Devátý ročník celostátního srazu českých Přátel přírody proběhl v Chocni

Na prodloužený víkend od 30. září do 3. října 2021 zavítala do východočeské Chocně padesátka účastníků Setkání Přátel přírody. Devátý ročník celostátního srazu členů spolku Přátelé přírody, z. s., přinesl tradiční mix programu, v němž nechyběla pěší turistika, cykloturistika a exkurze po lákadlech regionu, večerní posezení s kytarami, bowlingový turnaj, výtvarná dílna či výměna zkušeností a tipů na další činnost.

Do Chocně se na tento program těšili a aktivně si jej užili zástupci několika skupin spolku z různých krajů Česka, kteří po loňské vynucené covidové přestávce navázali na osm ročníků svého celostátního srazu. Letos bylo jejich Setkání o to významnější, neboť spolek slaví v roce 2021 třicet let od svého znovuobnovení. Navazuje na předválečné hnutí Přátel přírody, jehož první skupina vznikla v severních Čechách už v roce 1897, ale které během dvou totalit 20. století nemohlo v Českých zemích působit. K obnovení spolku tak došlo až v roce 1991 v Jablonci nad Nisou a dnes čeští Přátelé přírody působí hned v sedmi krajích. A právě to, jak to s obnovením tehdy bylo, si připomněli během jednoho z večerů, kdy toto významné výročí oslavili a veselou formou vzpomněli i na další mezníky provázející novodobé dějiny českých Přátel přírody.

Jejich choceňský sraz proběhl právě tak „napůl cesty“ mezi jednotlivými regiony a členové spolku si po čtyřech dnech domů odváželi spoustu zážitků ze společných chvil strávených se starými známými, ale i těmi, kdo na Setkání Přátel přírody zavítali poprvé. Program si každý z účastníků mohl poskládat z nabídky organizovaných i individuálních aktivit. Největší zájem byl o exkurzi po pamětihodnostech Litomyšle, pěší výlety do Vysokého Mýta, poutní místo Vraclav, hrady Potštejn a Litice nad Orlicí, stranou nezůstalo ani nejbližší okolí místa srazu. Denní zážitky z přírody a historie regionu byly doplněny večerními posezeními s živou hudbou, bowlingovým turnajem, korálkovacím workshopem či noční procházkou po pamětihodnostech Chocně.

Tomu, že byla akce opět úspěšná a líbila se, svědčí i to, že ještě před jejím koncem začali účastníci přemýšlet, kde se uskuteční za rok, a po společné závěrečné fotce se někteří od sebe nemohli odtrhnout. Tak zase za rok na nějakém zajímavém místě!

Výběr z fotek najdete zde: www.zonerama.com/Prateleprirody/Album/7720080

(Autoři: Jana Votroubková, Helena Polášková, Marta P. Pečinková, Antonie Caleková, Hynek Pečinka, Sylvie Staňková)

Ochutnávka fotek 9. ročník Setkání Přátel přírody Choceň - Napůl cesty


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Aktivní prázdniny v každém věku: Pět dní cykloturistiky s Přáteli přírody na Kolínsku

    5.8.2018

    20180729_091955 Další povedená prázdninová akce jabloneckých Přátel přírody si zaslouží vaši pozornost. Tentokrát jde o pět cykloturistických dní na Kolínsku, v termínu 27. - 30. července:

    "Na Kolínsku jsme byli již v červnu, ale tentokrát nás bylo méně, takže jsme se mohli ubytovat v malém pěkném penzionu. Byl slušně udržovaný a zařízený.  Vařili jsme si v kuchyni nebo jsme chodili na jídlo na trase nebo do města. Ve čtvrtek večer jsme naložili kola na vlek a v pátek ráno vyjel autobus do Pardubic. Kola jsme vyložili přímo na Labské stezce." Celá zpráva a fotky k ní jsou zde.

  • Červencové objevování Chebska v podání jabloneckých Přátel přírody

    5.8.2018

    20180718_114821 Zprávu z pětidenní cykloturistické akce, kterou uspořádali v termínu 18. - 22. července, zaslala vedoucí akce a zároveň Přátel přírody z Jablonce nad Nisou, Dáša Jotovová:

    "V Chebu jsme naposledy byli před 17 lety. Teď jsme zvolili stejné ubytování za dobrou cenu v Domově mládeže. Dům byl zrenovován a bydlení bylo na dobré úrovni. Jídlo jsme si připravovali v kuchyňce nebo jsme chodili do místních restaurací. Při příjezdu do oblasti jsme zvolili jako výchozí bod vesničku Nová Ves, která je přímo na cyklostezce v nadmořské výšce asi 700 m. Celá zpráva a fotky jsou zde.

  • Pět červencových dní se slovenskými turisty v Malých Karpatech

    18.7.2018

    20180704_171332 Český národ miluje jak odkaz Cyrila s Metodějem, tak i Jana Husa, z obou ale především to, že jejich svátky připadají na první červencovou dekádu a jdou hezky po sobě. To pak národ na několik dní opouští příbytky a oddává se relaxování na různý způsob – včetně toho, který vyznáváme my: výjezd do nám blízkého zahraničí za přírodou, kulturou, historií, zkrátka za zážitky z cest.

    Jedenadvacet olomouckých Přátel přírody strávilo letos tyto svátky a něco déle, přesněji pět dní v době od 4. do 8. července v západoslovenském lázeňském městečku Piešťany a jeho zajímavém okolí. Více...

« Novější | Starší »