Nový život pro les, nové zážitky z málo známého kraje i noví přátelé

V Orlických horách proběhla Lesní brigáda Přátel přírody

Brigada-006

Potkat se, prožít víkend spolu, dobrovolnicky pomoct lesu a vydělat tím i nějaké korunky svému spolku bylo motivací účastníků Lesní brigády Přátel přírody, která o prodlouženém víkendu 5. – 8. května proběhla nedaleko Deštného v Orlických horách.

Členové a příznivci spolku Přátelé přírody z. s., kteří jsou rozesetí po celém Česku, se doposud napříč svými místními skupinami mohli vidět na výročním Setkání Přátel přírody, pořádaném už tradičně v podzimních měsících. Květnová Lesní brigáda byla pokusem tento roční cyklus přepůlit a zavést dva srazy za rok. Podle ohlasů účastníků právě skončené akce víme, že to byl pokus úspěšný.

Nápad zorganizovat akci, při které dáme lesu nový život, zazněl na loňské říjnové valné hromadě spolku v Jizerských horách a od té doby se piloval, aby se na počátku května uskutečnil. Na samotu Pádolí nedaleko Deštného v Orlických horách v pátek večer přijela třicítka dobrovolníků reprezentujících téměř všechny skupiny Přátel přírody, co v Česku jsou.

Na pozemku společnosti Lesy Janeček s. r. o. během soboty vyčistili les od klád a klestí a vysadili i několik desítek malých smrčků. A nebyla to práce jednoduchá. Půlden manuální práce a pohybu v prudkém svahu vykonal své, takže Brigada-065 po zbytek dne už to bylo „jen“ polehávání, posedávání a později klábosení u ohně spojené s opékáním výtečných místních klobásek.

V neděli čekalo účastníky slunečné výletnické počasí, které využili podle svých sil ke zdolání trasy z Pádolí přes Luisino údolí na Masarykovu chatu na Šerlichu, odkud pak někteří pokračovali ještě dále po svých přes Šerlišský mlýn a okraj Deštného zpět do Pádolí. Kdo ušel pěšky celý okruh, měl v nohách necelých pětadvacet kilometrů. Ti, co skončili na Šerlichu, měli domluvený odvoz horským taxíkem. Večer opět zahořel oheň, hrálo se na kytaru a zpívalo a účastníci si vyměňovali tipy na zajímavé turistické zážitky a osobní kontakty.

Letošní první dva květnové víkendy byly prosloužené díky státním svátkům, které připadly na pondělí. Mělo to výhodu – nikdo v neděli a ani další den ráno nespěchal domů. Účastníci se sice už dopoledne rozjeli směrem k domovům, ale cestou každá skupinka ještě vyskočila někde z auta a navštívila nějaké zajímavé místo. Pořadatelé mají zprávy o Potštejně, pevnosti Hanička, Králíkách nebo Neratově. A hlavně o tom, že účastníci doporučují akci opakovat. Takže předběžně – příští květen se potkáme s dobrovolníky na sanaci kusu lesa na Slapech. Už aby to bylo!

Hynek Pečinka, 16. 5. 2017   

Výběr fotek z této povedené akce najdete zde...

                 

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Světová střecha Přátel přírody spustila nový web, nové jsou i stránky ubytovacích základen

    1.10.2018

    Webnfi Mezinárodní organizace hnutí Přátel přírody - Naturefriends International, jejíž jsme i my součástí, spustila před několika dny svůj web ve zbrusu nové, modernější a přehlednější podobě. Na adrese www.nf-int.org najdete stránky o činnosti organizace zastřešující téměř 500 tisíc Přátel přírody na všech obydlených světadílech, kontakty na národní spolky, informace o společných průřezových projektech a členských výhodách. Jednou takovou je sleva na ubytování v síti 700 takzvaných "Domů Přátel přírody", což jsou turistické základny na nejrůznějších místech ve standardu od jednoduchých chalup po hotelové pokoje. Podívejte se i na jejich stránku.

  • Stále mizející polní plevele

    19.9.2018

    007978 V šedesát let staré knize Deyla a Ušáka Plevele polí a zahrad (1956) nalezneme celou řadu poetických jmen plevelných rostlin – kravinec španělský, štětináč širolistý, šklebivec přímý, dejvorec velkoplodý, vochlice hřebenitá (též vochlice Venušin hřeben), sveřep stoklasa, vrabečnice roční, kokotice hubilen, chruplavník rolní, rohohlavec rovnorohý, myší ocásek nej-menší… Mnohé z těchto rostlin v naší flóře už nenajdeme, neboť z polí zcela zmizely. Co způsobilo jejich vymizení a jaká je, u dosud přítomných druhů, perspektiva jejich přežití?

    Přečtěte si v článku v časopisu Ochrana přírody.

  • Web MOUDRÁ MĚSTA přináší i pro vaši obec inspiraci, jak bojovat s klimatickou změnou

    12.9.2018

    Moudramesta NESEHNUTÍ spustilo webový portál s inspiracemi měst českých i zahraničních s příklady opatřením, která mohou pomoci sídlům s důsledky klimatické změny. Klíčem pro výběr pro nás byla kritéria: na realizaci participuje veřejnost, příklad má realizaci v Česku i zahraničí. U většiny příkladů je kontakt na nositele opatření, který může s případnou realizací pomoci, poradit, konzultovat.

    Kampaň jsme nazvali MOUDRÁ MĚSTA a měla by mimo jiné inspirovat budoucí komunální politiky a političky k realizaci opatření. Web navíc umožňuje zadat vlastní příběh/příklad dobré praxe tak, abychom jej mohli průběžně doplňovat a rozšiřovat.

« Novější | Starší »