Dovolená u moře plného plastů?

Nechte po sobě hrady z písku, ne plasty!

Kampaň radí, jak si užít prázdniny a nezatěžovat přírodu turistických destinací

Každým rokem v oceánech skončí deset milionů tun plastového odpadu a populární destinace jako Mallorka, Turecko, Bali nebo Maledivy bojují se znečištěním svých pláží plasty. Fotky uhynulých mořských živočichů, za jejichž smrt mohou plasty, tlumí radostná očekávání z dovolené. Za velkou část znečištění plastovým odpadem mohou ale sami turisté a ten pak nejen kazí jejich dojmy z dovolené, ale také poškozuje citlivé ekosystémy. Mezinárodní Přátelé přírody (NFI – Naturefriends International) proto spustili informační kampaň zaměřenou na to, jak se vyhnout plastovým odpadům především o dovolené. Tak, aby po vás zůstaly na pláži hrady z písku a ne plasty.

Léto, slunce – a plastový odpad na pláži a v moři. To je drsná realita mnoha prázdninových destinací. Například Mallorca se musí každoročně vyrovnat s 500 tisíci tunami a Maledivy s nepředstavitelnými 140 tunami odhozených plastů denně. Na Bali už s čištěním pláží od plastů pomáhají bagry. Není tajemstvím, že většina plastových odpadků pochází od turistů. Na plážích a v moři po nich zůstávají prázdné PET lahve i plastové nákupní tašky ze supermarketů a prodejen suvenýrů.

Problém s plastovým odpadem je o to větší, protože v mnoha dovolenkových destinacích chybí systém nakládání s odpady. „Turisté většinou produkují více plastového odpadu než místní lidé. Takže je věcí turistického průmyslu, abypodporoval správné nastavení odpadového hospodářství v jím zatížených lokalitách. A taky aby zařízení pro turisty omezila používání plastů všude, kde je to možné,“ říká expertka NFI Cornelia Kühhas.

Na dobrovolnost ale nelze spoléhat. Je třeba přijmout odpovídající zákony. Někde už se to daří – například na Baleárských ostrovech nebudou od začátku roku 2019 hotely a restauranty moci podávat nápoje v plastových kelímcích a lahvích. Stejně tak plastové nádobí a jednorázové plastové tašky budou zakázány. Podobné kroky pokračující v omezování používání jednorázových plastů připravuje i Evropská komise.

Nechte po sobě na pláži hrady z písku, ne plasty!

Z krátké procházky na mořské pláži u Bergen am Zee v Holandsku. Velmi důležité je samozřejmě chování samotných zákazníků. „Během dovolené spousta lidí ztrácí ohleduplnost k životnímu prostředí,“ vysvětluje Cornelia Kühhas. Je prokázáno, že většina z nás produkuje během dovolené více odpadů než doma. Během pobytu jinde nedodržujeme to, co máme naučeno z domu: třídění odpadu, nepoužívání plastových sáčků a tašek a tak dále. „Přitom vzít s sebou na nákup vlastní tašku nebo na pláž vlastní láhev na vodu je na dovolené stejně jednoduché jako doma a pomůže to přírodě,“ říká expertka.

Každý z nás totiž může přispět k omezení „plastového přílivu“. Tipy jak na to představují v měsíci červenci Mezinárodní Přátelé přírody na svém Facebooku - www.facebook.com/nfint.org. Pro začátek se podívejte také na toto video.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

 • Web MOUDRÁ MĚSTA přináší i pro vaši obec inspiraci, jak bojovat s klimatickou změnou

  12.9.2018

  Moudramesta NESEHNUTÍ spustilo webový portál s inspiracemi měst českých i zahraničních s příklady opatřením, která mohou pomoci sídlům s důsledky klimatické změny. Klíčem pro výběr pro nás byla kritéria: na realizaci participuje veřejnost, příklad má realizaci v Česku i zahraničí. U většiny příkladů je kontakt na nositele opatření, který může s případnou realizací pomoci, poradit, konzultovat.

