Osmý republikový sraz Přátel přírody proběhl ve Vlašimi

Čtyři dny setkávání s lidmi, přírodou a historií v kraji pod Blaníkem

V neděli 13. října 2019 skončilo ve středočeské Vlašimi Setkání Přátel přírody. Čtyřdenní celostátní sraz v kraji pod horou Blaník uspořádal pro své členy a příznivce stejnojmenný spolek. Pozvání na osmý ročník akce, jejíž náplní je setkávání s lidmi, přírodou a historií navštívených míst, využilo 60 účastníků z celého Česka. V předchozích letech se Přátelé přírody spolu v rámci Setkání podívali například do Rýchorských nebo Jizerských hor, do Prahy či na Vysočinu.

Letošní výroční sraz vypukl ve čtvrtek 10. října v podvečer a nabídl účastníkům bohatý program v podobě turistických výletů údolím Blanice na hrad Český Šternberk, na vrchol Blaníku do Benešova a na zámek Konopiště. S prací vlašimské pobočky Českého svazu ochránců přírody se seznámili v Podblanickém ekoncentru se záchrannou stanicí handicapovaných živočichů, při exkurzi do Jinošovského údolí nebo do vlašimského zámeckého lesoparku. Organizátoři oslovili i místní amatérské astronomy, a tak proběhla noční návštěva na hvězdárně za městem. Vše doplnilo sportovní a relaxační vyžití přímo ve Sporthotelu v podobě sauny a bazénu, a také sobotního turnaje v bowlingu. Ti, kdo myslí dopředu, mohli využít dvou běhů výtvarné dílny věnované vánočním ozdobám z korálků. Během čtyř dní byl ale dostatek času i na individuální program, posezení s přáteli, co se rok neviděli, a seznamování s ostatními.

Páteční večer byl speciální. Účastníci Setkání si při něm připomněli 25. výročí obnovení celostátního spolku Přátel přírody v Českých zemích. K tomu došlo v roce 1994, kdy vzniklé občanské sdružení navázalo na prvorepublikový spolek Přátel přírody (založený 1921), jehož činnost bohužel přerušily dvě po sobě jdoucí totality. Všichni účastníci se sešli na oslavě se spoustou jídla, pití, zábavy a s živou hudbou, o kterou se postarali kytaristé z řad účastníků. 

V neděli dopoledne zasedla valná hromada spolku Přátelé přírody, z. s., zatímco ostatní, co nespěchali domů, si ještě mohli projít ta místa, která ve Vlašimi nestihli objevit, nebo se na některá znovu vrátit. A tím skončilo letošní Setkání, zatím nejpočetnější v osmileté historii společných srazů. Povedlo se po všech stránkách.

"Bylo nám ctí přijmout takovouto vnímavou skupinu. Obdivuji Váš turistický rozsah, který jste za víkend na Podblanicku stihli. Přejeme Vašemu spolku klidné kroky českou přírodou a jasnou oblohu!" Jan Urban, Vlašimská astronomická společnost, o.p.s.

"Děkujeme, jsme rádi, že se vám u nás líbilo! Přijeďte zas." Kateřina Červenková, Český svaz ochránců přírody Vlašim

Ochutnávka fotek ze Setkání Přátel přírody 2019

Autory fotek jsou Helena Polášková, Jaromír Petružálek a Hynek Pečinka. Více fotek je v našem fotoalbu na https://www.zonerama.com/Prateleprirody/Album/5687068


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

  • Písek na kolech: začátek prázdnin na jihu Čech

    17.7.2023

    Zpráva z cyklozájezdu Přátel přírody Jablonec nad Nisou: Písek - město s nejstarším kamenným mostem a mnoha dalšími památkami - jsme už několikrát projeli na jiných zájezdech, ale podrobně jsme ho nepoznali. Proto jsme se rozhodli najít zde ubytování na pět dní a prozkoumat město a okolí. V termínu 2.–6. července 2023 se našeho zájezdu zúčastnilo 38 cyklistů. Vedla je Dáša Jotovová.

    Naším autobusem jsme se dopravili do Tábora, kde jsme si prohlédli jen letmo město a hlavně klášter Klokoty. Byla zrovna mše, proto jsme jen nahlédli dovnitř, prošli ambity a pokračovali v cestě. Jeli jsme po hlavní silnici, protože byla neděle a minimální provoz. Zastavili jsme v malé vsi Sepekov, protože už zdálky byla vidět mohutná stavba kostela. Byl hodně podobný tomu v Klokotech, bylo otevřeno dokořán a nebyly tu davy turistů. Po cyklostezkách i po silnicích jsme dojeli k Podolskému mostu, jehož hlavní 150metrový oblouk byl v době svého vzniku největší na světě. Více...

  • HN.cz: Vzácní ptáci, včely a průzračné tůně. Rypadla nahradila divočina a tak to zůstane, voda na zaplavení dolů chybí

    17.7.2023

    Autor: Libor Fojtík, zdrpj: HN.cz Přírodovědec Michal Porteš zvedá k očím dalekohled a pozoruje dravce letícího po obloze směrem k hřebeni Krušných hor. „Myslel jsem, že by to mohl být orel, ale je to luňák, také kriticky ohrožený druh,“ říká. Tmavý bod brzy mizí v zeleni svahu, na kterém vyniká silueta zámku Jezeří. Na samém úpatí hor stráň roztínají skalní sesuvy a ještě níže, na stepní polozarostlé pláni, leží asi deset metrů vysoké hřbety z vysypané zeminy, jež připomínají jakousi maketu pohoří. Z jižní strany je omývá průzračná tůň, jejíž přítok už vymodeloval na úbočí úzké koryto.

    „Žijí tu vzácné vážky, vodní brouci i včely samotářky, některé nálezy jsou cenné z hlediska celé střední Evropy,“ ukazuje na vodní plochu i její bezprostřední okolí Porteš, který pracuje pro státní Agenturu ochrany přírody a krajiny (AOPK) Více...

  • Liberečtí Přátelé přírody: Severočeský zájezd za historií na sever Moravy a do Slezska

    3.7.2023

    357728535_660697262765386_3286878738589119891_n Členové liberecké skupiny našeho spolku se na týden v termínu 19. - 24. června přesunuli z domova na severu Čech na sever Moravy a do českého Slezska se zajížďkou do spřáteleného Polska.

    Zajímala je průmyslová i jiná historie, dobré jídlo i dobré pití a pohostinnost místních. Všeho z toho se jim dostalo vrchovatě. Napoví výběr fotek z jejich zájezdu. Během svého výjezdu se podívali do Ostravy - na Slezkoostravský hrad, Důl Michal a Dolní oblast ve Vítkovicích, vyjeli do Polska - solný důl Vělička a Krakov, pobyli v Karviné a na závěr navštívili zámek v Hradci nad Moravicí.

« Novější | Starší »