Zámecká brigáda Přátel přírody pomohla slapským lesům

Slapy-2023 Čtyři dny v jarní přírodě v těsném okolí středočeské Slapské přehrady strávili v termínu 23. - 26. března 2023 účastníci dalšího ročníku lesní brigády našeho spolku. Podle toho, že základnou jim byl Zámek Slapy, ale hlavním účelem byla pomoc lesu, měla akce kódové označení Zámecká brigáda. Během vyhrazených čtyř dnů došlo jak na sázení stromků, na seznamování s okolím přehrady, tak na prohlubování kontaktů se zúčastněnými členy Přátel přírody z různých koutů Česka. Jednotka to sice byla menší, ale pracovitá, a také kontakt mezi členy byl o to intenzivnější.

Jak si akci užili dva z účastníků, co to měli nejdál, přinášíme v článku.

Ve dnech 23. - 26. března 2023 jsme se zúčastnili Lesní brigády na Slapech. Sraz účastníků byl v podvečer, ale jelikož z Moravy jsme to měli dál, vzali jsme si dovolenou a přijeli do Slapů už v poledne a vyrazili na půldenní túru do okolí. Prošli jsme se na Vyhlídku nad přehradou a přes kapličku na Rovínku a Střed českého království jsme se oklikou vrátili dolů do Motorestu na večeři, kde jsme se setkali s ostatními účastníky.

V pátek ráno jsme šli sázet stromečky, osázeli jsme paseku kousek za naší chatou, takže až tam přijedeme příště, můžeme se tam na ně jít podívat, jak nám rostou. Další paseku už jsme měli o kus dál, ta se bude hůře hledat..  J  Bylo moc pěkné počasí, zasadili jsme  600 stromečků  a u táboráku při opékání špekáčků jsme si  představovali, jak tam po nás bude ten les vypadat třeba za padesát let.

V sobotu jsme se vydali autobusem do Třebenic a odtud pěšky nádhernou krajinou asi 12 kilometrovou trasou kolem Štěchovické vodní nádrže,  od Ferdinandova sloupu a sochy sv. Jana Nepomuckého přes Údolí Svatojánských proudů, Bílé Skály a osadu Ztracenku do Štěchovic. Na osadě Ztracenka jsme zrovna natrefili na skupinu, která měla s sebou i kytary, takže jsme si s nimi i zazpívali několik písniček. Ve Štěchovicích po zaslouženém obědě a kávičce se zákuskem ve vyhlášené cukrárně u Hájkových jsme šli na prohlídku místního kostela ve stylu secese, což takové kostely jsou v naší republice asi tři. Odtud jsme se zase autobusem vrátili k nám na ubytování.

V neděli jsme se rozloučili s naší chatou v Letovisku slapy, a prohlédli si ve Slapech kostel, jehož autorem je Santini, a pak jsme měli domluvenou prohlídku zámku a jarní předvelikonoční atmosféru jsme nasáli u čtrnáctidenních kůzlátek na pastvě. Tam jsme se rozloučili a rozjeli spokojení a plní zážitků a radosti, že jsme se zase setkali, do svých domovů.

Iva a Květoš Janošíkovi, Charváty u Olomouce

Pár fotek z akce přinášíme zde.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(1)

Aktuality

 • Nadměrný turismus: výstava ve Vídni Architekturzentrum Ausstellungs halle 2

  26.6.2024

  Wg3focrw

  Cestovní ruch se po desetiletí neustále zintenzivňuje a stal se nedílnou součástí našeho západního životního stylu. Přinesl přidanou hodnotu, prosperitu a kosmopolitnost i do těch nejodlehlejších oblastí a zabránil tak migraci. To je kladná stránka cestovního ruchu. Na druhou stranu existují negativní efekty, jako je dav lidí, velké dopady na životní prostředí a rostoucí ceny pozemků. Turistická centra trpí přílivem návštěvníků, zatímco jiná místa jsou upozaděna. Komunity jsou rozdělené: na jedné straně těží z cestovního ruchu, na druhé straně si stále více uvědomují nežádoucí vedlejší efekty. A vzhledem k tomu, že cestovní ruch závisí na počasí více než jiná ekonomická odvětví, je překvapivé, že změna klimatu je zde často stále okrajovou záležitostí. Pomocí jasných ilustrací, příkladů a údajů výstava, mimo jiné, ukazuje: interakce mezi cestovním ruchem a ekonomickým růstem, rostoucími emisemi CO2 nebo vysídlením místního obyvatelstva prostřednictvím eskalace bydlení a životních nákladů – i když se turistické ubytování stále více stává investiční nemovitostí. 

  Z newsletteru Naturfreunde Internationale

 • 11. Setkání Přátel Přírody v Lužických horách

  16.4.2024

  Rekreacni-stredisko-svor

  Hurá do Lužických hor a skal!

  Čt – ne 03.–06.10.2024 ▪ Svor u Nového Boru, Liberecký kraj

  Máte chuť vypravit se s přáteli do CHKO Lužické hory? Poznat nový kout naší krásné vlasti? Přátelé přírody - skupina Liberec ve spolupráci s Přáteli přírody Jablonec nad Nisou vás srdečně zvou na podzimní celostátní setkání členů a příznivců spolku Přátelé přírody, z. s. Setkání Přátel přírody bude opět, už pojedenácté, čtyřdenním pestrým, aktivním a atraktivním srazem lidí z různých konců Česka, ale s podobným myšlenkovým nastavením. Na programu je pěší turistika po zajímavých přírodních a historických místech Lužických hor, besedy a večerní posezení s kytarou i bez.

  Podrobnosti najdete v pozvánce zde: ppsetk24pgm.pdf (pratele-prirody.cz)

 • Mladí Přátelé přírody z německého Metzingenu o Velikonocích v Praze

  5.4.2024

  Prokopske_udoli

  Mladí Přátelé přírody z německého Metzingenu o Velikonocích pobývali v Praze a měli vskutku nabitý program. Projevili zájem o prohlídku památníku protinacistického odboje Pečkárna (zachovalé cely a výslechové místnosti pražského gestapa), kdy využili mimořádného otevření budovy na rohu ulic Washingtonovy a Politických vězňů.

  Druhý den šli trasu přírodním parkem Rokytka až do Hloubětína (cca 8 km), za krásného slunečného počasí a teplot jako v létě. Následovala společná večeře v restauraci Kovářská Vulkanus, jejich připravená prezentace zvyklostí a ochutnávka delikates z německé oblasti Švábsko. K tomu hudební představení našich kamarádů Aleny Lvíčka, Zbyňka a Pavla k poslechu i zpěvu.

  Dalším turistickým počinem s úžasnými výhledy byla trasa Prokopským údolím do Hlubočep. Na závěr pobytu je Mirek Prokeš provedl bývalým pevnostním městem a židovským ghettem Terezín a poté pokračovali autem do své domoviny. Pozdrav a poděkování zde: Bericht-fachkrfteprogramm-cz

Starší »