Přátelé přírody, z. s. - skupina Malá liška, Olomouc

Od 28. listopadu 2010 do 31. prosince 2022 fungovala olomoucká skupina spolku Přátelé přírody, z. s. - Malá liška. Všechno, co jsme dělali, mělo za cíl lepší vztahy lidí k přírodě a k sobě navzájem. Více zde: https://www.malaliska.cz/

Leták ke stažení (verze 2017): letak_2017_mala_liska.pdf (396 kB)

Od 1. ledna 2023 je na základě rozhodnutí svých členů skupina zrušena a probíhá její likvidace.


Sdělení o vstupu pobočného spolku do likvidace

Pobočný spolek Přátelé přírody, z. s. - skupina Malá liška, IČO: 2290 9893, sídlem Rooseveltova 210/111, Nové Sady, 779 00 Olomouc, zapsaný ve spolkovém rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod sp. zn. L 39740, oznamuje, že na základě rozhodnutí jeho shromáždění členů ze dne 19. 11. 2022 byl ode dne 1. ledna 2023 zrušen a vstoupil do likvidace. Týmž rozhodnutím byl likvidátorem pobočného spolku jmenován pan JUDr. Hynek Pečinka, LL.M., nar. 26. 4. 1979, trvale bytem Rooseveltova 210/111, 779 00 Olomouc.

Věřitelé a jiné osoby a orgány dotčené touto likvidací se vyzývají, aby přihlásili své pohledávky za pobočným spolkem, popř. jiná práva, ve lhůtě do 30. dubna 2023 na adrese sídla pobočného spolku, případně na email fox@malaliska.cz či datovou zprávou do datové schránky ID: acsjrqr.

V Olomouci dne 1. 1. 2023

JUDr. Hynek Pečinka, LL.M.

likvidátor

Název Kontaktní adresa Telefon E-mail Web
Přátelé přírody, z. s. - skupina Malá liška, v likvidaci Rooseveltova 111, Olomouc  602 431 149 fox@malaliska.cz www.malaliska.cz 

Co se nám povedlo v roce 2020

  • V červenci jsme v prostorách Regionálního centra Olomouc uspořádali výstavu velkoformátových fotografií, mapujících deset let činnosti naší skupiny, a to ze všech oblastí naší široké působností.  Vybrat z tisíců záběrů několik desítek těch nej nebylo vůbec jednoduché, ale s výsledkem jsme nakonec byli spokojeni. Vernisáž výstavy fotek proběhla za účasti zástupců města i hudebního doprovodu a zájemci si expozici mohli prohlížet po dobu tří týdnů.
  • Na výše uvedené vernisáži jsme zároveň pokřtili brožuru Do přírody ve městě, kterou jsme vydali za finanční podpory statutárního města Olomouc v počtu dvou tisíc výtisků.  V brožuře najdou zájemci šestnáct námi popsaných vycházkových tras po okrajových částech Olomouce a jejího  okolí včetně fotografií. Každá z vycházek je na samostatné čtyřstránkové kartě. Brožura je zdarma k mání v městském infocentru a pro velký zájem se plánuje její dotisk.  Bližší informace o historii či přírodních zajímavostech tras najdou zájemci na našem webu prirodaveměstě.cz, který provozujeme již od roku 2014.
  • Mezinárodní den Přátel přírody jsme se vloni rozhodli oslavit prací. Proto jsme se ve druhé polovině září zapojili do kampaně Ukliďme Česko. Kolem patnácti účastníků akce uklidilo během jedné soboty břehy řeky Moravy v Olomouci v úseku od Nových Sadů na Lazce. Každý z nás nasbíral asi 25 kg odpadků. Naše úsilí bylo odměněno finančním oceněním Mezinárodních Přátel přírody.

 
 
 

Malá liška: Lidé pro přírodu, příroda pro lidi

 

Do přírody na skok, nebo i na dva. K nám i do světa

Poznáváme krajinu v bližším i vzdálenějším okolí Olomouce, a to pěšky, na kole, na lodích a třeba i s běžkami. Po celý rok na různě dlouhých jednodenních trasách navštěvujeme zajímavá a často neprávem opomíjená místa. Nehoníme se za kilometry, ale za zážitky z pobytu na čerstvém vzduchu. Několikrát ročně vyjíždíme i na víkendy či trochu déle na místa, která stojí za to pořádně prozkoumat.

Vyznáme se i za humny. Vícekrát za rok cestujeme do světa, kde poznáváme přírodu a historii cizích zemí a lidi, kteří v nich žijí. Využíváme při tom kontakty v tamních organizacích Přátel přírody. Dostaneme se tak často na místa, která cestovky míjejí, a levněji než s nimi. Jezdíme ve skupině do 20 účastníků, žádná masovka.

  

Kultura po našem: Knihy, hudba, vzpomínky a podpora lidových tradic

Nejsme ale zaměřeni jen na přírodu a cestování. Kulturní aktivit tvoří jen o trochu menší polovinu naší činnosti. 

Pořádáme i pravidelná Setkání s knížkou - povídání o zajímavých autorech pozoruhodných knih, buď tematicky zaměřené, nebo s možností, aby přispěl každý, kdo přijde. Oblíbené jsou i naše Cestovatelské večery. Zveme obyčejné lidi, kteří někde byli a rádi se podělí o své zážitky z cest, propagujeme také své vlastní cestovatelské objevy. Jindy dáváme prostor i hudebním posezením našich amatérských hudebníků a tematickým výtvarným dílnám, kde se může projevit každý.

