Přátelé přírody, z. s. - skupina Praha

Braucht_die_elbe_staustufen_dresden_26311_d0d5027581

Pražská skupina našeho spolku nás reprezentuje v platformách podobně zaměřených organizací, spolupracuje s nimi a účastní se jejich pražských akcí. Pražští Přátelé přírody jsou aktivní na poli prosazování environmentálních a sociálních práv, ale nevynechávají ani outdoorové aktivity - věnují se cykloturistice a vodáckým akcím.

Název Kontaktní adresa Telefon E-mail Web
Přátelé přírody, z. s. - skupina Praha S. K. Neumanna 12, Praha 8 603 438 822 praha@pratele-prirody.cz

Fotky pražských Přátel přírody


 
 
 
 

Cyklisté Přátel přírody na Stezce do Evropy

Letošní „Stezkaři“ si květnové cyklistické putování krajinou Trojmezí (12. - 15. 5. 2022) zvláště užívali po delší době bez nutnosti sociální distance a bez povinného nošení roušek i na kole. Česko-německo-polské Trojmezí leží na soutoku Lužické Nisy a Oldřichovského potoka u Hrádku nad Nisou a nedaleko Žitavy. Pečlivé přípravy a organizace výletu se ujali kolegové z Přátel přírody z německého Löbau, zejména Siegfried Fleischer, který nás také na kole provázel. V dalších dnech jablonecká skupina vytipovala příjemná místa Jizerských hor, naplánovala jejich návštěvu a vycizelovala cyklistické trasy.

Vyjíždělo se z Rumburku, zanedlouho již z kvality cyklostezek a malebného okolí, pečlivě posekaných trávníků a dobrého cykloznačení bylo znát, že jsme na německé straně hranice. Jednou z příjemných zastávek v horkém dni byla vila rodiny Schminke, která patří k funkcionalistickému stylu podobně, jako známější brněnská vila a osud rodiny Tugendhat. Nocleh ve stodole na seně zemědělské farmy v Neundorfu mi připomněl úryvek z knihy Stephena Clarka Merde! Rok v Paříži, kdy autor zmiňuje projížďky krajem posetým malými ekofarmami s produkty ekologického zemědělství, regionálních potravin typu sušených salámků, sýrů z čerstvého mléka, různých bylinek či jiných dobrot.

Hodně lidí vlastně neví, co stálo za vznikem Evropské unie. „Že rodina Charlese de Gaulle měla dům na venkově, v jehož blízkosti byl malinkatý stateček, kde vyráběli malé zkrabacené sušené salámky zvané „saucisson sec“. A kdykoliv se tam de Gaulle objevil, dostal tuto pochutinu k aperitivu. Jednou přijel a salám nikde. Dožadoval se vysvětlení a bylo mu řečeno, že statek je ve finanční tísni, a tudíž přestali vyrábět. De Gaulle okamžitě přistoupil k činu a podal v Parlamentu návrh zákona, který měl vytvořit systém dotací pro drobné zemědělce, a protože zákon neprošel, dostal nápad vytvořit celoevropskou vládu, která by zemědělce dotovala. Skutečné pohnutky nemohl prozradit, samozřejmě, takže mluvil o ochraně evropských podniků před globální konkurencí. Takto vyložil návrh nejvyšším představitelům Itálie, Německa a Španělska a zrodil se společný trh.“ Nevím, jestli je tato historka pravdivá, ale nám se taková dobře vybavená farma s restaurací a domácí kuchyní náramně hodila. 

