i do těch nejodlehlejších oblastí a zabránil tak migraci. To je kladná stránka cestovního ruchu. Na druhou stranu existují negativní efekty, jako je dav lidí, velké dopady na životní prostředí a rostoucí ceny pozemků. Turistická centra trpí přílivem návštěvníků, zatímco jiná místa jsou upozaděna. Komunity jsou rozdělené: na jedné straně těží z cestovního ruchu, na druhé straně si stále více uvědomují nežádoucí vedlejší efekty. A vzhledem k tomu, že cestovní ruch závisí na počasí více než jiná ekonomická odvětví, je překvapivé, že změna klimatu je zde často stále okrajovou záležitostí. Pomocí jasných ilustrací, příkladů a údajů výstava, mimo jiné, ukazuje: interakce mezi cestovním ruchem a ekonomickým růstem, rostoucími emisemi CO2 nebo vysídlením místního obyvatelstva prostřednictvím eskalace bydlení a životních nákladů – i když se turistické ubytování stále více stává investiční nemovitostí. 

  Z newsletteru Naturfreunde Internationale

 • 11. Setkání Přátel Přírody v Lužických horách

  16.4.2024

  Rekreacni-stredisko-svor

  Hurá do Lužických hor a skal!

  Čt – ne 03.–06.10.2024 ▪ Svor u Nového Boru, Liberecký kraj

  Máte chuť vypravit se s přáteli do CHKO Lužické hory? Poznat nový kout naší krásné vlasti? Přátelé přírody - skupina Liberec ve spolupráci s Přáteli přírody Jablonec nad Nisou vás srdečně zvou na podzimní celostátní setkání členů a příznivců spolku Přátelé přírody, z. s. Setkání Přátel přírody bude opět, už pojedenácté, čtyřdenním pestrým, aktivním a atraktivním srazem lidí z různých konců Česka, ale s podobným myšlenkovým nastavením. Na programu je pěší turistika po zajímavých přírodních a historických místech Lužických hor, besedy a večerní posezení s kytarou i bez.

  Podrobnosti najdete v pozvánce zde: ppsetk24pgm.pdf (pratele-prirody.cz)

 • Mladí Přátelé přírody z německého Metzingenu o Velikonocích v Praze

  5.4.2024

  Prokopske_udoli

  Mladí Přátelé přírody z německého Metzingenu o Velikonocích pobývali v Praze a měli vskutku nabitý program. Projevili zájem o prohlídku památníku protinacistického odboje Pečkárna (zachovalé cely a výslechové místnosti pražského gestapa), kdy využili mimořádného otevření budovy na rohu ulic Washingtonovy a Politických vězňů.

  Druhý den šli trasu přírodním parkem Rokytka až do Hloubětína (cca 8 km), za krásného slunečného počasí a teplot jako v létě. Následovala společná večeře v restauraci Kovářská Vulkanus, jejich připravená prezentace zvyklostí a ochutnávka delikates z německé oblasti Švábsko. K tomu hudební představení našich kamarádů Aleny Lvíčka, Zbyňka a Pavla k poslechu i zpěvu.

  Dalším turistickým počinem s úžasnými výhledy byla trasa Prokopským údolím do Hlubočep. Na závěr pobytu je Mirek Prokeš provedl bývalým pevnostním městem a židovským ghettem Terezín a poté pokračovali autem do své domoviny. Pozdrav a poděkování zde: Bericht-fachkrfteprogramm-cz

Starší »