Konec prázdnin v Bílých Karpatech:

putování zvlněnou krajinou s loukami a stromy

Zájezdu Přátel přírody z Jablonce nad Nisou do oblasti Bílých Karpat, který proběhl 18. - 22. srpna, se zúčastnilo 35 spokojených členů. Zprávu o něm podává vedoucí zájezdu i celé jablonecké organizace, Drahomíra Jotovová:

Na pěší zájezd jsme vyjeli do oblasti nádherného pohoří Bílých Karpat. Nejvyšší kopec-Velká Javořina  je sice jen 970 m vysoký, ale nástupy a sestupy jsou v celém pohoří značné. K tomu se přidala ještě velká vedra, chodili jsme i za teploty 34 st.C. Tomuto počasí jsme přizpůsobili i program , vyjížděli jsme brzy ráno, prošli připravenou trasu a na jejím konci jsme se koupali na místních koupalištích nebo dojeli na naše ubytování a strávili odpoledne ve vodě nebo ve stínu. Ubytování bylo v chatkách pro dvě osoby, v areálu byla restaurace, o jídlo se tedy staral každý sám. Volný čas a večery jsme trávili na koupališti a u táboráku.

V sobotu jsme ráno vyjeli z Jablonce a po šesti hodinách dorazili do Tasova, z něhož byl připraven kratší pohodový výlet. Ten se ale díky vedru a otevřenému prostoru změnil na dosti obtížný. Vyšli jsme na hřeben a šli přes louky na rozhledny Šumárník a Travičná. Uvítali jsme vykoupání a odpočinek na koupališti Lučina.

V neděli nás autobus vyvezl na parkoviště pod Javořinu, díky tomu jsme ušetřili dobré tři kilometry výstupu. Ten byl poměrně snadný, asi po hodině jsme byli na vrcholu. Naposledy jsme ho navštívili v roce 2009, kdy jsme byli na kole ve Strážnici. Byli jsme překvapeni, jak je vrchol zarostlý a neupravený. Přesto bylo pěkně vidět  na českou i slovenskou stranu. Po osvěžení na Holubyho chatě jsme pokračovali po hřebeni bukovým pralesem na rozcestí. To byla ta pěkná část cesty. Zato sestup do Květné byl hodně náročný, cesta byla vymletá a prudká. Naštěstí v Květné je koupaliště, kde jsme se najedli a vykoupali.

Další den jsme autobusem dojeli do vesničky Lopeník. Odtud jsme šli po pěkné cestě  na Malý a Velký Lopeník 911 m, vystoupali na rozhlednu a užili si výhledy na okolní kopce. Sešli jsme na Lopenické sedlo a přes louku mezi stádem krav vystoupali na Mikulčin vrch. Je to pěkné zimní středisko ve výšce téměř 800 m. V restauraci jsme zakončili naše putování a odjeli na ubytování.

V úterý nás čekal nejtěžší výlet na Javorník. Cestou jsme ještě zastavili u zámku Nový Světlov v Bojkovicích a prohlédli si jeho exteriér a park. Zámek je postaven ve stylu tudorovské gotiky. Dojeli jsme do Šanova a náš řidič nám opět ušetřil alespoň dva kilometry cesty, zajel s námi až k lesu. Tam jsme si prohlédli pomník Letecké srdce, který byl postaven na památku letecké bitvy 29.8.1944, v níž zahynulo devět amerických letců. Vystoupali jsme na místo Na Koncích a šli po hranici Třešňovou cestou na Čerešnienky. Z nich už byl jen kousek cesty na 783 m vysoký Javorník, kde jsme opustili hranici a sestupovali po značce a cyklostezce do Štítné nad Vláří. Tam někteří využili místní koupaliště, ostatní strávili zbylý čas v restauraci. V COOPu jsme nakoupili buřty a další potřebné věci na opékání a večer strávili u ohně.  

