Dovolená u moře plného plastů?

Nechte po sobě hrady z písku, ne plasty!

Kampaň radí, jak si užít prázdniny a nezatěžovat přírodu turistických destinací

Každým rokem v oceánech skončí deset milionů tun plastového odpadu a populární destinace jako Mallorka, Turecko, Bali nebo Maledivy bojují se znečištěním svých pláží plasty. Fotky uhynulých mořských živočichů, za jejichž smrt mohou plasty, tlumí radostná očekávání z dovolené. Za velkou část znečištění plastovým odpadem mohou ale sami turisté a ten pak nejen kazí jejich dojmy z dovolené, ale také poškozuje citlivé ekosystémy. Mezinárodní Přátelé přírody (NFI – Naturefriends International) proto spustili informační kampaň zaměřenou na to, jak se vyhnout plastovým odpadům především o dovolené. Tak, aby po vás zůstaly na pláži hrady z písku a ne plasty.

Léto, slunce – a plastový odpad na pláži a v moři. To je drsná realita mnoha prázdninových destinací. Například Mallorca se musí každoročně vyrovnat s 500 tisíci tunami a Maledivy s nepředstavitelnými 140 tunami odhozených plastů denně. Na Bali už s čištěním pláží od plastů pomáhají bagry. Není tajemstvím, že většina plastových odpadků pochází od turistů. Na plážích a v moři po nich zůstávají prázdné PET lahve i plastové nákupní tašky ze supermarketů a prodejen suvenýrů.

Problém s plastovým odpadem je o to větší, protože v mnoha dovolenkových destinacích chybí systém nakládání s odpady. „Turisté většinou produkují více plastového odpadu než místní lidé. Takže je věcí turistického průmyslu, abypodporoval správné nastavení odpadového hospodářství v jím zatížených lokalitách. A taky aby zařízení pro turisty omezila používání plastů všude, kde je to možné,“ říká expertka NFI Cornelia Kühhas.

Na dobrovolnost ale nelze spoléhat. Je třeba přijmout odpovídající zákony. Někde už se to daří – například na Baleárských ostrovech nebudou od začátku roku 2019 hotely a restauranty moci podávat nápoje v plastových kelímcích a lahvích. Stejně tak plastové nádobí a jednorázové plastové tašky budou zakázány. Podobné kroky pokračující v omezování používání jednorázových plastů připravuje i Evropská komise.

Nechte po sobě na pláži hrady z písku, ne plasty!

Z krátké procházky na mořské pláži u Bergen am Zee v Holandsku. Velmi důležité je samozřejmě chování samotných zákazníků. „Během dovolené spousta lidí ztrácí ohleduplnost k životnímu prostředí,“ vysvětluje Cornelia Kühhas. Je prokázáno, že většina z nás produkuje během dovolené více odpadů než doma. Během pobytu jinde nedodržujeme to, co máme naučeno z domu: třídění odpadu, nepoužívání plastových sáčků a tašek a tak dále. „Přitom vzít s sebou na nákup vlastní tašku nebo na pláž vlastní láhev na vodu je na dovolené stejně jednoduché jako doma a pomůže to přírodě,“ říká expertka.

Každý z nás totiž může přispět k omezení „plastového přílivu“. Tipy jak na to představují v měsíci červenci Mezinárodní Přátelé přírody na svém Facebooku - www.facebook.com/nfint.org. Pro začátek se podívejte také na toto video.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Letošní Mikulášská sbírka Přátel přírody vybírá na valašský prales. Přispějte i vy podle chuti a možností

    28.11.2021

    Scurnica-foto-mirek-janik-3 Členové a příznivci spolku Přátelé přírody, z. s., mají už potřetí možnost sdružit své dobrovolné příspěvky na jednu hromádku, kterou spolek předá vybranému neziskovému projektu zaměřenému na propojení lidí a přírody. Letošní ročník Mikulášské sbírky českých Přátel přírody podpoří záchranu lesu Ščúrnica v Malých Karpatech a jeho zachování v přirozeném vývoji směrem k pralesu. Přispějte spolu s námi k záchraně biodiverzity bývalého pastevního lesa, který je ukázkou původní přírodní krajiny Bílých Karpat na moravsko-slovenských hranicích. Více...

    Přispět může každý, a to zasláním libovolné částky na účet č. 2400489043/2010, var. symbol 202111. Kompletní získaná částka bude následně předána programu Místo pro přírodu Českého svazu ochránců přírody na podporu Ščúrnici. Uzávěrka Mikulášské sbírky je 15. prosince 2021.

    (Foto: M. Janík)

  • Tradiční spolupráce Přátel přírody z Jablonce a Löbau bude i v příštím roce

    21.11.2021

    Plány společných akcí Přátel přírody z Jablonce nad Nisou a saského Löbau na příští rok už mají svou podobu. Na 30 let společných zážitků, navazování a utužování kontaktů navážou Češi a Sasové, které spojuje společné hnutí, pěti aktivitami, z toho třemi vícedenními. Na všechny akce jsou kromě členů obou spolků zváni i další zájemci. Podrobnosti rádi sdělí jablonečtí Přátelé přírody.

    24.-28.01. Zimní pobyt na Hraběticích, 29.04.-01.05. Jarní pochod - 18. ročník, 04.06. Den pro přírodu, 03.-04.09. Cyklovýlet se Sigim, čtvrtek v říjnu - výstup na Luž.

    (fotka je ze Dne pro přírodu - společného výletu prarodičů s vnoučaty)

  • Inventura a plány českých Přátel přírody: Zástupci skupin spolku debatovali v Olomouci o společné kondici a budoucnosti

    9.11.2021

    X_aaa3982Sobotu 6. listopadu 2021 měli vedoucí místních skupin spolku Přátelé přírody v diáři jako den, kdy se všichni sejdou v Olomouci, vezmou k tomu ještě další kolegy a společně proberou, kde se jejich spolek nachází, co ovlivňuje jeho kondici a na co je třeba se zaměřit do budoucna. Olomoučtí Přátelé přírody jim k tomu připravili zázemí v jednom z městských klubů pro seniory a také doprovodný program na páteční večer a nedělní dopoledne.

    V pátek se hosté přidali k místním Přátelům přírody a prošli se po památkách vojenské historie Olomouce. Po celodenním sobotním soustředění na problémy současné a možné budoucí pak strávili večer v pravé řecké taverně a v neděli dopoledne absolvovali prohlídku secesní perly - vily Primavesi. Výběr fotek z víkendu je zde.

« Novější | Starší »