Šťastnou cestu - a vraťte se nám!

Na prodloužený víkend vyjela ve čtvrtek 25. srpna Přátel přírody z Prahy, a to po stopách císaře Karla IV. Na kolech postupně za podpory bavorských Přátel přírody zdolají trasu dlouhou 140 kilometrů z Tachova do Norimberka.

Hned v pátek vyjíždí olomoucká skupina Malá liška na Expedici Skotang. Dvacítku účastníků čeká plavba lodí z Amsterdamu na sever Anglie a pak týdenní objevování skotsko-anglického pomezí. 

A v termínu 27. srpna - 3. září se podívají liberečtí Přátelé přírody do Rakouska, konkrétně do Dachsteinu.Takže šťastnou cestu - a všichni se nám vraťte!

Náš bulletin vychází v nové podobě. Jako elektronický kurýr

Kur1 Poprvé se na vás, naše členy a příznivce, obracíme tímto způsobem. Doposud jsme vydávali tištěný a PDF bulletin "Přátelé přírody", jenže jeho pravidelnost byla v poslední době spíš delší než kratší. Elektronický bulletin by se mohl do vašich e-mailových schránek dostávat jednou měsíčně. Vždy se souhrnem toho, co se událo na akcích našich skupin a u přidružených členů, jak se mají Přátelé přírody a další spřízněné duše jinde, a s nabídkami, které budete moci využít i vy.

Bulletin si přečtěte zde. Pokud vám nepřišel do mailu, znamená to, že vás nemáme v rozesílce. Chcete-li ho příště dostat přímo, napište nám požadavek do zprávy.

Rakouští Přátelé přírody bojují za otevření lesů cyklistům

Freiefahrt V Rakousku se na rozdíl od Česka smí s kolem do lesa jen na malou část lesních cest. Organizace Přátel přírody (Naturfreunde Österreich) u našich jižních sousedů to chce změnit, a proto v dubnu loňského roku zahájila kampaň „volný přístup pro cyklisty na lesní cesty". Cílem jejich snahy je prosadit otevření lesních cest všem zájemcům o cykloturistiku, jak je to například v Česku. U nás se můžou cyklisté podobně jako pěší turisté legálně pohybovat po lesních cestách a značených trasách a lesy jsou pro každého volně přístupné. V Rakousku přetrvává omezení vstupu a vjezdu, což mělo možná smysl kdysi, ale v dnešní době neobstojí. Přečtěte si o kampani více…

Češi a Němci spolu na vodě. U Přátel přírody možné... a běžné!

V termínu 22. - 28. července proběhla týdenní vodácká akce pražských a jihoněmeckých Přátel přírody - splutí řeky Neckar, která se na jihu Německa vine na pomezí spolkových zemí Hesensko a Bádensko-Württembersko.

Týdenní putování po vodě prokládané exkurzemi do hradů, zámků, za přírodními a kulturními zajímavostmi a družením s našimi západními sousedy z naší strany vedl Mirek Prokeš a vy se můžete podívat, jak se expedice vydařila. Fotky jsou zde.

Výroční zpráva se ohlíží za tím, jak se nám loni vedlo

Spolek Přátelé přírody z. s. zveřejnil výroční zprávu o své činnosti v loňském roce. Ta připomíná, jaké důležité aktivity, kterých jste možná byli součástí, se udály v našem spolku a také v jeho místních skupinách. Nebylo toho málo, na řadě míst v Česku jsou Přátelé přírody opravdu aktivní a dávají o sobě v dobrém vědět.

Spolek jako takový se blýskl zejména pořadatelstvím kongresu mezinárodní střechy hnutí Přátel přírody, kdy se v červnu 2015 na jeden víkend stala světovou metropolí Přátel přírody moravská Olomouc. O tom a o dalších záležitostech, které ovlivňovaly život spolku v roce 2015, si přečtěte ve výroční zprávě.

