Druhá půlka září v režii jabloneckých Přátel přírody: Saským Švýcarskem pěšky a Železnými horami na kole

 

Ve druhé polovině září proběhly dvě zajímavé turistické akce z pestré nabídky spolku Přátel přírody z Jablonce nad Nisou. První z výletů vedl v sobotu 14. září do Saského Švýcarska do oblasti takzvaných Schrammsteinů. Vypravilo se na něj 90 účastníků. O týden později odjelo 32 cyklistů na čtyři dny poznávat krásné Železnohorsko, kraj mezi Pardubicemi a Vysočinou. Jak se měli ti i ti a co na akcích zažili, se dozvíte v našem článku.

Výlet do blízkého Saského Švýcarsko je vždy rychle obsazen, proto jsme v sobotu 14. září 2019 vypravili dva autobusy. Dojeli jsme hned za hranici do městečka Schmilka. Zde byl začátek několika tras, které všechny vedly mezi skalami a jejichž vrcholem byly skály zvané Schrammsteiny.  Bylo zde hodně žebříků a schodů, ale ty všichni překonali. Horší to bylo s davy německých turistů při výstupu na nejvyšší vyhlídku, tam jsme museli často delší dobu čekat, než projdou nebo se u skal vyfotí. Ale všechno nám vynahradil výhled z vyhlídek na skály a údolí Labe. Dolů jsme museli po téměř kolmých žebřících, ale všichni  je překonali bez problémů. Je vidět, že už máme hodně zkušeností. Konec výletu byl v městě Bad Schandau, využili jsme místní cukrárny a restaurace. Byl krásný den, slunce svítilo, takže jsme mohli sedět i na břehu Labe a pozorovat lodě a převoz. Nádherný den pomalu končil, nasedli jsme do autobusů a byli brzy doma.

Cyklistická poznávačka "Seč II na kole" proběhla v termínu 20. - 23. září 2019 a účastnilo se jí 32 milovníků cyklojízdy. Tento zájezd byl opakováním zájezdu z května, jen jsme ho zkrátili na čtyři dny. Ubytování jsme zase měli v RS Tesla Horní Bradlo, pěkné nové dvoulůžkové chatky s WC a umyvadlem. Každý den jsme využívali wellness centrum s bazénem, vířivkami a saunou. Výhodou zde je polopenze s výbornými bohatými snídaněmi a chutnou večeří.

Kola jsme na vlek naložili už ve čtvrtek večer a v pátek ráno v pohodě dojeli naším busem do Pardubic. U koupaliště jsme kola vyložili a jeli po pěkné cyklostezce přes město ke Chrudimce. Tentokrát jsme dodrželi trasu a jeli přes vesnici Kočí, kde jsme obdivovali krásný kostel s dřevěnou zvonicí a dřevěným krytým mostem. Jeli jsme dále kolem Slatiňan až  do  Nasavrk. V  hospůdce Pod lipou jsme si odpočinuli a vzpomínali na pobyt ve včelařském učilišti, kde jsme byli před nějakým časem na turistickém pobytu i na květnový kolařský zájezd v letošním roce. Všichni dojeli do Horního Bradla na ubytování a na výbornou večeři. Počasí bylo sice chladné, ale celý den svítilo slunce.

V sobotu bylo ráno chladno, vyjeli jsme tedy až trochu později. Většina si vybrala trasu  na Seč, buď po cyklostezce přes les, nebo jeli po silnici. Na Seči už bylo teplo, svítilo slunce, proto jsme poseděli u kempu v restauraci. U ní byl kus dřevěného potrubí, které bylo vyrobeno v roce 1940  a vedlo vodu z přehrady do elektrárny. Dřevěné bylo proto, že německé okupační úřady nepovolily potrubí ocelové. Další kus je vystaven u zámečku, nyní městského úřadu. Přehradu jsme objeli po pěkné cyklostezce  a zastavili se  v Klokočově u 1000-leté lípy. Projeli jsme Modletín a v Lipce se zastavili u 600 let staré lípy a hrobky rodiny Kustošů. K večeru jsme dojeli  do Horního Bradla a poseděli v místní hospůdce.  

Neděle byla zase chladná ale slunečná. Vyjeli jsme tedy do Hlinska přes  kopec na Chloumek, kde je památka Zkamenělá kráva (zlý dráb  ubil ženu s nemluvnětem a proměnil se v obludnou ryšavou krávu a zkameněl). Přes další kopce s trochou bloudění jsme jeli k rozhledně na Zuberském kopci, z níž byl pěkný výhled do kraje. Ve skanzenu Vysočina jsme si dali oběd a někteří šli na prohlídku. Ostatní jeli do Hlinska do  areálu Betlém se souborem  starých řemeslnických domků. Kavárna byla zavřená, našli jsme si ale jinou ve městě a dali si kávu a zákusek. Zpět jsme jeli po hlavní silnici s větším provozem, ale zato jsme se svezli po hladkém asfaltu. Večer už jsme byli v areálu sami, všichni ostatní odjeli, proto jsme měli wellness i bufet jen pro sebe. Poseděli jsme a povídali do noci.

