Olomoucké Dny evropského dědictví nabídly nejen významné památky

Ner-006a V právě uplynulém týdnu proběhly Dny evropského dědictví, které každoročně v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. V Olomouci ale k pestré nabídce návštěv tradičních pamětihodností světské i církevní historie města přidali zajímavé koření představované třeba knižními trhy pod širým nebem, multižánrovým festivalem oslavujícím řeku Moravu protékající historickým centrem města nebo také vycházku za drobnými památkami a přírodou staré části městské čtvrti Neředín, kterou uspořádali členové spolku Přátelé přírody z místní skupiny Malá liška. Ta připadla na sobotní dopoledne 10. září. Více...

Po Brexitu: Green 10 vyzývá k zaměření EU na udržitelný rozvoj

Před neformálním summitem Evropské unie v Bratislavě poslala platforma největších evropských environmentálních organizací Green 10 otevřený dopis představitelům EU, kterým reaguje na vývoj po Brexitu. Dle platformy se Unie musí po britském referendu pustit do programu transformačních změn. Ty by měly mít jako prioritu zdravý a kvalitní život lidí a dobrou kondici planety, řídit se globálními cíli 2030 a závěry Pařížské klimatické dohody.

Průzkumy veřejného mínění ukázaly, že témata týkající se životního prostředí, lidských práv a právního státu mají u občanů Unie širokou podporu. Dle platformy by se Unie měla v nejbližší době profilovat právě v nich. Otevřený dopis, který podporují i Přátelé přírody, čtěte zde.

Německo: Na nejkrásnější turistické trase roku leží dům Přátel přírody

Az-rohrauer-huette_170d724d42 Působivé vodopády, nádherné výhledy, cesta přes nivní louky, odpočinkové lavičky a spousta rozcestníků, s nimiž se turista neztratí. Není divu, že v anketě pořádané časopisem německých turistů byla trasa Wasserfallsteig (Výstup k vodopádu) v jihoněmeckém Bad Urachu vyhlášena za nejkrásnější německou turistickou stezku roku 2016 v kategorii denních výletů.

A právě na této stezce se nachází Rohrauerova chata (Rohrauerhütte) provozovaná místními Přáteli přírody. Při objevování vrchů a údolí Švábského Jury ji můžete vyzkoušet i vy - a členové našeho spolku navíc se slevou na ubytování. Celý článek...

Šťastnou cestu - a vraťte se nám!

Na prodloužený víkend vyjela ve čtvrtek 25. srpna Přátel přírody z Prahy, a to po stopách císaře Karla IV. Na kolech postupně za podpory bavorských Přátel přírody zdolají trasu dlouhou 140 kilometrů z Tachova do Norimberka.

Hned v pátek vyjíždí olomoucká skupina Malá liška na Expedici Skotang. Dvacítku účastníků čeká plavba lodí z Amsterdamu na sever Anglie a pak týdenní objevování skotsko-anglického pomezí. 

A v termínu 27. srpna - 3. září se podívají liberečtí Přátelé přírody do Rakouska, konkrétně do Dachsteinu.Takže šťastnou cestu - a všichni se nám vraťte!

Náš bulletin vychází v nové podobě. Jako elektronický kurýr

Kur1 Poprvé se na vás, naše členy a příznivce, obracíme tímto způsobem. Doposud jsme vydávali tištěný a PDF bulletin "Přátelé přírody", jenže jeho pravidelnost byla v poslední době spíš delší než kratší. Elektronický bulletin by se mohl do vašich e-mailových schránek dostávat jednou měsíčně. Vždy se souhrnem toho, co se událo na akcích našich skupin a u přidružených členů, jak se mají Přátelé přírody a další spřízněné duše jinde, a s nabídkami, které budete moci využít i vy.

Bulletin si přečtěte zde. Pokud vám nepřišel do mailu, znamená to, že vás nemáme v rozesílce. Chcete-li ho příště dostat přímo, napište nám požadavek do zprávy.

