Za stopami kněžny zaháňské do polského příhraničí

V neděli 7. října 2018 proběhl jednodenní zájezd jabloneckých Přátel přírody kousek za společné severočesko-polské hranice. Tento zájezd byl inspirován naší největší spisovatelkou Boženou Němcovou a jejím vztahem ke kněžně Vilémíně Zaháňské z rodu kurónských knížat.

Petr Biron, vévoda kurónský a zemgalský, koupil Zaháň poté, co roku 1786 odstoupil Kurónsko ruské říši. Měl čtyři dcery, nejstarší Vilemínu, dále Paulinu, Johannu a nejmladší Dorotheu. Někteří historikové se podle některých indicií domnívají, že Božena Němcová může být nemanželskou dcerou Dorothey.

Zaháň (polsky Żagań, německy Sagan) je město na řece Bobr, velmi úpravné, plné památek a zeleně.  Hned na kraji je muzeum bývalého zajateckého tábora Stalag VIIIC/LUFT III., v němž byli vězněni zajatí piloti. Zde se přes tunel Harry uskutečnil Velký útěk, úspěšně uprchli jen tři vězni. Ostatní byli zadrženi a padesát jich bylo na přímý rozkaz Hitlera popraveno. Další naše kroky vedly na náměstí k radnicí s věží ze 14.st. a patricijskými domy z doby renezance a baroka. Přestože 80 % města bylo ve válce zničeno, vše je dnes opraveno nebo znovu postaveno. Dalším zastavením byl farní kostel Nanebevzetí P. Marie, do kterého jsme po mši nahlédli a augustiniánské opatství. Blízko náměstí je také pomník Jana Keplera, který zde dva roky pobýval. Pomník tu má také medvěd Wojtek, maskot a desátník polského vojska, který s ním prošel z Persie do Itálie a Anglie.

Na konci města u zámeckého parku je komplex staveb Špitál sv. Dorothy, Loretánská kaple a kostel sv. Kříže, v němž jsou pohřbena kurónská a zaháňská knížata. Všechny budovy se opravují, mohli jsme vstoupit jen do kostela. Parkem jsme došli k našemu hlavnímu cíli-knížecímu paláci. Ten byl budován Albrechtem z Valdštejna a dostavován dalším vlastníkem Václavem Eusebiem Lobkovicem a potom Petrem Bironem a jeho dcerami. Některým účastnicím se podařila prohlídka zámku i přesto, že v tuto dobu byl již uzavřen.

Další památkou je barokní kostel Nanebevzetí P. Marie s gotickými prvky a kaplí Božího hrobu, která je ojedinělá svého druhu – v Evropě jsou jen dvě takové kaple, ta druhá je v Görlitz. Probíhá zde rekonstrukce, kapli a kostel jsme si mohli prohlédnout jen zvenku.

Ještě před odjezdem jsme vystoupali na věž bývalého evangelického kostela, který byl postaven jako jeden ze šesti slezských kostelů milosti v roce 1709. Z výšky 80 metrů jsme viděli město s kostely, zámkem a parkem a všemi místy, které jsme prošli. Město Zaháň nás překvapilo bohatou historií a množstvím památek a zajímavostí. Odjížděli jsme plni dojmů a těšili se na další zájezdy do blízké polské země.

Padesátku jabloneckých Přátel přírody do Zaháně přivezla, městem provedla a tuto zprávu napsala Drahomíra Jotovová

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • V září proběhne největší celostátní lesnická akce pro veřejnost, Den za obnovu lesa

    9.8.2023

    Den-za-obnovu-2023_banner_1200x628px-1-1024x536 V sobotu 23. září 2023 uspořádají ve všech regionech Česka Lesy ČR svou největší lesnickou akci pro veřejnost, Den za obnovu lesa. Čtvrtý ročník se koná za každého počasí a bude opět trochu pracovní, trochu poznávací, ale určitě pohodový a pro každého.

    Pracovní oblečení, rukavice a pevnou obuv budou potřebovat ti, kteří chtějí s lesníky sázet nový les. Loňští účastníci vysadili 34 tisíc dubů, buků, lip, jedlí a dalších dřevin. Ostatní čeká ryze lesní a lesnický program. Uslyší třeba vábení jelenů, uvidí profesionální práci dřevorubců s motorovou pilou i s historickými nástroji, dozvědí se o větrolamech, jejich významu pro krajinu i obnově nebo o mobilní aplikaci Klíšťapka. Od Klubu českých turistů dostanou tipy na výlety, od záchranářů poučení o bodech záchrany. Více...

  • Písek na kolech: začátek prázdnin na jihu Čech

    17.7.2023

    Zpráva z cyklozájezdu Přátel přírody Jablonec nad Nisou: Písek - město s nejstarším kamenným mostem a mnoha dalšími památkami - jsme už několikrát projeli na jiných zájezdech, ale podrobně jsme ho nepoznali. Proto jsme se rozhodli najít zde ubytování na pět dní a prozkoumat město a okolí. V termínu 2.–6. července 2023 se našeho zájezdu zúčastnilo 38 cyklistů. Vedla je Dáša Jotovová.

    Naším autobusem jsme se dopravili do Tábora, kde jsme si prohlédli jen letmo město a hlavně klášter Klokoty. Byla zrovna mše, proto jsme jen nahlédli dovnitř, prošli ambity a pokračovali v cestě. Jeli jsme po hlavní silnici, protože byla neděle a minimální provoz. Zastavili jsme v malé vsi Sepekov, protože už zdálky byla vidět mohutná stavba kostela. Byl hodně podobný tomu v Klokotech, bylo otevřeno dokořán a nebyly tu davy turistů. Po cyklostezkách i po silnicích jsme dojeli k Podolskému mostu, jehož hlavní 150metrový oblouk byl v době svého vzniku největší na světě. Více...

  • HN.cz: Vzácní ptáci, včely a průzračné tůně. Rypadla nahradila divočina a tak to zůstane, voda na zaplavení dolů chybí

    17.7.2023

    Autor: Libor Fojtík, zdrpj: HN.cz Přírodovědec Michal Porteš zvedá k očím dalekohled a pozoruje dravce letícího po obloze směrem k hřebeni Krušných hor. „Myslel jsem, že by to mohl být orel, ale je to luňák, také kriticky ohrožený druh,“ říká. Tmavý bod brzy mizí v zeleni svahu, na kterém vyniká silueta zámku Jezeří. Na samém úpatí hor stráň roztínají skalní sesuvy a ještě níže, na stepní polozarostlé pláni, leží asi deset metrů vysoké hřbety z vysypané zeminy, jež připomínají jakousi maketu pohoří. Z jižní strany je omývá průzračná tůň, jejíž přítok už vymodeloval na úbočí úzké koryto.

    „Žijí tu vzácné vážky, vodní brouci i včely samotářky, některé nálezy jsou cenné z hlediska celé střední Evropy,“ ukazuje na vodní plochu i její bezprostřední okolí Porteš, který pracuje pro státní Agenturu ochrany přírody a krajiny (AOPK) Více...

« Novější | Starší »