V pondělí jsme po snídani odjížděli, zase přes Seč směrem Třemošnice. Tam jsme narazili na starou Berlovu vápenku, mohli jsme si ji prohlédnout jen zvenku. Pokračovali jsme do Žlebů, a protože zámek byl zavřený, šli jsme na prohlídku  parku a  obory s bílými jeleny. Při krmení se nám ukázalo mnoho laní a jeden krásný jelen. Domů jsme dojeli dříve, než bylo plánováno, ale všichni byli spokojeni, protože  zájezd se vydařil, na kole jsme najezdili sice méně kilometrů, zato jsme viděli krásnou jarní přírodu a mnoho zajímavostí.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

 • Setkání Přátel přírody proběhne v říjnu 2020 v Chocni. Přihlásit se můžete už teď!

  9.12.2019

  Devátý ročník oblíbeného celostátního srazu členů a příznivců spolku Přátelé přírody, z. s. proběhne v roce 2020 „napůl cesty“ pro každého. V městečku Choceň na řece Orlici, které většinou známe jen z průjezdu vlakem po trati z Čech na Moravu (a obráceně). Zaručeně vás překvapí, jaký krásný kout Česka jsme pro vás vybrali. Východočeská Choceň a její krásné okolí – Poorličí - se nám představí v podzimních barvách. Budeme mít prodloužený víkend 8. - 11. 10. 2020 na to, abychom poznali přírodu, historii i současnost zdejšího regionu.

  Seznámit se s propozicemi Setkání a přihlásit se můžete už nyní. Propozice a přihlášky najdete zde.

 • Jak dopadla sbírka českých Přátel přírody na projekt v africkém Mali?

  3.12.2019

  V sobotu 30. listopadu skončila sbírka členů našeho spolku na podporu projektu Přátel přírody v africkém Mali, který ve vesnici Finkolo pomůže vybudovat sklad plodin, které vypěstuje tamní samozásobitelské družstvo. Za měsíc a něco se sešlo 24 částek v celkové výši 5572 Kč, což je zhruba 220 EUR, která putují na účet Klimatického fondu Mezinárodních Přátel přírody. Průměrná výše daru byla 232 Kč. Náš příspěvek pomůže obyvatelům Finkola lépe vzdorovat klimatickým změnám a udržitelněji hospodařit - jednoduše řečeno: to, co vypěstují, vydrží déle a v lepším stavu. Kdo naši sbírku nestihl, může darovat i nadále, a to přímo na konto Klimatického fondu.

 • Olomoucká Malá liška hlásí: Deváté výročí naší skupiny řádně oslaveno a blízká budoucnost naplánována

  28.11.2019

  Vyroci9 V sobotu 23. listopadu proběhlo za přítomnosti většiny členů olomouckých Přátel přírody výročního shromáždění jejich skupiny Malá liška. Hodnotil se téměř uplynulý rok nabitý aktivitami v oblasti přírody, kultury i mezinárodních aktivit. Vedení skupiny skládalo své účty členům a představilo plán hlavních akcí na rok 2020. Bezprostředně na schůzi navázala oslava 9. výročí založení. Živá hudba Tria Ozembóch, tanec, zábava, kostýmy na téma vesmír, dobré jídlo, dobré pití, bohatá tombola. Zkrátka plno intenzivních zážitků do pozdních nočních hodin.

  Tady je malá ochutnávka obrazem a zvukem.

 • Drobné střípky z říjnové činnosti: Čtvrteční výlety, houby a malináče

  13.11.2019

  Jablonečtí Přátelé přírody v říjnu absolvovali několik svých Čtvrtečních výletů a také skupinovou túru do Konecchlumí a Holovous.

  Třetího října byl naplánován výlet na Ořešník. Deštivé počasí odradilo většinu zájemců a výletu se účastnili pouze tři Přátelé přírody. Ale měli štěstí, protože v kraji za Jizerkami nepršelo a tak se jim podařilo zdolat Ořešník, Štolpich i Hajní kostel.

  Ve čtvrtek 10. října jelo 13 členů do Polska do Jakuszyc. Trasa vedla kolem řeky Kamenice a Kamenického vodopádu a Harachovou cestou k Mumlavskému vodopádu. Podle slov Heleny, která výlet vedla, začalo cestou pršet, doslova lejt jako z konve. Více...

 • Na jih od Česka vzniká první přeshraniční biosférická rezervace pod patronátem UNESCO - Amazonie Evropy

  1.11.2019

  5790b23d371ff_b Pět evropských států - Rakousko, Slovinsko, Maďarsko, Chorvatsko a Srbsko - podalo 30. září 2019, 30 let po pádu Železné opony, společnou žádost o zápis první biosférické rezervace na pomezí těchto pěti zemí na seznam UNESCO. Takzvaná "evropská Amazonie", nejrozsáhlejší chráněné říční povodí kontinentu o délce 700 kilometrů a ploše 930 000 hektarů velmi cenné přírodní a kulturní krajiny, vzniká podél toku řek Mury, Drávy a Dunaje. Vznik přeshraniční biosférické rezervace, sítě tvořené 12 navazujícími zvlášť chráněnými územími, se očekává v létě příštího roku. Více...

Starší »