Ráno po naložení zavazadel jsme odjeli do Luhačovic. Prošli jsme se kolem přehrady a prohlédli si lázeňské domy, prameny, lázeňskou kolonádu a odpoledne nastoupili do našeho autobusu a v pořádku dojeli domů.

Dojmy-krásné bukové lesy, pěkné trasy po kopcích, pod nimi zvlněná krajina s loukami a stromy.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Jablonecké čtvrteční výlety na počátku roku

    4.4.2022

    Jarní čtvrteční výlety jsme začali za krásného počasí putováním  z Doubí do Jenišovic. Cestou jsme navštívili unikátní vodojem v Ohrazenicích, který slouží zároveň jako rozhledna. Objednali jsme si i prohlídku s výkladem, dozvěděli jsme se vše o historii nejen této vodárny, ale i vodárenství kolem Turnova. Další zajímavostí byla Naučná stezka Josefa Pekaře, což byl významný český historik a turnovský rodák (dokázal např., že rukopis Královedvorský je padělek).Viděli jsme jeho pomník v Rohozci a navštívili i jeho hrob na hřbitově v Jenišovicích.

    Další výlet směřoval na Maloskalsko, šli jsme přes Průlom Jizery u Rakous do Dolánek k Boučkovu statku a navštívili Dům přírody Českého ráje. Někteří došli až do Turnova, ti unavení sedli na vlak. Více...

  • Přátelé přírody z Olomouce pořádají Úterní procházky pro ty, co už nemusejí vstávat do práce

    27.3.2022

    Ximg_8331-1 Úterní procházky - to je nový projekt olomoucké skupiny Malá liška spolku Přátelé přírody. Zaměřuje se především na seniory, jinak ale všechny ty, kteří "nemusejí v úterý (už) vstávat do práce." Organizátorka Helena Polášková ve spolupráci s dalšími dobrovolníky pro ně od podzimu 2021 dvakrát měsíčně chystá krátké výlety za poznáním zajímavých míst, které končí příjemným posezením u kávy. V poslední době účastníci například hledali jaro v Litovelském Pomoraví, navšívili památky v Brně a Šumperku nebo poznali nejbližší okolí Olomouce v podobě Štěpánova.

    Nápady ale nepřestávají, a tak Helena a spol. chystají další a další Úterní procházky, na nichž pomalu ale jistě stoupá počet zájemců o pobyt a pohyb na čerstvém vzduchu v dobré společnosti s dobrou zábavou.

  • Jablonečtí Přátelé přírody pomáhají válečným uprchlíkům z Ukrajiny: spolupořádali sousedské setkání, nabídli ubytování a účastní se sbírek

    21.3.2022

    Desítky ukrajinských uprchlíků se sešly v sobotu 19. března 2022 v Jablonci nad Nisou v nově otevřeném komunitním centru pro uprchlíky Sokolka. Proběhlo tam sousedské setkání místních a nových sousedů, které sem přivedla válka v jejich vlasti. 

    Všechno navařili a dali lidé zdarma – kávu, lokální pivo, domácí dobroty nebo ovoce. Naplnit se podařilo i hernu pro děti, rodiče mezitím prohlíželi nabízené oblečení a vybírali, zájem byl i o ložní textil nebo ručníky.

    Do organizace sousedského setkání se kromě pořádající TJ Sokol a dalších spolků zapojili i jablonečtí Přátelé přírody. Jejich korálková dílna pro malé i velké měla za cíl ukázat, čím jejich kraj žije, a hlavně na chvíli upoutat pozornost a odvést od starostí. Zájem o ni byl obrovský.

    Dlouhodobější formou pomoci nabízejí jablonečtí členové Přátel přírody v podobě zajištění ubytování pro dvě ukrajinské maminky s dětmi, kterým se snaží pomáhat se zabydlením v novém domově. Také se zapojují do finančních a materiálních sbírek na pomoc Ukrajincům strádajících válkou ve své zemi i těm, co museli uprchnout do té naší.

« Novější | Starší »