Národní park Dunajské luhy: Zelená stuha spojující Vídeň s Bratislavou

Karte_nationalpark_donau_auen Dsc00447 Určitě jste netušili, že jen těsně za hranicemi Česka, směrem na Vídeň, se rozkládá téměř 100 kilometrů čtverečních nedotčené panenské přírody. To je Národní park Donau-Auen (Dunajské luhy), kam můžeme vstoupit z vídeňské strany hned za hranicí města – kam se dá dojet městkou hromadnou dopravou. Z bratislavské strany se území nachází na soutoku Dunaje a řeky Moravy. A na délku má neuvěřitelných 36 kilometrů, což je přesně vzdálenost mezi dvěma hlavními městy našich sousedů.

Počátek národního parku nemusíme hledat zas tak daleko v historii. Vyhlášen byl teprve v roce 1996, ale chráněnou krajinnou oblast jsme mohli navštívit už od roku 1978 na okraji Vídně.  Za bezprostředním vznikem Národního parku Donau-Auen stála kupodivu stavba vodní elektrárny v této, dosud neregulované, části Dunaje. Proti tomu se ale postavila celá řada ekologických i občanských sdružení, a udělali tak jedině dobře.

Po roce 1996 byl tok řeky navrácen do původního koryta, které od 19. století prošlo řadou změn a stavebních úprav. Meandry a slepá ramena byla odkryta a obnovena, bylo zastaveno kácení lužních lesů, a pozměněny plány protipovodňových opatření. Po těchto úpravách byla objevena celá řada ryb a obojživelníků, o kterých se v době plánování výstavby vodní elektrárny vůbec nevědělo. Dnes tak mokřady a lužní lesy hostí 800 druhů zelených rostlin, 30 druhů savců, šedesát druhů ryb a více než dvacet druhů obojživelníků a plazů. Z divácky nejzajímavějších živočichů jmenujme například čolka dunajského, želvu bahenní, blatňáka, orla mořského, ledňáčky a bobry.

Hlavním posláním národního parku je zachování živočišné a rostlinné rozmanitosti regionu, péče o významnou krajinnou a mezinárodní scenerii, a udržení cenného území s jedinečnou a vzácnou přírodou. A také je to báječné místo pro rodinné výlety do nezkažené přírody – a to hned za dvěma největšími středoevropskými městy. Za návštěvu stojí také dvě nejznámější informační centra, moderní Nationalparkhaus Wien-lobAU a zámek Orth an der Donau.

Radek Hrachovec, 9.5.2018

Zdroje: wiki, www.donauauen.at

Radek byl jedním ze tří členů našeho spolku, kteří se spolu s kolegy z Rumunska, Itálie, Rakouska a Belgie zúčastnili ve dnech 27. - 29. dubna 2018 semináře pořádaného Mezinárodními Přáteli přírody právě v Domě Národního parku (Nationalparkhaus) Donau-Auen a jeho blízkém okolí. Jeho tématem bylo začleňování lidí s tělesným handicapem do outdoorových aktivit pořádaných našimi organizacemi. Projekt byl podpořen z programu Evropské unie ERASMUS+.

Jak připravit zážitky v přírodě pro lidi s handicapem i bez, jsme se učili ve Vídni

Nevidomý či vozíčkář na turistickém výletě pořádaném Přáteli přírody? Někde to není problém už teď, jinde se toho stále ještě bojíme. Překonat obavy organizátorů, jestli zvládnou propojit potřeby "běžných" účastníků našich akcí se zájemci s tělesným handicapem, pomáhá projekt "Naturefriends' Sports for All" (Sporty Přátel přírody pro všechny), na kterém se podílejí organizace Přátel přírody včetně Česka spolu s organizacemi lidí s postižením. Ten je podpořen Evropskou unií z programu Erasmus+. 

O víkendu 28. - 29. dubna proběhl ve Vídni první seminář v rámci projektu, kordinovaného Naturefriends International. Tématem semináře bylo zapojování lidí bez i s tělesným omezením do společných turistických aktivit. Mezi 15 účastníky z pěti evropských zemí byla i trojice našich členů, a to Jana Goláňová, Radek Hrachovec a Hynek Pečinka z olomoucké skupiny Malá liška. Brzy na podzim je pak čeká ještě jeden workshop v Belgii. Získané dovednosti pak předají na semináři (či několika), který zorganizujeme pro organizátory z našich českých skupin někde u nás.

Fotky z vídeňského semináře najdete zde. Potvrdí, že šlo především o hodně praxe a teorii jen tu nejnutnější.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(1)

Aktuality

  • Nejsme lhostejní: Mikulášská sbírka

    28.11.2024

    Mikulášská sbírka Milí přátelé,

    nikoho z Přátel přírody by nenapadlo, že naše Mikulášská sbírka, která už několikrát pomohla dobré věci ve smyslu podpory ekologických aktivit, poslouží někdy také naší členské základně. Letos jsme měli z hlediska vrtochů počasí náročný rok, který vyvrcholil tragickými záplavami na severní Moravě. Krnov patří k nejpostiženějším oblastem. Je zlé přijít o domov, přijít o zaměstnání, protože podnik je zničen, přijít o školní budovu. Z tohoto pohledu se jeví škody na volnočasovém vybavení a zařízeních možná jako méně důležité. Ale všichni dobře víme, jak je pro člověka zásadní, mít kromě všednodenních povinností i své volnočasové radosti. A pokud se jedná o smysluplně využitý volný čas u dětí, je to ještě mnohem důležitější. Proto věnujeme výtěžek z letošní Mikulášské sbírky našim přátelům ze skupiny Severských pánů.

