Den pro přírodu 2023: svátek členů a příznivců našeho spolku

Čeští Přátelé přírody každoročně v sobotu nejbližší datu 5. června, na které připadá Světový den životního prostředí, slaví svůj svátek - Den pro přírodu. V jeho rámci skupiny spolku i jednotliví členové a příznivci vyrážejí do přírody a dělají tam to, co mají rádi. V roce 2023, v sobotu 3. června, uspořádali své akce u příležitosti svátku našeho spolku Přátelé přírody z Jablonce nad Nisou, z Prahy a z Olomouce. Přinášíme několik fotek a také články s popisem hezkých chvilek, díky kterým budou na letošní Den pro přírodu vzpomínat.

Děkujeme všem našim členům, kteří u příležitosti svátku jejich spolku vyrazili o první červnové sobotě do přírody a reprezentovali tam české Přátele přírody! A ti ostatní budou mít příležitost připojit se k celostátnímu svátku zase za rok - ale už v září oslavíme Celosvětové dny Přátel přírody jako svátek všech členů stejnojmenného mezinárodního hnutí, k němuž se hlásíme. 

Takhle jsme se měli na Dni pro přírodu 2023


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Den pro přírodu jabloneckých Přátel přírody: Stezkami Českým rájem až do Rytířovy Lhoty

Skoro se tomu nechce věřit, ale je to už 8 let, co se členové Jablonecké skupiny Přátel přírody – babičky a dědové s vnoučaty – poprvé vypravili u příležitosti Dne pro přírodu společně ven za poznáváním historie a přírody. Jako vždycky i letos byla připravená trasa trochu dobrodružná, trochu naučná se spoustou úkolů a samozřejmě odměnou v cíli. Účast ovšem byla letos rekordní, padesátimístný autobus sotva stačil pobrat zájemce! Že jsme v našich řadách měli i přátele ze skupiny Naturfreunde Löbau už pro nás není výjimečné, ale zaručeně rekordní byl letos věkový rozdíl. Nejstarší účastník 75 + a naproti tomu nejmladší necelý rok věku, ten jediný nešel po svých, ale v manduce s maminkou. Také jsme konstatovali, že za těch 8 let se nám prostřídaly už dvě generace dětí. Jen organizátorky Světlana a Sylva zůstávají stejné, i když samozřejmě taky stárnou! ;-) Ani covidové roky nás nezastavily a těší nás, že dnes, když se hodně mluví o tom, jak děti nejsou zvyklé se hýbat, ty naše s námi vyrazí do přírody pěkně po svých.

A kde že jsme to letos vlastně byli? V našem krásném Českém ráji, Start byl ve „filmové“ vesničce Vesec a dvěma krásnými údolími jsme dorazili k tajemnému hradu Kost. Prohlédli jsme si ho a pak se vypravili dál trochu do kopce, abychom objevili náš cíl – Rytířovu Lhotu. Trasa byla dlouhá 7 km, ale nikomu to ani nepřišlo…

A na závěr máme pro další přátele přírody a jejich děti a vnoučata malý tip, jak děti zabavit na výletě přírodou kdekoli – pracovní list najdete v příloze… Tak šťastnou cestu a nejen na Den pro přírodu!

Sylvie Staňková, spoluorganizátorka této povedené akce

Dvě menší akce proběhly i u Uherského Hradiště a v Českém středohoří

Olom Den pro přírodu oslavilo i několik členů našeho spolku z Olomouce a okolí, a to výletem do skanzenu Rochus u Uherského Hradiště. Ten zorganizovala Helena Polášková a podala o něm tuto krátkou zprávu:

Pozvání přijalo pět báječných lidiček a společně jsme si výlet užili. Z vlaku v Uherském Hradišti jsme šli po zelené turistické cestě přes Archeologické vykopávky Sady, kde jsme viděli relikty velkomoravských církevních staveb budovaných v 9. století a rozhlednu Rovnina. Vyšlápli jsme si 127 schodů a užívali si krásné výhledy. Pokračovali jsme polní cestou ke kapli sv. Rocha a už jen kousíček do skanzenu Rochus, který je malý, ale o to krásnější. Počasí nám přálo, bylo teplo a sluníčko svítilo. Poslouchali jsme hru na fujaru. Nechtělo se nám jít pryč, ale čas oběda už dávno zvonil a bříška se nám hlásila o svou porci jídla. Rozloučili jsme se se skanzenem a šli do města na oběd. Po obědě nechybělo kafíčko ani pivo. Do odjezdu vlaku jsme měli ještě nějaký čas, a tak jsme se ještě podívali do lapidária na smírčí kříž v Galerii Slováckého muzea a cestou zpět jsme si pochutnali na výborné zmrzlině. Došli jsme na Masarykovo náměstí a vidíme otevřené dveře do kostela sv. Františka Xaverského! Měli jsme veliké štěstí - kostelem nás provedl bývalý kostelník, kterému bylo 82 let, ale znalosti měl úžasné. A pak už byl čas na cestu domů.

