Dovolená u moře plného plastů?

Nechte po sobě hrady z písku, ne plasty!

Kampaň radí, jak si užít prázdniny a nezatěžovat přírodu turistických destinací

Každým rokem v oceánech skončí deset milionů tun plastového odpadu a populární destinace jako Mallorka, Turecko, Bali nebo Maledivy bojují se znečištěním svých pláží plasty. Fotky uhynulých mořských živočichů, za jejichž smrt mohou plasty, tlumí radostná očekávání z dovolené. Za velkou část znečištění plastovým odpadem mohou ale sami turisté a ten pak nejen kazí jejich dojmy z dovolené, ale také poškozuje citlivé ekosystémy. Mezinárodní Přátelé přírody (NFI – Naturefriends International) proto spustili informační kampaň zaměřenou na to, jak se vyhnout plastovým odpadům především o dovolené. Tak, aby po vás zůstaly na pláži hrady z písku a ne plasty.

Léto, slunce – a plastový odpad na pláži a v moři. To je drsná realita mnoha prázdninových destinací. Například Mallorca se musí každoročně vyrovnat s 500 tisíci tunami a Maledivy s nepředstavitelnými 140 tunami odhozených plastů denně. Na Bali už s čištěním pláží od plastů pomáhají bagry. Není tajemstvím, že většina plastových odpadků pochází od turistů. Na plážích a v moři po nich zůstávají prázdné PET lahve i plastové nákupní tašky ze supermarketů a prodejen suvenýrů.

Problém s plastovým odpadem je o to větší, protože v mnoha dovolenkových destinacích chybí systém nakládání s odpady. „Turisté většinou produkují více plastového odpadu než místní lidé. Takže je věcí turistického průmyslu, abypodporoval správné nastavení odpadového hospodářství v jím zatížených lokalitách. A taky aby zařízení pro turisty omezila používání plastů všude, kde je to možné,“ říká expertka NFI Cornelia Kühhas.

Na dobrovolnost ale nelze spoléhat. Je třeba přijmout odpovídající zákony. Někde už se to daří – například na Baleárských ostrovech nebudou od začátku roku 2019 hotely a restauranty moci podávat nápoje v plastových kelímcích a lahvích. Stejně tak plastové nádobí a jednorázové plastové tašky budou zakázány. Podobné kroky pokračující v omezování používání jednorázových plastů připravuje i Evropská komise.

Nechte po sobě na pláži hrady z písku, ne plasty!

Z krátké procházky na mořské pláži u Bergen am Zee v Holandsku. Velmi důležité je samozřejmě chování samotných zákazníků. „Během dovolené spousta lidí ztrácí ohleduplnost k životnímu prostředí,“ vysvětluje Cornelia Kühhas. Je prokázáno, že většina z nás produkuje během dovolené více odpadů než doma. Během pobytu jinde nedodržujeme to, co máme naučeno z domu: třídění odpadu, nepoužívání plastových sáčků a tašek a tak dále. „Přitom vzít s sebou na nákup vlastní tašku nebo na pláž vlastní láhev na vodu je na dovolené stejně jednoduché jako doma a pomůže to přírodě,“ říká expertka.

Každý z nás totiž může přispět k omezení „plastového přílivu“. Tipy jak na to představují v měsíci červenci Mezinárodní Přátelé přírody na svém Facebooku - www.facebook.com/nfint.org. Pro začátek se podívejte také na toto video.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Každoroční Týden pro klima opět upozorní na potřebu rychlejšího řešení klimatické krize

    6.6.2023

    Tydenproklima2023-997x554 Týden pro klima 2023 proběhne ve dnech 5.–11. června. Letošní, už čtvrtý, ročník se chystá zvednout téma deforestace. Hlavním pořadatelem Týdne pro klima je Klimatická koalice, jejíž součástí je i náš spolek.

    „Týden pro klima chce upozornit na to, že situace v oblasti ochrany klimatu je kritická a že musíme v oblasti ochrany klimatu přidat. Formát Týdne pro klima je zajímavý svým rozprostřením přes celé Česko. Umožňuje tak přenášet diskusi o klimatických opatřeních i na místní úroveň a mezi široké spektrum lidí. Věříme, že se i díky tomu se opět podaří ukázat širokou škálu možností, jak může k ochraně klimatu přispět každý z nás,“ říká Jitka Martínková z pořádající Klimatické koalice. Bližší info a program akcí ve vašem okolí najdete tady.

  • Den pro přírodu proběhne i v Českém Středohoří: Výlet k prosazenému mostu a zmařenému tunelu

    21.5.2023

    Den pro přírodu, svátek členů a příznivců našeho spolku, oslaví i naše pražská skupina. Spolu s ekologickou platformou Zvonečník pořádají pražští Přátelé přírody v sobotu 3. června veřejnou výpravu "České Středohoří - prosazený most a zmařená Bukačka". Účastníky čeká připomínka stavby dálnice i endemického jeřábu českého. Jedinečný most přes Oparenské údolí se ekologům podařilo prosadit, stavba tunelu Bukačka v dalším úseku byla zmařena a od sesuvu v roce roce 2013 dosud nebyla ani obnovena železniční doprava.

    Výprava povede z Velemína, kde je sraz v 10:30 na zastávce "dočasné" autobusové dopravy, po modré turistické značce pod mostem D8 a Oparenským údolím do Malých Žernosek (8 km, individuálně kratší). Bližší info na www.vodakrajina.eu, emailu zvonecnik@seznam.cz či telefonu 776 877 565.

  • Blíží se náš svátek Den pro přírodu. Na střední Moravě se bude slavit výletem do skanzenu Rochus

    12.5.2023

    Park-a-skanzen-rochus_letecky-pohled-2-1024x943 Čeští Přátelé přírody každoročně v sobotu nejbližší datu 5. června, na které připadá Světový den životního prostředí, slaví svůj svátek - Den pro přírodu. V jeho rámci skupiny spolku i jednotliví členové a příznivci vyrážejí do přírody a dělají tam to, co mají rádi. Pro členy a příznivce z Olomouce a okolí je na sobotu 3. června 2023 nachystán výlet do přírodního a kulturního areálu Rochus u Uherského Hradiště. Účastníci se na trase dozvědí přírodovědné i historické zajímavosti o zdejší krajině a regionu a ve skanzenu Rochus zhlédnou ukázky udržitelného hospodaření.

    Sraz účastníků je v 7:15 na hlavním nádraží v Olomouci. Pojedou vlakem do Uherského Hradiště, busem do Mařatic a dál pěšky po 12km trase Mařatice - rozhledna Rovina - Černá hora - Skanzen Rochus - město UH - vlak. Akci vede Helena Polášková. Přidejte se i vy!

« Novější | Starší »