Lepší je jednou vidět než stokrát slyšet! Toto přísloví se mi vybavilo u impozantní díry do země – dolu Turów, jehož „kauza“ nedávno rezonovala všemi médii. Tento hnědouhelný lom a těžařská činnost vadí obcím na české i německé straně s jejich obavou, že činnost ohrožuje vodní zdroje v okolí. Mnohem příjemnější byla další zastávka našeho cykloputování. Nově zrekonstruovaný Kittlův dům v Pěnčíně, významná památka Jizerských hor (původní majitel ranhojič neboli léčitel Johann Josef Anton Eleazar Kittl v polovině 18. století). Vůně sušených bylinek z vlastní zahrádky se linula celou roubenkou (kromě vůně čerstvé kávy a upečené bábovky) a také zaujala zahradní stezka pro bosé nohy znavených poutníků. Rovněž liberecká sokolovna poskytla útočiště pro nocleh a Mirek Prokeš zpestřil večer zajímavou přednáškou ze své nedávné cesty do Mexika. Poslední den již cyklisté směřovali k závěrečnému turnovskému setkání stezkařů ze všech koutů na stadionu, ale po cestě ještě stihli navštívit Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova. Počasí bylo dokonalé a ti, kdo šlapali do kopců bez elektropohonu a přežili to, si zvláště zasloužili závěrečný stezkový odznak.

 Eva Skopková


 
 
 
 

Pozvánka: 64. Stezka: Cyklotrasa Žitavskem a Českým rájem

Žitava. Zdroj: hotelfenix.cz Čtvrtek 12. až neděle 15. 5. 2022 / Předběžné propozice

Pojedeme přátelskou a příjemnou krajinou, skoro vždy po vyznačených cyklotrasách nebo stezkách či místních komunikacích té nejnižší třídy, občas terénem, tj. po kvalitních polních a lesních cestách, vyhýbáme se frekventovaným a hlavním silnicím.

Po cestě tu a tam navštívíme něco zajímavého z přírodních nebo architektonických památek, cukráren a romantických hospůdek, doplňování tekutin nevyjímaje. Stravování za vlastni ve venkovských restauracích a od místních hokynářů.

Noclehy se odehrávají za téměř darmo ve školách nebo sportovních objektech ve vlastním spacáku s možností použití teplé sprchy, někde i na postelích za mírné ceny.

Co nás čeká na Stezce? Vyrazíme z Rumburka přes německou Lužici (Löbau, Zittau), pak přes Frýdlantsko a Semilsko do Českého ráje. Denní trasy nedlouhé, aby bylo dost času na poznávací aktivity a vychutnávání. Zlatým hřebem bude setkání se stovkami stezkařů na turnovském stadiónu a krásný májový čas. Zpět do Prahy stezkovým zvláštním vlakem i s hytlákem na kola (vezou se bezplatně).

Předběžné přihlášky (jméno, příjmení, datum nar., telefon, e-mail) posílejte na mirek@pratele-prirody.cz nejpozději do 28. února 2022.

Info, dotazy, upřesnění apod.: Mirek Prokeš, 603 438 822 (i WhatsApp).

Pozvánka ke stažení: Stezka64pozv

Na setkání na cyklotrase Stezky se těší a všechno nejlepší do nového roku, hlavně zdraví a elán, přeje

Mirek Prokeš

Za lithiem na Cínovec

Img_1814-1 V sobotu 18. září 2021 se spolek Zvonečník a pražští Přátelé přírody vypravili na Cínovec k lithiu. Počasí nám zrovna nepřálo, kdy byla docela zima a v dáli mlha (na vyhlídky to nebylo), ale alespoň nepršelo. Dorazili jsme na haldu Cínovec II, kde byl vyhrazený prostor Diamo se zákazem vstupu a na dalším místě již vykopávka. Místa s vyloženě cennou přírodou na haldě nejsou, z lesnického pohledu zaujaly až monokultury modřínu. Kde se lithium vlastně vyskytuje, viz https://hranicar-usti.cz/…ku/ a https://www.emovio.cz/…um/

Jednoznačně jsme se ale i se Zelným Ústím shodli, že vytěžit cínovecké naleziště jen kvůli lithiu by byl celkem zločin z řady důvodů. Ceny lithia rostou a z ekonomicky sporné těžby by mohla být v budoucnu těžba velmi lukrativní. Méně zajímavé je nyní rubidium, které je sice s ohledem na své atomové číslo těžké, ale atraktivní může být jeho využití v nemobilních elektrochemických zařízeních v budoucnu. Novináři s lithiem často píší hlavně o smartphonech a elektromobilech, ale v elektroenergetice nejde ani tak o hmotnost baterií, ale zejména o cenu a recyklovatelnost. V tomto směru může být lithium poražené jinými prvky.

