Dovolená u moře plného plastů?

Nechte po sobě hrady z písku, ne plasty!

Kampaň radí, jak si užít prázdniny a nezatěžovat přírodu turistických destinací

Každým rokem v oceánech skončí deset milionů tun plastového odpadu a populární destinace jako Mallorka, Turecko, Bali nebo Maledivy bojují se znečištěním svých pláží plasty. Fotky uhynulých mořských živočichů, za jejichž smrt mohou plasty, tlumí radostná očekávání z dovolené. Za velkou část znečištění plastovým odpadem mohou ale sami turisté a ten pak nejen kazí jejich dojmy z dovolené, ale také poškozuje citlivé ekosystémy. Mezinárodní Přátelé přírody (NFI – Naturefriends International) proto spustili informační kampaň zaměřenou na to, jak se vyhnout plastovým odpadům především o dovolené. Tak, aby po vás zůstaly na pláži hrady z písku a ne plasty.

Léto, slunce – a plastový odpad na pláži a v moři. To je drsná realita mnoha prázdninových destinací. Například Mallorca se musí každoročně vyrovnat s 500 tisíci tunami a Maledivy s nepředstavitelnými 140 tunami odhozených plastů denně. Na Bali už s čištěním pláží od plastů pomáhají bagry. Není tajemstvím, že většina plastových odpadků pochází od turistů. Na plážích a v moři po nich zůstávají prázdné PET lahve i plastové nákupní tašky ze supermarketů a prodejen suvenýrů.

Problém s plastovým odpadem je o to větší, protože v mnoha dovolenkových destinacích chybí systém nakládání s odpady. „Turisté většinou produkují více plastového odpadu než místní lidé. Takže je věcí turistického průmyslu, abypodporoval správné nastavení odpadového hospodářství v jím zatížených lokalitách. A taky aby zařízení pro turisty omezila používání plastů všude, kde je to možné,“ říká expertka NFI Cornelia Kühhas.

Na dobrovolnost ale nelze spoléhat. Je třeba přijmout odpovídající zákony. Někde už se to daří – například na Baleárských ostrovech nebudou od začátku roku 2019 hotely a restauranty moci podávat nápoje v plastových kelímcích a lahvích. Stejně tak plastové nádobí a jednorázové plastové tašky budou zakázány. Podobné kroky pokračující v omezování používání jednorázových plastů připravuje i Evropská komise.

Nechte po sobě na pláži hrady z písku, ne plasty!

Z krátké procházky na mořské pláži u Bergen am Zee v Holandsku. Velmi důležité je samozřejmě chování samotných zákazníků. „Během dovolené spousta lidí ztrácí ohleduplnost k životnímu prostředí,“ vysvětluje Cornelia Kühhas. Je prokázáno, že většina z nás produkuje během dovolené více odpadů než doma. Během pobytu jinde nedodržujeme to, co máme naučeno z domu: třídění odpadu, nepoužívání plastových sáčků a tašek a tak dále. „Přitom vzít s sebou na nákup vlastní tašku nebo na pláž vlastní láhev na vodu je na dovolené stejně jednoduché jako doma a pomůže to přírodě,“ říká expertka.

Každý z nás totiž může přispět k omezení „plastového přílivu“. Tipy jak na to představují v měsíci červenci Mezinárodní Přátelé přírody na svém Facebooku - www.facebook.com/nfint.org. Pro začátek se podívejte také na toto video.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Z Olomouce do Visegrádu. Malá liška objevovala krásy Dunajského ohybu

    20.6.2022

    Navštívili i katedrálu ve Vácu Na pětidenní pobyt do maďarské oblasti Dunajského ohybu, staroslavného Visegrádu a okolí, vyrazila ve středu 8. června dvanáctičlenná skupina Přátel přírody z olomoucké skupiny Malá liška. Vzhledem k předpovědi počasí, která se průběžně plnila, se věnovali spíš poznávání historie než přírody tohoto maďarského regionu na hranici Slovenska. Ale to vůbec nevadilo, protože bylo na co koukat. Samotný Visegrád, kde se v roce 1001 Maďarsko stalo Maďarskem, biskupské město Vác a taky Ostřihom s katedrálou nad Dunajem.

    Po výletech přišel vhod wellness v hotelu, vnitřní i venkovní bazén, a bohatá nabídka visegrádských restaurací. Jen ta dráha z Česka, ale hlavně zpátky domů, byla naprosto tragická. Ale zvykáme si všichni. Výběr fotek z výjezdu je zde.

  • ČeskéNoviny.cz: Vavrouškovu cenu letos dostali ekolog Malík, zoolog Vlašín a žačka Kozlová

    6.6.2022

    1654103177_p2022060107543 Cenu Josefa Vavrouška za výjimečný počin pro životní prostředí letos dostal ekolog a aktivista Jiří Malík. Ocenění má mimo jiné za spolupráci na projektech zadržování vody. Cenu za dlouhodobý přínos dostal zoolog Mojmír Vlašín, který se podle pořadatelů, Nadace Partnerství, celou svou profesní dráhu věnuje ochraně přírody v teorii i praxi.

    "Eko zásek roku" určený lidem do 33 let letos porotci udělili žákyni deváté třídy Ludmile Kozlové. Kozlová s přáteli uspořádala řadu drobných, lokálních ekologických projektů. Ceny byly předány 1. června ve Valdštejnském paláci v Praze.

    Celý článek...

  • Spustili jsme přihlašování na jubilejní Setkání Přátel přírody

    30.5.2022

    C2cd5ffa-b667-464f-8f3e-6b6e0a8e7d06 Jubilejní desátý ročník Setkání Přátel přírody bude opět čtyřdenním pestrým, aktivním a atraktivním srazem lidí z různých konců Česka, ale s podobným myšlenkovým nastavením. Proběhne v termínu 6. - 9. října 2022 v Hutích poblíž Rožmitálu pod Třemšínem, ve středočeském pohoří Brdy.

    Přihlašování je spuštěno, zájemci z řad členů a příznivců našeho spolku se mohou hlásit online do 15. června na tomto odkazu.

« Novější | Starší »