Jablonečtí Přátelé přírody na ostrově Elba

35647282_1942419345788525_1129154053238947840_oNa přelomu května a června jsme podnikli autobusový turisticko-pobytový zájezd na severoitalský ostrov Elba. Po dlouhé cestě do toskánského přístavu Piombino jsme se nalodili na trajekt a v ranních hodinách dojeli na ostrov. Bydleli jsme v Marina del Campo v karavanech v dobře vybaveném kempu, kde byl k dispozici bazén, sauna i wellness. Volný čas šlo trávit koupáním a poznáváním městečka a pláží, ale většinu z nás stejně lákaly výlety za pozoruhodnostmi „Napoleonova ostrova.“

Vypravili jsme se autobusem do Capoliveri a šli pěšky okruh na Monte Calamita. Procházeli jsme piniovými lesy, z výhledů jsme obdivovali okolní kopce a mořské zátoky. Na dalším výletě jsme vyjeli lanovkou s originálními košíky na nejvyšší horu Elby - Monte Capanne (1017 m n. m.), odkud jsme sestupovali po úzkých kamenitých cestách k Monte Giovo s úžasnou alpskou květenou ke kostelu Madonna del Monte. Po křížové cestě jsme došli do městečka Marciana.

Jindy nás autobus odvezl do Rio nell‘Elba, z něho jsme vystoupali na Cime del Monte, kde byly nádherné pohledy na ostrov a okolní moře. Kolem hory Monte Castello jsme došli do Porto Azzuro, kde jsme se občerstvili, a autobus nás odvezl do kempu.

Také jsme navštívili Napoleonovu vilu v San Martino a jeho další vilu v Portoferraiu, kde jsme si také prohlédli jednu ze tří pevností, které chránily město. Na blízkém poloostrově Enfola pak někteří podnikli krátkou túru, jiní dali přednost koupání na bílých oblázkových plážích.

A bylo toho víc! Během našeho týdne na Elbě jsme nevynechali ani možnost podívat se lodí k Modré jeskyni a podél jižního pobřeží, ani výlet na pláže Biodola, údajně nejkrásnější na Elbě. Přešli  jsme přes první pláž a po skalnaté cestě nad mořem prošli tunelem a pokračovali k dalším plážím. Koupali jsme se v Procchiu a z něho odjeli do Marina del Campo a na ubytování.

Bohužel všechno jednou končí a musí se domů. Nalodili jsme se na obrovský trajekt, na kterém jsme byli skoro sami, přejeli jsme na pevninu a potom už nás čekala cesta přes Itálii, Rakousko a Německo do Jablonce. Vraceli jsme se sice unavení, ale plní dojmů z krásného ostrova Elby.

Drahomíra Jotovová, Přátelé přírody Jablonec nad Nisou z. s.

Jablonečtí Přátelé přírody tento zájezd uspořádali v termínu 25. 5. - 3. 6. 2018. S podrobným programem se můžete seznámit na webu spolku.

Více fotek najdete zde

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Písek na kolech: začátek prázdnin na jihu Čech

    17.7.2023

    Zpráva z cyklozájezdu Přátel přírody Jablonec nad Nisou: Písek - město s nejstarším kamenným mostem a mnoha dalšími památkami - jsme už několikrát projeli na jiných zájezdech, ale podrobně jsme ho nepoznali. Proto jsme se rozhodli najít zde ubytování na pět dní a prozkoumat město a okolí. V termínu 2.–6. července 2023 se našeho zájezdu zúčastnilo 38 cyklistů. Vedla je Dáša Jotovová.

    Naším autobusem jsme se dopravili do Tábora, kde jsme si prohlédli jen letmo město a hlavně klášter Klokoty. Byla zrovna mše, proto jsme jen nahlédli dovnitř, prošli ambity a pokračovali v cestě. Jeli jsme po hlavní silnici, protože byla neděle a minimální provoz. Zastavili jsme v malé vsi Sepekov, protože už zdálky byla vidět mohutná stavba kostela. Byl hodně podobný tomu v Klokotech, bylo otevřeno dokořán a nebyly tu davy turistů. Po cyklostezkách i po silnicích jsme dojeli k Podolskému mostu, jehož hlavní 150metrový oblouk byl v době svého vzniku největší na světě. Více...

  • HN.cz: Vzácní ptáci, včely a průzračné tůně. Rypadla nahradila divočina a tak to zůstane, voda na zaplavení dolů chybí

    17.7.2023

    Autor: Libor Fojtík, zdrpj: HN.cz Přírodovědec Michal Porteš zvedá k očím dalekohled a pozoruje dravce letícího po obloze směrem k hřebeni Krušných hor. „Myslel jsem, že by to mohl být orel, ale je to luňák, také kriticky ohrožený druh,“ říká. Tmavý bod brzy mizí v zeleni svahu, na kterém vyniká silueta zámku Jezeří. Na samém úpatí hor stráň roztínají skalní sesuvy a ještě níže, na stepní polozarostlé pláni, leží asi deset metrů vysoké hřbety z vysypané zeminy, jež připomínají jakousi maketu pohoří. Z jižní strany je omývá průzračná tůň, jejíž přítok už vymodeloval na úbočí úzké koryto.

    „Žijí tu vzácné vážky, vodní brouci i včely samotářky, některé nálezy jsou cenné z hlediska celé střední Evropy,“ ukazuje na vodní plochu i její bezprostřední okolí Porteš, který pracuje pro státní Agenturu ochrany přírody a krajiny (AOPK) Více...

  • Liberečtí Přátelé přírody: Severočeský zájezd za historií na sever Moravy a do Slezska

    3.7.2023

    357728535_660697262765386_3286878738589119891_n Členové liberecké skupiny našeho spolku se na týden v termínu 19. - 24. června přesunuli z domova na severu Čech na sever Moravy a do českého Slezska se zajížďkou do spřáteleného Polska.

    Zajímala je průmyslová i jiná historie, dobré jídlo i dobré pití a pohostinnost místních. Všeho z toho se jim dostalo vrchovatě. Napoví výběr fotek z jejich zájezdu. Během svého výjezdu se podívali do Ostravy - na Slezkoostravský hrad, Důl Michal a Dolní oblast ve Vítkovicích, vyjeli do Polska - solný důl Vělička a Krakov, pobyli v Karviné a na závěr navštívili zámek v Hradci nad Moravicí.

« Novější | Starší »