Přátelům přírody je letos 125 let

Výročí si připomenou po celém světě, oslavy proběhnou i v Česku

Na rok 2020 připadá 125. výročí založení hnutí Přátel přírody. Dne 22. března 1895 nechal vídeňský učitel Georg Schmiedl (rodák z moravského Prostějova) v místních novinách otisknout inzerát, vyzývající k založení „turistické skupiny“. Prvního výletu se 14. dubna 1895 zúčastnilo 260 zájemců. Skupina byla po svém založení následně 16. září 1895 úředně zaregistrována v rakouské Vídni pod názvem „Turistický svaz Přátelé přírody“ (Touristenverein Die Naturfreunde).

Toto jubileum oslaví nejen Rakušané, ale i celé mezinárodní hnutí, do něhož se mezitím Přátelé přírody rozrostli. Hlavní oslavy proběhnou právě ve Vídni, a to po celý týden od 13. do 21. června 2020. Navazovat budou oslavy v dalších státech všech světadílů, kde hnutí působí. Společným datem, kolem nějž se oslavné akce soustředí, je 16. září jako připomínka dne oficiálního vzniku celého hnutí. O víkendu 18. – 20. září 2020 se svými akcemi zapojí i čeští Přátelé přírody v několika krajích Česka a pozvou k nim širokou veřejnost. Mimochodem, v Českých zemích vznikla po té vídeňské celosvětově historicky třetí skupina Přátel přírody, a to v roce 1897 v Trnovanech u severočeských Teplic.

Připomínka 125. výročí bude podporována i na sociálních sítích. Mezinárodní střešní organizace Přátel přírody, Naturefriends International (NFI), u příležitosti jubilea připravila kampaň s názvem „125 aktivit pro udržitelný rozvoj“. Ta představí paletu činností, které se hnutí za dobu své existence věnovalo či právě věnuje a jejímž společným jmenovatelem je příspěvek k trvale udržitelnému rozvoji. Od poloviny ledna 2020 bude NFI třikrát týdně zveřejňovat na svém Facebooku a Instagramu pod hashtagem #Naturefriends125activities po jedné aktivitě Přátel přírody.

Můžete se tak inspirovat, jaké neobyčejné věci dělali a dělají Přátelé přírody v různých zemích za dobu své jedenačtvrt století trvající existence.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Národní park Dunajské luhy: Zelená stuha spojující Vídeň s Bratislavou

    14.5.2018

    Určitě jste netušili, že jen těsně za hranicemi Česka, směrem na Vídeň, se rozkládá téměř 100 kilometrů čtverečních nedotčené panenské přírody. To je Národní park Donau-Auen (Dunajské luhy), kam můžeme vstoupit z vídeňské strany hned za hranicí města – kam se dá dojet městkou hromadnou dopravou. Z bratislavské strany se území nachází na soutoku Dunaje a řeky Moravy. A na délku má neuvěřitelných 36 kilometrů, což je přesně vzdálenost mezi dvěma hlavními městy našich sousedů.

    Celý článek...

  • O jarních Čtvrtečních výletech nachodili Jablonečtí přes sto kilometrů

    30.4.2018

    Každý rok chodíme v březnu a dubnu na čtvrteční výlety. Začali jsme první březnový den, kdy jsme se sešli jen tři a místo plánované krátké procházky do Vratislavic jsme obešli Prosečský hřeben, Kunratice a Proseč a ušli 15 km.

    Na dalším výletě už byla účast 20 lidí. Jeli jsme vlakem do Machnína, přejeli Nisu transbordérem, pokračovali přes Andělskou Horu a šli navštívit muzeum másla. Jaro pokračovalo krásným počasím. Jeli jsme autobusem do Železného Brodu a prošli okruh přes Vrát a Prosíčka. Z kopců jsme viděli v dálce zasněžené Krkonoše a kousek od nás špičky Suchých skal. Více...

  • S námi mohou do přírody všichni. I ti s handicapem!

    23.4.2018

    Hiking1 Nevidomý či vozíčkář na turistickém výletě pořádaném Přáteli přírody? Někde to není problém už teď, jinde se toho stále ještě bojíme. Překonat obavy organizátorů, jestli zvládnou propojit potřeby "běžných" účastníků našich akcí se zájemci s tělesným handicapem, pomůže projekt "Naturefriends' Sports for All" (Sporty Přátel přírody pro všechny), na kterém se podílejí organizace Přátel přírody včetně Česka spolu s organizacemi lidí s postižením. Ten je podpořen Evropskou unií z programu Erasmus+. Náš spolek v projektu na prvním víkendovém workshopu, který proběhne na konci dubna ve Vídni, zastoupí Jana Goláňová, Radek Hrachovec a Hynek Pečinka. Získané dovednosti pak předají na semináři (či několika), který zorganizujeme pro organizátory z našich českých skupin někde u nás.  

« Novější | Starší »