Greenpeace radí, jak se oblékat na výlety

Thtrhrt Oblečení, v kterém chodíte do přírody, dost možná přírodě škodí. Látky PFC, které se používají u většiny voděodolného outdoorového textilu a vybavení, jsou totiž toxické a v životním prostředí se hromadí. Otestovali jsme vzorky sněhu a vody v jezerech v deseti nepřístupných vysoko položených oblastech (včetně slovenských Vysokých Tater) a objevili jsme PFC v každé z nich. Tyto zdraví nebezpečné látky byly objeveny v mateřském mléce, krvi z pupeční šňůry, a dokonce v krvi novorozenců.

Co můžete udělat, abyste neničili panenskou přírodu? Přečtěte si průvodce nakupováním outdoorového oblečení, kterého vydala česká pobočka Greenpeace.

Berlínská jezera na kolech, splutí Neckaru nebo týden se středověkými řemesly. To je červenec Přátel přírody

Kolaberlin O úspěšné letní expedici olomouckých Přátel přírody do Slovenského krasu jste si určitě už přečetli. Co se ale chystá v jiných skupinách našeho spolku?

Ve druhé půlce července, přesněji v sobotu 16. 7., vyjedou  jablonečtí Přátelé přírody na akci "Berlínská jezera na kole". Čeká je pětidenní cykloputování kolem jezer v blízkosti německé metropole, ale i řek Sprévy a Drahme. Na druhém konci Česka, v Krnově, máme další skupinu, Společenství Severských pánů, která od 17. července bude trávit týden na letním soustředění pro děti a dospělé na téma středověkých řemesel. Kulisou jim bude zámek ve Slezských Rudolticích. A také odjíždí naše společná výprava vodáků na bavorskou řeku Neckar, kterou splují s místními Přáteli přírody. Přejeme všem akcím dobrý průběh!

Ze Slovenského krasu si dovezli výborné prázdninové zážitky. Největším byl adrenalin v Krásnohorské jeskyni

P1500774 Na samý dálný jihovýchod Slovenska, do tak trochu zapomenuté oblasti našich nejbližších sousedů, vedla letošní první větší zahraniční výprava olomouckých Přátel přírody ze skupiny Malá liška. V počtu sedmnácti ji absolvovali od 1. do 6. července.

Zdolat jsme museli kolem 400 kilometrů, které jsme si při cestě tam zpestřili obhlídkou Oravského hradu. Na ten jsme se, vzhledem k časovým možnostem a délce nabízené prohlídky, podívali jen z venku, ale i tak to stálo za to. A potom už jsme zase „polykali kilometry“, až jsme se navečer ocitli tak trochu v jiném světě. V symbióze jsou tu středověké strážní hrady, četné krápníkové jeskyně, náhorní plošiny, doliny, planiny, voňavé louky… Celý článek...

V jednom dni reprezentovat i stopovat vlka? V Novém Městě to zvládli

13700051_1200052290025238_1683010926485491842_n V sobotu 25. června stihli být Přátelé přírody ze skupiny Javory, která působí v Novém Městě na Moravě, na dvou místech zároveň. 

Část z nich se svým prezentačním stánkem reprezentovala svou skupinu i náš spolek na festivalu Nova Civitas na náměstí. Tento každoroční řemeslný jarmark a městská slavnost s bohatým programem připomíná rok 1293, kdy bylo Nové Město pod tímto názvem poprvé uvedeno.

A ti menší z Javorů se pak v tentýž den vydali na výlet po stopách posledního vlka Vysočiny, prošli se prosluněnou letní přírodou a pořídili hezké fotky. Dobrá kombinace!

Letošní Setkání Přátel přírody proběhne opět v Jizerkách. Ale jinak

Pátý ročník celostátního srazu členů a příznivců spolku Přátelé přírody z. s. proběhne v půli října na Trojmezí. Tak se označuje příhraničí Česka, Polska a Německa nad - z české strany - Jabloncem nad Nisou. Využíváme toho, že místní skupina Přátel přírody slaví 25 let od svého vzniku, zároveň 25 let spolupráce s partnerskými Naturfreunde Löbau z německé strany společné hranice. Taky město Jablonec oslavuje 150. výročí. 

Proto jsou všichni členové našeho spolku a také jeho příznivci zváni na prodloužený víkend, který v termínu 13. - 16. října nabídne poutavý program rámovaný tématem spolupráce ve všech podobách, včetně té přeshraniční. Více zde...