Všechny chutě polských Mazur představil letní zájezd českých Přátel přírody

Společný týden členů našeho spolku posbíraných napříč republikou začal v sobotu 6. července 2019 o osmé hodině večerní. Právě tehdy vyjel náš autobus ze startovní stanice, z Olomouce s prvními 16 účastníky našeho zájezdu a kolem půlnoci nabral zbytek do plné kapacity v Liberci a Jablonci nad Nisou. Hraniční čáru s Polskem už jsme přejížděli v počtu 47 a dva řidiči – Andrea a Michal. Vedoucím zájezdu byl předseda spolku, Hynek Pečinka.

Zastavovali jsme jen na nejnutnější dobu, takže jsme se už po nedělním poledni ocitli v Olsztyně, metropoli polského regionu Mazury. Zde jsme natrefili i na autoskupinu, která nás dojela. Po prohlídce zdejšího historického centra obklopeného řekou s pěknou parkovou promenádou jsme nabrali posledního účastníka, který přijel vlakem, a pokračovali do Sorkwit. Zde se na břehu Lampackého jezera nacházel kemp polských turistů. Po trochu vzrušeném ubytování jsme se vydali na procházku po nejbližším okolí a absolvovali první noc v chatách, chatkách či domě.

Pondělí, první den našeho pobytu na Mazurách proběhl v historickém duchu. Po vydatné snídani jsme vyrazili autobusem objevovat křižáckou gotiku a německou novogotiku Kętrzyna, ve Vlčím doupěti jsme si prohlédli pozůstatku Hitlerova válečného štábu. V Giżycku jsme navštívili pruskou pevnost Boyen z půlky 19. století a plavební kanál s otočným mostem z téže doby. Závěr dne patřil bohaté večeři a zábavě u kytar a flétny.

Dešťové přeháňky pokračovaly, ale my jsme se nedali. V úterý jsme vyrazili na čtyři místa. V Drogoszích jsme navštívili Mazurské Versailles, které čeká na vzkříšení. Ve Svaté Lipce jsme v poutním chrámu zažili varhanní koncert. V Reszelu jsme navštívili křižácký hrad a staré město. A poslední zastávkou byl Biskupiec s velkým kostelem. Na večeři jsme pak měli kopýtka s karkówkou.

Ve středu jsme jeli k Baltskému moři do Fromborku, města Mikuláše Koperníka. Prohlédli jsme si katedrální pahorek a přístav. Někteří absolvovali plavbu Vislanským zálivem, jiní čerstvou rybu. Pak jsme se přesunuli k Elblaskému kanálu, kde se přesouvají lodě "po trávě". Zpátky do kempu jsme si konečně přivezli sluníčko.

Ve čtvrtek jsme si užili Mazury z vodní hladiny i kolem ní. Vodácká skupina plula po jezerech Lampackém a Lampasz, dvě pěší skupiny vyrazily na výšlap podél Lampackého jezera (10 km) a jezera Gieląd (16 km). Několik nás také k objevování zdejšího kraje využilo bicykly. Večer jsme se pak všichni potkali u večeře, po níž následovalo beach volejbalové utkání.

Pátek patřil přírodě Mazur. Zajeli jsme do Kadzidlowa, kde je park divokých zvířat pocházejících z tohoto regionu. V Mikolajkách jsme v přístavu na jezeře Śniardwy relaxovali v přímořské atmosféře. Na sousedním Leknínovém jezeře jsme pozorovali vodní ptactvo. Den jsme zakončili večírkem s živou hudbou.

V sobotu 13. 7. všechno skončilo. Po společném focení a rozloučení s provozními, Dorotkou a Zbyszkem, jsme vyrazili směrem Liberec - Jablonec - Olomouc, kde v neděli okolo druhé ranní náš společný krásný týden skončil. Byl to další příjemný příspěvek ke čtvrtstoletí obnovení celostátní organizace Přátel přírody v Česku, které letos slavíme. A už teď přemýšlíme, kam spolu jet příští rok.

"Každý den vyprávím mým známým a přátelům zážitky z báječného týdne"

"Chválím všechny organizátory, také samozřejmě oba řidiče a také cestovku! Mnohdy jsem šla do úúúúžasuu! Pobyt v chatkách mi vyhovoval, jídlo bylo geniální (pro mne snídaně až příliš!!!)."

"Prima akce, flexibilní program, vytěžili jsme maximum v rámci možného, dobrá muzika..."

"Dostala jsem se na místa, kam bych sama asi nikdy nejela, a viděla věci, o kterých jsem ani nevěděla. Měla jsem možnost ochutnat moc dobré polské jídlo od báječné a přátelské Dorotky a každý den k obědu rybu. Proč pořád jezdíme na jih, když máme na severu takové fajn sousedy a hlavně se s nimi domluvíme?" 

