O jarních Čtvrtečních výletech nachodili Jablonečtí přes sto kilometrů

Každý rok chodíme v březnu a dubnu na čtvrteční výlety. Začali jsme první březnový den, kdy jsme se sešli jen tři a místo plánované krátké procházky do Vratislavic jsme obešli Prosečský hřeben, Kunratice a Proseč a ušli 15 km. Na dalším výletě už byla účast 20 lidí. Jeli jsme vlakem do Machnína, přejeli Nisu transbordérem, pokračovali přes Andělskou Horu a šli navštívit muzeum másla. Jaro pokračovalo krásným počasím. Jeli jsme autobusem do Železného Brodu a prošli okruh přes Vrát a Prosíčka. Z kopců jsme viděli v dálce zasněžené Krkonoše a kousek od nás špičky Suchých skal. Další týden se zima se vrátila, nasněžilo. Šli jsme z Turnova na Hlavatici, bylo pěkně umrzlo, stoupalo se nám dobře. Na Valdštejně jsme se dozvěděli o akci, která zabránila kácení krásné jedle u vchodu k zámku. Akce se podařila, jedle stále stojí.

Konec března byl pak ve znamení krásného jarního počasí. Šli jsme přes Drábské světničky na Krásnou Vyhlídku a vystoupali na Mužský, kde byly hezké výhledy na okolní krajinu a na Krkonoše. Zastavili jsme se na oběd v hospůdce v Zásadce, kde měli velikonoční zelené pivo.

Duben začal Keltskou stezkou, šli jsme z Horní Proseče přes chatu na Proseči a nad Kunraticemi. V lesoparku Zámecký vrch jsme si každý podle svého jména vybrali svůj strom.  Další výlet jsme šli do kraje Karoliny Světlé, k prameni Ploučnice a k Čertově zdi, což je pozůstatek skalní zdi, která je tvořena třetihorní čedičovou žílou. Někteří se šli podívat na obnovenou Křížovou cestu Kotel. Podívali jsme se také na dvě Kotelské lípy. Starší z nich je údajně až 1000 let stará.  Počasí bylo stále teplé a slunečné, snad proto se nás na výletě na Červený Dvůr sešlo čtyřicet. U rohozeckého pivovaru jsme se posilnili místním výborným pivem a pokračovali neznačenou cestou na zámek Hrubý Rohozec.  

Poslední jarní výlet jsme naplánovali náročnou cestu na Smrk 1124 m. Počasí bylo chladné, občas pršelo, ale odpoledne začalo svítit slunce. Výhledy na okolní kopce a hlavně zelené bukové lesy byly opravdu nádherné. Sešlo se nás 15, ušli jsme téměř 18 km s převýšením 700 m, a stálo to za to. Zároveň jsme touto akcí ukončili jarní čtvrteční výlety.

Celkem jsme na jaře 2018 podnikli 9 výletů, ušli kolem 100 km. Účastnilo se vždy 20 - 25 lidí, a to nejen členové našeho spolku, ale i „cizí“ Jablonečáci. A už se všichni těšíme na podzimní výlety.

30.4.2018 / Drahomíra Jotovová, Přátelé přírody Jablonec nad Nisou, z. s.

         

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • 11. setkání Přátel přírody ve Svoru

    20.10.2024

    Dsc_7192 Jedenáctý ročník celostátního setkání Přátel přírody se uskutečnil v malebném kraji Lužických hor. Jako základnu pro náš sraz jsme zvolili Rekreační středisko Star Line u obce Svor v Libereckém kraji, na jižním okraji Šluknovského výběžku. Středisko je ze tří stran obklopeno lesy a nachází se přímo naproti hoře Klíč. Nejbližší město, Nový Bor, leží asi 5 km daleko a Česká Lípa přibližně 15 km. Každý si mohl vybrat trasu podle své chuti a kondice a objevovat tak krásy okolní přírody a historických památek. Večer se nesl v přátelské atmosféře, kdy se hrálo na kytary, tančilo, vzpomínalo na společné zážitky a tvořilo. Někteří účastníci se rozhodli pro náročnější výstup na znělcový kužel vysoký 760 metrů, na horu Klíč. V pátek se rozjeli do okolí Cvikova nebo do pískovcového údolí Pekla. V sobotu si mohli vybrat trasu na rozhlednu Jedlovou nebo do skalního města Sloup v Čechách. Bonusem sobotního programu bylo také Mezinárodní sklářské sympozium, které přidalo další zajímavý zážitek do celého setkání. I když počasí bylo chladné a místy sychravé, i tento ročník se vydařil a účastníci si ho užili naplno. Více fotek najdete zde

