John Muir – muž, jehož památku nejlépe oslavíte výpravou do divočiny

S0952-header „Tisíce unavených, přecivilizovaných lidí s otřesenými nervy začínají zjišťovat, že jít do hor znamená vracet se domů. Že divočinu člověk potřebuje,“ prohlašoval už bezmála před 200 lety John Muir, ve Skotsku narozený americký přírodovědec a spisovatel, jenž stál u kolébky hnutí na ochranu přírody.

Byl jedním z prvních zastánců myšlenky ochrany divočiny formou národních parků a ve své době jejím nejvýraznějším mluvčím. Už jako dítě si vytvořil hluboký vztah ke světu přírody a byl celý život na fyzické i duchovní cestě plné zkoumání, zjevení, útrap a zázraků. Prohlašoval, že přírodu je třeba chránit, ne pro náš užitek, ale kvůli ní samotné. Letos uplynulo 182 let, co se narodil, ale jeho myšlenky jsou aktuální dodnes.

John Muir (1838 - 1914) byl jeden z nejvýznamnějších Skotů v historii. Farmář, vynálezce, botanik, geolog, průzkumník, horolezec, spisovatel a průkopník ochrany přírody. Jeho knihy, eseje a sbírky dopisů, ve kterých popisoval své zážitky z přírody, především z kalifornského pohoří Sierra Nevada, získaly ohromnou popularitu mezi čtenáři všech generací nejprve v Americe, později i jinde ve světě. Jeho aktivismus pomohl pro příští generace zachránit divočinu Yosemitského údolí a další významné lokality, jež se za jeho života staly prvními americkými národními parky a jedněmi z prvních na světě.

„Jako malý jsem měl rád všechno divoké – místa i tvory. A celý život je mám rád víc a víc“

John_muir_washington_column John Muir se narodil 21. dubna 1838 ve východoskotském městečku Dunbar. V roce 1849 se se svou rodinou přestěhoval na Wisconsinskou farmu. Muirův otec, putovní presbyteriánský kazatel, s ním tvrdě zacházel a trval na tom, aby si zapamatoval Bibli slovo od slova. John tak byl v jedenácti letech schopen spatra odrecitovat tři čtvrtiny Starého zákona a Nový zákon celý.

Muir vystudoval botaniku a geologii na Wisconsinské univerzitě a projevil se u něj přirozený smysl pro vynálezy. V roce 1867, poté co se zotavil z pracovního úrazu, po kterém na několik měsíců oslepl, ukončil slibnou kariéru v průmyslu a vydal se pěšky z Indiany na Floridu. Během svého 1500 kilometrů dlouhého putování pořídil mnoho botanických náčrtků. Z pobřeží Floridy odplul do Kalifornie a nastoupil další pěší pouť ze San Francisca do pohoří Sierry Nevady – „přejasných hor“, během které na celý zbytek života „bezpodmínečně podlehl přírodě“.

„Hory mě volají a já musím jít“

Jak sám poznamenal, „byl ohromen krajinou, šplhal po strmých útesech, aby se blíže podíval na vodopády." Později se vrátil do Yosemite a pracoval jednu sezónu jako pasák ovcí. Vystoupal na řadu hor a vyrazil po staré stezce vedoucí po dně Krvavého kaňonu k jezeru Mono. V roce 1869 vzal práci na stavbě vodní pily J. M. Hutchingse v Yosemitském údolí. Volný čas trávil touláním po Yosemitech a vypracoval vědeckou teorii, že údolí bylo vymodelováno ledovcem. Muir cítil duchovní spojení s přírodou; věřil, že lidstvo je jen jednou částí propojeného přírodního světa, nikoli jeho pánem, a že příroda je Božím zjevením.

Roku 1873 se přestěhoval do Oaklandu, aby kázal své evangelium přírody. Psal články do předních časopisů, které ho proslavily na národní úrovni. Oženil se a rodinnou farmu manželky v Martinez v Kalifornii proměnil na prosperující sady. Stále ho to ale táhlo zpátky do divoké přírody, a tak odcestoval do aljašské Ledovcové zátoky a do státu Washington, do kraje, jemuž vévodí nebezpečná sopka Mount Rainier. Jeho spisky z těchto cest upoutaly celonárodní pozornost na další dvě oblasti, které byly později vyhlášeny národními parky.

