O jarních Čtvrtečních výletech nachodili Jablonečtí přes sto kilometrů

Každý rok chodíme v březnu a dubnu na čtvrteční výlety. Začali jsme první březnový den, kdy jsme se sešli jen tři a místo plánované krátké procházky do Vratislavic jsme obešli Prosečský hřeben, Kunratice a Proseč a ušli 15 km. Na dalším výletě už byla účast 20 lidí. Jeli jsme vlakem do Machnína, přejeli Nisu transbordérem, pokračovali přes Andělskou Horu a šli navštívit muzeum másla. Jaro pokračovalo krásným počasím. Jeli jsme autobusem do Železného Brodu a prošli okruh přes Vrát a Prosíčka. Z kopců jsme viděli v dálce zasněžené Krkonoše a kousek od nás špičky Suchých skal. Další týden se zima se vrátila, nasněžilo. Šli jsme z Turnova na Hlavatici, bylo pěkně umrzlo, stoupalo se nám dobře. Na Valdštejně jsme se dozvěděli o akci, která zabránila kácení krásné jedle u vchodu k zámku. Akce se podařila, jedle stále stojí.

Konec března byl pak ve znamení krásného jarního počasí. Šli jsme přes Drábské světničky na Krásnou Vyhlídku a vystoupali na Mužský, kde byly hezké výhledy na okolní krajinu a na Krkonoše. Zastavili jsme se na oběd v hospůdce v Zásadce, kde měli velikonoční zelené pivo.

Duben začal Keltskou stezkou, šli jsme z Horní Proseče přes chatu na Proseči a nad Kunraticemi. V lesoparku Zámecký vrch jsme si každý podle svého jména vybrali svůj strom.  Další výlet jsme šli do kraje Karoliny Světlé, k prameni Ploučnice a k Čertově zdi, což je pozůstatek skalní zdi, která je tvořena třetihorní čedičovou žílou. Někteří se šli podívat na obnovenou Křížovou cestu Kotel. Podívali jsme se také na dvě Kotelské lípy. Starší z nich je údajně až 1000 let stará.  Počasí bylo stále teplé a slunečné, snad proto se nás na výletě na Červený Dvůr sešlo čtyřicet. U rohozeckého pivovaru jsme se posilnili místním výborným pivem a pokračovali neznačenou cestou na zámek Hrubý Rohozec.  

Poslední jarní výlet jsme naplánovali náročnou cestu na Smrk 1124 m. Počasí bylo chladné, občas pršelo, ale odpoledne začalo svítit slunce. Výhledy na okolní kopce a hlavně zelené bukové lesy byly opravdu nádherné. Sešlo se nás 15, ušli jsme téměř 18 km s převýšením 700 m, a stálo to za to. Zároveň jsme touto akcí ukončili jarní čtvrteční výlety.

Celkem jsme na jaře 2018 podnikli 9 výletů, ušli kolem 100 km. Účastnilo se vždy 20 - 25 lidí, a to nejen členové našeho spolku, ale i „cizí“ Jablonečáci. A už se všichni těšíme na podzimní výlety.

30.4.2018 / Drahomíra Jotovová, Přátelé přírody Jablonec nad Nisou, z. s.

         

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

  • Den proti fašismu a antiseminismu oslavuje ty, kteří neumějí nenávidět

    8.11.2016

    Cover-heroes-site-750x400 Ve středu 9. listopadu slavíme Světový den proti fašismu a antisemitismu. Výročí Křišťálové noci, pogromu, který se udál na území celého Německa v tento den v roce 1938, připomíná každoročně nejen síť UNITED, jejíž jsou Přátelé přírody součástí. 

    Tyto dva -ismy zůstávají, bohužel, věčně živým tématem a pořád se nám vracejí, protože lidé jsou nepoučitelní. Je proto důležité vyzdvihovat ty, kteří s nimi uměli či umějí bojovat, a inspirovat se jimi. A stejnou měrou nezapomínat na oběti těchto nelidských ideologií - a nejsou to bohužel jen ty 70 let staré. Přečtěte si víc...

  • Ekolist.cz: Češi loni vytřídili o 92 tisíc tun bioodpadu více než v roce 2014

    3.11.2016

    Od loňského roku mají obce povinnost zajistit pro občany oddělený sběr bioodpadu. Díky ní Xhusfyhca0lkyqa Češi loni vytřídili o 92 tisíc tun bioodpadu více než v roce 2014. V roce 2015 pak pokleslo množství komunálních odpadů ukládaných na skládky, těch oproti roku 2014 ubylo o 71,2 tisíce tun. Vyplývá to ze souhrnných dat produkce odpadů, která pro MŽP vyhodnocuje Cenia.

    „Díky nové vyhlášce z loňského roku se nám podařilo zvýšit množství vytříděného bioodpadu na 417 tisíc tun. Je to o 92 tisíc tun více než za celý rok 2014, tedy před platností vyhlášky. Stále je však co zlepšovat a my chceme, aby toto číslo bylo za rok ještě vyšší," říká ministr životního prostředí Richard Brabec. Celý článek...

  • Zvonečník zve na diskusi o opatřeních pro ochranu půdy

    26.10.2016

    Biodiversite-en-vigne-1024 Ve středu 9. listopadu proběhne v Praze panelová diskuse pořádaná našimi kolegy ze spolku Zvonečník z. s. na téma Agrobiodiverzita - klíč nejen k ochraně půdy. Zúčastnit se můžete i vy, tady je pozvánka.

    Agrobiodiverzita je biologická rozmanitost na úrovni polních kultur. Pro její dlouhodobou udržitelnost je důležité zejména organické hnojení a používání biologicky rozložitelných přípravků na ochranu plodin, střídání plodin, přítomnost remízků, zelených pásů a podpora drobné zvěře. Co garantují státní koncepce? Realizují zemědělské korporace udržitelný rozvoj na českých polích? Vedou je k tomu veřejné dotace a jak je lze lépe nastavit? Diskutovat budou Jiří Hladík a Karel Machovec.

« Novější | Starší »