Protinacistický odboj československých (německojazyčných) Přátel přírody

Roku 1934 byla rakouská organizace Přátel přírody rozbita. Mezinárodní shromáždění Přátel přírody se proto konalo od 7. do 9. srpna 1936 v Brně a potvrdilo, že hnutí je a zůstane antinacistické a že spolupráce s nacistickými organizacemi není možná.

Českoslovenští Přátelé přírody vykonali v tomto období mnoho záslužných, ba hrdinských činů. Od roku 1933 až do obsazení Československa nacisty roku 1939 pomáhali a zachraňovali životy nejen německých Přátel přírody, ale i příslušníků jiných pronásledovaných organizací. České domy Přátel přírody fungovaly i jako krizová útočiště uprchlíků a emigrantů.

Díky své geografické poloze a demokratickému režimu se totiž ČSR stala cílem mnoha německých emigrantů, ať už jako země cílová či pouze tranzitní. Pomoc emigrantům nebyla jednoduchá: ještě v březnu 1933 československé četnictvo, dbalé ústředních rozkazů, zatýkalo německé proletářské emigranty okamžitě po překročení hranic a buď je předávalo rovnou německým hraničním hlídkám, nebo následně posílalo zpět do Německa. Zatčení komunistického městského zastupitele z Johanngeorgenstadtu, který byl druhý březnový týden roku 1933 předán rovnou pohraničníkům SA, nebyl vůbec ojedinělý.

Většina uprchlíků pocházela z řad komunistického a sociálnědemokratického dělnictva a útěkem z Německa zachránila holý život. Přijetí se jim dostalo u svých druhů v pohraničí. Nezastupitelnou úlohu měl Dům na Královce liberecké skupiny, jejíž členové byli úzce spjati s komunistickou stranou. V letech 1933-1939 bylo v domě na Královce za nejtěžších podmínek ubytováváno až 50 utečenců najednou, s povolením k pobytu i bez něj. Současně byl plně zachován turistický provoz domu, který tak mohl být (a také byl) navštěvován nacistickými agenty. Pomoc uprchlíkům proto byla podrobena přísnému konspirativnímu režimu.

Dům na Královce byl otevřen 23. června 1929. Ze zachovaného vzpomínkového spisu místní skupiny Přátel přírody se dozvídáme, s jakým nasazením a odvahou Přátelé přírody i přes vlastní nuzné poměry a nezaměstnanost poskytovali utečencům svou nezištnou pomoc. Ze zasedání výboru místní skupiny víme, že o podporu spolek žádali socialističtí emigranti z Německa i Rakouska. Výbor tedy přijal usnesení, že přišedší emigranti se musí prokázat příslušným potvrzením Komitétu pro uprchlíky a legálním povolením k pobytu. Bylo-li v domě na Královce místo, bylo jim poskytnuto ubytování zdarma, náklady na stravování byly stanoveny na 15 Kč na den.

Nemělo by být opominuto, že sudetští Přátelé přírody se svými saskými kolegy díky svým znalostem pohraničních poměrů společnými silami do Německa pašovali balíky novin a protiválečné a protinacistické informační spisy a letáky.

V domech Přátel přírody se ve 30. letech konala nejen ilegální setkání činovníků hnutí, ale i oficiálních německých návštěvníků s emigranty, kterým takto mohly být předány informace o aktuální situaci v Německu či zprávy od příbuzných. Setkání se mohla konat jen za velké obezřetnosti vůči henleinovcům. Čím byly domy odlehlejší, tím déle mohly sloužit tomuto účelu. Poslední z větších setkání se uskutečnilo v Krkonoších v roce 1938 těsně před obsazením území nacisty.

I když pak československý zemský předseda Theodor Dietl 4. října 1938 přeložil sídlo vedení Přátel přírody z Ústí nad Labem do Prahy, obsazení sudetských území Říší znamenalo v podstatě konec československého hnutí Přátel přírody, jehož domy byly vyvlastněny. Chata Morbach na Komáří hůrce se stala ubytovnou SS. Ústecký dům Přátel přírody v nakléřovském průsmyku, krásný a s velkou námahou zbudovaný dům Přátel přírody místní skupiny Liberec na Královce a mnohé další spolkové zotavovny a místa odpočinku byly změněny na domovy Hitlerjugend nebo na spolkové mládežnické ubytovny. Také nádherný dům Zahrádky u Pece pod Sněžkou byl za Třetí říše vyvlastněn a předán SS jako ozdravovna. Za oběť nacistickému teroru padli také mnozí přesvědčení stoupenci hnutí.

