Přátelům přírody je letos 125 let

Výročí si připomenou po celém světě, oslavy proběhnou i v Česku

Na rok 2020 připadá 125. výročí založení hnutí Přátel přírody. Dne 22. března 1895 nechal vídeňský učitel Georg Schmiedl (rodák z moravského Prostějova) v místních novinách otisknout inzerát, vyzývající k založení „turistické skupiny“. Prvního výletu se 14. dubna 1895 zúčastnilo 260 zájemců. Skupina byla po svém založení následně 16. září 1895 úředně zaregistrována v rakouské Vídni pod názvem „Turistický svaz Přátelé přírody“ (Touristenverein Die Naturfreunde).

Toto jubileum oslaví nejen Rakušané, ale i celé mezinárodní hnutí, do něhož se mezitím Přátelé přírody rozrostli. Hlavní oslavy proběhnou právě ve Vídni, a to po celý týden od 13. do 21. června 2020. Navazovat budou oslavy v dalších státech všech světadílů, kde hnutí působí. Společným datem, kolem nějž se oslavné akce soustředí, je 16. září jako připomínka dne oficiálního vzniku celého hnutí. O víkendu 18. – 20. září 2020 se svými akcemi zapojí i čeští Přátelé přírody v několika krajích Česka a pozvou k nim širokou veřejnost. Mimochodem, v Českých zemích vznikla po té vídeňské celosvětově historicky třetí skupina Přátel přírody, a to v roce 1897 v Trnovanech u severočeských Teplic.

Připomínka 125. výročí bude podporována i na sociálních sítích. Mezinárodní střešní organizace Přátel přírody, Naturefriends International (NFI), u příležitosti jubilea připravila kampaň s názvem „125 aktivit pro udržitelný rozvoj“. Ta představí paletu činností, které se hnutí za dobu své existence věnovalo či právě věnuje a jejímž společným jmenovatelem je příspěvek k trvale udržitelnému rozvoji. Od poloviny ledna 2020 bude NFI třikrát týdně zveřejňovat na svém Facebooku a Instagramu pod hashtagem #Naturefriends125activities po jedné aktivitě Přátel přírody.

Můžete se tak inspirovat, jaké neobyčejné věci dělali a dělají Přátelé přírody v různých zemích za dobu své jedenačtvrt století trvající existence.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • V září proběhne největší celostátní lesnická akce pro veřejnost, Den za obnovu lesa

    9.8.2023

    Den-za-obnovu-2023_banner_1200x628px-1-1024x536 V sobotu 23. září 2023 uspořádají ve všech regionech Česka Lesy ČR svou největší lesnickou akci pro veřejnost, Den za obnovu lesa. Čtvrtý ročník se koná za každého počasí a bude opět trochu pracovní, trochu poznávací, ale určitě pohodový a pro každého.

    Pracovní oblečení, rukavice a pevnou obuv budou potřebovat ti, kteří chtějí s lesníky sázet nový les. Loňští účastníci vysadili 34 tisíc dubů, buků, lip, jedlí a dalších dřevin. Ostatní čeká ryze lesní a lesnický program. Uslyší třeba vábení jelenů, uvidí profesionální práci dřevorubců s motorovou pilou i s historickými nástroji, dozvědí se o větrolamech, jejich významu pro krajinu i obnově nebo o mobilní aplikaci Klíšťapka. Od Klubu českých turistů dostanou tipy na výlety, od záchranářů poučení o bodech záchrany. Více...

  • Písek na kolech: začátek prázdnin na jihu Čech

    17.7.2023

    Zpráva z cyklozájezdu Přátel přírody Jablonec nad Nisou: Písek - město s nejstarším kamenným mostem a mnoha dalšími památkami - jsme už několikrát projeli na jiných zájezdech, ale podrobně jsme ho nepoznali. Proto jsme se rozhodli najít zde ubytování na pět dní a prozkoumat město a okolí. V termínu 2.–6. července 2023 se našeho zájezdu zúčastnilo 38 cyklistů. Vedla je Dáša Jotovová.

    Naším autobusem jsme se dopravili do Tábora, kde jsme si prohlédli jen letmo město a hlavně klášter Klokoty. Byla zrovna mše, proto jsme jen nahlédli dovnitř, prošli ambity a pokračovali v cestě. Jeli jsme po hlavní silnici, protože byla neděle a minimální provoz. Zastavili jsme v malé vsi Sepekov, protože už zdálky byla vidět mohutná stavba kostela. Byl hodně podobný tomu v Klokotech, bylo otevřeno dokořán a nebyly tu davy turistů. Po cyklostezkách i po silnicích jsme dojeli k Podolskému mostu, jehož hlavní 150metrový oblouk byl v době svého vzniku největší na světě. Více...

  • HN.cz: Vzácní ptáci, včely a průzračné tůně. Rypadla nahradila divočina a tak to zůstane, voda na zaplavení dolů chybí

    17.7.2023

    Autor: Libor Fojtík, zdrpj: HN.cz Přírodovědec Michal Porteš zvedá k očím dalekohled a pozoruje dravce letícího po obloze směrem k hřebeni Krušných hor. „Myslel jsem, že by to mohl být orel, ale je to luňák, také kriticky ohrožený druh,“ říká. Tmavý bod brzy mizí v zeleni svahu, na kterém vyniká silueta zámku Jezeří. Na samém úpatí hor stráň roztínají skalní sesuvy a ještě níže, na stepní polozarostlé pláni, leží asi deset metrů vysoké hřbety z vysypané zeminy, jež připomínají jakousi maketu pohoří. Z jižní strany je omývá průzračná tůň, jejíž přítok už vymodeloval na úbočí úzké koryto.

    „Žijí tu vzácné vážky, vodní brouci i včely samotářky, některé nálezy jsou cenné z hlediska celé střední Evropy,“ ukazuje na vodní plochu i její bezprostřední okolí Porteš, který pracuje pro státní Agenturu ochrany přírody a krajiny (AOPK) Více...

« Novější | Starší »