Za stopami kněžny zaháňské do polského příhraničí

V neděli 7. října 2018 proběhl jednodenní zájezd jabloneckých Přátel přírody kousek za společné severočesko-polské hranice. Tento zájezd byl inspirován naší největší spisovatelkou Boženou Němcovou a jejím vztahem ke kněžně Vilémíně Zaháňské z rodu kurónských knížat.

Petr Biron, vévoda kurónský a zemgalský, koupil Zaháň poté, co roku 1786 odstoupil Kurónsko ruské říši. Měl čtyři dcery, nejstarší Vilemínu, dále Paulinu, Johannu a nejmladší Dorotheu. Někteří historikové se podle některých indicií domnívají, že Božena Němcová může být nemanželskou dcerou Dorothey.

Zaháň (polsky Żagań, německy Sagan) je město na řece Bobr, velmi úpravné, plné památek a zeleně.  Hned na kraji je muzeum bývalého zajateckého tábora Stalag VIIIC/LUFT III., v němž byli vězněni zajatí piloti. Zde se přes tunel Harry uskutečnil Velký útěk, úspěšně uprchli jen tři vězni. Ostatní byli zadrženi a padesát jich bylo na přímý rozkaz Hitlera popraveno. Další naše kroky vedly na náměstí k radnicí s věží ze 14.st. a patricijskými domy z doby renezance a baroka. Přestože 80 % města bylo ve válce zničeno, vše je dnes opraveno nebo znovu postaveno. Dalším zastavením byl farní kostel Nanebevzetí P. Marie, do kterého jsme po mši nahlédli a augustiniánské opatství. Blízko náměstí je také pomník Jana Keplera, který zde dva roky pobýval. Pomník tu má také medvěd Wojtek, maskot a desátník polského vojska, který s ním prošel z Persie do Itálie a Anglie.

Na konci města u zámeckého parku je komplex staveb Špitál sv. Dorothy, Loretánská kaple a kostel sv. Kříže, v němž jsou pohřbena kurónská a zaháňská knížata. Všechny budovy se opravují, mohli jsme vstoupit jen do kostela. Parkem jsme došli k našemu hlavnímu cíli-knížecímu paláci. Ten byl budován Albrechtem z Valdštejna a dostavován dalším vlastníkem Václavem Eusebiem Lobkovicem a potom Petrem Bironem a jeho dcerami. Některým účastnicím se podařila prohlídka zámku i přesto, že v tuto dobu byl již uzavřen.

Další památkou je barokní kostel Nanebevzetí P. Marie s gotickými prvky a kaplí Božího hrobu, která je ojedinělá svého druhu – v Evropě jsou jen dvě takové kaple, ta druhá je v Görlitz. Probíhá zde rekonstrukce, kapli a kostel jsme si mohli prohlédnout jen zvenku.

Ještě před odjezdem jsme vystoupali na věž bývalého evangelického kostela, který byl postaven jako jeden ze šesti slezských kostelů milosti v roce 1709. Z výšky 80 metrů jsme viděli město s kostely, zámkem a parkem a všemi místy, které jsme prošli. Město Zaháň nás překvapilo bohatou historií a množstvím památek a zajímavostí. Odjížděli jsme plni dojmů a těšili se na další zájezdy do blízké polské země.

Padesátku jabloneckých Přátel přírody do Zaháně přivezla, městem provedla a tuto zprávu napsala Drahomíra Jotovová

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Mezinárodní Přátelé přírody: Příroda a pospolitost - to bylo heslo našich letošních Světových dní

    2.10.2022

    Unnamed Každoročně kolem 16. září, narozenin hnutí Přátel přírody, upozorňujeme na hodnoty, které nás spojují, ukazujeme rozmanitost a mezinárodní rozměr našeho hnutí a představujeme praktické příklady. Jsme hrdí na to, že mnoho skupin Přátel přírody z různých zemí vzalo vyhlášený celosvětový svátek za svůj a oslavilo jej inspirativními setkáními a akcemi.

    Ty měly spoustu podob od pěší turistiky přes sběr odpadků až po sázení stromů a mangrovových porostů. Do oslav Světových dní Přátel přírody se zapojili členové našeho hnutí z Itálie, Řecka, Belgie, Mali, Finska, Česka, Senegalu nebo Německa.

    Tři vybrané projekty ocení centrála Mezinárodních Přátel přírody ve Vídni. Ta zároveň děkuje všem našim členům za skvělou propagaci hodnot Přátel přírody v jejich komunitách na různých místech naší společné planety. (Česká akce - olomoučtí Přátelé přírody na výletě v Lanškrouně - je na obrázku vpravo dole.)

  • V polovině září probíhají Světové dny Přátel přírody. Přidává se i náš spolek

    12.9.2022

    306542567_8095823363823228_4379408748824068467_n Letošní SVĚTOVÉ DNY PŘÁTEL PŘÍRODY začaly o tomto víkendu a potrvají do konce toho příštího. V jejich rámci uspořádají členové hnutí Přátel přírody v místech, kde působí, spousty akcí pod společným mottem "Příroda a pospolitost" - dvě slova, jež se proplétají vší činností, které se naše hnutí už více než 125 let věnuje.

    Myšlenka pořádat Dny Přátel přírody vznikla už v roce 1948 jako připomínka na výročí založení našeho hnutí 16. září 1895. Letos chceme pod mottem "Příroda a pospolitost" propagovat svoje společné hodnoty, informovat o rozmanitosti a mezinárodním rozměru hnutí Přátel přírody (Naturefriends) a nabídnout aktivní volný čas všem zájemcům, říká předseda českých Přátel přírody Hynek Pečinka.

    Například naši olomoučtí členové se v sobotu 17. září vydávají na výlet za přírodou a historií Lanškrouna, městečka na pomezí Moravy a Čech. Se svojí akcí zaměřenou na přírodu a historii této lokality se připojí ke kolegům z dalších zemí, kde hnutí Přátel přírody také působí. Které země to jsou, najdete přehledně tady.

  • Klimatický fond Přátel přírody vybírá na školku ovocných stromů v africkém Mali

    31.8.2022

    Teil-2-7_0 V půlce června byl zahájen nový projekt Klimatického fondu Mezinárodních Přátel přírody zaměřujícího se na boj s následky klimatických změn především v Africe. Cílem aktuálního projektu malijských Přátel přírody je zřídit komerční školku na produkci sazenic ovocných stromů ve vesnici Farako na jihu země. Během jednoho roku bude vypěstováno a vysazeno tisíc ovocných stromů jako je mango, citron, guava, mandarinka a papája, které budou sloužit pro výživu místních obyvatel, boji proti erozi půdy a boji proti změně klimatu. Produkce, distribuce a výsadba ovocných stromů by měla do regionu přinést lepší budoucnost.

    Více o projektu a jak na něj přispět i z Česka najdete zde.

« Novější | Starší »