Přátelé přírody v kilometru nad mořem

Na východě Krkonoš proběhl jejich výroční sraz

22496255_1669181246445671_2055134581102726327_o Před pěti lety uspořádala česká větev mezinárodního hnutí Přátelé přírody (Naturefriends) první celostátní sraz. Tento nápad se rychle osvědčil a realizuje se od té doby každoročně na podzim na různých místech Česka. A tak se o prodlouženém víkendu 12. – 15. října potkali členové a příznivci spolku Přátelé přírody z. s. už pošesté - tentokrát na Rýchorské boudě na východě Krkonoš a v nadmořské výšce tisíc metrů.

Čtyřicítka účastníků si za celoroční pestrou činnost svých místních skupin, které působí ve většině krajů Česka, vysloužila překrásné počasí, které prý v tomto ročním období na Rýchorách téměř nebývá. Mohli proto strávit pátek a sobotu objevováním přírody a historie tohoto koutu Krkonoš, kam zavítává jen málo turistů. S minulostí Rýchor se seznámili především při páteční návštěvě ekocentra Dotek v Horním Maršově a procházkách po vesnici a jejím okolí. V sobotu se pak většina účastníků rozeběhla po kopcích a užívala si podzimně zbarvené lesy a výhledy ze hřebenů a horských luk. Někteří pak přírodu propojili s civilizací a navštívili bývalé hornické a tkalcovské město Žacléř a blízké zbytky předválečné pevnostní linie.

Aaa_3988 Součástí Setkání Přátel přírody byly i společné večery, které členové a příznivci spolku využili ke vzájemné inspiraci k další činnosti a družení u kytar. Na páteční večer pak byla připravena tematická projekce filmových dokumentů z projektu Jeden svět. V neděli dopoledne proběhla i valná hromada spolku a ti, co se jí neúčastnili, se ještě snažili nasát co nejvíce atmosféry zdejších končin, předtím než sjeli z rýchorské náhorní plošiny zpět do reality všedních dnů.

„Poprvé jsme naše Setkání organizovali v místě, kde žádná z našich skupin není doma. Účastníky tak nerušily myšlenky na různé domácí povinnosti a mohli si plně užívat atmosféru místa, kde z nás málokdo dříve byl, a více poznat Přátele přírody odjinud než jejich vlastní skupiny. Tento záměr nám dokonale vyšel. Doufám, že navázaná přátelství dlouho vydrží, a už se těším na další výroční Setkání Přátel přírody, tentokrát v Železných horách.“ uzavřel předseda spolku Hynek Pečinka.

18.10.2017

Výběr fotek z této povedené akce pohledem několika fotografů najdete ZDE.

Sedmý ročník Setkání Přátel přírody proběhne v termínu 11. - 14. října 2018

... a takhle jsme se měli...


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • V září proběhne největší celostátní lesnická akce pro veřejnost, Den za obnovu lesa

    9.8.2023

    Den-za-obnovu-2023_banner_1200x628px-1-1024x536 V sobotu 23. září 2023 uspořádají ve všech regionech Česka Lesy ČR svou největší lesnickou akci pro veřejnost, Den za obnovu lesa. Čtvrtý ročník se koná za každého počasí a bude opět trochu pracovní, trochu poznávací, ale určitě pohodový a pro každého.

    Pracovní oblečení, rukavice a pevnou obuv budou potřebovat ti, kteří chtějí s lesníky sázet nový les. Loňští účastníci vysadili 34 tisíc dubů, buků, lip, jedlí a dalších dřevin. Ostatní čeká ryze lesní a lesnický program. Uslyší třeba vábení jelenů, uvidí profesionální práci dřevorubců s motorovou pilou i s historickými nástroji, dozvědí se o větrolamech, jejich významu pro krajinu i obnově nebo o mobilní aplikaci Klíšťapka. Od Klubu českých turistů dostanou tipy na výlety, od záchranářů poučení o bodech záchrany. Více...

  • Písek na kolech: začátek prázdnin na jihu Čech

    17.7.2023

    Zpráva z cyklozájezdu Přátel přírody Jablonec nad Nisou: Písek - město s nejstarším kamenným mostem a mnoha dalšími památkami - jsme už několikrát projeli na jiných zájezdech, ale podrobně jsme ho nepoznali. Proto jsme se rozhodli najít zde ubytování na pět dní a prozkoumat město a okolí. V termínu 2.–6. července 2023 se našeho zájezdu zúčastnilo 38 cyklistů. Vedla je Dáša Jotovová.

    Naším autobusem jsme se dopravili do Tábora, kde jsme si prohlédli jen letmo město a hlavně klášter Klokoty. Byla zrovna mše, proto jsme jen nahlédli dovnitř, prošli ambity a pokračovali v cestě. Jeli jsme po hlavní silnici, protože byla neděle a minimální provoz. Zastavili jsme v malé vsi Sepekov, protože už zdálky byla vidět mohutná stavba kostela. Byl hodně podobný tomu v Klokotech, bylo otevřeno dokořán a nebyly tu davy turistů. Po cyklostezkách i po silnicích jsme dojeli k Podolskému mostu, jehož hlavní 150metrový oblouk byl v době svého vzniku největší na světě. Více...

  • HN.cz: Vzácní ptáci, včely a průzračné tůně. Rypadla nahradila divočina a tak to zůstane, voda na zaplavení dolů chybí

    17.7.2023

    Autor: Libor Fojtík, zdrpj: HN.cz Přírodovědec Michal Porteš zvedá k očím dalekohled a pozoruje dravce letícího po obloze směrem k hřebeni Krušných hor. „Myslel jsem, že by to mohl být orel, ale je to luňák, také kriticky ohrožený druh,“ říká. Tmavý bod brzy mizí v zeleni svahu, na kterém vyniká silueta zámku Jezeří. Na samém úpatí hor stráň roztínají skalní sesuvy a ještě níže, na stepní polozarostlé pláni, leží asi deset metrů vysoké hřbety z vysypané zeminy, jež připomínají jakousi maketu pohoří. Z jižní strany je omývá průzračná tůň, jejíž přítok už vymodeloval na úbočí úzké koryto.

    „Žijí tu vzácné vážky, vodní brouci i včely samotářky, některé nálezy jsou cenné z hlediska celé střední Evropy,“ ukazuje na vodní plochu i její bezprostřední okolí Porteš, který pracuje pro státní Agenturu ochrany přírody a krajiny (AOPK) Více...

« Novější | Starší »