  • 10. výroční konference NFI v Heerlenu v Nizozemsku

    23.9.2024

    460739169_930533589118475_4480450381209075603_n

    460862449_930534102451757_4583998205332442998_n

    Ohlédnutí za již 10. výroční konferencí NFI v Heerlenu v Nizozemsku, které se zúčastnil Mirek Prokeš. Přátelé z Nizozemska, kteří se  zúčastnili této nezapomenutelné události, posílají srdečné pozdravy a poselství všem: „Ve světě, kde konflikty stále vrhají stín, jsme jednotní v našem závazku k lepší budoucnosti. Dnes byl podán mírový návrh, který symbolizuje naši kolektivní snahu ukončit války v Evropě i mimo ni. Společně věříme v sílu přírody a lidstva, která podporuje harmonii." Další ročník se již začíná připravovat, podrobnosti o konferenci se brzy dozvíme od Mirka! Další fotky jsou zde:#NFIConference #Heerlen2024 #WeekendVibes #naturefriendstogheter #naturefriendsinternational

     460933270_930533862451781_6360068084892522742_n460852888_930534325785068_8967279605953712706_n

  • Na desítkách míst v Česku se lidé mohou zúčastnit přednášek o životě netopýrů

    15.8.2024

    2188452971

    Na desítkách míst v Česku se lidé mohou zúčastnit přednášek o životě netopýrů

    Přednášky či noční exkurze nabídne program Netopýřích nocí. Akce se mezi 17. srpnem a 20. zářím budou konat na více než 50 místech v Česku, informovali organizátoři v tiskové zprávě. Mezinárodní noc pro netopýry pořádají Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON) a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) ve spolupráci s řadou památek, muzeí a nevládních organizací. „Letos zveme na celkem 53 netopýřích nocí. Na lokalitách atraktivních pro lidi i letouny, jako jsou hrady, zámky, jeskyně nebo staré parky, se lidé mohou těšit na hravé aktivity pro děti, přednášky, besedy i vycházky s odborníky a rovněž na ukázky metod výzkumu netopýrů s pomocí ultrazvukových detektorů či odchytu do sítí. Na řadě míst nebudou chybět ani oblíbená blízká setkání s ochočenými handicapovanými netopýry,“ uvedla koordinátorka akce Jana Vandrovcová.

    Život netopýrů může být mnohdy úzce spjat s lidskými životy. Netopýří úkryty se mohou nacházet v nejrůznějších budovách, včetně panelových a rodinných domů, ve starých stromech v parcích a zahradách. Nejvíce ohrožuje netopýry zánik jejich tradičních úkrytů. „Problematické jsou rekonstrukce budov, rozsáhlá kácení vzrostlých stromů či nešetrné zásahy a rušení na zimovištích. Dlouhodobě se proto kromě monitoringu a praktických opatření zaměřujeme na seznamování široké veřejnosti se způsobem života netopýrů a možnostmi nekonfliktního soužití s nimi,“ dodala Vandrovcová.

    Lidé si v rámci programu mohou prohlédnout handicapované netopýry, poslechnout si přednášky o jejich životě anebo jít na vycházku s ultrazvukovým detektorem ke sledování lovecké aktivity volně žijících netopýrů. Pro děti je připravený na některých místech i naučný film. Na některé akce je nutné se registrovat dopředu. Podrobný program mohou lidé najít na webu akce.

    Zdroj: archiv ČESON

« Novější | Starší »