Zájezd Všechny chutě Mazur 2019

Zájezd Všechny chutě polských Mazur proběhl v rámci celoročního projektu spolku Přátelé přírody, z. s. Na cestách byli účastníci celkem sedm dní. Během pěti dnů pobytu na Mazurách poznali přírodní krásy z vodní hladiny, když se plavili po soustavě zdejších jezer, dotkli se historie křižáckých hradů i novodobých opevnění, ochutnali místní zvláštní kuchyni, objevili zdejší specifickou přírodu, zajeli až k Baltskému moři… a večery trávili u kytar a pivka nebo procházkami kolem Lampackého jezera, u kterého přímo bydleli.

Výběr fotek aneb zájezd na Mazury očima několika fotoreportérů: https://www.zonerama.com/Prateleprirody/Album/5480211. Zde jen několik ilustračních. :-)

VIDEA Z NAŠEHO ZÁJEZDU NAJDETE NA NAŠEM YOUTUBE KANÁLE: https://www.youtube.com/channel/UCRD2jdyUYeL6x2tJN_gQiMQ


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ještě něco navíc...

Ke stažení:

Dopravu luxusním zájezdovým autobusem Setra a bezpečnou jízdu s úsměvem zajistila olomoucká cestovní kancelář JV - TOUR TRAVEL AGENCY s.r.o.

Ubytování v přírodě na břehu Lampackého jezera a bohatou domácí polopenzi poskytl kemp Stanica wodna PTTK v Sorkwitech.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Písek na kolech: začátek prázdnin na jihu Čech

    17.7.2023

    Zpráva z cyklozájezdu Přátel přírody Jablonec nad Nisou: Písek - město s nejstarším kamenným mostem a mnoha dalšími památkami - jsme už několikrát projeli na jiných zájezdech, ale podrobně jsme ho nepoznali. Proto jsme se rozhodli najít zde ubytování na pět dní a prozkoumat město a okolí. V termínu 2.–6. července 2023 se našeho zájezdu zúčastnilo 38 cyklistů. Vedla je Dáša Jotovová.

    Naším autobusem jsme se dopravili do Tábora, kde jsme si prohlédli jen letmo město a hlavně klášter Klokoty. Byla zrovna mše, proto jsme jen nahlédli dovnitř, prošli ambity a pokračovali v cestě. Jeli jsme po hlavní silnici, protože byla neděle a minimální provoz. Zastavili jsme v malé vsi Sepekov, protože už zdálky byla vidět mohutná stavba kostela. Byl hodně podobný tomu v Klokotech, bylo otevřeno dokořán a nebyly tu davy turistů. Po cyklostezkách i po silnicích jsme dojeli k Podolskému mostu, jehož hlavní 150metrový oblouk byl v době svého vzniku největší na světě. Více...

  • HN.cz: Vzácní ptáci, včely a průzračné tůně. Rypadla nahradila divočina a tak to zůstane, voda na zaplavení dolů chybí

    17.7.2023

    Autor: Libor Fojtík, zdrpj: HN.cz Přírodovědec Michal Porteš zvedá k očím dalekohled a pozoruje dravce letícího po obloze směrem k hřebeni Krušných hor. „Myslel jsem, že by to mohl být orel, ale je to luňák, také kriticky ohrožený druh,“ říká. Tmavý bod brzy mizí v zeleni svahu, na kterém vyniká silueta zámku Jezeří. Na samém úpatí hor stráň roztínají skalní sesuvy a ještě níže, na stepní polozarostlé pláni, leží asi deset metrů vysoké hřbety z vysypané zeminy, jež připomínají jakousi maketu pohoří. Z jižní strany je omývá průzračná tůň, jejíž přítok už vymodeloval na úbočí úzké koryto.

    „Žijí tu vzácné vážky, vodní brouci i včely samotářky, některé nálezy jsou cenné z hlediska celé střední Evropy,“ ukazuje na vodní plochu i její bezprostřední okolí Porteš, který pracuje pro státní Agenturu ochrany přírody a krajiny (AOPK) Více...

  • Liberečtí Přátelé přírody: Severočeský zájezd za historií na sever Moravy a do Slezska

    3.7.2023

    357728535_660697262765386_3286878738589119891_n Členové liberecké skupiny našeho spolku se na týden v termínu 19. - 24. června přesunuli z domova na severu Čech na sever Moravy a do českého Slezska se zajížďkou do spřáteleného Polska.

    Zajímala je průmyslová i jiná historie, dobré jídlo i dobré pití a pohostinnost místních. Všeho z toho se jim dostalo vrchovatě. Napoví výběr fotek z jejich zájezdu. Během svého výjezdu se podívali do Ostravy - na Slezkoostravský hrad, Důl Michal a Dolní oblast ve Vítkovicích, vyjeli do Polska - solný důl Vělička a Krakov, pobyli v Karviné a na závěr navštívili zámek v Hradci nad Moravicí.

« Novější | Starší »