Národní park Dunajské luhy: Zelená stuha spojující Vídeň s Bratislavou

Karte_nationalpark_donau_auen Dsc00447 Určitě jste netušili, že jen těsně za hranicemi Česka, směrem na Vídeň, se rozkládá téměř 100 kilometrů čtverečních nedotčené panenské přírody. To je Národní park Donau-Auen (Dunajské luhy), kam můžeme vstoupit z vídeňské strany hned za hranicí města – kam se dá dojet městkou hromadnou dopravou. Z bratislavské strany se území nachází na soutoku Dunaje a řeky Moravy. A na délku má neuvěřitelných 36 kilometrů, což je přesně vzdálenost mezi dvěma hlavními městy našich sousedů.

Počátek národního parku nemusíme hledat zas tak daleko v historii. Vyhlášen byl teprve v roce 1996, ale chráněnou krajinnou oblast jsme mohli navštívit už od roku 1978 na okraji Vídně.  Za bezprostředním vznikem Národního parku Donau-Auen stála kupodivu stavba vodní elektrárny v této, dosud neregulované, části Dunaje. Proti tomu se ale postavila celá řada ekologických i občanských sdružení, a udělali tak jedině dobře.

Po roce 1996 byl tok řeky navrácen do původního koryta, které od 19. století prošlo řadou změn a stavebních úprav. Meandry a slepá ramena byla odkryta a obnovena, bylo zastaveno kácení lužních lesů, a pozměněny plány protipovodňových opatření. Po těchto úpravách byla objevena celá řada ryb a obojživelníků, o kterých se v době plánování výstavby vodní elektrárny vůbec nevědělo. Dnes tak mokřady a lužní lesy hostí 800 druhů zelených rostlin, 30 druhů savců, šedesát druhů ryb a více než dvacet druhů obojživelníků a plazů. Z divácky nejzajímavějších živočichů jmenujme například čolka dunajského, želvu bahenní, blatňáka, orla mořského, ledňáčky a bobry.

Hlavním posláním národního parku je zachování živočišné a rostlinné rozmanitosti regionu, péče o významnou krajinnou a mezinárodní scenerii, a udržení cenného území s jedinečnou a vzácnou přírodou. A také je to báječné místo pro rodinné výlety do nezkažené přírody – a to hned za dvěma největšími středoevropskými městy. Za návštěvu stojí také dvě nejznámější informační centra, moderní Nationalparkhaus Wien-lobAU a zámek Orth an der Donau.

Radek Hrachovec, 9.5.2018

Zdroje: wiki, www.donauauen.at

Radek byl jedním ze tří členů našeho spolku, kteří se spolu s kolegy z Rumunska, Itálie, Rakouska a Belgie zúčastnili ve dnech 27. - 29. dubna 2018 semináře pořádaného Mezinárodními Přáteli přírody právě v Domě Národního parku (Nationalparkhaus) Donau-Auen a jeho blízkém okolí. Jeho tématem bylo začleňování lidí s tělesným handicapem do outdoorových aktivit pořádaných našimi organizacemi. Projekt byl podpořen z programu Evropské unie ERASMUS+.

Jak připravit zážitky v přírodě pro lidi s handicapem i bez, jsme se učili ve Vídni

Nevidomý či vozíčkář na turistickém výletě pořádaném Přáteli přírody? Někde to není problém už teď, jinde se toho stále ještě bojíme. Překonat obavy organizátorů, jestli zvládnou propojit potřeby "běžných" účastníků našich akcí se zájemci s tělesným handicapem, pomáhá projekt "Naturefriends' Sports for All" (Sporty Přátel přírody pro všechny), na kterém se podílejí organizace Přátel přírody včetně Česka spolu s organizacemi lidí s postižením. Ten je podpořen Evropskou unií z programu Erasmus+. 

O víkendu 28. - 29. dubna proběhl ve Vídni první seminář v rámci projektu, kordinovaného Naturefriends International. Tématem semináře bylo zapojování lidí bez i s tělesným omezením do společných turistických aktivit. Mezi 15 účastníky z pěti evropských zemí byla i trojice našich členů, a to Jana Goláňová, Radek Hrachovec a Hynek Pečinka z olomoucké skupiny Malá liška. Brzy na podzim je pak čeká ještě jeden workshop v Belgii. Získané dovednosti pak předají na semináři (či několika), který zorganizujeme pro organizátory z našich českých skupin někde u nás.

