Dovolená u moře plného plastů?

Nechte po sobě hrady z písku, ne plasty!

Kampaň radí, jak si užít prázdniny a nezatěžovat přírodu turistických destinací

Každým rokem v oceánech skončí deset milionů tun plastového odpadu a populární destinace jako Mallorka, Turecko, Bali nebo Maledivy bojují se znečištěním svých pláží plasty. Fotky uhynulých mořských živočichů, za jejichž smrt mohou plasty, tlumí radostná očekávání z dovolené. Za velkou část znečištění plastovým odpadem mohou ale sami turisté a ten pak nejen kazí jejich dojmy z dovolené, ale také poškozuje citlivé ekosystémy. Mezinárodní Přátelé přírody (NFI – Naturefriends International) proto spustili informační kampaň zaměřenou na to, jak se vyhnout plastovým odpadům především o dovolené. Tak, aby po vás zůstaly na pláži hrady z písku a ne plasty.

Léto, slunce – a plastový odpad na pláži a v moři. To je drsná realita mnoha prázdninových destinací. Například Mallorca se musí každoročně vyrovnat s 500 tisíci tunami a Maledivy s nepředstavitelnými 140 tunami odhozených plastů denně. Na Bali už s čištěním pláží od plastů pomáhají bagry. Není tajemstvím, že většina plastových odpadků pochází od turistů. Na plážích a v moři po nich zůstávají prázdné PET lahve i plastové nákupní tašky ze supermarketů a prodejen suvenýrů.

Problém s plastovým odpadem je o to větší, protože v mnoha dovolenkových destinacích chybí systém nakládání s odpady. „Turisté většinou produkují více plastového odpadu než místní lidé. Takže je věcí turistického průmyslu, abypodporoval správné nastavení odpadového hospodářství v jím zatížených lokalitách. A taky aby zařízení pro turisty omezila používání plastů všude, kde je to možné,“ říká expertka NFI Cornelia Kühhas.

Na dobrovolnost ale nelze spoléhat. Je třeba přijmout odpovídající zákony. Někde už se to daří – například na Baleárských ostrovech nebudou od začátku roku 2019 hotely a restauranty moci podávat nápoje v plastových kelímcích a lahvích. Stejně tak plastové nádobí a jednorázové plastové tašky budou zakázány. Podobné kroky pokračující v omezování používání jednorázových plastů připravuje i Evropská komise.

Nechte po sobě na pláži hrady z písku, ne plasty!

Z krátké procházky na mořské pláži u Bergen am Zee v Holandsku. Velmi důležité je samozřejmě chování samotných zákazníků. „Během dovolené spousta lidí ztrácí ohleduplnost k životnímu prostředí,“ vysvětluje Cornelia Kühhas. Je prokázáno, že většina z nás produkuje během dovolené více odpadů než doma. Během pobytu jinde nedodržujeme to, co máme naučeno z domu: třídění odpadu, nepoužívání plastových sáčků a tašek a tak dále. „Přitom vzít s sebou na nákup vlastní tašku nebo na pláž vlastní láhev na vodu je na dovolené stejně jednoduché jako doma a pomůže to přírodě,“ říká expertka.

Každý z nás totiž může přispět k omezení „plastového přílivu“. Tipy jak na to představují v měsíci červenci Mezinárodní Přátelé přírody na svém Facebooku - www.facebook.com/nfint.org. Pro začátek se podívejte také na toto video.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Máme za sebou devátý ročník Setkání Přátel přírody

    4.10.2021

    Na prodloužený víkend od 30. září do 3. října 2021 zavítala do východočeské Chocně padesátka účastníků Setkání Přátel přírody. Devátý ročník celostátního srazu členů spolku Přátelé přírody, z. s., přinesl tradiční mix programu, v němž nechyběla pěší turistika, cykloturistika a exkurze po lákadlech regionu, večerní posezení s kytarami, bowlingový turnaj, výtvarná dílna či výměna zkušeností a tipů na další činnost.

    Do Chocně se na tento program těšili a aktivně si jej užili zástupci několika skupin spolku z různých krajů Česka, kteří po loňské vynucené covidové přestávce navázali na osm ročníků svého celostátního srazu. Více...

  • Dobrovolníci opět uklízeli Česko. Úklid olomouckých Přátel přírody zaujal i televizi

    27.9.2021

    20210918_102722 Letošním úklidem břehů řeky Moravy od mostu na Nových Sadech k Šantovce se olomoucká skupina Malá liška spolku Přátelé přírody připojila už potřetí do kampaně Ukliďme Česko. Úklidové akce, na níž se sbíralo to, co jiní pohodili, se zúčastnilo 15 dobrovolníků z řad členů spolku i veřejnosti, a to doslova všeho věku. 

    Dobrovolníci sesbírali po jiných spoluobčanech plastový, skleněný, hliníkový a papírový odpad a pomohli tak přírodě v těsné blízkosti svého bydliště. Za to pak každý z nich obdržel upomínkový diplom a chutný oběd. Více...

  • Přátelé přírody Praha a spolek Zvonečník po stopách lithia na Cínovci

    27.9.2021

    V sobotu 18. září 2021 se spolek Zvonečník a pražští Přátelé přírody vypravili na Cínovec k lithiu. Počasí nám zrovna nepřálo, kdy byla docela zima a v dáli mlha (na vyhlídky to nebylo), ale alespoň nepršelo. Dorazili jsme na haldu Cínovec II, kde byl vyhrazený prostor Diamo se zákazem vstupu a na dalším místě již vykopávka. Místa s vyloženě cennou přírodou na haldě nejsou, z lesnického pohledu zaujaly až monokultury modřínu. Kde se lithium vlastně vyskytuje, viz https://hranicar-usti.cz/…ku/ a https://www.emovio.cz/…um/

    Jednoznačně jsme se ale i se Zelným Ústím shodli, že vytěžit cínovecké naleziště jen kvůli lithiu by byl celkem zločin z řady důvodů. Více...

« Novější | Starší »