Jablonečtí Přátelé přírody na ostrově Elba

35647282_1942419345788525_1129154053238947840_oNa přelomu května a června jsme podnikli autobusový turisticko-pobytový zájezd na severoitalský ostrov Elba. Po dlouhé cestě do toskánského přístavu Piombino jsme se nalodili na trajekt a v ranních hodinách dojeli na ostrov. Bydleli jsme v Marina del Campo v karavanech v dobře vybaveném kempu, kde byl k dispozici bazén, sauna i wellness. Volný čas šlo trávit koupáním a poznáváním městečka a pláží, ale většinu z nás stejně lákaly výlety za pozoruhodnostmi „Napoleonova ostrova.“

Vypravili jsme se autobusem do Capoliveri a šli pěšky okruh na Monte Calamita. Procházeli jsme piniovými lesy, z výhledů jsme obdivovali okolní kopce a mořské zátoky. Na dalším výletě jsme vyjeli lanovkou s originálními košíky na nejvyšší horu Elby - Monte Capanne (1017 m n. m.), odkud jsme sestupovali po úzkých kamenitých cestách k Monte Giovo s úžasnou alpskou květenou ke kostelu Madonna del Monte. Po křížové cestě jsme došli do městečka Marciana.

Jindy nás autobus odvezl do Rio nell‘Elba, z něho jsme vystoupali na Cime del Monte, kde byly nádherné pohledy na ostrov a okolní moře. Kolem hory Monte Castello jsme došli do Porto Azzuro, kde jsme se občerstvili, a autobus nás odvezl do kempu.

Také jsme navštívili Napoleonovu vilu v San Martino a jeho další vilu v Portoferraiu, kde jsme si také prohlédli jednu ze tří pevností, které chránily město. Na blízkém poloostrově Enfola pak někteří podnikli krátkou túru, jiní dali přednost koupání na bílých oblázkových plážích.

A bylo toho víc! Během našeho týdne na Elbě jsme nevynechali ani možnost podívat se lodí k Modré jeskyni a podél jižního pobřeží, ani výlet na pláže Biodola, údajně nejkrásnější na Elbě. Přešli  jsme přes první pláž a po skalnaté cestě nad mořem prošli tunelem a pokračovali k dalším plážím. Koupali jsme se v Procchiu a z něho odjeli do Marina del Campo a na ubytování.

Bohužel všechno jednou končí a musí se domů. Nalodili jsme se na obrovský trajekt, na kterém jsme byli skoro sami, přejeli jsme na pevninu a potom už nás čekala cesta přes Itálii, Rakousko a Německo do Jablonce. Vraceli jsme se sice unavení, ale plní dojmů z krásného ostrova Elby.

Drahomíra Jotovová, Přátelé přírody Jablonec nad Nisou z. s.

Jablonečtí Přátelé přírody tento zájezd uspořádali v termínu 25. 5. - 3. 6. 2018. S podrobným programem se můžete seznámit na webu spolku.

Více fotek najdete zde

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Máme za sebou devátý ročník Setkání Přátel přírody

    4.10.2021

    Na prodloužený víkend od 30. září do 3. října 2021 zavítala do východočeské Chocně padesátka účastníků Setkání Přátel přírody. Devátý ročník celostátního srazu členů spolku Přátelé přírody, z. s., přinesl tradiční mix programu, v němž nechyběla pěší turistika, cykloturistika a exkurze po lákadlech regionu, večerní posezení s kytarami, bowlingový turnaj, výtvarná dílna či výměna zkušeností a tipů na další činnost.

    Do Chocně se na tento program těšili a aktivně si jej užili zástupci několika skupin spolku z různých krajů Česka, kteří po loňské vynucené covidové přestávce navázali na osm ročníků svého celostátního srazu. Více...

  • Dobrovolníci opět uklízeli Česko. Úklid olomouckých Přátel přírody zaujal i televizi

    27.9.2021

    20210918_102722 Letošním úklidem břehů řeky Moravy od mostu na Nových Sadech k Šantovce se olomoucká skupina Malá liška spolku Přátelé přírody připojila už potřetí do kampaně Ukliďme Česko. Úklidové akce, na níž se sbíralo to, co jiní pohodili, se zúčastnilo 15 dobrovolníků z řad členů spolku i veřejnosti, a to doslova všeho věku. 

    Dobrovolníci sesbírali po jiných spoluobčanech plastový, skleněný, hliníkový a papírový odpad a pomohli tak přírodě v těsné blízkosti svého bydliště. Za to pak každý z nich obdržel upomínkový diplom a chutný oběd. Více...

  • Přátelé přírody Praha a spolek Zvonečník po stopách lithia na Cínovci

    27.9.2021

    V sobotu 18. září 2021 se spolek Zvonečník a pražští Přátelé přírody vypravili na Cínovec k lithiu. Počasí nám zrovna nepřálo, kdy byla docela zima a v dáli mlha (na vyhlídky to nebylo), ale alespoň nepršelo. Dorazili jsme na haldu Cínovec II, kde byl vyhrazený prostor Diamo se zákazem vstupu a na dalším místě již vykopávka. Místa s vyloženě cennou přírodou na haldě nejsou, z lesnického pohledu zaujaly až monokultury modřínu. Kde se lithium vlastně vyskytuje, viz https://hranicar-usti.cz/…ku/ a https://www.emovio.cz/…um/

    Jednoznačně jsme se ale i se Zelným Ústím shodli, že vytěžit cínovecké naleziště jen kvůli lithiu by byl celkem zločin z řady důvodů. Více...

« Novější | Starší »