Dovolená u moře plného plastů?

Nechte po sobě hrady z písku, ne plasty!

Kampaň radí, jak si užít prázdniny a nezatěžovat přírodu turistických destinací

Každým rokem v oceánech skončí deset milionů tun plastového odpadu a populární destinace jako Mallorka, Turecko, Bali nebo Maledivy bojují se znečištěním svých pláží plasty. Fotky uhynulých mořských živočichů, za jejichž smrt mohou plasty, tlumí radostná očekávání z dovolené. Za velkou část znečištění plastovým odpadem mohou ale sami turisté a ten pak nejen kazí jejich dojmy z dovolené, ale také poškozuje citlivé ekosystémy. Mezinárodní Přátelé přírody (NFI – Naturefriends International) proto spustili informační kampaň zaměřenou na to, jak se vyhnout plastovým odpadům především o dovolené. Tak, aby po vás zůstaly na pláži hrady z písku a ne plasty.

Léto, slunce – a plastový odpad na pláži a v moři. To je drsná realita mnoha prázdninových destinací. Například Mallorca se musí každoročně vyrovnat s 500 tisíci tunami a Maledivy s nepředstavitelnými 140 tunami odhozených plastů denně. Na Bali už s čištěním pláží od plastů pomáhají bagry. Není tajemstvím, že většina plastových odpadků pochází od turistů. Na plážích a v moři po nich zůstávají prázdné PET lahve i plastové nákupní tašky ze supermarketů a prodejen suvenýrů.

Problém s plastovým odpadem je o to větší, protože v mnoha dovolenkových destinacích chybí systém nakládání s odpady. „Turisté většinou produkují více plastového odpadu než místní lidé. Takže je věcí turistického průmyslu, abypodporoval správné nastavení odpadového hospodářství v jím zatížených lokalitách. A taky aby zařízení pro turisty omezila používání plastů všude, kde je to možné,“ říká expertka NFI Cornelia Kühhas.

Na dobrovolnost ale nelze spoléhat. Je třeba přijmout odpovídající zákony. Někde už se to daří – například na Baleárských ostrovech nebudou od začátku roku 2019 hotely a restauranty moci podávat nápoje v plastových kelímcích a lahvích. Stejně tak plastové nádobí a jednorázové plastové tašky budou zakázány. Podobné kroky pokračující v omezování používání jednorázových plastů připravuje i Evropská komise.

Nechte po sobě na pláži hrady z písku, ne plasty!

Z krátké procházky na mořské pláži u Bergen am Zee v Holandsku. Velmi důležité je samozřejmě chování samotných zákazníků. „Během dovolené spousta lidí ztrácí ohleduplnost k životnímu prostředí,“ vysvětluje Cornelia Kühhas. Je prokázáno, že většina z nás produkuje během dovolené více odpadů než doma. Během pobytu jinde nedodržujeme to, co máme naučeno z domu: třídění odpadu, nepoužívání plastových sáčků a tašek a tak dále. „Přitom vzít s sebou na nákup vlastní tašku nebo na pláž vlastní láhev na vodu je na dovolené stejně jednoduché jako doma a pomůže to přírodě,“ říká expertka.

Každý z nás totiž může přispět k omezení „plastového přílivu“. Tipy jak na to představují v měsíci červenci Mezinárodní Přátelé přírody na svém Facebooku - www.facebook.com/nfint.org. Pro začátek se podívejte také na toto video.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

 • Všechny chutě polských Mazur ochutnají Přátelé přírody na svém letním zájezdu. Přidejte se i vy!

  13.11.2018

  Přidejte se i vy na náš letní zájezd za krásami severovýchodu Polska, zve všechny zájemce o přírodu, historii a kulturu oblasti kolem Mazurských jezer spolek Přátelé přírody z. s., který právě tam míří v červenci 2019 se svým autobusem.