Cínovecké odkaliště vlastnil do roku 2008 státní podnik Diamo, který ho tehdy za 866 tisíc korun prodal. Při dnešních cenách směšná částka byla podle Diama podložena analýzou, která možnou těžbu tohoto lehkého kovu označovala jako nerentabilní. Předmětem zájmu kupujících tehdy nebylo lithium, ale mnohem prozaičtější písek; odkaliště je totiž vlastně zhruba deset metrů mocné ložisko bílého písku, který tehdejší majitel chtěl vytěžit a prodávat. Ovšem ohledy na životní prostředí a především obsah lithia původní plány na pískovnu zkomplikovaly (je to zákonem vyhrazená surovina, majitel ji nemůže jen tak odvézt s pískem pryč). A tak zamýšlená pískovna změnila majitele a účel.

Myslím si, že je v tom využitelný návod, jak když bylo těžké odvézt písek s lithiem, že by to podobné mohlo být při známém využitelném obsahu wolframu, cínu a rubidia.

Jinak jsme se shodli na celkové nepřipravenosti ČR pro rozšíření bateriové elektroautomobility. Zásuvky pro elektromobily se dosud masověji neinstalují ani na nová parkoviště, fotovoltaika dokonce chybí na parkovacích domech atd. Budeme řešit dalším dopisem řediteli ČEZ. A příští rok snad vypravíme na Cínovec celý autobus.

Pozvánka: Podzimní 63. Stezka - Cyklotrasa Jižní Čechy

Foto: Bohemian Tour V termínu pátek 24. až úterý (svátek) 28. 9. 2021 se uskuteční už 63. ročník turistické akce Stezka, k níž přispějeme svou cyklotrasou vedoucí jižními Čechami. Pojedeme přátelskou a příjemnou krajinou, skoro vždy po vyznačených cyklotrasách nebo stezkách či místních komunikacích té nejnižší třídy, občas terénem, tj. po kvalitních polních a lesních cestách, vyhýbáme se frekventovaným a hlavním silnicím.

Po cestě tu a tam navštívíme něco zajímavého z přírodních nebo architektonických památek (tučně), cukráren a romantických hospůdek, doplňování tekutin nevyjímaje. Stravování za vlastni ve venkovských restauracích a od místních hokynářů. Noclehy se odehrávají za téměř darmo ve školách nebo sportovních objektech ve vlastním spacáku s možností použití teplé sprchy za mírné ceny.

Co nás čeká na Stezce? Pojedeme středočeskou a jihočeskou krajinou, nejprve projedeme Posázavím na jih, pak k Lužnici, pro změnu Qltavě a nakonec k Otavě stříbropěnné. Denní trasy nedlouhé, aby bylo dost času na poznávací aktivity a vychutnávání. Zlatý hřeb bude setkání se stovkami stezkařů se soutěžemi na téma Demarkační linie (RA – US Army) a krásný čas babího léta. 

Účastnický poplatek je 260 Kč (člen TAK 190 Kč), stornopoplatek 70 Kč při odhlášení do 8. 9., jízdné zvláštním vlakem z Písku do Prahy 79 Kč. 

Závazné přihlášky (jméno, příjmení, datum nar., telefon, e-mail) posílejte na mirek@pratele-prirody.cz a zápisné na účet Přátel přírody Praha č. 2701260867/2010.

Info, dotazy, upřesnění apod.: Mirek Prokeš, 603 438 822, skype mirek.prokes

Podrobný itinerář: St63propo

2020: Přátelé přírody Praha zmapovali na kolech chmelařské oblasti Čech

Přátelé přírody Praha se opět připojili k Turistickému akademickému klubu a uspořádali v rámci 62. ročníku turistického putování Stezka její cyklistickou část. Čtyřdenní putování na kolech, pořádané v termínu 25. - 28. září 2020, vedlo z Prahy přes Rakovnicko, Podbořansko, Lounsko, Plzeňsko do kraje Oty Pavla na Berounce. Zprávu z něj podal spokojený účastník Karel Malý. 