      Letošní Den pro přírodu oslavila i naše pražská skupina v čele s Mirkem Prokešem. Spolu s ekologickou platformou Zvonečník uspořádali pražští Přátelé přírody v sobotu 3. června veřejnou výpravu "České Středohoří – prosazený most a zmařená Bukačka". Výprava vedla z Velemína po modré turistické značce pod dálničním mostem vedoucím nad krásným Oparenským údolím a skončila v Malých Žernosekách. Cílem kromě absolvování trasy bylo i připomenout si okolnosti, za kterých vznikal tento jedinečný most, a zmařenou příležitost představovanou nerealizovaným tunelem Bukačka. I tato tematická akce přispěla ke zdaru letošního Dne pro přírodu. Příště zas!

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(1)

Aktuality

 • Přátelé přírody Jablonec nad Nisou: Závěr prázdnin v sedle kola na Karlovarsku

  26.9.2023

  Na Karlovarsko směřovala naše cykloturistická akce s názvem "Lubenec na kole", a to v termínu 30. srpna - 3. září 2023. Pod vedením Dáši Jotovové se jí zúčastnilo 38 cyklistů. V Lubenci jsme byli na jaře na turistickém zájezdě a protože se nám tam líbilo, připravili jsme zájezd i pro kolaře. Ubytování v RS Lubenec jsme již znali, bylo skromné, ale pro nás dostačující, také polopenze byla výborná. Areál je mimo civilizaci, blízko lesa a rybníka, po dni na kole to byla příjemná změna.

  Autobus nás dopravil do Krušovic, tam jsme nasedli na kola, nakoukli  do pivovaru a pokračovali do Lužné u Rakovníka. Zastavili jsme se u železničního muzea a obdivovali obrovské lokomotivy před ním.   Po cyklostezkách jsme jeli přes Chrášťany, tam nás cyklostezka vedla přes chmelnici, ale museli jsme ji objet, byla rozježděná od traktorů a samé bláto. Více...

 • Jubilejní Setkání Přátel přírody směřuje do Máchova kraje

  25.9.2023

  Fb_img_1539543877585 Léto uteklo až moc rychle a my se vracíme z cest a chalup zase do všednodennosti. Ale jedno dobrodružství nás ještě čeká! Setkání Přátel přírody v Holanech u České Lípy od 12. do 15. října. Uskuteční se v rekreačním zařízení Aero, kam zamíří přihlášení účastníci z řad členů a příznivců našeho spolku z Čech, Moravy a Slezska, ale i z blízké ciziny.

  Letošní ročník celostátního srazu je jubilejní, Přátelé přírody napříč Českem se setkají už podesáté. Program bude tradiční: přes den pěší turistika a cykloturistika, večer organizované posezení s výměnou zkušeností, zábavou a povídání se starými přáteli (a novými přítelkyněmi). Přejeme organizátorům, ať jim vše vyjde, a účastníkům, ať se jim na Setkání líbí!

 • Přátelé přírody Jablonec nad Nisou: Za dudákem do Strakonic, a opět na kolech

  9.8.2023

  Zpráva z cyklozájezdu Přátel přírody Jablonec nad Nisou: Tento zájezd navázal na cyklozájezd do Písku ze začátku července. V termínu 26.-30. července 2023 se ho zúčastnilo 38 cyklistů. Vedla je Dáša Jotovová.

  Bydleli jsme opět v Domově mládeže, v pokojích s příslušenstvím. Kola jsme mohli postavit do chodeb a byla celou dobu pod dozorem recepčních. Na jídlo jsme chodili do restaurací nebo si něco nakoupili a potom připravili v kuchyňkách. Strakonice jako město se nám nejdříve moc nelíbilo, proti Písku je zde hodně panelových sídlišť, město nemá klasické centrum, jen dvě dlouhé ulice-náměstí a starý hrad. Postupně jsme si ale zvykali a objevovali ty lepší stránky města, hospůdky, restaurace, kavárny a hlavně úžasné záhony květin, které byly po celém městě. Takovou bohatou květinovou výzdobu jsme zatím nikde neviděli. Více...

Starší »