Dovolená u moře plného plastů?

Nechte po sobě hrady z písku, ne plasty!

Kampaň radí, jak si užít prázdniny a nezatěžovat přírodu turistických destinací

Každým rokem v oceánech skončí deset milionů tun plastového odpadu a populární destinace jako Mallorka, Turecko, Bali nebo Maledivy bojují se znečištěním svých pláží plasty. Fotky uhynulých mořských živočichů, za jejichž smrt mohou plasty, tlumí radostná očekávání z dovolené. Za velkou část znečištění plastovým odpadem mohou ale sami turisté a ten pak nejen kazí jejich dojmy z dovolené, ale také poškozuje citlivé ekosystémy. Mezinárodní Přátelé přírody (NFI – Naturefriends International) proto spustili informační kampaň zaměřenou na to, jak se vyhnout plastovým odpadům především o dovolené. Tak, aby po vás zůstaly na pláži hrady z písku a ne plasty.

Léto, slunce – a plastový odpad na pláži a v moři. To je drsná realita mnoha prázdninových destinací. Například Mallorca se musí každoročně vyrovnat s 500 tisíci tunami a Maledivy s nepředstavitelnými 140 tunami odhozených plastů denně. Na Bali už s čištěním pláží od plastů pomáhají bagry. Není tajemstvím, že většina plastových odpadků pochází od turistů. Na plážích a v moři po nich zůstávají prázdné PET lahve i plastové nákupní tašky ze supermarketů a prodejen suvenýrů.

Problém s plastovým odpadem je o to větší, protože v mnoha dovolenkových destinacích chybí systém nakládání s odpady. „Turisté většinou produkují více plastového odpadu než místní lidé. Takže je věcí turistického průmyslu, abypodporoval správné nastavení odpadového hospodářství v jím zatížených lokalitách. A taky aby zařízení pro turisty omezila používání plastů všude, kde je to možné,“ říká expertka NFI Cornelia Kühhas.

Na dobrovolnost ale nelze spoléhat. Je třeba přijmout odpovídající zákony. Někde už se to daří – například na Baleárských ostrovech nebudou od začátku roku 2019 hotely a restauranty moci podávat nápoje v plastových kelímcích a lahvích. Stejně tak plastové nádobí a jednorázové plastové tašky budou zakázány. Podobné kroky pokračující v omezování používání jednorázových plastů připravuje i Evropská komise.

Nechte po sobě na pláži hrady z písku, ne plasty!

Z krátké procházky na mořské pláži u Bergen am Zee v Holandsku. Velmi důležité je samozřejmě chování samotných zákazníků. „Během dovolené spousta lidí ztrácí ohleduplnost k životnímu prostředí,“ vysvětluje Cornelia Kühhas. Je prokázáno, že většina z nás produkuje během dovolené více odpadů než doma. Během pobytu jinde nedodržujeme to, co máme naučeno z domu: třídění odpadu, nepoužívání plastových sáčků a tašek a tak dále. „Přitom vzít s sebou na nákup vlastní tašku nebo na pláž vlastní láhev na vodu je na dovolené stejně jednoduché jako doma a pomůže to přírodě,“ říká expertka.

Každý z nás totiž může přispět k omezení „plastového přílivu“. Tipy jak na to představují v měsíci červenci Mezinárodní Přátelé přírody na svém Facebooku - www.facebook.com/nfint.org. Pro začátek se podívejte také na toto video.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

 • Únorový bulletin Přátelé přírody přináší novinky z našeho spolku a další zajímavé čtení

  11.2.2019

  1549310122 Dvojčíslo elektronického bulletinu Přátelé přírody, které vyšlo na přelomu ledna a února, je opět nabité informacemi ze světa Přátel přírody z Česka i odjinud a dalšími novinkami ze zelených hnutí. Úvodní velké čtení připomíná čtvrtstoletí od obnovení celostátního spolku českých Přátel přírody a pojednává i o jeho předchůdcích v předválečném Československu. Fotku tuleňů máme ze zájezdu do Argentiny. 

  Naši krnovští členové se chlubí navázanou spoluprací se Zámkem Hošťálkovy, Jablonečtí poslali zprávu z tradičního Tříkrálového výstupu a ze skupiny Malá liška přišla informace o povedeném kuchařském workshopu a lyžařském víkendu. Je toho ale mnohem více. Podívejte se!

 • Slavíme 25 let od obnovení celostátního spolku českých Přátel přírody. Kořeny máme ale mnohem starší

  4.2.2019

  Na 16. února 2019 připadá 25. výročí obnovení celostátního spolku Přátel přírody v Českých zemích. Spolek ale navazuje na daleko starší kořeny počínající ještě na sklonku předminulého století. Nejprve si krátce připomeneme tyto historické souvislosti a pak se vrhneme do minulosti staré „jen“ čtvrt století.

  Přátelé přírody působili na území dnešní České republiky už krátce po založení první skupiny ve Vídni roku 1895 (skupina vzniklá r. 1897 v Trnovanech u severočeských Teplic byla třetí celosvětově nejstarší skupinou) a postupně se rozrůstali tak, že v roce 1921 mohli v mladém Československu na svém pražském sjezdu založit celostátní spolek s názvem Přátelé přírody v ČSR. Více...

 • Sázka na konec ledna na horách nám vyšla. V Ostružné jsme málem zapadli sněhem

  4.2.2019

  P1275182 Po loňské úspěšné premiéře na Horní Bečvě jsme letos zopakovali prodloužený víkend pro milovníky zimních sportů z řad olomouckých Přátel přírody. Tentokrát padl los na Ostružnou, kam je dobré spojení vlakem. Od pátku 25. ledna do pondělí 28. ledna se nás do tamní chalupy U Dušánků sjelo osmnáct na akci s názvem "Lyžařský víkend v Jeseníkách". Běžkování a sjezdování jsme si užili nad očekávání, protože sněhu byly kolem nás závěje a ještě na nás každý den seshora padal. 

  "Doopravdy podařená akce a každý si tam zase našel své místo, které mu nejvíce vyhovovalo," ohlíží se zpět Petr Zatloukal. Více...

 • Ornitologové radí: Přikrmujte i vodní ptáky, ale správně

  28.1.2019

  Dscn9094-kachny Mrazy pokryly většinu vodních ploch ledem a u nás zimující vodní ptáci se slétli na poslední zbytky nezamrzlých vodních ploch. Někteří z nich jsou vděčni za potravu, kterou jim lidé nosí. Na zimovištích vodních ptáků ve městech se v těchto dnech vyskytují především labutě velké a kachny divoké. Ojediněle i lysky černé, racci chechtaví, bouřní i bělohlaví, poláci, hvízdáci, ostralky nebo kachničky mandarinské.

  Nejvhodnější potravou pro vodní ptáky jsou, podle odborníků z Moravského ornitologického spolku, menší kousky nakrájeného nebo rozlámaného vysušeného bílého pečiva a chleba. Celý článek...

 • Vzděláváme se: Naši organizátoři jdou na certifikovaný kurz první pomoci

  25.1.2019

  Ve spolupráci s Oblastním spolkem Českého červeného kříže Olomouc pořádáme dvoudenní kurz výuky základů první pomoci (12 vyučovacích hodin) pro organizátory volnočasových aktivit našeho spolku. Kurz má mezinárodní platnost, absolvent obdrží dvojjazyčný průkaz EFAC - Evropský certifikát první pomoci. Kurz pořádáme zdarma, a to ve dvou termínech: 2. - 3. března a 30. - 31. března.

  Podrobněji zde.

Starší »