Sešlo se nás na startu v pátek ráno za deště osm Přátel přírody, z toho dva na e-kole. Déšť nás provázel po tři dny ze čtyř, v pondělí navíc teplota +5 st. Dlouho jsem takovou slotu na kole nezažil, pokud vůbec. Denní porce: 77 km první den, další dny něco přes 50 km. Nepřejte si vidět naše kola po páteční etapě, kdy šéf při plánování zapomněl, že na polních cestách bude bahno. Spaní pod střechou, při usínání asistovaly kytara, housle a foukačky. I KPČ byla, např. prohlídka zámků v Chyši a Manětíně. Velmi poutavě povyprávěl o kdysi hornickém kraji starosta Břas i místního Sokola pan Kroc (na fotce uprostřed), jinak prapravnuk zakladatele sítě McDonald's Raymonda Alberta Kroze, emigranta z Břas do Ameriky. Do plánovaného cíle v Berouně dorazilo 5 účastníků. Dva odpadli po půl dni v dešti, třetí poslední den v poledne a dva prchli 10 km před cílem ve Zdicích na vlak. 

Pozvánka: Jarní 62. Stezka – Cyklotrasa Západní Čechy

25. - 28. 9. 2020

81905859_2900459066651210_2478759861429469184_o Pojedeme přátelskou a příjemnou krajinou, skoro vždy po vyznačených cyklotrasách nebo stezkách či místních komunikacích té nejnižší třídy, občas terénem, tj. po kvalitních polních a lesních cestách, vyhýbáme se frekventovaným a hlavním silnicím. Po cestě tu a tam navštívíme něco zajímavého z přírodních nebo architektonických památek (tučně), cukráren a romantických hospůdek, doplňování tekutin nevyjímaje. Stravování za vlastni ve venkovských restauracích a od místních hokynářů. Noclehy se odehrávají za téměř darmo ve školách nebo sportovních objektech ve vlastním spacáku s možností použití teplé sprchy za mírné ceny.

Co nás čeká na Stezce? Pojedeme středočeskou krajinou, nejprve podél potoka Kačák (Loděnice), pak lesy a chmelnicemi na západ, od Chyšska na severu projedeme Plzeňskem na jih. Denní trasy nedlouhé, aby bylo dost času na poznávací aktivity a vychutnávání. Zlatým hřebem bude setkání se stovkami stezkařů a krásný májový čas.

Přihlášky (jméno, příjmení, datum nar., telefon, e-mail) posílejte na mirek.prokes@gmail.com nejpozději do 20. srpna 2020Info, dotazy, upřesnění apod.: Mirek Prokeš, 603 438 822, skype mirek.prokes

Itinerář: St62propo

Plán aktivit pražských Přátel přírody v roce 2019

 • 1161089-5699eb 2. 2. Chuchelský les v zimě
 • 9. 2. Roztoky - Levý Hradec
 • 9. 3. Přírodovědecká vycházka Krčský les
 • 30. 3. Návštěva veletrhu For Bikes
 • 7. 4. Pravěká hradiště Řivnáč a Žalov
 • 4. 5. Přírodovědecká exkurze Děčín - kaňon Labe
 • 26. - 29. 9. Cyklotrasa 61. Stezky: Praha - Příbram - Strakonice - Husinec - Bavorov

Přátelé přírody, z. s. - skupina Praha spolupracuje při své činnosti s ekologickou platformou Zvonečník.

Přidejte se na podzimní cykloputování Českým rájem a Železnými horami

Cyklotrasa Stezky je tradiční od roku 1977, kdy vznikla jako rozšíření pěších tras hvězdicového putování Stezka. Pěší verze se přitom letos koná už podevětapadesáté. Na cyklistickou variantu v termínu 28. září - 1. října 2017 zvou pražští a pardubičtí Přátelé přírody. 