  Kampaň jsme nazvali MOUDRÁ MĚSTA a měla by mimo jiné inspirovat budoucí komunální politiky a političky k realizaci opatření. Web navíc umožňuje zadat vlastní příběh/příklad dobré praxe tak, abychom jej mohli průběžně doplňovat a rozšiřovat.

 • Zářijový bulletin přináší novinky z pestrého světa Přátel přírody

  12.9.2018

  Bullzari2018 O srpnové expedici olomoucké skupiny Malá liška do rumunských hor, o cyklistických výjezdech jabloneckých Přátel přírody na Kolínsko a do Malých Karpat nebo o velkém lukostřeleckém turnaji, kde pomáhali naši krnovští členové. O připravovaném podzimním Setkání Přátel přírody uprostřed Česka a druhém díle mezinárodního projektu, do něhož jsme zapojeni. A také o tom, co aktuálně hýbe zeleným hnutím.

  O tomhle všem si přečtete v zářijovém vydání bulletinu našeho spolku. Stáhněte si ho zde. Starší e-bulletiny pak najdete tady.

 • Konec prázdnin v Bílých Karpatech: putování zvlněnou krajinou s loukami a stromy

  30.8.2018

  Zájezdu Přátel přírody z Jablonce nad Nisou do oblasti Bílých Karpat, který proběhl 18. - 22. srpna, se zúčastnilo 35 spokojených členů. Zprávu o něm podává vedoucí zájezdu i celé jablonecké organizace, Drahomíra Jotovová:

  Na pěší zájezd jsme vyjeli do oblasti nádherného pohoří Bílých Karpat. Nejvyšší kopec-Velká Javořina  je sice jen 970 m vysoký, ale nástupy a sestupy jsou v celém pohoří značné. K tomu se přidala ještě velká vedra, chodili jsme i za teploty 34 st.C. Tomuto počasí jsme přizpůsobili i program , vyjížděli jsme brzy ráno, prošli připravenou trasu a na jejím konci jsme se koupali na místních koupalištích Více...

 • Přátelé přírody Malá liška: Expedice do rumunských hor Retezat překonala naše očekávání

  27.8.2018

  Img_9722 Náš letošní velký prázdninový zájezd do zahraničí směřoval tisíc kilometrů směrem na východ od Olomouce, do rumunského pohoří Retezat a okolních údolí. Desetidenní expedice minibusem pro 18 účastníků proběhla v termínu 10. - 19. srpna, základnou pro nás byl Dům Přátel přírody Codrin, poslední civilizace za dědinkou Cârnic (čti kyrnyk). Dál už byly vrcholky Jezernatých hor, jak Retezat nazval guru českých poutníků do Karpat, Miroslav Nevrlý, pro horská plesa skrytá ve strmých údolích pod vrcholy.

  Z chaty Codrin jsme podnikali celodenní pěší horské túry za zážitky z čarokrásné přírody střídané výjezdy "busíkem" za historií a kulturou regionu Sedmihradska. Více...

 • Aktivní prázdniny v každém věku: Pět dní cykloturistiky s Přáteli přírody na Kolínsku

  5.8.2018

  20180729_091955 Další povedená prázdninová akce jabloneckých Přátel přírody si zaslouží vaši pozornost. Tentokrát jde o pět cykloturistických dní na Kolínsku, v termínu 27. - 30. července:

  "Na Kolínsku jsme byli již v červnu, ale tentokrát nás bylo méně, takže jsme se mohli ubytovat v malém pěkném penzionu. Byl slušně udržovaný a zařízený.  Vařili jsme si v kuchyni nebo jsme chodili na jídlo na trase nebo do města. Ve čtvrtek večer jsme naložili kola na vlek a v pátek ráno vyjel autobus do Pardubic. Kola jsme vyložili přímo na Labské stezce." Celá zpráva a fotky k ní jsou zde.

Starší »