Přátelé přírody, z. s. - skupina Společenství Severských pánů, Krnov

10342907_725038940872680_5543879660920735693_n Společenství Severských pánů, které datuje svůj vznik k 26. červnu roku 2009 (a v našem spolku je od 4. září 2011), je vlastně pokračování aktivit dospělých, které vzešly z pravidelných návštěv a akcí na hradě Helfštýně. Ty se na této zřícenině u Lipníku nad Bečvou konaly od roku 1991. Jak dorůstala omladina, bylo vhodné ji nějak zaměstnat a motivovat. Výsledkem jsou hry na hradě spojené s brigádami a letními tábory, ale také činnost v Krnově a Slezských Rudolticích. Máme rádi historii, jsme soutěživí, máme rádi přírodu a památky. Věnujeme se historickému šermu se zaměřením na středověk, ale také způsobu života v tomto historickém období všeobecně.

Naše vlastní stránky: https://severstipani.cz/

Severští pánové na Facebooku: www.facebook.com/Severane

Název Kontaktní adresa Telefon E-mail Web
Přátelé přírody, z. s. - skupina Společenství Severských pánů Janáčkovo náměstí 1, Krnov 737 757 007  krnov@pratele-prirody.cz https://severstipani.cz/

Co se nám povedlo v roce 2020

  • 22. - 23. srpna 2020 se konal na hradě Sovinec Velký lukostřelecký turnaj. Hlavní organizátoři - Přemyslovský dvůr a Společenství Severských pánů - za vydatné podpory dokonalého slunečního víkendu připravili skvělou zábavu všem, kteří dorazili. Atmosféra skoro těžko popsatelná. Hrad, trhovci, organizátoři, účastníci a personál hradu - všichni v kostýmech. Jako mávnutím proutku jste se ocitli v jiné době. Ceny pro vítěze také víc než hodnotné - dokonalá replika bojového kladiva, lesní (zelené sklo) luk a šípy od mistra v oboru, pana Lazeckého.
  • Další veliký úspěch je grant na rok 2020 - koupě historického stanu - kuchyně s kompletním zařízením a k tomu 6 lavic a 3 stoly. 100 % úspěchu mělo hodnotu 70 tisíc. No a letos, byť psáno loni, opět 100 % úspěchu a hodnota dalších 70 tisíc. Vybavení na středověké hry - zástěny pro lukostřelbu, pevné terče pro hod dýkou, sekerou a kopím a jiné. Tedy v řadě již čtvrtý grant v této hodnotě. Perfektní práce Zdenka a Simony.
  • Na rok 2021 si nechali Severští páni udělat kalendář, mimochodem moc povedený a skvělý propagační materiál pro naše příznivce. A kromě kalendáře máme i nové placky - buttony na oblečení, propisky, otvíráky na láhve, skládací nože (něco jako švýcarák), nálepky na auto a novou čtyřlistou skládačku o SSP.

Fotky Severských pánů


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Legenda o Severských pánech

Asi už nikdy nenajdeme přímou stopu, kde vlastně stál obrovský a pevný hrad Nordburg. Už jen útržky z druhé ruky hovoří o jedinečné stavbě, která dokázala čelit nejednomu dobývání, o úžasných stavitelích, kteří uměli dát hradu nádheru a kouzlo sálům, věžím a zahradám. Tam někde v dobách slávy Nordburgu přišel na svět i modrý kříž. Protože hrad vždy obývali urození vládcové, brzy se objevila u kříže i královská koruna. Jen z mála rytin víme, jak vypadal prapor a štít rytířů modrého kříže, které postupem času začali nazývat Severskými pány.

Z latinských popisů některých kronik dnes víme, že kříž byl modrý a celý prapor byl napůl bílý a modrý. Uprostřed byla královská koruna, která byla také z půlky modrá a z půlky bílá. Vždy modrá na bílé a obráceně. V bílém poli byl v horním rohu praporu modrý kříž. Takto známe i vyobrazení rytíře s koněm, praporem a štítem v tomto barevném provedení.

Můžeme už jen hádat, co se stalo s hradem, kam odešli všichni rytíři či panovníci. Zůstal jen odkaz přepisovaný v pozdějších záznamech kronik, aby moudra učených, statečnost rytířů a chytrost krásných dam nezůstala zapomenuta, a aby budoucí, pokud tento odkaz objeví, pokračovali ve znalostech a umu všeho možného. Bájný hrad Nordburg zmizel v nenávratnu, a tak si novodobé Společenství severských pánů zvolilo za své sídlo hrad Helfštýn.

Držíce se hesla, jež bylo součástí rytiny rytíře s koněm, "UBI EST CONCORDIA, IBI EST VICTORIA" - které jasně říká Kde je svornost, tam je vítězství, se snaží udržet středověké tradice a um v povědomí všech se zájmem o historii.

Videoseverane   Videoseverane1

Povodeň

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Mít, nebo nemít ve městě pod okny vysazené stromy? Dokumentární film říká, že jednoznačně ano

    12.2.2023

    Zasadmese Mají pravdu ti, kteří si užívají bydlení uprostřed zeleně s vůní květů, za zpěvu ptactva a přírodou na dosah? Nebo spíš ti, kterým vadí spadané listí a chtěli by raději místo stromů parkovací místa pro auta? Půlhodinový dokumentární film Zasaďme se o stromy dává zapravdu těm prvním.

    Vysvětluje, jak důležitou úlohu stromy ve veřejném prostoru plní, a také veřejnosti sděluje, že sama může usilovat o lepší a kvalitnější péči o stromy. Autorem filmu Zasaďme se o stromy je Ivan Stříteský - srdcař, který se o problémy zajímá do hloubky a svými filmy udělal pro ochranu přírody a krajiny tolik, jako málokdo jiný v Česku. Film je zdarma k dispozici na Youtube, kde ho můžete zhlédnout i vy.

  • HlidaciPes.org: Za rok v Česku zmizelo 1 500 hektarů půdy. Její větší ochrana v ústavě ale spíše nebude

    2.2.2023

    Zdroj: Ekolist.cz Ministerstvo životního prostředí by rádo do české ústavy prosadilo větší ochranu vody a půdy. V připomínkovém řízení se však k návrhu ústavního zákona sešlo množství kritiky, podle níž by změna mohla přinést spíše komplikace. Faktem ovšem je, že orná půda v Česku mizí značnou rychlostí – jak potvrzuje aktuální zpráva o stavu životního prostředí v Česku.

    Například podle mínění Nejvyššího soudu „ochrana půdy i vody je jednoznačně zaručena již nyní stávajícím textem“, v pasáži, kde ústava mluví o tom, že „stát dbá o šetrné využívání přírodních zdrojů a ochranu přírodního bohatství“. Návrhem by se přesto měla zabývat vláda. VÍCE...

  • Fanoušci ptáků zvou na vycházky ke Světovému dni mokřadů

    23.1.2023

    Česká společnost ornitologická srdečně zve na oslavu Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února a připomíná výročí podepsání Ramsarské úmluvy o mokřadech v roce 1971. Mokřady mají mezinárodní význam především jako biotopy vodního ptactva. U příležitosti jejich Světového dne připravili profesionální i amatérští ornitologové z ČSO rekordních 30 vycházek do nejrůznějších mokřadních lokalit, spadajících pod ochranu Ramsarské úmluvy. Konají se na nejrůznějších místech Česka.

    Většina akcí se uskuteční o daném víkendu, je ale i pár výjimek - první vycházka proběhne již 28. ledna, poslední 4. března. Jejich seznam a průběžně aktualizované informace k nim najdou zájemci na stránkách ČSO.

« Novější | Starší »