Za stopami kněžny zaháňské do polského příhraničí

V neděli 7. října 2018 proběhl jednodenní zájezd jabloneckých Přátel přírody kousek za společné severočesko-polské hranice. Tento zájezd byl inspirován naší největší spisovatelkou Boženou Němcovou a jejím vztahem ke kněžně Vilémíně Zaháňské z rodu kurónských knížat.

Petr Biron, vévoda kurónský a zemgalský, koupil Zaháň poté, co roku 1786 odstoupil Kurónsko ruské říši. Měl čtyři dcery, nejstarší Vilemínu, dále Paulinu, Johannu a nejmladší Dorotheu. Někteří historikové se podle některých indicií domnívají, že Božena Němcová může být nemanželskou dcerou Dorothey.

Zaháň (polsky Żagań, německy Sagan) je město na řece Bobr, velmi úpravné, plné památek a zeleně.  Hned na kraji je muzeum bývalého zajateckého tábora Stalag VIIIC/LUFT III., v němž byli vězněni zajatí piloti. Zde se přes tunel Harry uskutečnil Velký útěk, úspěšně uprchli jen tři vězni. Ostatní byli zadrženi a padesát jich bylo na přímý rozkaz Hitlera popraveno. Další naše kroky vedly na náměstí k radnicí s věží ze 14.st. a patricijskými domy z doby renezance a baroka. Přestože 80 % města bylo ve válce zničeno, vše je dnes opraveno nebo znovu postaveno. Dalším zastavením byl farní kostel Nanebevzetí P. Marie, do kterého jsme po mši nahlédli a augustiniánské opatství. Blízko náměstí je také pomník Jana Keplera, který zde dva roky pobýval. Pomník tu má také medvěd Wojtek, maskot a desátník polského vojska, který s ním prošel z Persie do Itálie a Anglie.

Na konci města u zámeckého parku je komplex staveb Špitál sv. Dorothy, Loretánská kaple a kostel sv. Kříže, v němž jsou pohřbena kurónská a zaháňská knížata. Všechny budovy se opravují, mohli jsme vstoupit jen do kostela. Parkem jsme došli k našemu hlavnímu cíli-knížecímu paláci. Ten byl budován Albrechtem z Valdštejna a dostavován dalším vlastníkem Václavem Eusebiem Lobkovicem a potom Petrem Bironem a jeho dcerami. Některým účastnicím se podařila prohlídka zámku i přesto, že v tuto dobu byl již uzavřen.

Další památkou je barokní kostel Nanebevzetí P. Marie s gotickými prvky a kaplí Božího hrobu, která je ojedinělá svého druhu – v Evropě jsou jen dvě takové kaple, ta druhá je v Görlitz. Probíhá zde rekonstrukce, kapli a kostel jsme si mohli prohlédnout jen zvenku.

Ještě před odjezdem jsme vystoupali na věž bývalého evangelického kostela, který byl postaven jako jeden ze šesti slezských kostelů milosti v roce 1709. Z výšky 80 metrů jsme viděli město s kostely, zámkem a parkem a všemi místy, které jsme prošli. Město Zaháň nás překvapilo bohatou historií a množstvím památek a zajímavostí. Odjížděli jsme plni dojmů a těšili se na další zájezdy do blízké polské země.

Padesátku jabloneckých Přátel přírody do Zaháně přivezla, městem provedla a tuto zprávu napsala Drahomíra Jotovová

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • První jablonecká akce roku 2024: Tříkrálový výstup na Královku

    7.1.2024

    Přátelé přírody z Jablonce tradičně – letos ve čtvrtek 4. ledna – vyrazili k tříkrálovému výstupu na Královku. V autobusu MHD se vzpomínalo nejen na Renatu Velovou, zakladatelku této naší tradice, ale i na předchozí ročníky našeho výstupu. Jasně nejhorší počasí jsme zažili v roce 2019, ale letos taky nic moc – vlastně bych tuto zprávu mohla začít stejně jako tehdy:

    „Znáte to – něco se naplánuje, lidi si domluví čas a trasu, všechno se zorganizuje a pak přijde den D a vy se ráno kouknete z okna a řeknete si: „Dnes by psa nevyhnal! Ale je to domluvené, přece to nevzdám!“

    A tak jsme to ani letos nevzdali a počasí se nad námi ustrnulo. Oproti předpovědi jsme zmokli pouze na počátku při výstupu na kopec. Po malém zahřátí a občerstvení na Presidentské chatě jsme už bez kapek shora přešli celý hřeben až do Hrabětic ke kapličce. Více...

  • Ptákem roku 2024 je rehek domácí alias kominíček

    17.12.2023

    Zdroj: ČSO, birdlife.cz Ptákem roku 2024 se stal rehek domácí, malý pěvec lidově též zvaný kominíček. Původně vysokohorský druh se během několika staletí stal souputníkem člověka – nejrůznější lidské stavby a zejména městská betonová džungle mu připomínají skalnaté prostředí hor. Kromě postupného šíření rehka domácího na sever Evropy můžeme v posledních letech v Česku sledovat další změny. Zatímco dříve byla naše hnízdní populace přísně tažná, v posledních letech lze v některých městech pozorovat přezimující jedince. To vše patrně souvisí s oteplováním planety. Více...

  • Svoláváme naše členy v lednu do Prahy

    7.12.2023

    20102012133451 Všichni členové spolku Přátelé přírody, z. s., jsou zváni v půlce ledna do Prahy. V neděli 14. 1. 2024 proběhne v Komunitním centru Unitaria v historickém středu hlavního města valná hromada spolku. Předcházet jí bude sobotní doprovodný program - přírodovědně-historická exkurze Prahou s průvodcem a společné večerní posezení. Spolek zajišťuje včas přihlášeným zájemcům i hromadné ubytování se slevou. 

    Vše potřebné se dozvíte z pozvánky. Když se přihlásíte, uděláte radost organizátorům, když se přihlásíte hned, tak dokonce dvojitou.

« Novější | Starší »