Druhá půlka září v režii jabloneckých Přátel přírody: Saským Švýcarskem pěšky a Železnými horami na kole

 

Ve druhé polovině září proběhly dvě zajímavé turistické akce z pestré nabídky spolku Přátel přírody z Jablonce nad Nisou. První z výletů vedl v sobotu 14. září do Saského Švýcarska do oblasti takzvaných Schrammsteinů. Vypravilo se na něj 90 účastníků. O týden později odjelo 32 cyklistů na čtyři dny poznávat krásné Železnohorsko, kraj mezi Pardubicemi a Vysočinou. Jak se měli ti i ti a co na akcích zažili, se dozvíte v našem článku.

Výlet do blízkého Saského Švýcarsko je vždy rychle obsazen, proto jsme v sobotu 14. září 2019 vypravili dva autobusy. Dojeli jsme hned za hranici do městečka Schmilka. Zde byl začátek několika tras, které všechny vedly mezi skalami a jejichž vrcholem byly skály zvané Schrammsteiny.  Bylo zde hodně žebříků a schodů, ale ty všichni překonali. Horší to bylo s davy německých turistů při výstupu na nejvyšší vyhlídku, tam jsme museli často delší dobu čekat, než projdou nebo se u skal vyfotí. Ale všechno nám vynahradil výhled z vyhlídek na skály a údolí Labe. Dolů jsme museli po téměř kolmých žebřících, ale všichni  je překonali bez problémů. Je vidět, že už máme hodně zkušeností. Konec výletu byl v městě Bad Schandau, využili jsme místní cukrárny a restaurace. Byl krásný den, slunce svítilo, takže jsme mohli sedět i na břehu Labe a pozorovat lodě a převoz. Nádherný den pomalu končil, nasedli jsme do autobusů a byli brzy doma.

Cyklistická poznávačka "Seč II na kole" proběhla v termínu 20. - 23. září 2019 a účastnilo se jí 32 milovníků cyklojízdy. Tento zájezd byl opakováním zájezdu z května, jen jsme ho zkrátili na čtyři dny. Ubytování jsme zase měli v RS Tesla Horní Bradlo, pěkné nové dvoulůžkové chatky s WC a umyvadlem. Každý den jsme využívali wellness centrum s bazénem, vířivkami a saunou. Výhodou zde je polopenze s výbornými bohatými snídaněmi a chutnou večeří.

Kola jsme na vlek naložili už ve čtvrtek večer a v pátek ráno v pohodě dojeli naším busem do Pardubic. U koupaliště jsme kola vyložili a jeli po pěkné cyklostezce přes město ke Chrudimce. Tentokrát jsme dodrželi trasu a jeli přes vesnici Kočí, kde jsme obdivovali krásný kostel s dřevěnou zvonicí a dřevěným krytým mostem. Jeli jsme dále kolem Slatiňan až  do  Nasavrk. V  hospůdce Pod lipou jsme si odpočinuli a vzpomínali na pobyt ve včelařském učilišti, kde jsme byli před nějakým časem na turistickém pobytu i na květnový kolařský zájezd v letošním roce. Všichni dojeli do Horního Bradla na ubytování a na výbornou večeři. Počasí bylo sice chladné, ale celý den svítilo slunce.

V sobotu bylo ráno chladno, vyjeli jsme tedy až trochu později. Většina si vybrala trasu  na Seč, buď po cyklostezce přes les, nebo jeli po silnici. Na Seči už bylo teplo, svítilo slunce, proto jsme poseděli u kempu v restauraci. U ní byl kus dřevěného potrubí, které bylo vyrobeno v roce 1940  a vedlo vodu z přehrady do elektrárny. Dřevěné bylo proto, že německé okupační úřady nepovolily potrubí ocelové. Další kus je vystaven u zámečku, nyní městského úřadu. Přehradu jsme objeli po pěkné cyklostezce  a zastavili se  v Klokočově u 1000-leté lípy. Projeli jsme Modletín a v Lipce se zastavili u 600 let staré lípy a hrobky rodiny Kustošů. K večeru jsme dojeli  do Horního Bradla a poseděli v místní hospůdce.  