  "Během pěti dnů pobytu na Mazurách poznáme přírodní krásy z vodní hladiny, když se poplavíme po soustavě zdejších jezer, dotkneme se historie křižáckých hradů i novodobých opevnění, ochutnáme místní zvláštní kuchyni, objevíme zdejší specifickou přírodu, pojedeme k moři," lákají organizátoři. Zájemci, bližší propozice a návod na přihlášení najdete zde.

 • Labutě malé se po mnoha letech objevily na střední Moravě

  13.11.2018

  Dscn8284-labut-mala Labutě malé se u nás objevují pouze výjimečně. V těchto dnech se dvě objevily na Moravičanském jezeře u Mohelnice na Šumpersku. Ornitologové a pozorovatelé ptáků jsou nadšeni, protože na střední Moravě je neviděli 17 let. 

  Labutě malé žijí v tundře na severu Ruska v mokřadech při Severním ledovém oceánu. Na zimu táhnou na pobřeží Německa, Velké Británie a Irska. Od střední Evropy se zatoulávají jen velmi ojediněle. Na střední Moravě se naposledy objevilo 20 labutí malých v roce 2001, a to rybníce u Šumvaldu. Celý článek...

 • Říjnový bulletin našeho spolku přináší aktuální informace od nás i našeho zeleného okolí

  29.10.2018

  Přátelé přírody pozvali své členy a příznivce na víkend doprostřed Česka. Zvolili jsme nové vedení našeho spolku. Jablonečtí Přátelé přírody na sklonku léta na Pálavě. Na podzimní Šumavě jsme objevovali osudy zmizelých sousedů i překrásnou přírodu. Výroční shromáždění skupin Olomouc a Liberec. PLÁNUJEME: Zájezd na Mazury - za historií a přírodou na severu Polska. Proběhla výroční konference NFI. Byli jsme zastoupeni i my. Druhý workshop Sports for All: Na lezecké stěně v Belgii s handicapem i bez. A čeští Přátelé přírody při tom. V Olomouci proběhne konference Česko-německého diskusního fóra. Ekolist.cz: Linie bývalé železné opony je přírodní unikát. O jeho ochranu žádá 23 států. To jsou titulky čerstvého bulletinu. Stáhněte si ho zde.

 • Druhý workshop Sports for All: Na lezecké stěně v Belgii s handicapem i bez

  23.10.2018

  Nfbelgie Nevidomý či vozíčkář na turistickém výletě pořádaném Přáteli přírody? Někde to není problém už teď, jinde se toho stále ještě bojíme. Překonat obavy organizátorů, jestli zvládnou propojit potřeby "běžných" účastníků našich akcí se zájemci s tělesným handicapem, pomáhá projekt "Naturefriends' Sports for All" (Sporty Přátel přírody pro všechny), na kterém se podílejí organizace Přátel přírody včetně Česka spolu s organizacemi lidí s postižením. Ten je podpořen Evropskou unií z programu Erasmus+. 

  Koncem září jsem se vypravil společně se zástupci Přátel přírody z Krnova, Michalem a Nikolou do belgického Ghentu na druhý workshop o udržitelné turistice pro lidi s handicapem. Více...

 • Přátelé přírody pozvali své členy a příznivce na víkend doprostřed Česka

  17.10.2018

  Už posedmé se opět po roce sjeli na jedno místo členové spolku Přátelé přírody z. s. a jeho příznivci z různých koutů Česka. Pokračovali tak v novodobé tradici výročních setkávání zahájené v roce 2012 a jejich sraz se konal o prodlouženém víkendu 11. – 14. října 2018 prakticky v geografickém středu republiky, v Horním Bradle na Chrudimsku. Pozvání ke strávení společných chvil objevováním tohoto regionu vyslyšela čtyřicítka zástupců ze sedmi měst, kde čeští Přátelé přírody působí – z Jablonce nad Nisou, Krnova, Liberce, Nového Města na Moravě, Olomouce, Pardubic a Prahy. Čekal je i další doprovodný program podle chuti. Více...

Starší »