Cykloputování mívá snadno předvídatelný průběh a styl. Vede přátelskou a příjemnou krajinou, skoro vždy po vyznačených cyklotrasách nebo stezkách či místních komunikacích té nejnižší třídy, občas terénem, tj. po kvalitních polních a lesních cestách, vyhýbáme se frekventovaným a hlavním silnicím. Po cestě tu a tam navštívíme něco zajímavého z přírodních nebo architektonických památek, cukráren a romantických hospůdek, doplňování tekutin nevyjímaje.

Na kolech pojedeme Polabím do nově utvářené divoké krajiny v bývalém vojenském prostoru Milovice-Mladá, z Nymburka podle řeky Mrliny do Českého ráje a pak zase podle Cidliny dolů zpátky k Labi a nakonec navštívíme Železné hory. Denní trasy nebudou dlouhé, aby bylo dost času na poznávací aktivity a vychutnávání krás babího léta. Propozice této akce jsou zde.

Na kánoích po Otavě: Utopenci jen na jídelníčku

Od 16. do 19. července 2017 spolu po příjemné loňské zkušenosti opět čeští a němečtí Přátelé přírody strávili pěkné chvíle při splouvání jihočeské řeky Otavy a objevování jejích břehů. Šest členů Naturfreunde Schriesheim a desítka pražských Přátel přírody doplněných o moravskou sekci tak navázali na splutí jihoněmecké řeky Neckar, které podnikli v roce 2016.  

Jak se měli a co viděli, popisuje tento článek.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(2)

Aktuality

 • Zvonečník: Xaverovský háj a přírodní rezervace Klánovický les

  5.4.2024

  Pocernicky_rybnik Milovníci sobotních výletových akcí do přírody si mohou přijít na své 20. dubna. Vyrazíme na rozhraní přírodní památky Xaverovský háj a přírodní rezervace Klánovický les. V současnosti tu vede silnice a v budoucnu snad také vysokorychlostní železnice - ovšem s biokoridorem. Příklady takových řešení jsou známé ze světa, je na místě přiblížit si biologickou hodnotu přilehlých chráněných území a zamyslet se, jak omezit nežádoucí vlivy na ně. Vedení spolku Zvonečníku se také distancuje od letošního stanoviska Zeleného kruhu k vysokorychlostním železnicím, protože podrývá vstřícnost Správy železnic k ekologickým řešením a jde proti VRT v době, kdy stavěné dálnice (včetně té jihočeské na Posázaví) mají větší vlivy bez pardonu. Na dohled budeme mít území Běchovic k dostavbě D0, golfová hřiště, ale navštívíme také Počernický rybník, zámecký park a akci zakončíme ve vynikajícím pivovaru. Více na https://prirode-bliz.webnode.cz/news/vysokorychlostni-zeleznice-vyprava-xaverov/

 • Zvonečník: Na skládku, nebo do spalovny?

  5.4.2024

  Spalovna Odpad na skládky místo do spaloven? Již ve středu 10. dubna dopoledne pořádáme debatu v malešické spalovně odpadů k otázkám odpadů končících zbytečně na skládkách a ne ve spalovnách. Bohužel u řady obcí je dosud koncovka zbytkového směsného odpadu jen na skládkách! Řeší se také složité zálohování dokonce kovových obalů, přitom například ocelové plechovky a konzervy ve směsném odpadu při končení ve spalovnách lze bezproblémově recyklovat (vytáhnout magnety z popela). Spalovny bývají různě legislativně a ekonomicky znevýhodňovány a zlí jazykové snadno mohou konstatovat, že skládky přeci potřebuje fond životního prostředí a jsou pro obce i levnější. Věříme, že po dlouhé době zákopů ekologů a technologů se může ledacos pohnout.Více na:https://www.klimazmeny.cz/news/odpad-na-skladky-misto-do-spaloven/

 • Jablonec nad Nisou: Pozvánka na Mezinárodní turistický pochod

  10.3.2024

  Pesi_turistika-150x150

  Na stránce „Akce 2024“ jsme zveřejnili pozvánku na náš Mezinárodní turistický pochod, který se bude konat v sobotu 27. dubna. Zváni jsou naši členové i veřejnost všeho věku!

« Novější | Starší »