Druhá půlka září v režii jabloneckých Přátel přírody: Saským Švýcarskem pěšky a Železnými horami na kole

 

Ve druhé polovině září proběhly dvě zajímavé turistické akce z pestré nabídky spolku Přátel přírody z Jablonce nad Nisou. První z výletů vedl v sobotu 14. září do Saského Švýcarska do oblasti takzvaných Schrammsteinů. Vypravilo se na něj 90 účastníků. O týden později odjelo 32 cyklistů na čtyři dny poznávat krásné Železnohorsko, kraj mezi Pardubicemi a Vysočinou. Jak se měli ti i ti a co na akcích zažili, se dozvíte v našem článku.

Výlet do blízkého Saského Švýcarsko je vždy rychle obsazen, proto jsme v sobotu 14. září 2019 vypravili dva autobusy. Dojeli jsme hned za hranici do městečka Schmilka. Zde byl začátek několika tras, které všechny vedly mezi skalami a jejichž vrcholem byly skály zvané Schrammsteiny.  Bylo zde hodně žebříků a schodů, ale ty všichni překonali. Horší to bylo s davy německých turistů při výstupu na nejvyšší vyhlídku, tam jsme museli často delší dobu čekat, než projdou nebo se u skal vyfotí. Ale všechno nám vynahradil výhled z vyhlídek na skály a údolí Labe. Dolů jsme museli po téměř kolmých žebřících, ale všichni  je překonali bez problémů. Je vidět, že už máme hodně zkušeností. Konec výletu byl v městě Bad Schandau, využili jsme místní cukrárny a restaurace. Byl krásný den, slunce svítilo, takže jsme mohli sedět i na břehu Labe a pozorovat lodě a převoz. Nádherný den pomalu končil, nasedli jsme do autobusů a byli brzy doma.

Cyklistická poznávačka "Seč II na kole" proběhla v termínu 20. - 23. září 2019 a účastnilo se jí 32 milovníků cyklojízdy. Tento zájezd byl opakováním zájezdu z května, jen jsme ho zkrátili na čtyři dny. Ubytování jsme zase měli v RS Tesla Horní Bradlo, pěkné nové dvoulůžkové chatky s WC a umyvadlem. Každý den jsme využívali wellness centrum s bazénem, vířivkami a saunou. Výhodou zde je polopenze s výbornými bohatými snídaněmi a chutnou večeří.

Kola jsme na vlek naložili už ve čtvrtek večer a v pátek ráno v pohodě dojeli naším busem do Pardubic. U koupaliště jsme kola vyložili a jeli po pěkné cyklostezce přes město ke Chrudimce. Tentokrát jsme dodrželi trasu a jeli přes vesnici Kočí, kde jsme obdivovali krásný kostel s dřevěnou zvonicí a dřevěným krytým mostem. Jeli jsme dále kolem Slatiňan až  do  Nasavrk. V  hospůdce Pod lipou jsme si odpočinuli a vzpomínali na pobyt ve včelařském učilišti, kde jsme byli před nějakým časem na turistickém pobytu i na květnový kolařský zájezd v letošním roce. Všichni dojeli do Horního Bradla na ubytování a na výbornou večeři. Počasí bylo sice chladné, ale celý den svítilo slunce.

V sobotu bylo ráno chladno, vyjeli jsme tedy až trochu později. Většina si vybrala trasu  na Seč, buď po cyklostezce přes les, nebo jeli po silnici. Na Seči už bylo teplo, svítilo slunce, proto jsme poseděli u kempu v restauraci. U ní byl kus dřevěného potrubí, které bylo vyrobeno v roce 1940  a vedlo vodu z přehrady do elektrárny. Dřevěné bylo proto, že německé okupační úřady nepovolily potrubí ocelové. Další kus je vystaven u zámečku, nyní městského úřadu. Přehradu jsme objeli po pěkné cyklostezce  a zastavili se  v Klokočově u 1000-leté lípy. Projeli jsme Modletín a v Lipce se zastavili u 600 let staré lípy a hrobky rodiny Kustošů. K večeru jsme dojeli  do Horního Bradla a poseděli v místní hospůdce.  

Neděle byla zase chladná ale slunečná. Vyjeli jsme tedy do Hlinska přes  kopec na Chloumek, kde je památka Zkamenělá kráva (zlý dráb  ubil ženu s nemluvnětem a proměnil se v obludnou ryšavou krávu a zkameněl). Přes další kopce s trochou bloudění jsme jeli k rozhledně na Zuberském kopci, z níž byl pěkný výhled do kraje. Ve skanzenu Vysočina jsme si dali oběd a někteří šli na prohlídku. Ostatní jeli do Hlinska do  areálu Betlém se souborem  starých řemeslnických domků. Kavárna byla zavřená, našli jsme si ale jinou ve městě a dali si kávu a zákusek. Zpět jsme jeli po hlavní silnici s větším provozem, ale zato jsme se svezli po hladkém asfaltu. Večer už jsme byli v areálu sami, všichni ostatní odjeli, proto jsme měli wellness i bufet jen pro sebe. Poseděli jsme a povídali do noci.

