Jablonečtí Přátelé přírody navštívili slovenské termály v Patincích

20170929_100140 Na závěr turistické a cyklistické sezóny jsme se rozhodli spojit sportovní výkony s odpočinkem. Vybrali jsme k tomu v termínu 27. září - 1. října ubytování ve slovenských termálních lázních Patince. Bydleli jsme v apartmánech přímo v areálu a po denním programu využili hotelový komplex bazénů s termální vodou. Byla zde i restaurace, kde se dalo večeřet, jiní si vařili sami nebo se občerstvovali cestou.

Patince leží blízko Komárna, to je to krásné město na Dunaji s historickým středem a rozsáhlou pevností, která byla největší a nejsilnější rakousko-uherskou pevností a byla ve své době nedobytná. Naši  turisté navštívili pevnost a město, cyklisté jeli Dunajskou cyklostezkou přes most podívat se na maďarský Komárom a zpět na slovenskou stranu do blízkých vesniček sbírat ořechy, kterých leželo pod stromy u silnic velké množství. Cestou se ještě zastavili u vykopávek římské pevnosti Kelemantia z 2. století n. l.

20170929_122554 Jeden den jsme využili náš autobus a všichni i s koly jsme se přepravili do Štúrova. Toto město leží na levém břehu Dunaje a je spojené mostem s maďarským městem Ostřihomí. Most Marie Valérie byl postaven v roce 1895 a zničen německou armádou v roce 1944. Dopravu zajišťoval přívoz, tzv. kompa. Kvůli sporům mezi Slováky a Maďary byl opraven až v roce 2001 z příspěvku EU. Město samé bylo od 10. - 13. st. hlavním městem Maďarska. Poté se centrum moci přesunulo do Visegrádu a dále do Budína, zůstalo zde však maďarské arcibiskupství, které sídlí v komplexu baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Vojtěcha. Bazilika byla postavena v létech 1822-1856  a stala se třetím největším kostelem v Evropě. Vysvěcení se účastnil císař František Josef I., Franz Liszt při něm dirigoval svoji Ostřihomskou mši. Prostor baziliky je 117 m dlouhý, 49 m široký a kupole je vysoká 71 m. Je z ní panoramatický výhled na město, na široký tok Dunaje, okolní kopce i na slovenské Štúrovo.  Prohlédli jsme si baziliku, zbytky starého hradu i město a odjeli zpět přes Štúrovo k Dunajské cyklostezce. Po ní to bylo pouhých 40 km do Patinců, ale povrch stezky byl štěrkový a dal nám zabrat.

20170927_165645Další den jsme jeli po Dunajské a Vážské cyklostezce do Martovců, kde měl být skanzen. Bylo tam jen malé muzeum ve starém domě. Pokračovali jsme na Hurbanovo a Svatý Peter, kde se většina dobře najedli v místní restauraci.

Zájezd jsme ukončili pěší prohlídkou vodního díla Gabčíkovo. Cesta domů rychle utekla a večer už jsme skládali kola v Jablonci. Strávili jsme pět krásných dní na jižním Slovensku, počasí nám přálo, užili si cyklisté i turisté. Pobyt v termálních lázních Patince neměl chybu.

Drahomíra Jotovová, Přátelé přírody Jablonec nad Nisou

10. 10. 2017

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Písek na kolech: začátek prázdnin na jihu Čech

    17.7.2023

    Zpráva z cyklozájezdu Přátel přírody Jablonec nad Nisou: Písek - město s nejstarším kamenným mostem a mnoha dalšími památkami - jsme už několikrát projeli na jiných zájezdech, ale podrobně jsme ho nepoznali. Proto jsme se rozhodli najít zde ubytování na pět dní a prozkoumat město a okolí. V termínu 2.–6. července 2023 se našeho zájezdu zúčastnilo 38 cyklistů. Vedla je Dáša Jotovová.

    Naším autobusem jsme se dopravili do Tábora, kde jsme si prohlédli jen letmo město a hlavně klášter Klokoty. Byla zrovna mše, proto jsme jen nahlédli dovnitř, prošli ambity a pokračovali v cestě. Jeli jsme po hlavní silnici, protože byla neděle a minimální provoz. Zastavili jsme v malé vsi Sepekov, protože už zdálky byla vidět mohutná stavba kostela. Byl hodně podobný tomu v Klokotech, bylo otevřeno dokořán a nebyly tu davy turistů. Po cyklostezkách i po silnicích jsme dojeli k Podolskému mostu, jehož hlavní 150metrový oblouk byl v době svého vzniku největší na světě. Více...

  • HN.cz: Vzácní ptáci, včely a průzračné tůně. Rypadla nahradila divočina a tak to zůstane, voda na zaplavení dolů chybí

    17.7.2023

    Autor: Libor Fojtík, zdrpj: HN.cz Přírodovědec Michal Porteš zvedá k očím dalekohled a pozoruje dravce letícího po obloze směrem k hřebeni Krušných hor. „Myslel jsem, že by to mohl být orel, ale je to luňák, také kriticky ohrožený druh,“ říká. Tmavý bod brzy mizí v zeleni svahu, na kterém vyniká silueta zámku Jezeří. Na samém úpatí hor stráň roztínají skalní sesuvy a ještě níže, na stepní polozarostlé pláni, leží asi deset metrů vysoké hřbety z vysypané zeminy, jež připomínají jakousi maketu pohoří. Z jižní strany je omývá průzračná tůň, jejíž přítok už vymodeloval na úbočí úzké koryto.

    „Žijí tu vzácné vážky, vodní brouci i včely samotářky, některé nálezy jsou cenné z hlediska celé střední Evropy,“ ukazuje na vodní plochu i její bezprostřední okolí Porteš, který pracuje pro státní Agenturu ochrany přírody a krajiny (AOPK) Více...

  • Liberečtí Přátelé přírody: Severočeský zájezd za historií na sever Moravy a do Slezska

    3.7.2023

    357728535_660697262765386_3286878738589119891_n Členové liberecké skupiny našeho spolku se na týden v termínu 19. - 24. června přesunuli z domova na severu Čech na sever Moravy a do českého Slezska se zajížďkou do spřáteleného Polska.

    Zajímala je průmyslová i jiná historie, dobré jídlo i dobré pití a pohostinnost místních. Všeho z toho se jim dostalo vrchovatě. Napoví výběr fotek z jejich zájezdu. Během svého výjezdu se podívali do Ostravy - na Slezkoostravský hrad, Důl Michal a Dolní oblast ve Vítkovicích, vyjeli do Polska - solný důl Vělička a Krakov, pobyli v Karviné a na závěr navštívili zámek v Hradci nad Moravicí.

« Novější | Starší »