Zámecká brigáda Přátel přírody pomohla slapským lesům

Slapy-2023 Čtyři dny v jarní přírodě v těsném okolí středočeské Slapské přehrady strávili v termínu 23. - 26. března 2023 účastníci dalšího ročníku lesní brigády našeho spolku. Podle toho, že základnou jim byl Zámek Slapy, ale hlavním účelem byla pomoc lesu, měla akce kódové označení Zámecká brigáda. Během vyhrazených čtyř dnů došlo jak na sázení stromků, na seznamování s okolím přehrady, tak na prohlubování kontaktů se zúčastněnými členy Přátel přírody z různých koutů Česka. Jednotka to sice byla menší, ale pracovitá, a také kontakt mezi členy byl o to intenzivnější.

Jak si akci užili dva z účastníků, co to měli nejdál, přinášíme v článku.

Ve dnech 23. - 26. března 2023 jsme se zúčastnili Lesní brigády na Slapech. Sraz účastníků byl v podvečer, ale jelikož z Moravy jsme to měli dál, vzali jsme si dovolenou a přijeli do Slapů už v poledne a vyrazili na půldenní túru do okolí. Prošli jsme se na Vyhlídku nad přehradou a přes kapličku na Rovínku a Střed českého království jsme se oklikou vrátili dolů do Motorestu na večeři, kde jsme se setkali s ostatními účastníky.

V pátek ráno jsme šli sázet stromečky, osázeli jsme paseku kousek za naší chatou, takže až tam přijedeme příště, můžeme se tam na ně jít podívat, jak nám rostou. Další paseku už jsme měli o kus dál, ta se bude hůře hledat..  J  Bylo moc pěkné počasí, zasadili jsme  600 stromečků  a u táboráku při opékání špekáčků jsme si  představovali, jak tam po nás bude ten les vypadat třeba za padesát let.

V sobotu jsme se vydali autobusem do Třebenic a odtud pěšky nádhernou krajinou asi 12 kilometrovou trasou kolem Štěchovické vodní nádrže,  od Ferdinandova sloupu a sochy sv. Jana Nepomuckého přes Údolí Svatojánských proudů, Bílé Skály a osadu Ztracenku do Štěchovic. Na osadě Ztracenka jsme zrovna natrefili na skupinu, která měla s sebou i kytary, takže jsme si s nimi i zazpívali několik písniček. Ve Štěchovicích po zaslouženém obědě a kávičce se zákuskem ve vyhlášené cukrárně u Hájkových jsme šli na prohlídku místního kostela ve stylu secese, což takové kostely jsou v naší republice asi tři. Odtud jsme se zase autobusem vrátili k nám na ubytování.

V neděli jsme se rozloučili s naší chatou v Letovisku slapy, a prohlédli si ve Slapech kostel, jehož autorem je Santini, a pak jsme měli domluvenou prohlídku zámku a jarní předvelikonoční atmosféru jsme nasáli u čtrnáctidenních kůzlátek na pastvě. Tam jsme se rozloučili a rozjeli spokojení a plní zážitků a radosti, že jsme se zase setkali, do svých domovů.

Iva a Květoš Janošíkovi, Charváty u Olomouce

Pár fotek z akce přinášíme zde.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(1)

Aktuality

 • Přátelé přírody Jablonec nad Nisou: Závěr prázdnin v sedle kola na Karlovarsku

  26.9.2023

  Na Karlovarsko směřovala naše cykloturistická akce s názvem "Lubenec na kole", a to v termínu 30. srpna - 3. září 2023. Pod vedením Dáši Jotovové se jí zúčastnilo 38 cyklistů. V Lubenci jsme byli na jaře na turistickém zájezdě a protože se nám tam líbilo, připravili jsme zájezd i pro kolaře. Ubytování v RS Lubenec jsme již znali, bylo skromné, ale pro nás dostačující, také polopenze byla výborná. Areál je mimo civilizaci, blízko lesa a rybníka, po dni na kole to byla příjemná změna.

  Autobus nás dopravil do Krušovic, tam jsme nasedli na kola, nakoukli  do pivovaru a pokračovali do Lužné u Rakovníka. Zastavili jsme se u železničního muzea a obdivovali obrovské lokomotivy před ním.   Po cyklostezkách jsme jeli přes Chrášťany, tam nás cyklostezka vedla přes chmelnici, ale museli jsme ji objet, byla rozježděná od traktorů a samé bláto. Více...

 • Jubilejní Setkání Přátel přírody směřuje do Máchova kraje

  25.9.2023

  Fb_img_1539543877585 Léto uteklo až moc rychle a my se vracíme z cest a chalup zase do všednodennosti. Ale jedno dobrodružství nás ještě čeká! Setkání Přátel přírody v Holanech u České Lípy od 12. do 15. října. Uskuteční se v rekreačním zařízení Aero, kam zamíří přihlášení účastníci z řad členů a příznivců našeho spolku z Čech, Moravy a Slezska, ale i z blízké ciziny.

  Letošní ročník celostátního srazu je jubilejní, Přátelé přírody napříč Českem se setkají už podesáté. Program bude tradiční: přes den pěší turistika a cykloturistika, večer organizované posezení s výměnou zkušeností, zábavou a povídání se starými přáteli (a novými přítelkyněmi). Přejeme organizátorům, ať jim vše vyjde, a účastníkům, ať se jim na Setkání líbí!

 • Přátelé přírody Jablonec nad Nisou: Za dudákem do Strakonic, a opět na kolech

  9.8.2023

  Zpráva z cyklozájezdu Přátel přírody Jablonec nad Nisou: Tento zájezd navázal na cyklozájezd do Písku ze začátku července. V termínu 26.-30. července 2023 se ho zúčastnilo 38 cyklistů. Vedla je Dáša Jotovová.

  Bydleli jsme opět v Domově mládeže, v pokojích s příslušenstvím. Kola jsme mohli postavit do chodeb a byla celou dobu pod dozorem recepčních. Na jídlo jsme chodili do restaurací nebo si něco nakoupili a potom připravili v kuchyňkách. Strakonice jako město se nám nejdříve moc nelíbilo, proti Písku je zde hodně panelových sídlišť, město nemá klasické centrum, jen dvě dlouhé ulice-náměstí a starý hrad. Postupně jsme si ale zvykali a objevovali ty lepší stránky města, hospůdky, restaurace, kavárny a hlavně úžasné záhony květin, které byly po celém městě. Takovou bohatou květinovou výzdobu jsme zatím nikde neviděli. Více...

Starší »