Fotky z vídeňského semináře najdete zde. Potvrdí, že šlo především o hodně praxe a teorii jen tu nejnutnější.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Pozvánka: konference NFI v Temešváru

    13.5.2025
    Apuseni Kdo bude na konferenci reprezentovat naše Přátele přírody? Hledá se náš reprezentant!
    Hned po výroční konferenci NFI v Temešváru (Timisoara) nabízejí PP Rumunsko týdenní turistické putování po Transylvánii (národní parky Retezat a Apuseni s krasovou planinou Padiš). Podrobnosti jsou zde

    Vážení přátelé přírody,
    jménem představenstva NFI a organizace Naturefriends Romania vás zvu na nadcházející výroční konferenci NFI 2025 v Temešváru.
    Zapište si do kalendáře 27. září 2025 a těšíme se na vaši účast na této obohacující akci. Konferenční a ubytovací zařízení se nacházejí na stejné adrese, pouhých 5 minut od centra města, takže se můžete plně ponořit do místní atmosféry.
    Místo konání je součástí Polytechnické univerzity v Temešváru.
    Více informací o hotelu:
    Informace o hotelu Mapa Google: Casa Politehnicii 2
    Podrobné informace o navrhovaném programu, nákladech a místě konání naleznete ve formuláři Google a v přiložené pozvánce. Začněte prosím přemýšlet o své cestě a poté vyplňte tento formulář Google: https://forms.gle/uJjPoy46VePPZed56
    Důležité: Uzávěrka registrace je 15. června 2025.
    Při rezervaci vstupenek mějte prosím na paměti, že Rumunsko je o hodinu napřed oproti středoevropskému času (SEČ). Důležité informace po konferenci (začíná v pondělí 29. září): Pro ty, kteří chtějí Rumunsko dále prozkoumat, pořádá Naturefriends Timisoara 5denní výlet do Transylvánie, který zahrnuje dva Domy Naturefriends. V případě zájmu nás prosím kontaktujte.
    V případě jakýchkoli dotazů nebo potřeby další pomoci nás neváhejte kontaktovat. Těšíme se na vaši návštěvu v Temešváru!

    S pozdravem přátelským k přírodě, Elena

    Mirek Prokeš se nemůže akce zúčastnit, protože tou dobou povede cyklotrasu 67. Stezky (Jakuszyce - Jelenia Göra - Walbrzych - Trutnov - Č. Skalice)  
  • Velikonoce ve Švábsku

    8.5.2025

    Skupina před zámkem Grafeneck Během velikonočních prázdnin Přátelé přírody Praha a Mladí přátelé přírody Metzingen spolu navštívili památky a přírodu biosférické rezervace Švábský Alb. Také se zamýšleli nad tím, jak by mohla vypadat budoucí spolupráce v oblasti práce s mládeží. Základem by měly být mimo jiné aspekty udržitelného rozvoje a vzdělávání k udržitelné demokracii. Nemělo by se zanedbávat ani poznávání kultury a historie. Konkrétní koncept bude rozpracován na následné schůzce v červnu v Praze.
    I přes nabitý program a několik namáhavých dnů bylo stále spousta zábavy a očekávání účastníků byla plně naplněna.

    Úvodní foto: Skupina před zámkem Grafeneck

    Další foto k prohlédnutí: zde

  • Kuklík – setkání Přátel přírody 2025

    7.5.2025

    Kukla Kuklík a krásné okolí Nového Města na Moravě, kraj Vysočina

    Setkání Přátel přírody bude opět, už po dvanácté, čtyřdenním pestrým, aktivním a atraktivním srazem lidí z různých konců Česka, ale s podobným myšlenkovým nastavením. Hostiteli budou tentokrát Přátelé přírody z Nového Města na Moravě. Na programu je pěší turistika po zajímavých přírodních a historických místech centrální Vysočiny, besedy, večerní posezení s kytarou i bez. Veškeré podrobnosti naleznete: zde

    Podmínky pro přihlášení a účast

    Setkání Přátel přírody je nízkonákladová akce. Účastníci si platí ubytování a stravu, navíc pak ještě jízdné a vstupy během akce. Cena pobytu činí: 2 300 Kč pro člena spolku Přátelé přírody, z. s., 2 500 Kč zaplatí nečlen spolku. Cena zahrnuje 3× ubytování s polopenzí + místní poplatek. Akce začíná ve čtvrtek večer a končí v neděli kolem poledne. Polopenze začíná čtvrteční večeří a končí nedělní snídaní. Přijedete-li jen na část akce, cena zůstává stejná.

    V rámci pobytu se uskuteční valná hromada spolku Přátel přírody.

    Jak se přihlásit a rezervovat si místo

    Zde prosím vyplňte online přihlášku.Následně podle pokynů, které vám přijdou e-mailem, zaplatíte zálohu ve výši 1000,- Kč, čímž si zarezervujete své místo. Přihlašování končí 31. 6. 2025. Přihlášeným účastníkům přijdou v dostatečném předstihu před akcí bližší informace.

    Kontaktní osoby:

    Marie Mertlíková, organizátorka /program/ e-mail: svcduha@gmail.com

    Sylvie Staňková, hospodářka /platby/ e-mail: sylviestankova@email.cz

Starší »