Nový život pro les, nové zážitky z málo známého kraje i noví přátelé

V Orlických horách proběhla Lesní brigáda Přátel přírody

Brigada-006

Potkat se, prožít víkend spolu, dobrovolnicky pomoct lesu a vydělat tím i nějaké korunky svému spolku bylo motivací účastníků Lesní brigády Přátel přírody, která o prodlouženém víkendu 5. – 8. května proběhla nedaleko Deštného v Orlických horách.

Členové a příznivci spolku Přátelé přírody z. s., kteří jsou rozesetí po celém Česku, se doposud napříč svými místními skupinami mohli vidět na výročním Setkání Přátel přírody, pořádaném už tradičně v podzimních měsících. Květnová Lesní brigáda byla pokusem tento roční cyklus přepůlit a zavést dva srazy za rok. Podle ohlasů účastníků právě skončené akce víme, že to byl pokus úspěšný.

Nápad zorganizovat akci, při které dáme lesu nový život, zazněl na loňské říjnové valné hromadě spolku v Jizerských horách a od té doby se piloval, aby se na počátku května uskutečnil. Na samotu Pádolí nedaleko Deštného v Orlických horách v pátek večer přijela třicítka dobrovolníků reprezentujících téměř všechny skupiny Přátel přírody, co v Česku jsou.

Na pozemku společnosti Lesy Janeček s. r. o. během soboty vyčistili les od klád a klestí a vysadili i několik desítek malých smrčků. A nebyla to práce jednoduchá. Půlden manuální práce a pohybu v prudkém svahu vykonal své, takže Brigada-065 po zbytek dne už to bylo „jen“ polehávání, posedávání a později klábosení u ohně spojené s opékáním výtečných místních klobásek.

V neděli čekalo účastníky slunečné výletnické počasí, které využili podle svých sil ke zdolání trasy z Pádolí přes Luisino údolí na Masarykovu chatu na Šerlichu, odkud pak někteří pokračovali ještě dále po svých přes Šerlišský mlýn a okraj Deštného zpět do Pádolí. Kdo ušel pěšky celý okruh, měl v nohách necelých pětadvacet kilometrů. Ti, co skončili na Šerlichu, měli domluvený odvoz horským taxíkem. Večer opět zahořel oheň, hrálo se na kytaru a zpívalo a účastníci si vyměňovali tipy na zajímavé turistické zážitky a osobní kontakty.

Letošní první dva květnové víkendy byly prosloužené díky státním svátkům, které připadly na pondělí. Mělo to výhodu – nikdo v neděli a ani další den ráno nespěchal domů. Účastníci se sice už dopoledne rozjeli směrem k domovům, ale cestou každá skupinka ještě vyskočila někde z auta a navštívila nějaké zajímavé místo. Pořadatelé mají zprávy o Potštejně, pevnosti Hanička, Králíkách nebo Neratově. A hlavně o tom, že účastníci doporučují akci opakovat. Takže předběžně – příští květen se potkáme s dobrovolníky na sanaci kusu lesa na Slapech. Už aby to bylo!

Hynek Pečinka, 16. 5. 2017   

Výběr fotek z této povedené akce najdete zde...

                 

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

 • Týden na Olomoucku na vlastní oči, nohy a pedály. To byla společná akce zdejších a vídeňských Přátel přírody

  14.8.2017

  Cesrak1 Spojit poznávání Olomouce a okolí s aktivním pohybem a mezinárodním prostředím bylo cílem společné týdenní akce olomouckých a vídeňských Přátel přírody, která proběhla na začátku srpna. Místní členové seznamovali své rakouské kolegy na exkurzích a pěších a cyklistických výletech s historií i současnou atmosférou našeho města a jeho okolí s důrazem na společnou historii Olomouce a Vídně. V závěru se "odvážili" vyjet z hanácké placky do našich nejbližších hor, Jeseníků.
  Více zde...

 • Nakupujete na internetu? Můžete nám tím přispět na naši činnost - a nebude vás to stát ani korunu navíc

  14.8.2017

  Grafika-2 Chtěli byste nám pomoci, ale nemůžete si dovolit posílat pravidelný příspěvek? Nevadí, můžete nás podpořit aniž by vás to něco stálo. Pokud alespoň občas nakupujete na internetu, zkuste to přes portál www.givt.cz! Najdete na něm přes 800 nejznámějších e-shopů - můžete si koupit třeba plavky, kolo, zmrzlinu nebo dokonce letní dovolenou a naše organizace vždy dostane příspěvek.

  Zkuste do svého oblíbeného eshopu jít o jeden klik "déle", přes odkaz, který nám z vašeho nákupu zajistí drobný příspěvek od prodejce. Tím podpoříte naši činnost a vás to nebude stát ani korunu navíc. Děkujeme. Jak to funguje, najdete zde.

 • Alpinkader jede do indických Himálají

  9.8.2017

  Alpinkader_flughafen1 Tři roky se připravovali členové týmu Alpinkader rakouských Přátel přírody na poslední etapu svého výcviku – závěrečnou expedici. Ta byla odstartována 31. července, kdy tato pětičlenná skupina odletěla do indického Dillí. Čeká ji nejprve dlouhá cesta na sever Indie. Cílem mladého týmu, jehož členové mají mezi 21 a 31 lety, je zdolat několik dosud nedobytých pětitisícovek v údolí Zanskar, které leží v trojúhelníku mezi Indií, Pákistánem a Čínou a patří k Himálajím.

  Vysoké vrcholy dosud nepřístupných hor prověří dovednosti, které tým Alpinkader doposud trénoval „jen“ v rakouských Alpách. Po návratu expedice, který je plánován na 31. srpna, vás budeme informovat, jak se jí to podařilo.

Starší »