Nový život pro les, nové zážitky z málo známého kraje i noví přátelé

V Orlických horách proběhla Lesní brigáda Přátel přírody

Brigada-006

Potkat se, prožít víkend spolu, dobrovolnicky pomoct lesu a vydělat tím i nějaké korunky svému spolku bylo motivací účastníků Lesní brigády Přátel přírody, která o prodlouženém víkendu 5. – 8. května proběhla nedaleko Deštného v Orlických horách.

Členové a příznivci spolku Přátelé přírody z. s., kteří jsou rozesetí po celém Česku, se doposud napříč svými místními skupinami mohli vidět na výročním Setkání Přátel přírody, pořádaném už tradičně v podzimních měsících. Květnová Lesní brigáda byla pokusem tento roční cyklus přepůlit a zavést dva srazy za rok. Podle ohlasů účastníků právě skončené akce víme, že to byl pokus úspěšný.

Nápad zorganizovat akci, při které dáme lesu nový život, zazněl na loňské říjnové valné hromadě spolku v Jizerských horách a od té doby se piloval, aby se na počátku května uskutečnil. Na samotu Pádolí nedaleko Deštného v Orlických horách v pátek večer přijela třicítka dobrovolníků reprezentujících téměř všechny skupiny Přátel přírody, co v Česku jsou.

Na pozemku společnosti Lesy Janeček s. r. o. během soboty vyčistili les od klád a klestí a vysadili i několik desítek malých smrčků. A nebyla to práce jednoduchá. Půlden manuální práce a pohybu v prudkém svahu vykonal své, takže Brigada-065 po zbytek dne už to bylo „jen“ polehávání, posedávání a později klábosení u ohně spojené s opékáním výtečných místních klobásek.

V neděli čekalo účastníky slunečné výletnické počasí, které využili podle svých sil ke zdolání trasy z Pádolí přes Luisino údolí na Masarykovu chatu na Šerlichu, odkud pak někteří pokračovali ještě dále po svých přes Šerlišský mlýn a okraj Deštného zpět do Pádolí. Kdo ušel pěšky celý okruh, měl v nohách necelých pětadvacet kilometrů. Ti, co skončili na Šerlichu, měli domluvený odvoz horským taxíkem. Večer opět zahořel oheň, hrálo se na kytaru a zpívalo a účastníci si vyměňovali tipy na zajímavé turistické zážitky a osobní kontakty.

Letošní první dva květnové víkendy byly prosloužené díky státním svátkům, které připadly na pondělí. Mělo to výhodu – nikdo v neděli a ani další den ráno nespěchal domů. Účastníci se sice už dopoledne rozjeli směrem k domovům, ale cestou každá skupinka ještě vyskočila někde z auta a navštívila nějaké zajímavé místo. Pořadatelé mají zprávy o Potštejně, pevnosti Hanička, Králíkách nebo Neratově. A hlavně o tom, že účastníci doporučují akci opakovat. Takže předběžně – příští květen se potkáme s dobrovolníky na sanaci kusu lesa na Slapech. Už aby to bylo!

Hynek Pečinka, 16. 5. 2017   

Výběr fotek z této povedené akce najdete zde...

                 

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Ropákem roku 2016 je ministr dopravy Dan Ťok. Zelenou perlou je výrok o nelidském náměstí bez aut

    28.4.2017

    Tok Děti Země už po pětadvacáté vyhlásily ekologickou anticenu Ropák roku. Za rok 2016 se jím stává ministr dopravy Dan Ťok. Mimo jiné za povolení provozu na dálnici D8, kde hrozí sesuv půdy či za nezařazení labských kaňonů do soustavy Natura 2000. Anketu o antiekologický výrok přisoudila porota Romanu Váňovi, poslanci za ČSSD, kterému se Malostranské náměstí bez aut zdá nelidské.

    Ropáka roku 2016 získal Dan Ťok velmi těsně před ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou, která prosazovala novelu stavebního zákona, která omezuje efektivní účast občanů při rozhodování úřadů, která mají vliv na životní prostředí. Celý článek na Ekolist.cz

  • Severští páni otestují nový moždíř. Přijďte se podívat!

    18.4.2017

    17991514_10203305790921006_6163170093050724835_o Tento pátek, 21. dubna, budou testovat Severští páni - místní skupina spolku Přátelé přírody z Krnova - nový přírustek ve svém střeleckém arsenálu - moždíř. První zmínky o této dělostřelecké zbrani s krátkou a masivní hlavní, která střílí zpravidla pod vysokým úhlem, pocházejí z poloviny 15. století. Používala se jako obléhací nebo pevnostní dělo při dobývání a obraně pevností.

    "Zkouška této palné zbraně se uskuteční v 16.00 hod poblíž ulice Petrovická na místě bývalé stodoly. Pamětníci si jistě vzpomenou, je to za koupalištěm," zve Zdenek Chroboczek. "Vše bude pod dohledem městské policie. Za jakoukoliv dokumentaci předem moc děkujeme."

  • Jablonečtí Přátelé přírody na velikonoční návštěvě německých sousedů

    18.4.2017

    20170416_130747 Každou neděli velikonoční se v Lužici jezdí Saatreiten. Jde o procesí jezdců ve fracích a cylindrech na koních, svátečně ozdobených. Doprovázejí je kněží a trubači také na koních. Tento zvyk se udržel přes zákazy fašistického a komunistického režimu dodnes v několika místech v Lužici. Z Jablonce jsme v počtu 20 přátel jeli  vlakem přes Liberec a Žitavu do Ostritz. Toto lužické městečko je na hranici s Polskem, i zastávka vlaku je na polském území. U kostela jsme sledovali řazení skoro 80 jezdců, poslouchali slova faráře a slavnostní fanfáry. Potom jsme šli s procesím  spolu s množstvím přihlížejících do blízkého kláštera Marienthal, kde bylo slavnostní uvítání a krátký proslov, samozřejmě zvonily zvony a všichni zpívali náboženské písně.

    Pak jsme si prohlédli klášterní kostel, biblickou zahradu a vyšli jsme přes vinici křížovou cestou na kopec s krásným pohledem na klášter a řeku Nisu. To vše v nás probudilo tu správnou velikonoční náladu.

« Novější | Starší »