Za stopami kněžny zaháňské do polského příhraničí

V neděli 7. října 2018 proběhl jednodenní zájezd jabloneckých Přátel přírody kousek za společné severočesko-polské hranice. Tento zájezd byl inspirován naší největší spisovatelkou Boženou Němcovou a jejím vztahem ke kněžně Vilémíně Zaháňské z rodu kurónských knížat.

Petr Biron, vévoda kurónský a zemgalský, koupil Zaháň poté, co roku 1786 odstoupil Kurónsko ruské říši. Měl čtyři dcery, nejstarší Vilemínu, dále Paulinu, Johannu a nejmladší Dorotheu. Někteří historikové se podle některých indicií domnívají, že Božena Němcová může být nemanželskou dcerou Dorothey.

Zaháň (polsky Żagań, německy Sagan) je město na řece Bobr, velmi úpravné, plné památek a zeleně.  Hned na kraji je muzeum bývalého zajateckého tábora Stalag VIIIC/LUFT III., v němž byli vězněni zajatí piloti. Zde se přes tunel Harry uskutečnil Velký útěk, úspěšně uprchli jen tři vězni. Ostatní byli zadrženi a padesát jich bylo na přímý rozkaz Hitlera popraveno. Další naše kroky vedly na náměstí k radnicí s věží ze 14.st. a patricijskými domy z doby renezance a baroka. Přestože 80 % města bylo ve válce zničeno, vše je dnes opraveno nebo znovu postaveno. Dalším zastavením byl farní kostel Nanebevzetí P. Marie, do kterého jsme po mši nahlédli a augustiniánské opatství. Blízko náměstí je také pomník Jana Keplera, který zde dva roky pobýval. Pomník tu má také medvěd Wojtek, maskot a desátník polského vojska, který s ním prošel z Persie do Itálie a Anglie.

Na konci města u zámeckého parku je komplex staveb Špitál sv. Dorothy, Loretánská kaple a kostel sv. Kříže, v němž jsou pohřbena kurónská a zaháňská knížata. Všechny budovy se opravují, mohli jsme vstoupit jen do kostela. Parkem jsme došli k našemu hlavnímu cíli-knížecímu paláci. Ten byl budován Albrechtem z Valdštejna a dostavován dalším vlastníkem Václavem Eusebiem Lobkovicem a potom Petrem Bironem a jeho dcerami. Některým účastnicím se podařila prohlídka zámku i přesto, že v tuto dobu byl již uzavřen.

Další památkou je barokní kostel Nanebevzetí P. Marie s gotickými prvky a kaplí Božího hrobu, která je ojedinělá svého druhu – v Evropě jsou jen dvě takové kaple, ta druhá je v Görlitz. Probíhá zde rekonstrukce, kapli a kostel jsme si mohli prohlédnout jen zvenku.

Ještě před odjezdem jsme vystoupali na věž bývalého evangelického kostela, který byl postaven jako jeden ze šesti slezských kostelů milosti v roce 1709. Z výšky 80 metrů jsme viděli město s kostely, zámkem a parkem a všemi místy, které jsme prošli. Město Zaháň nás překvapilo bohatou historií a množstvím památek a zajímavostí. Odjížděli jsme plni dojmů a těšili se na další zájezdy do blízké polské země.

Padesátku jabloneckých Přátel přírody do Zaháně přivezla, městem provedla a tuto zprávu napsala Drahomíra Jotovová

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Další aktivní rok začal v Jablonci nad Nisou Tříkrálovým výstupem na Královku

    9.1.2023

    Se starým rokem jsme se rozloučili – je tu rok nový, ještě voňavý. A jak je u Přátel přírody v Jablonci tradicí, je třeba zahájit spolkovou činnost důstojně, aktivně a možná i trochu nostalgicky. Společný výstup na rozhlednu Královku, která má výšku 23,5 metru a tyčí se nad obcí Bedřichov, je už naší tradicí. Tato kamenná věž nahradila roku 1907 původní dřevěnou konstrukci. Rozhledna nabízí pohled na Jizerské hory, Krkonoše, Polsko i Německo, Český ráj, Ještěd a Jablonec nad Nisou. S tím jsme počítat nemohli – počasí v náš den D dalekým výhledům nepřálo. V posledních letech došlo na Královce nejen k rekonstrukci původního hotelu s restaurací, ale také k výstavbě nových ubytovacích kapacit včetně wellnessu. Je tu všechno, co si současný náročný, trochu rozmazlený turista žádá. My takový komfort nepotřebujeme, ale na Královku chodíme stále rádi, je to pro Jablonečáky oblíbený cíl. VÍCE...

  • Sdělení o vstupu pobočného spolku do likvidace

    1.1.2023

    Pobočný spolek Přátelé přírody, z. s. - skupina Koala, IČO: 0449 6175, sídlem Husova 156, Bílé Předměstí, 530 03 Pardubice, zapsaný ve spolkovém rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod sp. zn. L 63435, oznamuje, že na základě rozhodnutí valné hromady spolku Přátelé přírody, z. s., ze dne 5. 11. 2022 byl ode dne 1. ledna 2023 zrušen a vstoupil do likvidace. Týmž rozhodnutím byl likvidátorem pobočného spolku jmenován pan JUDr. Hynek Pečinka, LL.M., nar. 26. 4. 1979, trvale bytem Rooseveltova 210/111, 779 00 Olomouc.

    Věřitelé a jiné osoby a orgány dotčené touto likvidací se vyzývají, aby přihlásili své pohledávky za pobočným spolkem, popř. jiná práva, ve lhůtě do 30. dubna 2023 na adrese likvidátora, případně na email hynek@pratele-prirody.cz či datovou zprávou do datové schránky ID: sege62p. V Olomouci dne 1. 1. 2023 JUDr. Hynek Pečinka, LL.M., likvidátor

  • Adventní zájezd a výtvarná dílnička jabloneckých Přátel přírody

    16.12.2022

    Co dělají Přátelé přírody v adventu? U nás v Jablonci pořádáme už tradičně dvě akce. Jednak výlet za vánočními tradicemi, adventní náladou, za historií a pamětihodnostmi, o který je vždycky takový zájem, že autobus se zaplní během chvíle. Letos jsme vyjeli na zámek Kačina u Kutné Hory, kde jsme na objednané prohlídce interiéru obdivovali obzvlášť historickou knihovnu. Pak bylo třeba se trochu ohřát kávou nebo svařákem na adventním trhu a nakonec jsme ve sklepích zámku objevovali kouzlo tradičních řemesel. V zámeckém dvoře se konala dokonce zabíjačka. Odpoledne nás čekala ještě Kutná Hora v adventní atmosféře, která tomuto historickému městu určitě přidala na kráse. A další svařák samozřejmě také.

    Druhá tradiční adventní akce je dílnička pro babičky, ale i dědy, s vnoučaty u nás v klubovně. Sylva a Světlana každý rok vymyslí něco nového, co si děti mohou vyrobit za pomoci babiček třeba pro maminky. Po předchozích dvou letech, kdy se dílničky konat nemohly, jsme si to letos opravdu užily i užili. Teta Dáša vařila čaj i kávu a tety Světlana a Sylva měly plné ruce stříhání, lepení a navlékání… Zkrátka předvánoční pohoda!            Sylvie Staňková

« Novější | Starší »