Dovolená u moře plného plastů?

Nechte po sobě hrady z písku, ne plasty!

Kampaň radí, jak si užít prázdniny a nezatěžovat přírodu turistických destinací

Každým rokem v oceánech skončí deset milionů tun plastového odpadu a populární destinace jako Mallorka, Turecko, Bali nebo Maledivy bojují se znečištěním svých pláží plasty. Fotky uhynulých mořských živočichů, za jejichž smrt mohou plasty, tlumí radostná očekávání z dovolené. Za velkou část znečištění plastovým odpadem mohou ale sami turisté a ten pak nejen kazí jejich dojmy z dovolené, ale také poškozuje citlivé ekosystémy. Mezinárodní Přátelé přírody (NFI – Naturefriends International) proto spustili informační kampaň zaměřenou na to, jak se vyhnout plastovým odpadům především o dovolené. Tak, aby po vás zůstaly na pláži hrady z písku a ne plasty.

Léto, slunce – a plastový odpad na pláži a v moři. To je drsná realita mnoha prázdninových destinací. Například Mallorca se musí každoročně vyrovnat s 500 tisíci tunami a Maledivy s nepředstavitelnými 140 tunami odhozených plastů denně. Na Bali už s čištěním pláží od plastů pomáhají bagry. Není tajemstvím, že většina plastových odpadků pochází od turistů. Na plážích a v moři po nich zůstávají prázdné PET lahve i plastové nákupní tašky ze supermarketů a prodejen suvenýrů.

Problém s plastovým odpadem je o to větší, protože v mnoha dovolenkových destinacích chybí systém nakládání s odpady. „Turisté většinou produkují více plastového odpadu než místní lidé. Takže je věcí turistického průmyslu, abypodporoval správné nastavení odpadového hospodářství v jím zatížených lokalitách. A taky aby zařízení pro turisty omezila používání plastů všude, kde je to možné,“ říká expertka NFI Cornelia Kühhas.

Na dobrovolnost ale nelze spoléhat. Je třeba přijmout odpovídající zákony. Někde už se to daří – například na Baleárských ostrovech nebudou od začátku roku 2019 hotely a restauranty moci podávat nápoje v plastových kelímcích a lahvích. Stejně tak plastové nádobí a jednorázové plastové tašky budou zakázány. Podobné kroky pokračující v omezování používání jednorázových plastů připravuje i Evropská komise.

Nechte po sobě na pláži hrady z písku, ne plasty!

Z krátké procházky na mořské pláži u Bergen am Zee v Holandsku. Velmi důležité je samozřejmě chování samotných zákazníků. „Během dovolené spousta lidí ztrácí ohleduplnost k životnímu prostředí,“ vysvětluje Cornelia Kühhas. Je prokázáno, že většina z nás produkuje během dovolené více odpadů než doma. Během pobytu jinde nedodržujeme to, co máme naučeno z domu: třídění odpadu, nepoužívání plastových sáčků a tašek a tak dále. „Přitom vzít s sebou na nákup vlastní tašku nebo na pláž vlastní láhev na vodu je na dovolené stejně jednoduché jako doma a pomůže to přírodě,“ říká expertka.

Každý z nás totiž může přispět k omezení „plastového přílivu“. Tipy jak na to představují v měsíci červenci Mezinárodní Přátelé přírody na svém Facebooku - www.facebook.com/nfint.org. Pro začátek se podívejte také na toto video.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Cyklisté Přátel přírody na Stezce do Evropy

    24.5.2022

    Xst64ts220513_110155 Spokojená účastnice Eva Skopková komentuje tradiční cykloakci pražské skupiny Přátel přírody:

    Letošní „Stezkaři“ si květnové cyklistické putování krajinou Trojmezí (12. - 15. 5. 2022) zvláště užívali po delší době bez nutnosti sociální distance a bez povinného nošení roušek i na kole. Česko-německo-polské Trojmezí leží na soutoku Lužické Nisy a Oldřichovského potoka u Hrádku nad Nisou a nedaleko Žitavy. Pečlivé přípravy a organizace výletu se ujali kolegové z Přátel přírody z německého Löbau, zejména Siegfried Fleischer, který nás také na kole provázel. V dalších dnech jablonecká skupina vytipovala příjemná místa Jizerských hor, naplánovala jejich návštěvu a vycizelovala cyklistické trasy. Více...

  • Činnost Přátel přírody v Jablonci nad Nisou naplno ožila

    19.5.2022

    Po dvou covidových letech se spolková činnost pomalu probouzí k životu a je to nádhera! V květnu přijdou první naplánované turistické a cyklistické zájezdy, ale už v dubnu jsme se radovali ze setkávání na čtvrtečních výletech do okolí Jablonce a ze dvou pravidelných akcí.

    Velikonoční dílnička pro babičky s vnoučaty zaplnila naši klubovnu i bez velké propagace. Nepřišel sice žádný děda, jako v minulých letech, ale babičky i děti se snažily a bylo veselo. Brzy se klubovna zaplnila zajíčky a slepičkami. Domů šli všichni spokojení.

    Tradiční Jarní pochod Přátel přírody Jablonec po dvou letech, kdy ho drželi při životě pouze organizátoři, se mohl letos uskutečnit opět jako mezinárodní. Z partnerské skupiny z Löbau přijelo do Jablonce 12 přátel a společně s místními se vypravili na Riegrovu stezku kolem Jizery. Cíl v Železném Brodě poskytl ještě další možnosti poznání sklářské výroby nebo lidové architektury. Příznivé počasí doprovázelo skupinu přátel i na nedělní vycházce po Stezce svobody, která spojuje tři jizerskohorské obce. Rozloučení bylo srdečné s nadějí, že se brzy opět všichni setkáme. Více o jabloneckých Přátelích přírody zde.

  • Ekolist.cz: Břidlicový plyn a frakování. Dokáže vyřešit současné energetické problémy?

    4.5.2022

    Zdroje břidlicového plynu Břidlicový plyn, těžený s pomocí frakování, přináší odpověď na globální energetickou krizi. Je to ovšem jedna z mnoha v současnosti možných odpovědí, a zrovna s ní se pojí řada kontroverzí. Břidlicový plyn těžko považovat za novinku. Z biogenních zdrojů, vesměs ze sedlin tělíček bezobratlých živočichů, se za vysokých teplot a tlaků totiž začal utvářet už před miliony let. A jako plyn, směs uhlovodíků rozptýlená a uzavřená v horninách převážně břidličnatého původu, od té doby odpočívá pod zemí. Svým složením je v podstatě shodný s běžným zemním plynem. Více...

« Novější | Starší »