Dovolená u moře plného plastů?

Nechte po sobě hrady z písku, ne plasty!

Kampaň radí, jak si užít prázdniny a nezatěžovat přírodu turistických destinací

Každým rokem v oceánech skončí deset milionů tun plastového odpadu a populární destinace jako Mallorka, Turecko, Bali nebo Maledivy bojují se znečištěním svých pláží plasty. Fotky uhynulých mořských živočichů, za jejichž smrt mohou plasty, tlumí radostná očekávání z dovolené. Za velkou část znečištění plastovým odpadem mohou ale sami turisté a ten pak nejen kazí jejich dojmy z dovolené, ale také poškozuje citlivé ekosystémy. Mezinárodní Přátelé přírody (NFI – Naturefriends International) proto spustili informační kampaň zaměřenou na to, jak se vyhnout plastovým odpadům především o dovolené. Tak, aby po vás zůstaly na pláži hrady z písku a ne plasty.

Léto, slunce – a plastový odpad na pláži a v moři. To je drsná realita mnoha prázdninových destinací. Například Mallorca se musí každoročně vyrovnat s 500 tisíci tunami a Maledivy s nepředstavitelnými 140 tunami odhozených plastů denně. Na Bali už s čištěním pláží od plastů pomáhají bagry. Není tajemstvím, že většina plastových odpadků pochází od turistů. Na plážích a v moři po nich zůstávají prázdné PET lahve i plastové nákupní tašky ze supermarketů a prodejen suvenýrů.

Problém s plastovým odpadem je o to větší, protože v mnoha dovolenkových destinacích chybí systém nakládání s odpady. „Turisté většinou produkují více plastového odpadu než místní lidé. Takže je věcí turistického průmyslu, abypodporoval správné nastavení odpadového hospodářství v jím zatížených lokalitách. A taky aby zařízení pro turisty omezila používání plastů všude, kde je to možné,“ říká expertka NFI Cornelia Kühhas.

Na dobrovolnost ale nelze spoléhat. Je třeba přijmout odpovídající zákony. Někde už se to daří – například na Baleárských ostrovech nebudou od začátku roku 2019 hotely a restauranty moci podávat nápoje v plastových kelímcích a lahvích. Stejně tak plastové nádobí a jednorázové plastové tašky budou zakázány. Podobné kroky pokračující v omezování používání jednorázových plastů připravuje i Evropská komise.

Nechte po sobě na pláži hrady z písku, ne plasty!

Z krátké procházky na mořské pláži u Bergen am Zee v Holandsku. Velmi důležité je samozřejmě chování samotných zákazníků. „Během dovolené spousta lidí ztrácí ohleduplnost k životnímu prostředí,“ vysvětluje Cornelia Kühhas. Je prokázáno, že většina z nás produkuje během dovolené více odpadů než doma. Během pobytu jinde nedodržujeme to, co máme naučeno z domu: třídění odpadu, nepoužívání plastových sáčků a tašek a tak dále. „Přitom vzít s sebou na nákup vlastní tašku nebo na pláž vlastní láhev na vodu je na dovolené stejně jednoduché jako doma a pomůže to přírodě,“ říká expertka.

Každý z nás totiž může přispět k omezení „plastového přílivu“. Tipy jak na to představují v měsíci červenci Mezinárodní Přátelé přírody na svém Facebooku - www.facebook.com/nfint.org. Pro začátek se podívejte také na toto video.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

 • "Only where you have walked is where you have really been." From a feel-good-hike to a mountain tour – we need your hiking tips!

  11.7.2018

  For Naturefriends, hiking is as important as the air we breathe! Many Naturefriends love hiking – it is not only good for your health but also environmentally friendly. So how about leaving well-trodden paths and discovering new routes? We are looking for the best hiking trails – be it an insider tip or a “classic”: All Naturefriends are invited to send us their most favourite hiking tours from back home – this can be a suggestion for the next weekend tour or for a whole vacation. In September, we will present the best tips on NFI’s Facebook page.
  You have a hiking tip? Then please send us a short text which describes the hike in a few sentences and also shows why it is so special, as well as 3-4 pictures: katrin.karschat@nf-int.org. Deadline is August 31!

 • Výpravy do velehor, které mají smysl: aneb jak rakouští Přátelé přírody podporují Nepál

  11.7.2018

  Unnamed Konečně mohou zase chodit do normální školy. Děti z nepálského Shankaru, které před třemi lety při zemětřesení přišly téměř o všechno. Tato pohroma zahubila 8800 lidí a zničila více než 800 tisíc domů. Rakouští Přátelé přírody se rozhodli Nepálu svým dílem pomoci a letos v červnu otevřeli v Shankaru novou školu, jejíž vybudování trvalo šest měsíců.

  Nezůstane jen u toho - už na letošní podzim chystají další nový projekt, na který již nyní shánějí ochotné sponzory a také energické dobrovolníky. Ti vyjedou do Nepálu a po několikadenním treku v oblasti Annapurny pomohou se stavbou další nové školy. Více...

 • Dovolená u moře plného plastů? Kampaň radí, jak si užít prázdniny a nezatěžovat přírodu turistických destinací

  2.7.2018

  Každým rokem v oceánech skončí deset milionů tun plastového odpadu a populární destinace jako Mallorka, Turecko, Bali nebo Maledivy bojují se znečištěním svých pláží plasty. Fotky uhynulých mořských živočichů, za jejichž smrt mohou plasty, tlumí radostná očekávání z dovolené. Za velkou část znečištění plastovým odpadem mohou ale sami turisté a ten pak nejen kazí jejich dojmy z dovolené, ale také poškozuje citlivé ekosystémy.

  Mezinárodní Přátelé přírody (NFI – Naturefriends International) proto spustili informační kampaň zaměřenou na to, jak se vyhnout plastovým odpadům především o dovolené. Tak, aby po vás zůstaly na pláži hrady z písku a ne plasty. Více...

 • Jablonečtí Přátelé přírody na ostrově Elba

  20.6.2018

  Na přelomu května a června jsme podnikli autobusový turisticko-pobytový zájezd na severoitalský ostrov Elba. Po dlouhé cestě do toskánského přístavu Piombino jsme se nalodili na trajekt a v ranních hodinách dojeli na ostrov. Bydleli jsme v Marina del Campo v karavanech v dobře vybaveném kempu, kde byl k dispozici bazén, sauna i wellness. Volný čas šlo trávit koupáním a poznáváním městečka a pláží, ale většinu z nás stejně lákaly výlety za pozoruhodnostmi „Napoleonova ostrova.“

  Celý článek a více fotek...

 • Přátelé přírody z Nového Města na Moravě reprezentovali na městských slavnostech

  20.6.2018

  P6160183 Každoročně v měsíci červnu se v Novém Městě na Moravě konají slavnosti Nova Civitas. Letos programově ještě obohacené o akce ke 100. výročí vzniku ČSR a připomínku někdejší návštěvy prezidenta Masaryka v Novém Městě.

  Celé dopoledne však vždy probíhá ve znamení prezentace místních neziskovek a spolků. Letos, v sobotu 16. června, jich bylo celkem 17, no a my, tedy Javory - novoměstští Přátelé přírody, jsme byli jednou z nich. Kromě jiného všichni zúčastnění připravili pro děti dopoledne her a soutěží. Děti u každého stánku plnily nějaké úkoly a u Přátel přírody jak jinak, než ve znalostech a vědomostech o přírodě.

Starší »