Za stopami kněžny zaháňské do polského příhraničí

V neděli 7. října 2018 proběhl jednodenní zájezd jabloneckých Přátel přírody kousek za společné severočesko-polské hranice. Tento zájezd byl inspirován naší největší spisovatelkou Boženou Němcovou a jejím vztahem ke kněžně Vilémíně Zaháňské z rodu kurónských knížat.

Petr Biron, vévoda kurónský a zemgalský, koupil Zaháň poté, co roku 1786 odstoupil Kurónsko ruské říši. Měl čtyři dcery, nejstarší Vilemínu, dále Paulinu, Johannu a nejmladší Dorotheu. Někteří historikové se podle některých indicií domnívají, že Božena Němcová může být nemanželskou dcerou Dorothey.

Zaháň (polsky Żagań, německy Sagan) je město na řece Bobr, velmi úpravné, plné památek a zeleně.  Hned na kraji je muzeum bývalého zajateckého tábora Stalag VIIIC/LUFT III., v němž byli vězněni zajatí piloti. Zde se přes tunel Harry uskutečnil Velký útěk, úspěšně uprchli jen tři vězni. Ostatní byli zadrženi a padesát jich bylo na přímý rozkaz Hitlera popraveno. Další naše kroky vedly na náměstí k radnicí s věží ze 14.st. a patricijskými domy z doby renezance a baroka. Přestože 80 % města bylo ve válce zničeno, vše je dnes opraveno nebo znovu postaveno. Dalším zastavením byl farní kostel Nanebevzetí P. Marie, do kterého jsme po mši nahlédli a augustiniánské opatství. Blízko náměstí je také pomník Jana Keplera, který zde dva roky pobýval. Pomník tu má také medvěd Wojtek, maskot a desátník polského vojska, který s ním prošel z Persie do Itálie a Anglie.

Na konci města u zámeckého parku je komplex staveb Špitál sv. Dorothy, Loretánská kaple a kostel sv. Kříže, v němž jsou pohřbena kurónská a zaháňská knížata. Všechny budovy se opravují, mohli jsme vstoupit jen do kostela. Parkem jsme došli k našemu hlavnímu cíli-knížecímu paláci. Ten byl budován Albrechtem z Valdštejna a dostavován dalším vlastníkem Václavem Eusebiem Lobkovicem a potom Petrem Bironem a jeho dcerami. Některým účastnicím se podařila prohlídka zámku i přesto, že v tuto dobu byl již uzavřen.

Další památkou je barokní kostel Nanebevzetí P. Marie s gotickými prvky a kaplí Božího hrobu, která je ojedinělá svého druhu – v Evropě jsou jen dvě takové kaple, ta druhá je v Görlitz. Probíhá zde rekonstrukce, kapli a kostel jsme si mohli prohlédnout jen zvenku.

Ještě před odjezdem jsme vystoupali na věž bývalého evangelického kostela, který byl postaven jako jeden ze šesti slezských kostelů milosti v roce 1709. Z výšky 80 metrů jsme viděli město s kostely, zámkem a parkem a všemi místy, které jsme prošli. Město Zaháň nás překvapilo bohatou historií a množstvím památek a zajímavostí. Odjížděli jsme plni dojmů a těšili se na další zájezdy do blízké polské země.

Padesátku jabloneckých Přátel přírody do Zaháně přivezla, městem provedla a tuto zprávu napsala Drahomíra Jotovová

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Web MOUDRÁ MĚSTA přináší i pro vaši obec inspiraci, jak bojovat s klimatickou změnou

    12.9.2018

    Moudramesta NESEHNUTÍ spustilo webový portál s inspiracemi měst českých i zahraničních s příklady opatřením, která mohou pomoci sídlům s důsledky klimatické změny. Klíčem pro výběr pro nás byla kritéria: na realizaci participuje veřejnost, příklad má realizaci v Česku i zahraničí. U většiny příkladů je kontakt na nositele opatření, který může s případnou realizací pomoci, poradit, konzultovat.

    Kampaň jsme nazvali MOUDRÁ MĚSTA a měla by mimo jiné inspirovat budoucí komunální politiky a političky k realizaci opatření. Web navíc umožňuje zadat vlastní příběh/příklad dobré praxe tak, abychom jej mohli průběžně doplňovat a rozšiřovat.

  • Zářijový bulletin přináší novinky z pestrého světa Přátel přírody

    12.9.2018

    Bullzari2018 O srpnové expedici olomoucké skupiny Malá liška do rumunských hor, o cyklistických výjezdech jabloneckých Přátel přírody na Kolínsko a do Malých Karpat nebo o velkém lukostřeleckém turnaji, kde pomáhali naši krnovští členové. O připravovaném podzimním Setkání Přátel přírody uprostřed Česka a druhém díle mezinárodního projektu, do něhož jsme zapojeni. A také o tom, co aktuálně hýbe zeleným hnutím.

    O tomhle všem si přečtete v zářijovém vydání bulletinu našeho spolku. Stáhněte si ho zde. Starší e-bulletiny pak najdete tady.

  • Konec prázdnin v Bílých Karpatech: putování zvlněnou krajinou s loukami a stromy

    30.8.2018

    Zájezdu Přátel přírody z Jablonce nad Nisou do oblasti Bílých Karpat, který proběhl 18. - 22. srpna, se zúčastnilo 35 spokojených členů. Zprávu o něm podává vedoucí zájezdu i celé jablonecké organizace, Drahomíra Jotovová:

    Na pěší zájezd jsme vyjeli do oblasti nádherného pohoří Bílých Karpat. Nejvyšší kopec-Velká Javořina  je sice jen 970 m vysoký, ale nástupy a sestupy jsou v celém pohoří značné. K tomu se přidala ještě velká vedra, chodili jsme i za teploty 34 st.C. Tomuto počasí jsme přizpůsobili i program , vyjížděli jsme brzy ráno, prošli připravenou trasu a na jejím konci jsme se koupali na místních koupalištích Více...

« Novější | Starší »