Konec prázdnin v Bílých Karpatech:

putování zvlněnou krajinou s loukami a stromy

Zájezdu Přátel přírody z Jablonce nad Nisou do oblasti Bílých Karpat, který proběhl 18. - 22. srpna, se zúčastnilo 35 spokojených členů. Zprávu o něm podává vedoucí zájezdu i celé jablonecké organizace, Drahomíra Jotovová:

Na pěší zájezd jsme vyjeli do oblasti nádherného pohoří Bílých Karpat. Nejvyšší kopec-Velká Javořina  je sice jen 970 m vysoký, ale nástupy a sestupy jsou v celém pohoří značné. K tomu se přidala ještě velká vedra, chodili jsme i za teploty 34 st.C. Tomuto počasí jsme přizpůsobili i program , vyjížděli jsme brzy ráno, prošli připravenou trasu a na jejím konci jsme se koupali na místních koupalištích nebo dojeli na naše ubytování a strávili odpoledne ve vodě nebo ve stínu. Ubytování bylo v chatkách pro dvě osoby, v areálu byla restaurace, o jídlo se tedy staral každý sám. Volný čas a večery jsme trávili na koupališti a u táboráku.

V sobotu jsme ráno vyjeli z Jablonce a po šesti hodinách dorazili do Tasova, z něhož byl připraven kratší pohodový výlet. Ten se ale díky vedru a otevřenému prostoru změnil na dosti obtížný. Vyšli jsme na hřeben a šli přes louky na rozhledny Šumárník a Travičná. Uvítali jsme vykoupání a odpočinek na koupališti Lučina.

V neděli nás autobus vyvezl na parkoviště pod Javořinu, díky tomu jsme ušetřili dobré tři kilometry výstupu. Ten byl poměrně snadný, asi po hodině jsme byli na vrcholu. Naposledy jsme ho navštívili v roce 2009, kdy jsme byli na kole ve Strážnici. Byli jsme překvapeni, jak je vrchol zarostlý a neupravený. Přesto bylo pěkně vidět  na českou i slovenskou stranu. Po osvěžení na Holubyho chatě jsme pokračovali po hřebeni bukovým pralesem na rozcestí. To byla ta pěkná část cesty. Zato sestup do Květné byl hodně náročný, cesta byla vymletá a prudká. Naštěstí v Květné je koupaliště, kde jsme se najedli a vykoupali.

Další den jsme autobusem dojeli do vesničky Lopeník. Odtud jsme šli po pěkné cestě  na Malý a Velký Lopeník 911 m, vystoupali na rozhlednu a užili si výhledy na okolní kopce. Sešli jsme na Lopenické sedlo a přes louku mezi stádem krav vystoupali na Mikulčin vrch. Je to pěkné zimní středisko ve výšce téměř 800 m. V restauraci jsme zakončili naše putování a odjeli na ubytování.

V úterý nás čekal nejtěžší výlet na Javorník. Cestou jsme ještě zastavili u zámku Nový Světlov v Bojkovicích a prohlédli si jeho exteriér a park. Zámek je postaven ve stylu tudorovské gotiky. Dojeli jsme do Šanova a náš řidič nám opět ušetřil alespoň dva kilometry cesty, zajel s námi až k lesu. Tam jsme si prohlédli pomník Letecké srdce, který byl postaven na památku letecké bitvy 29.8.1944, v níž zahynulo devět amerických letců. Vystoupali jsme na místo Na Koncích a šli po hranici Třešňovou cestou na Čerešnienky. Z nich už byl jen kousek cesty na 783 m vysoký Javorník, kde jsme opustili hranici a sestupovali po značce a cyklostezce do Štítné nad Vláří. Tam někteří využili místní koupaliště, ostatní strávili zbylý čas v restauraci. V COOPu jsme nakoupili buřty a další potřebné věci na opékání a večer strávili u ohně.  

Ráno po naložení zavazadel jsme odjeli do Luhačovic. Prošli jsme se kolem přehrady a prohlédli si lázeňské domy, prameny, lázeňskou kolonádu a odpoledne nastoupili do našeho autobusu a v pořádku dojeli domů.

Dojmy-krásné bukové lesy, pěkné trasy po kopcích, pod nimi zvlněná krajina s loukami a stromy.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Co zvládli čeští Přátelé přírody v prvním koronavirovém roce? Navázat přeshraniční spolupráci a složit se na projekt v Bosně

    5.4.2021

    Své úspěchy a dobré chvilky v jinak podivném roce 2020 už představily naše místní skupiny, nyní zbývá ještě shrnout dojmy z loňska za republikovou úroveň spolku Přátelé přírody, z. s. Důležitým a plusovým bodem bylo první česko-saské Kooperační setkání Přátel přírody, které proběhlo ještě začátkem března 2020 v Naundorfu na německé straně Česko-saského Švýcarska. Následně začal nouzový stav, který se s přestávkami táhl až do konce roku. V červnu jsme zvládli oslavit svůj svátek, Den pro přírodu, ale neuskutečnil se ani náš společný letní zájezd do německé Lužice ani náš celostátní sraz, jehož devátý ročník jsme museli odložit na letos. Povedla se ale naše dobročinná Mikulášská sbírka, z níž vybrané peníze podpořily projekt bosenských Přátel přírody.

  • Přesouváme termín Setkání Přátel přírody. Podruhé a snad už naposled

    22.3.2021

    Devátý ročník srazu členů a příznivců našeho spolku, tradiční Setkání Přátel přírody, musel být kvůli omezením způsobeným koronavirovou epidemií, z původního loňského října přeložen na letošní květen. Jenže ani podle současné situace to nevypadá, že už v květnu bude natolik dobře, abychom mohli Setkání v pohodě absolvovat a užít si je, jak se patří. Proto jsme se rozhodli přesunout termín ještě jednou a doufáme, že už naposled. Dáváme proto vědět, že 9. ročník našeho celostátního srazu se uskuteční v Chocni v termínu 30. ZÁŘÍ - 3. ŘÍJNA 2021. Držme si palce, ať to tentokrát klapne!

  • Letos oslavíme 30 let od obnovení hnutí Přátel přírody v Českých zemích

    15.3.2021

    Opět „Přátelé přírody“ – také v turistice vstup do Evropy. Tak zní titulek článku obdeníku Region nejen pro severní Čechy, který vyšel dne 24. října 1991. Jen tak mimochodem: bylo to ve čtvrtek a cena jednoho výtisku byla 1,50 Kčs. Text obsahuje informaci o obnovení činnosti, tedy o znovuzaložení organizace Přátel přírody na území tehdy ještě Československé republiky.

    Od té doby uběhlo 30 let. Jak to znovuzaložení, které si letos připomínáme, přesně vypadalo, popisuje Sylvie Staňková (v textu dole na této stránce)

« Novější | Starší »