V pondělí jsme po snídani odjížděli, zase přes Seč směrem Třemošnice. Tam jsme narazili na starou Berlovu vápenku, mohli jsme si ji prohlédnout jen zvenku. Pokračovali jsme do Žlebů, a protože zámek byl zavřený, šli jsme na prohlídku  parku a  obory s bílými jeleny. Při krmení se nám ukázalo mnoho laní a jeden krásný jelen. Domů jsme dojeli dříve, než bylo plánováno, ale všichni byli spokojeni, protože  zájezd se vydařil, na kole jsme najezdili sice méně kilometrů, zato jsme viděli krásnou jarní přírodu a mnoho zajímavostí.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

 • Malá liška zve na jízdu svým světem. V Olomouci proběhne výstava velkoformátových fotografií

  23.6.2020

  Xprtscr_letak_vystava Přátelé přírody, z. s. – skupina Malá liška zve v rámci oslav svého desetiletého výročí všechny své členy, příznivce a veřejnost na výstavu amatérských fotografií z činnosti olomouckých Přátel přírody na téma příroda, cestování, historie a kultura „Jízda liščím světem“.

  Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 2. 7. 2020 od 17 h. V rámci vernisáže pokřtíme publikaci Do přírody ve městě za účasti autorů a zástupců statutárního města Olomouce. Hudební doprovod obstará Ozembóch Trio.

  Výstavu si můžete prohlédnout ve dnech 2. – 24. července 2020 v atriu v přízemí Regionálního centra Olomouc, Jeremenkova tř. 40b.

 • Postupně nás přibývalo. Jablonecké čtvrteční výlety v době koronavirové vylákaly z karantény ven spoustu zájemců

  15.6.2020

  Kvůli zlému koronaviru jsme museli zrušit šest čtvrtečních výletů v březnu a v dubnu. Ke konci dubna se situace zlepšila, a proto jsme se rozhodli, že budeme ve výletech pokračovat. V květnu nám odpadly i vícedenní zájezdy, a tak jsme chodili každý čtvrtek i v květnu.

  Začali jsme 30. dubna 2020, byli jsme jen čtyři, ale pěkně jsme si to užili. Šli jsme z Příchovic přes rozhlednu Štěpánka do Vysokého n. Jiz. Bylo pěkné počasí, žádní turisté, všude klid, krásné výhledy na Krkonoše.  Štěpánka i chata byly zavřené, posvačili jsme z vlastních zásob a pokračovali přes Mexiko na Prdek. Jaké bylo naše překvapení, když jsme zjistili, že mají otevřené okénko. Dali jsme si prdecké pivo z jejich minipivovaru a protože to bylo první točené po dlouhé době, dali jsme ještě jedno. Více zde...

 • V sobotu 6. června proběhl už posedmé Den pro přírodu. Členové našeho spolku oslavili svůj svátek akcemi na různých místech Česka

  9.6.2020

  Pokud jste se chtěli o první červnové sobotě přidat ke Dni pro přírodu, mohli jste si vybrat hned z několika akcí, které se konaly ve stejném termínu na různých místech v Česku. Tento svůj svátek neslaví členové a příznivci celostátního spolku Přátelé přírody na jednom místě, ale v lokalitách, kde působí jeho místní skupiny. Ty vždy v sobotu nejbližší 5. červnu, na který připadá Světový den životního prostředí, podnikají pod společným logem "Den pro přírodu" akce mající za cíl ukázat zájemcům o aktivní strávení volného času přírodu jako místo, kde lze dělat a zažít spoustu zajímavého. Jak jsme slavili Den pro přírodu na různých místech Česka? Čtěte zde.

 • Liberečtí Přátelé přírody na Holanských rybnících

  9.6.2020

  F1c58ef4-4497-45d0-9e2a-0795c70d0a17

  V úterý 26. května se konal další z jarních výletů libereckých Přátel přírody. Mají věkovou výhodu, a proto se mohou scházet i během týdne. Z výletu podala zprávu Hanka J. Hovorková:

  „Sešlo se nás na krásný slunný výlet osm. Vlakem jsme jeli do Stvolínek, odkud jsme se prošli po červené značce mezi Holanskými rybníky (Dolanský, Hrázný, Holanský) svěží rozkvetlou přírodou se skalními průrvami a kamennými mosty do městyse Holany. Po odpočinku na náměstí jsme odjeli busem a vláčkem zpět domů. Poděkování patří Jirkovi, který nás vedl a zajistil občerstvení.“ Fotky z výletu zde.

 • Už pošesté slaví čeští Přátelé přírody svůj svátek. Den pro přírodu proběhne současně na několika místech Česka

  29.5.2020

  O prvním červnovém víkendu můžete i vy oslavit Den pro přírodu. Tento pohyblivý svátek členů a příznivců spolku Přátelé přírody, z. s. připadá vždy na sobotu nejbližší 5. červnu, kdy si připomínáme Světový den životního prostředí. V roce 2020 oslaví čeští Přátelé přírody svůj svátek už pošesté. A pomoct jim s tím můžete i vy.

  Přidejte se k některé z akcí plánovaných v sobotu 6. června 2020 místními skupinami spolku Přátelé přírody, z. s. a zažijte přírodu jako skvělé místo pro trávení volného času. Více...

« Novější | Starší »