Neděle byla zase chladná ale slunečná. Vyjeli jsme tedy do Hlinska přes  kopec na Chloumek, kde je památka Zkamenělá kráva (zlý dráb  ubil ženu s nemluvnětem a proměnil se v obludnou ryšavou krávu a zkameněl). Přes další kopce s trochou bloudění jsme jeli k rozhledně na Zuberském kopci, z níž byl pěkný výhled do kraje. Ve skanzenu Vysočina jsme si dali oběd a někteří šli na prohlídku. Ostatní jeli do Hlinska do  areálu Betlém se souborem  starých řemeslnických domků. Kavárna byla zavřená, našli jsme si ale jinou ve městě a dali si kávu a zákusek. Zpět jsme jeli po hlavní silnici s větším provozem, ale zato jsme se svezli po hladkém asfaltu. Večer už jsme byli v areálu sami, všichni ostatní odjeli, proto jsme měli wellness i bufet jen pro sebe. Poseděli jsme a povídali do noci.

V pondělí jsme po snídani odjížděli, zase přes Seč směrem Třemošnice. Tam jsme narazili na starou Berlovu vápenku, mohli jsme si ji prohlédnout jen zvenku. Pokračovali jsme do Žlebů, a protože zámek byl zavřený, šli jsme na prohlídku  parku a  obory s bílými jeleny. Při krmení se nám ukázalo mnoho laní a jeden krásný jelen. Domů jsme dojeli dříve, než bylo plánováno, ale všichni byli spokojeni, protože  zájezd se vydařil, na kole jsme najezdili sice méně kilometrů, zato jsme viděli krásnou jarní přírodu a mnoho zajímavostí.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

 • Heslo: Nedáme se! Jablonečtí Přátelé přírody se ve skromném počtu, ale přece, vypravili na svůj tradiční novoroční výšlap

  10.1.2021

  137236151_3893444927352614_5593273232837432286_o Další tradiční akce jablonecké skupiny Přátel přírody - Tříkrálový výstup na Královku - se letos nemohla konat. Přesto prapor PP statečně držíme dál! Vrchol Královky jsme v sobotu 9. ledna 2021 zdolaly ve dvou ženských dvojicích.

  Královka (německy Königshöhe) je jedna z nejznámějších kamenných rozhleden v Jizerských horách na kopci Nekras (859 m n. m.) v Janově nad Nisou, necelý kilometr od obce Bedřichov. Rozhledně a návrší se dříve říkalo Königova vyhlídka či Nekras. Byla postavena roku 1907.

 • Malá liška: Plánovat letos fakt nejde. I předvánoční vycházka k našemu dubu byla ve znamení změn

  29.12.2020

  Img_7401-1 Letošní vycházka k „Dubu Přátel přírody“, v sobotu 19. prosince, byla ve znamení změn. Tou první jsem byla já jako organizátor místo Hynka, který onemocněl. Druhou změnou bylo, že vycházka, původně plánovaná z Hlušovic, musela kvůli změně jízdního řádu a výlukám začít ve Chválkovicích. Jen je třeba vyzvednout lidi na původním místě srazu, na hlavním nádraží, a vysvětlit, že místo vlakem do Hlušovic pojedeme busem MHD do Chválkovic. Ale pak už to šlo jako po másle. Za sychravého počasí vyráží osm statečných.

  Více...

 • K plánům libereckých Přátel přírody na příští rok se můžete přidat i vy

  16.12.2020

  I když snad nic ohledně příštího roku není jisté, nenechali se liberečtí Přátelé přírody odradit od naplánování svých vícedenních akcí pro rok 2021. V květnu chtějí strávit prodloužený víkend na Kokořínsku, v červnu necelý týden v Krušných horách. Na první zahraniční zájezd zamíří na konci června na sever Polska, do oblasti Mazurských jezer. Na začátku září by se rádi prohřáli u chorvatského moře a konec září patří prodlouženému víkendu na jižní Moravě. 

  Přidat se k Liberečákům můžete i vy. Přesné termíny akcí a kontakt na vedoucí skupiny najdete zde.

Starší »