Zajímavým projektem je Muzicírování v parku. Během jara a léta pořádáme koncerty amatérských hudebních formací v prostředí olomouckých veřejných sadů. Pomáháme také obnovovat lidové tradice ve vsi Krčmaň nedaleko Olomouce každoročním vynášením Morany a dalšími akcemi.

  

Spolupráce s těmi, s nimiž si rozumíme

Jsme otevřeni novým kontaktům a nápadům. Proto spolupracujeme s ostatními skupinami spolku Přátelé přírody z. s. v rámci Česka, pořádáme vzájemné skupinové návštěvy s partnery z jižního Německa - NaturFreunde Metzingen, navázali jsme spolupráci s rakouskými Přáteli přírody, vyměňujeme si zkušenosti a komunikujeme také s dalšími podobně zaměřenými kolektivy v našem regionu. Jsme členem Unie nestátních neziskových organizací Olomouckého kraje.

  

Patříme do světa Přátel přírody

Jsme součástí celosvětového hnutí Přátel přírody (Naturfreunde, Friends of Nature, Amis de la Nature). Naše skupina Malá liška patří do spolku Přátelé přírody z. s., jehož místní skupiny a přidružení členové působí v několika krajích Česka. Spolek se zabývá přírodou, kulturou a historií Českých zemí, poznáváním jiných krajů a kultur a aktivně spolupracuje s podobně naladěnými kolektivy v Česku i jinde ve světě. Dává příležitost seberealizace, aktivního trávení volného času, prostor pro dobrovolnictví a mezilidský kontakt.

Přátelé přírody, to je...

  • 500 tisíc členů na všech světadílech, z toho v Česku pět stovek
  • takřka 1000 domů Přátel přírody s levným ubytováním v horách, u vody i ve městě
  • nepřerušená tradice od roku 1895 (první skupina vznikla ve Vídni)
  • finančně dostupné aktivity: příroda a kultura pro lidi
  • přátelství bez ohledu na sociální, kulturní a jazykové bariéry

 

  
 
 

Zaujalo vás, co děláme? Přijďte si nás osahat!

Našich aktivit se můžete účastnit nárazově, ale i pravidelně. Všechny, až na výjimky, jsou určeny pro širokou veřejnost. Pokud chcete do světa Přátel přírody proniknout hlouběji, můžete se stát členem našeho spolku s dalšími výhodami.

Na našich akcích se o sebe nemusíte bát! Všichni účastníci našich aktivit jsou pojištěni proti úrazu.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(2)

Aktuality

  • 4. Zámecká brigáda Přátel Přírody

    6.2.2024

    Brigada-019Brigáda spolku Přátelé přírody z. s. se vrací na místo činu. Kdo se zúčastnil předchozích, jistě potvrdí, že se akce velice po všech stránkách vydařily. Práce nám šla od ruky, poznali jsme se lépe navzájem, užili legraci a ještě jsme se kochali krásnou přírodou a slavnými trempskými osadami. „Paseku Přátel přírody” už jsme zalesnili. Nyní vás zveme na opakování, při němž opět spojíme příjemné s užitečným. Sejdeme se, odvedeme kus dobré práce a poznáme krásný kraj středního Povltaví, kolébku trampingu – hnutí, které stejně jako my upřednostňuje trávení času s kamarády ve volné přírodě. Bonusem letošního ročníku je opět krásná příroda, přívětivé prostředí „filmařského” zámku Slapy a také jeho hospodářská část, kdy kolem sebe uvidíme lamy, muflonka, ovce, kozy, drůbež, králíky, včelky atd. Pozvánka zde:

  • Zápis z Valné hromady

    5.2.2024

    Valná hromada Přátelé PřírodyZápis z 9. valné hromady spolku Přátelé přírody, z. s. 14. ledna 2024 v Praze. V rámci českých Přátel přírody je aktuálně organizováno cca 401 jednotlivců, z toho cca 75 ve 4 místních sdruženích spolku, 38 individuálních členů, a cca 288 jednotlivců u přidruženého (kolektivního) člena – samostatného spolku Přátelé přírody Jablonec nad Nisou. 

    Zápis naleznete zde Zapis-z-9-valne-hromady

  • Solární elektrárny jsou pro ptáky lepší než současná zemědělská krajina

    25.1.2024

    Solární paDudek chocholatýnely totiž slouží jako místo k odpočinku a přitahují bezobratlé, kterými se ptáci živí. Kolegové na Slovensku se proto rozhodli tuto hypotézu otestovat a výsledek je na světě. Ptákům se lépe daří na půdě s fotovoltaikou než na té čistě zemědělské. Zjistil to čerstvý výzkum ornitologů ze Slovenska. Podle něj ve zkoumaném období žilo na půdě s fotovoltaikou více ptáků z více druhů (často ohrožených, hlavně hmyzožravých) než na sousedních polích a loukách bez solárních elektráren. Výzkum nyní vychází v časopise Journal of Environmental Management. Více...

    Zdroj: Ekonews

     

« Novější | Starší »