Muir se také veřejně zasazoval za ochranu Zkamenělého lesa a Velkého kaňonu (Grand Canyon) v Arizoně. V roce 1890 byl díky jeho úsilí vyhlášen Yosemitský národní park a národní parky General Grant a Sequoia. Na jeho tehdejší snahy později navázali další aktivisté, kteří v jiných oblastech Spojených států požadovali chránit přírodu vyhlášením národních parků.

John-and-teddy „S každou výpravou do přírody získáš víc, než jsi hledal“

Své myšlenky propagoval na přednáškových cestách po Evropě (1893, 1895), kdy se pokaždé vrátil do svého rodného Dunbaru. V roce 1903 během světového turné navštíví Evropu, Asii, Dálný východ, Austrálii a Nový Zéland. V roce 1911 se vydává šířit své myšlenky do jižní Ameriky a do Afriky.

Za nejvýznamnější tábornický výlet v historii ochrany přírody lze pak považovat Muirovo třídenní táboření s prezidentem Theodorem Rooseveltem v roce 1903, během kterého přesvědčil Roosevelta, aby vrátil Yosemitské údolí a Mariposa Grove pod federální ochranu jako součást Yosemitského národního parku. Výlet s Muirem měl na Roosevelta trvalý dopad.

Muirovo poslední tažení, které mělo zabránit městu San Francisco ve stavbě přehrady a vytvoření obrovské vodní nádrže v Yosemitském údolí, skončila hořkou porážkou - federálním schválením projektu v roce 1913. Muir zemřel o rok později v Los Angeles, na Štědrý den, ve věku 76 let na zápal plic.

„Drž se blízko srdce přírody, vystoupej na horu nebo prožij týden v lese. Očistíš si duši.“

Na slavného rodáka milujícího přírodu ve Skotsku nezapomněli. Pojmenovali po něm dálkovou turistickou trasu. John Muir Way prochází v délce 215 km od západu na východ srdcem Skotska mezi Helensburghem a Dunbarem, kde se Muir narodil. Představuje původní skotskou krajinu, její průmyslové dědictví i současný městský život. Trasa lze v celé délce absolvovat pěšky, což trvá 9 - 11 dní, nebo za 4 - 5 dní na kole. Některé úseky jsou vhodné i pro jízdu na koni. Na stránku stezky vede tento odkaz.

Pokud se chcete o Johnu Muirovi dozvědět víc: https://www.jmbt.org.uk/about/life-legacy/. Z jeho knih vyšlo česky například Mé první léto v Sieře Nevadě (Paseka, 2015)

Hynek Pečinka

s využitím zdrojů z Wikipedia.org, PBS.org, jmbt.org.uk

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(1)

Aktuality

  • Charitativní sbírka pro Severské pány Krnov

    24.10.2024

    458379944_1182405803048049_6762910475668620424_n Vážení přátelé, kamarádi a naši příznivci,

    všem nám den 15. 9. 2024 zamotal hlavy, zarmoutil srdíčka a způsobil rány, které se budou dlouho hojit a na které se bude těžko zapomínat. To, co vidíte na fotkách, je absolutní devastace našeho snažení, budování jména a snahy být příkladem pro všechny milovníky středověku ve všech jeho podobách. Chtěli bychom vybrat nějaké peníze na snad možné obnovení věcí, které jsme vám, divákům, vždy rádi prezentovali. V této chvíli je z našeho mobiliáře troska. Pokud vás tato myšlenka osloví a rozhodnete se přispět upřímně moc děkujeme:

