O jarních Čtvrtečních výletech nachodili Jablonečtí přes sto kilometrů

Každý rok chodíme v březnu a dubnu na čtvrteční výlety. Začali jsme první březnový den, kdy jsme se sešli jen tři a místo plánované krátké procházky do Vratislavic jsme obešli Prosečský hřeben, Kunratice a Proseč a ušli 15 km. Na dalším výletě už byla účast 20 lidí. Jeli jsme vlakem do Machnína, přejeli Nisu transbordérem, pokračovali přes Andělskou Horu a šli navštívit muzeum másla. Jaro pokračovalo krásným počasím. Jeli jsme autobusem do Železného Brodu a prošli okruh přes Vrát a Prosíčka. Z kopců jsme viděli v dálce zasněžené Krkonoše a kousek od nás špičky Suchých skal. Další týden se zima se vrátila, nasněžilo. Šli jsme z Turnova na Hlavatici, bylo pěkně umrzlo, stoupalo se nám dobře. Na Valdštejně jsme se dozvěděli o akci, která zabránila kácení krásné jedle u vchodu k zámku. Akce se podařila, jedle stále stojí.

Konec března byl pak ve znamení krásného jarního počasí. Šli jsme přes Drábské světničky na Krásnou Vyhlídku a vystoupali na Mužský, kde byly hezké výhledy na okolní krajinu a na Krkonoše. Zastavili jsme se na oběd v hospůdce v Zásadce, kde měli velikonoční zelené pivo.

Duben začal Keltskou stezkou, šli jsme z Horní Proseče přes chatu na Proseči a nad Kunraticemi. V lesoparku Zámecký vrch jsme si každý podle svého jména vybrali svůj strom.  Další výlet jsme šli do kraje Karoliny Světlé, k prameni Ploučnice a k Čertově zdi, což je pozůstatek skalní zdi, která je tvořena třetihorní čedičovou žílou. Někteří se šli podívat na obnovenou Křížovou cestu Kotel. Podívali jsme se také na dvě Kotelské lípy. Starší z nich je údajně až 1000 let stará.  Počasí bylo stále teplé a slunečné, snad proto se nás na výletě na Červený Dvůr sešlo čtyřicet. U rohozeckého pivovaru jsme se posilnili místním výborným pivem a pokračovali neznačenou cestou na zámek Hrubý Rohozec.  

Poslední jarní výlet jsme naplánovali náročnou cestu na Smrk 1124 m. Počasí bylo chladné, občas pršelo, ale odpoledne začalo svítit slunce. Výhledy na okolní kopce a hlavně zelené bukové lesy byly opravdu nádherné. Sešlo se nás 15, ušli jsme téměř 18 km s převýšením 700 m, a stálo to za to. Zároveň jsme touto akcí ukončili jarní čtvrteční výlety.

Celkem jsme na jaře 2018 podnikli 9 výletů, ušli kolem 100 km. Účastnilo se vždy 20 - 25 lidí, a to nejen členové našeho spolku, ale i „cizí“ Jablonečáci. A už se všichni těšíme na podzimní výlety.

30.4.2018 / Drahomíra Jotovová, Přátelé přírody Jablonec nad Nisou, z. s.

         

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • V září proběhne největší celostátní lesnická akce pro veřejnost, Den za obnovu lesa

    9.8.2023

    Den-za-obnovu-2023_banner_1200x628px-1-1024x536 V sobotu 23. září 2023 uspořádají ve všech regionech Česka Lesy ČR svou největší lesnickou akci pro veřejnost, Den za obnovu lesa. Čtvrtý ročník se koná za každého počasí a bude opět trochu pracovní, trochu poznávací, ale určitě pohodový a pro každého.

    Pracovní oblečení, rukavice a pevnou obuv budou potřebovat ti, kteří chtějí s lesníky sázet nový les. Loňští účastníci vysadili 34 tisíc dubů, buků, lip, jedlí a dalších dřevin. Ostatní čeká ryze lesní a lesnický program. Uslyší třeba vábení jelenů, uvidí profesionální práci dřevorubců s motorovou pilou i s historickými nástroji, dozvědí se o větrolamech, jejich významu pro krajinu i obnově nebo o mobilní aplikaci Klíšťapka. Od Klubu českých turistů dostanou tipy na výlety, od záchranářů poučení o bodech záchrany. Více...

  • Písek na kolech: začátek prázdnin na jihu Čech

    17.7.2023

    Zpráva z cyklozájezdu Přátel přírody Jablonec nad Nisou: Písek - město s nejstarším kamenným mostem a mnoha dalšími památkami - jsme už několikrát projeli na jiných zájezdech, ale podrobně jsme ho nepoznali. Proto jsme se rozhodli najít zde ubytování na pět dní a prozkoumat město a okolí. V termínu 2.–6. července 2023 se našeho zájezdu zúčastnilo 38 cyklistů. Vedla je Dáša Jotovová.

    Naším autobusem jsme se dopravili do Tábora, kde jsme si prohlédli jen letmo město a hlavně klášter Klokoty. Byla zrovna mše, proto jsme jen nahlédli dovnitř, prošli ambity a pokračovali v cestě. Jeli jsme po hlavní silnici, protože byla neděle a minimální provoz. Zastavili jsme v malé vsi Sepekov, protože už zdálky byla vidět mohutná stavba kostela. Byl hodně podobný tomu v Klokotech, bylo otevřeno dokořán a nebyly tu davy turistů. Po cyklostezkách i po silnicích jsme dojeli k Podolskému mostu, jehož hlavní 150metrový oblouk byl v době svého vzniku největší na světě. Více...

  • HN.cz: Vzácní ptáci, včely a průzračné tůně. Rypadla nahradila divočina a tak to zůstane, voda na zaplavení dolů chybí

    17.7.2023

    Autor: Libor Fojtík, zdrpj: HN.cz Přírodovědec Michal Porteš zvedá k očím dalekohled a pozoruje dravce letícího po obloze směrem k hřebeni Krušných hor. „Myslel jsem, že by to mohl být orel, ale je to luňák, také kriticky ohrožený druh,“ říká. Tmavý bod brzy mizí v zeleni svahu, na kterém vyniká silueta zámku Jezeří. Na samém úpatí hor stráň roztínají skalní sesuvy a ještě níže, na stepní polozarostlé pláni, leží asi deset metrů vysoké hřbety z vysypané zeminy, jež připomínají jakousi maketu pohoří. Z jižní strany je omývá průzračná tůň, jejíž přítok už vymodeloval na úbočí úzké koryto.

    „Žijí tu vzácné vážky, vodní brouci i včely samotářky, některé nálezy jsou cenné z hlediska celé střední Evropy,“ ukazuje na vodní plochu i její bezprostřední okolí Porteš, který pracuje pro státní Agenturu ochrany přírody a krajiny (AOPK) Více...

« Novější | Starší »