Rakouští Přátelé přírody bojují za otevření lesů cyklistům

Freiefahrt V Rakousku se na rozdíl od Česka smí s kolem do lesa jen na malou část lesních cest. Organizace Přátel přírody (Naturfreunde Österreich) u našich jižních sousedů to chce změnit, a proto v dubnu loňského roku zahájila kampaň „volný přístup pro cyklisty na lesní cesty". Cílem jejich snahy je prosadit otevření lesních cest všem zájemcům o cykloturistiku, jak je to například v Česku. U nás se můžou cyklisté podobně jako pěší turisté legálně pohybovat po lesních cestách a značených trasách a lesy jsou pro každého volně přístupné. V Rakousku přetrvává omezení vstupu a vjezdu, což mělo možná smysl kdysi, ale v dnešní době neobstojí. Přečtěte si o kampani více…

Češi a Němci spolu na vodě. U Přátel přírody možné... a běžné!

V termínu 22. - 28. července proběhla týdenní vodácká akce pražských a jihoněmeckých Přátel přírody - splutí řeky Neckar, která se na jihu Německa vine na pomezí spolkových zemí Hesensko a Bádensko-Württembersko.

Týdenní putování po vodě prokládané exkurzemi do hradů, zámků, za přírodními a kulturními zajímavostmi a družením s našimi západními sousedy z naší strany vedl Mirek Prokeš a vy se můžete podívat, jak se expedice vydařila. Fotky jsou zde.

Výroční zpráva se ohlíží za tím, jak se nám loni vedlo

Spolek Přátelé přírody z. s. zveřejnil výroční zprávu o své činnosti v loňském roce. Ta připomíná, jaké důležité aktivity, kterých jste možná byli součástí, se udály v našem spolku a také v jeho místních skupinách. Nebylo toho málo, na řadě míst v Česku jsou Přátelé přírody opravdu aktivní a dávají o sobě v dobrém vědět.

Spolek jako takový se blýskl zejména pořadatelstvím kongresu mezinárodní střechy hnutí Přátel přírody, kdy se v červnu 2015 na jeden víkend stala světovou metropolí Přátel přírody moravská Olomouc. O tom a o dalších záležitostech, které ovlivňovaly život spolku v roce 2015, si přečtěte ve výroční zprávě.

Greenpeace radí, jak se oblékat na výlety

Thtrhrt Oblečení, v kterém chodíte do přírody, dost možná přírodě škodí. Látky PFC, které se používají u většiny voděodolného outdoorového textilu a vybavení, jsou totiž toxické a v životním prostředí se hromadí. Otestovali jsme vzorky sněhu a vody v jezerech v deseti nepřístupných vysoko položených oblastech (včetně slovenských Vysokých Tater) a objevili jsme PFC v každé z nich. Tyto zdraví nebezpečné látky byly objeveny v mateřském mléce, krvi z pupeční šňůry, a dokonce v krvi novorozenců.

Co můžete udělat, abyste neničili panenskou přírodu? Přečtěte si průvodce nakupováním outdoorového oblečení, kterého vydala česká pobočka Greenpeace.

Berlínská jezera na kolech, splutí Neckaru nebo týden se středověkými řemesly. To je červenec Přátel přírody

Kolaberlin O úspěšné letní expedici olomouckých Přátel přírody do Slovenského krasu jste si určitě už přečetli. Co se ale chystá v jiných skupinách našeho spolku?

Ve druhé půlce července, přesněji v sobotu 16. 7., vyjedou  jablonečtí Přátelé přírody na akci "Berlínská jezera na kole". Čeká je pětidenní cykloputování kolem jezer v blízkosti německé metropole, ale i řek Sprévy a Drahme. Na druhém konci Česka, v Krnově, máme další skupinu, Společenství Severských pánů, která od 17. července bude trávit týden na letním soustředění pro děti a dospělé na téma středověkých řemesel. Kulisou jim bude zámek ve Slezských Rudolticích. A také odjíždí naše společná výprava vodáků na bavorskou řeku Neckar, kterou splují s místními Přáteli přírody. Přejeme všem akcím dobrý průběh!