Zdroj: 

LAMPASIAK, Bruno Klaus. Naturfreund sein heißt Mensch sein: Naturfreunde im Widerstand 1933 bis 1945. Berlin : Naturfreunde-Vlg, 2013. ISBN 978-3925311345

Český překlad: Marta Perůtková, 2017

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Šéfové národních organizací Přátel přírody se potkali na severu Německa

    7.10.2016

    14448791_1259901957373604_6248254073086922962_n O víkendu 23. - 25. září se v Bielefeldu na severozápadě Německa uskutečnila Výroční konference Mezinárodních Přátel přírody - Naturefriends International. Na tu se sjeli šéfové národních organizací Přátel přírody nejen z evropských zemí, byli tu i zástupci z Toga, Senegalu a Alžírska. Tématem jejich setkání bylo zhodnotit uplynulé období a povzbudit členské organizace, aby naplno využívaly potenciál, který NFI představuje. Za Česko se na ni vypravili Hynek Pečinka a Marta Perůtková. Fotky z akce jsou zde.

  • Přátelé přírody z Vysočiny se vypravili do Irska

    7.10.2016

    Cliffs-of-moher-2-521dd30999a0a Skupina Přátel přírody Javory v době od 9. do 25. srpna podnikla cestu do Irska, a  to v počtu 15 osob. Naše cesta vedla samozřejmě přes Německo a Belgii do Anglie a Skotska, do Severního Irska, které je součástí Spojeného království, jsme jeli trajektem z Cairnryan do Belfastu. Odtud jsme pak pokračovali do Bushmills a zdejší palírny Whiskey, dál naše cesta vedla na Obrovy schody (údajný 8. div světa) a potom už hurá do Irské republiky. Cestou jsme se zastavili na přírodní lokalitě Burren a na Mohérských útesech. Týden plný poznávání krás jižního Irska jsme strávili v Adrigole, v základně JEKY, na poloostrově Beara Peninsula. Domů jsme se vraceli trajektem z Rosslare do Fishguard ve VB a po jednom dni a noci strávené v Londýně stejnou cestou jako tam, tedy z Doveru do Dunkirk. Program jsme měli pochopitelně cestou tam i zpět - v noci jsme nejezdili, noclehy jsme měli zajištěné v hostelích. Cesta i pobyt se velmi vydařily.

  • Do Setkání Přátel přírody na Trojmezí zbývá už jen týden

    4.10.2016

    Pátý ročník celostátního srazu členů a příznivců spolku Přátelé přírody z. s. se uskuteční už za chvíli. Do Jablonce nad Nisou se na prodloužený víkend od 13. do 16. října sjedou Přátelé přírody ze všech skupin, co v Česku spolek má. K tomu se přidají místní hostitelé a také jejich partneři, Naturfreunde Löbau z druhé strany společné česko-saské hranice.

    Akce Setkání Přátel přírody na Trojmezí, kterou významně finančně podpořil Česko-německý fond budoucnosti, má ukázat nejrůznější podoby spolupráce veřejně prospěšných iniciativ, a to v rovině mezigenerační, vnitrostátní i mezinárodní. Účastníkům spojeným podobným náhledem na svět nabídne poznávací výlety na české i německé straně Jizerských hor, workshopy s výměnou zkušeností z přeshraniční spolupráce Přátel přírody, kulturní aktivity i prostor pro setkávání, získávání nových kontaktů i impulzů pro další činnost. V rámci Setkání Přátel přírody proběhne i zasedání valné hromady spolku.

    Proč se koná letošní Setkání Přátel přírody právě v Jablonci nad Nisou? Jednak zde sídlí největší organizace českých Přátel přírody o více než 300 členech, jednak tato organizace slaví v letošním roce čtvrtstoletí od svého založení a také město Jablonec slaví 150. výročí. A to vše si zaslouží oslavit a zažít.

    Podrobný program je zde: 1610_pp_setkani_na_trojmezi_podrobny_program

« Novější