    č.ú. 2921193379/0800

    Budeme moc šťastní nejenom za všechny členy SSP, ale i za ostatní příznivce, kterým se naše akce a činnost líbí. Všechny (pokud si to budou přát) budeme zveřejňovat s částkou, kterou přispěli. Posílám pár fotek z neutěšené situace v našem oddíle, kde je už jen pár lidí co dodělávají a jsou vším kolem sebe strašně unavení. Nejenže byli sami zatopení, jejich pracoviště zaplavené nebo dokonce zničené, ale to, co nás všechny dostalo do kolen, bylo zničení našeho majetku ve skladových prostorech. Našli se noví jednotlivci, kteří povzbuzují, ale jde to těžko. Ani se nedivím. Odkaz na všechny fotky: zde

    S pozdravem Zdeněk Chroboczek, Severští páni Krnov

    Škody na našem – bývalém majetku:

    1. Hry a soutěže pro děti – různá házedla, prolézačky, stavebnice (DaVinciho most) a jiné – 35 000 Kč
    2. Šermířské vybavení – zbraně, zbroje a jiné – 150 000 Kč
    3. Šermířská výbava – masky, chrániče, rukavice – 48 000 Kč
    4. Lukostřelecké vybavení – luky, šípy, terče, stojany, záchytné sítě a jiné – 65 000 Kč
    5. Umělecké vybavení – hudební nástroje (6 souprav bubnů, závěsy a paličky), středověká kuchyně, felčarův stan a jiné – 43 000 Kč
    6. Historické – Truhlice, literarura-manuskripta, historické kostýmy, svícny, ubrusy, stoly, středověké nádobí a jiné – 54 000 Kč
    7. Naučné – hvězdářské dalekohledy, knihy, plánky a návody a jiné – 15 000 Kč
    Celkem 410 000 Kč
  • 11. setkání Přátel přírody ve Svoru

    20.10.2024

    Dsc_7192 Jedenáctý ročník celostátního setkání Přátel přírody se uskutečnil v malebném kraji Lužických hor. Jako základnu pro náš sraz jsme zvolili Rekreační středisko Star Line u obce Svor v Libereckém kraji, na jižním okraji Šluknovského výběžku. Středisko je ze tří stran obklopeno lesy a nachází se přímo naproti hoře Klíč. Nejbližší město, Nový Bor, leží asi 5 km daleko a Česká Lípa přibližně 15 km. Každý si mohl vybrat trasu podle své chuti a kondice a objevovat tak krásy okolní přírody a historických památek. Večer se nesl v přátelské atmosféře, kdy se hrálo na kytary, tančilo, vzpomínalo na společné zážitky a tvořilo. Někteří účastníci se rozhodli pro náročnější výstup na znělcový kužel vysoký 760 metrů, na horu Klíč. V pátek se rozjeli do okolí Cvikova nebo do pískovcového údolí Pekla. V sobotu si mohli vybrat trasu na rozhlednu Jedlovou nebo do skalního města Sloup v Čechách. Bonusem sobotního programu bylo také Mezinárodní sklářské sympozium, které přidalo další zajímavý zážitek do celého setkání. I když počasí bylo chladné a místy sychravé, i tento ročník se vydařil a účastníci si ho užili naplno. Více ohlasů a střípků najdete zde

  • 10. výroční konference NFI v Heerlenu v Nizozemsku

    23.9.2024

    460739169_930533589118475_4480450381209075603_n

    460862449_930534102451757_4583998205332442998_n

    Ohlédnutí za již 10. výroční konferencí NFI v Heerlenu v Nizozemsku, které se zúčastnil Mirek Prokeš. Přátelé z Nizozemska, kteří se  zúčastnili této nezapomenutelné události, posílají srdečné pozdravy a poselství všem: „Ve světě, kde konflikty stále vrhají stín, jsme jednotní v našem závazku k lepší budoucnosti. Dnes byl podán mírový návrh, který symbolizuje naši kolektivní snahu ukončit války v Evropě i mimo ni. Společně věříme v sílu přírody a lidstva, která podporuje harmonii." Další ročník se již začíná připravovat, podrobnosti o konferenci se brzy dozvíme od Mirka! Další fotky jsou zde:#NFIConference #Heerlen2024 #WeekendVibes #naturefriendstogheter #naturefriendsinternational

     460933270_930533862451781_6360068084892522742_n460852888_930534325785068_8967279605953712706_n

Starší »