    Šiřte prosím tuto informaci mezi členy vašich skupin a všechny dobré lidi. Děkuji!

    Sylva Staňková

     

    2400489043/2010, variabilní symbol 2411

  • Mikulášská sbírka Přátel přírody

    24.10.2024

    Mikulášská sbírka letos podpoří Severské pány z Krnova na obnovu jejich vybavení pro historický šerm. Přispět může opravdu každý! Stačí zaslat libovolnou částku na účet č. 2400489043/2010, variabilní symbol 2411. Celý výtěžek bude předán Severským pánů z Krnova, kteří díky vašim darům budou moci obnovit svou činnost a pokračovat ve své jedinečné činnosti. Uzávěrka sbírky je stanovena na 6. prosince 2024. Děkujeme za každý příspěvek, malý či velký – každý dar se počítá a společně můžeme pomoci.

    Předáváme slovo přímo předsedovi našeho pobočného spolku Severští páni Krnov, panu Zdeňku Chroboczkovi:

    Vážení přátelé, kamarádi a naši příznivci,

    všem nám den 15. 9. 2024 zamotal hlavy, zarmoutil srdíčka a způsobil rány, které se budou dlouho hojit a na které se bude těžko zapomínat. To, co vidíte na fotkách, je absolutní devastace našeho snažení, budování jména a snahy být příkladem pro všechny milovníky středověku ve všech jeho podobách. Chtěli bychom vybrat nějaké peníze na snad možné obnovení věcí, které jsme vám, divákům, vždy rádi prezentovali. V této chvíli je z našeho mobiliáře troska. Pokud vás tato myšlenka osloví a rozhodnete se přispět upřímně moc děkujeme.

    Budeme moc šťastní nejenom za všechny členy SSP, ale i za ostatní příznivce, kterým se naše akce a činnost líbí. Všechny (pokud si to budou přát) budeme zveřejňovat s částkou, kterou přispěli. Posílám pár fotek z neutěšené situace v našem oddíle, kde je už jen pár lidí co dodělávají a jsou vším kolem sebe strašně unavení. Nejenže byli sami zatopení, jejich pracoviště zaplavené nebo dokonce zničené, ale to, co nás všechny dostalo do kolen, bylo zničení našeho majetku ve skladových prostorech. Našli se noví jednotlivci, kteří povzbuzují, ale jde to těžko. Ani se nedivím. Odkaz na všechny fotky: zde

    S pozdravem Zdeněk Chroboczek, Severští páni Krnov

    Škody na našem – bývalém majetku:

    1. Hry a soutěže pro děti – různá házedla, prolézačky, stavebnice (DaVinciho most) a jiné – 35 000 Kč
    2. Šermířské vybavení – zbraně, zbroje a jiné – 150 000 Kč
    3. Šermířská výbava – masky, chrániče, rukavice – 48 000 Kč
    4. Lukostřelecké vybavení – luky, šípy, terče, stojany, záchytné sítě a jiné – 65 000 Kč
    5. Umělecké vybavení – hudební nástroje (6 souprav bubnů, závěsy a paličky), středověká kuchyně, felčarův stan a jiné – 43 000 Kč
    6. Historické – Truhlice, literarura-manuskripta, historické kostýmy, svícny, ubrusy, stoly, středověké nádobí a jiné – 54 000 Kč
    7. Naučné – hvězdářské dalekohledy, knihy, plánky a návody a jiné – 15 000 Kč
    Celkem 410 000 Kč
  • 11. setkání Přátel přírody ve Svoru

    20.10.2024

    Dsc_7192 Jedenáctý ročník celostátního setkání Přátel přírody se uskutečnil v malebném kraji Lužických hor. Jako základnu pro náš sraz jsme zvolili Rekreační středisko Star Line u obce Svor v Libereckém kraji, na jižním okraji Šluknovského výběžku. Středisko je ze tří stran obklopeno lesy a nachází se přímo naproti hoře Klíč. Nejbližší město, Nový Bor, leží asi 5 km daleko a Česká Lípa přibližně 15 km. Každý si mohl vybrat trasu podle své chuti a kondice a objevovat tak krásy okolní přírody a historických památek. Večer se nesl v přátelské atmosféře, kdy se hrálo na kytary, tančilo, vzpomínalo na společné zážitky a tvořilo. Někteří účastníci se rozhodli pro náročnější výstup na znělcový kužel vysoký 760 metrů, na horu Klíč. V pátek se rozjeli do okolí Cvikova nebo do pískovcového údolí Pekla. V sobotu si mohli vybrat trasu na rozhlednu Jedlovou nebo do skalního města Sloup v Čechách. Bonusem sobotního programu bylo také Mezinárodní sklářské sympozium, které přidalo další zajímavý zážitek do celého setkání. I když počasí bylo chladné a místy sychravé, i tento ročník se vydařil a účastníci si ho užili naplno. Více ohlasů a střípků najdete zde

Starší »