Zámecká brigáda Přátel přírody pomohla slapským lesům

Slapy-2023 Čtyři dny v jarní přírodě v těsném okolí středočeské Slapské přehrady strávili v termínu 23. - 26. března 2023 účastníci dalšího ročníku lesní brigády našeho spolku. Podle toho, že základnou jim byl Zámek Slapy, ale hlavním účelem byla pomoc lesu, měla akce kódové označení Zámecká brigáda. Během vyhrazených čtyř dnů došlo jak na sázení stromků, na seznamování s okolím přehrady, tak na prohlubování kontaktů se zúčastněnými členy Přátel přírody z různých koutů Česka. Jednotka to sice byla menší, ale pracovitá, a také kontakt mezi členy byl o to intenzivnější.

Jak si akci užili dva z účastníků, co to měli nejdál, přinášíme v článku.

Ve dnech 23. - 26. března 2023 jsme se zúčastnili Lesní brigády na Slapech. Sraz účastníků byl v podvečer, ale jelikož z Moravy jsme to měli dál, vzali jsme si dovolenou a přijeli do Slapů už v poledne a vyrazili na půldenní túru do okolí. Prošli jsme se na Vyhlídku nad přehradou a přes kapličku na Rovínku a Střed českého království jsme se oklikou vrátili dolů do Motorestu na večeři, kde jsme se setkali s ostatními účastníky.

V pátek ráno jsme šli sázet stromečky, osázeli jsme paseku kousek za naší chatou, takže až tam přijedeme příště, můžeme se tam na ně jít podívat, jak nám rostou. Další paseku už jsme měli o kus dál, ta se bude hůře hledat..  J  Bylo moc pěkné počasí, zasadili jsme  600 stromečků  a u táboráku při opékání špekáčků jsme si  představovali, jak tam po nás bude ten les vypadat třeba za padesát let.

V sobotu jsme se vydali autobusem do Třebenic a odtud pěšky nádhernou krajinou asi 12 kilometrovou trasou kolem Štěchovické vodní nádrže,  od Ferdinandova sloupu a sochy sv. Jana Nepomuckého přes Údolí Svatojánských proudů, Bílé Skály a osadu Ztracenku do Štěchovic. Na osadě Ztracenka jsme zrovna natrefili na skupinu, která měla s sebou i kytary, takže jsme si s nimi i zazpívali několik písniček. Ve Štěchovicích po zaslouženém obědě a kávičce se zákuskem ve vyhlášené cukrárně u Hájkových jsme šli na prohlídku místního kostela ve stylu secese, což takové kostely jsou v naší republice asi tři. Odtud jsme se zase autobusem vrátili k nám na ubytování.

V neděli jsme se rozloučili s naší chatou v Letovisku slapy, a prohlédli si ve Slapech kostel, jehož autorem je Santini, a pak jsme měli domluvenou prohlídku zámku a jarní předvelikonoční atmosféru jsme nasáli u čtrnáctidenních kůzlátek na pastvě. Tam jsme se rozloučili a rozjeli spokojení a plní zážitků a radosti, že jsme se zase setkali, do svých domovů.

Iva a Květoš Janošíkovi, Charváty u Olomouce

Pár fotek z akce přinášíme zde.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • V září proběhne největší celostátní lesnická akce pro veřejnost, Den za obnovu lesa

    9.8.2023

    Den-za-obnovu-2023_banner_1200x628px-1-1024x536 V sobotu 23. září 2023 uspořádají ve všech regionech Česka Lesy ČR svou největší lesnickou akci pro veřejnost, Den za obnovu lesa. Čtvrtý ročník se koná za každého počasí a bude opět trochu pracovní, trochu poznávací, ale určitě pohodový a pro každého.

    Pracovní oblečení, rukavice a pevnou obuv budou potřebovat ti, kteří chtějí s lesníky sázet nový les. Loňští účastníci vysadili 34 tisíc dubů, buků, lip, jedlí a dalších dřevin. Ostatní čeká ryze lesní a lesnický program. Uslyší třeba vábení jelenů, uvidí profesionální práci dřevorubců s motorovou pilou i s historickými nástroji, dozvědí se o větrolamech, jejich významu pro krajinu i obnově nebo o mobilní aplikaci Klíšťapka. Od Klubu českých turistů dostanou tipy na výlety, od záchranářů poučení o bodech záchrany. Více...

  • Písek na kolech: začátek prázdnin na jihu Čech

    17.7.2023

    Zpráva z cyklozájezdu Přátel přírody Jablonec nad Nisou: Písek - město s nejstarším kamenným mostem a mnoha dalšími památkami - jsme už několikrát projeli na jiných zájezdech, ale podrobně jsme ho nepoznali. Proto jsme se rozhodli najít zde ubytování na pět dní a prozkoumat město a okolí. V termínu 2.–6. července 2023 se našeho zájezdu zúčastnilo 38 cyklistů. Vedla je Dáša Jotovová.

    Naším autobusem jsme se dopravili do Tábora, kde jsme si prohlédli jen letmo město a hlavně klášter Klokoty. Byla zrovna mše, proto jsme jen nahlédli dovnitř, prošli ambity a pokračovali v cestě. Jeli jsme po hlavní silnici, protože byla neděle a minimální provoz. Zastavili jsme v malé vsi Sepekov, protože už zdálky byla vidět mohutná stavba kostela. Byl hodně podobný tomu v Klokotech, bylo otevřeno dokořán a nebyly tu davy turistů. Po cyklostezkách i po silnicích jsme dojeli k Podolskému mostu, jehož hlavní 150metrový oblouk byl v době svého vzniku největší na světě. Více...

  • HN.cz: Vzácní ptáci, včely a průzračné tůně. Rypadla nahradila divočina a tak to zůstane, voda na zaplavení dolů chybí

    17.7.2023

    Autor: Libor Fojtík, zdrpj: HN.cz Přírodovědec Michal Porteš zvedá k očím dalekohled a pozoruje dravce letícího po obloze směrem k hřebeni Krušných hor. „Myslel jsem, že by to mohl být orel, ale je to luňák, také kriticky ohrožený druh,“ říká. Tmavý bod brzy mizí v zeleni svahu, na kterém vyniká silueta zámku Jezeří. Na samém úpatí hor stráň roztínají skalní sesuvy a ještě níže, na stepní polozarostlé pláni, leží asi deset metrů vysoké hřbety z vysypané zeminy, jež připomínají jakousi maketu pohoří. Z jižní strany je omývá průzračná tůň, jejíž přítok už vymodeloval na úbočí úzké koryto.

    „Žijí tu vzácné vážky, vodní brouci i včely samotářky, některé nálezy jsou cenné z hlediska celé střední Evropy,“ ukazuje na vodní plochu i její bezprostřední okolí Porteš, který pracuje pro státní Agenturu ochrany přírody a krajiny (AOPK) Více...

« Novější | Starší »