Nový život pro les, nové zážitky z málo známého kraje i noví přátelé

V Orlických horách proběhla Lesní brigáda Přátel přírody

Brigada-006

Potkat se, prožít víkend spolu, dobrovolnicky pomoct lesu a vydělat tím i nějaké korunky svému spolku bylo motivací účastníků Lesní brigády Přátel přírody, která o prodlouženém víkendu 5. – 8. května proběhla nedaleko Deštného v Orlických horách.

Členové a příznivci spolku Přátelé přírody z. s., kteří jsou rozesetí po celém Česku, se doposud napříč svými místními skupinami mohli vidět na výročním Setkání Přátel přírody, pořádaném už tradičně v podzimních měsících. Květnová Lesní brigáda byla pokusem tento roční cyklus přepůlit a zavést dva srazy za rok. Podle ohlasů účastníků právě skončené akce víme, že to byl pokus úspěšný.

Nápad zorganizovat akci, při které dáme lesu nový život, zazněl na loňské říjnové valné hromadě spolku v Jizerských horách a od té doby se piloval, aby se na počátku května uskutečnil. Na samotu Pádolí nedaleko Deštného v Orlických horách v pátek večer přijela třicítka dobrovolníků reprezentujících téměř všechny skupiny Přátel přírody, co v Česku jsou.

Na pozemku společnosti Lesy Janeček s. r. o. během soboty vyčistili les od klád a klestí a vysadili i několik desítek malých smrčků. A nebyla to práce jednoduchá. Půlden manuální práce a pohybu v prudkém svahu vykonal své, takže Brigada-065 po zbytek dne už to bylo „jen“ polehávání, posedávání a později klábosení u ohně spojené s opékáním výtečných místních klobásek.

V neděli čekalo účastníky slunečné výletnické počasí, které využili podle svých sil ke zdolání trasy z Pádolí přes Luisino údolí na Masarykovu chatu na Šerlichu, odkud pak někteří pokračovali ještě dále po svých přes Šerlišský mlýn a okraj Deštného zpět do Pádolí. Kdo ušel pěšky celý okruh, měl v nohách necelých pětadvacet kilometrů. Ti, co skončili na Šerlichu, měli domluvený odvoz horským taxíkem. Večer opět zahořel oheň, hrálo se na kytaru a zpívalo a účastníci si vyměňovali tipy na zajímavé turistické zážitky a osobní kontakty.

Letošní první dva květnové víkendy byly prosloužené díky státním svátkům, které připadly na pondělí. Mělo to výhodu – nikdo v neděli a ani další den ráno nespěchal domů. Účastníci se sice už dopoledne rozjeli směrem k domovům, ale cestou každá skupinka ještě vyskočila někde z auta a navštívila nějaké zajímavé místo. Pořadatelé mají zprávy o Potštejně, pevnosti Hanička, Králíkách nebo Neratově. A hlavně o tom, že účastníci doporučují akci opakovat. Takže předběžně – příští květen se potkáme s dobrovolníky na sanaci kusu lesa na Slapech. Už aby to bylo!

Hynek Pečinka, 16. 5. 2017   

Výběr fotek z této povedené akce najdete zde...

                 

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • V olomouckém Fox clubu se vzpomínalo s písničkami Wabiho Daňka

    13.12.2018

    20181211_215714 Před rokem po těžké nemoci odešel Stanislav Wabi Daněk, nejvýraznější postava nové vlny trampské písně 70. a 80. let (již) minulého století, jehož písničky jako například Rosa na kolejích nebo Hudsonské šífy zlidověly. V potemnělém pozdně podzimním večeru jsme si ve Fox clubu připomněli Wabiho nejen Listopadové písně jen tak syrově na kytary a ukulele bez dalších efektů. Nabídli jsme k tomu útulné prostředí a dobré víno za dobrou cenu.

    Patnáct písniček zahráli a zazpívali Hynek Pečinka (kytara, zpěv), Kryštof Richter (kytara, harmonika, zpěv) a Ludmila Liberdová (ukulele, perkuse, zpěv). Přidali i zajímavosti z Wabiho života a jeho písňové i básnické tvorby. Na několik fotek z večera se můžete podívat sem.

  • Zámek v Hoštálkovech má díky Společenství severských pánů novou atrakci

    10.12.2018

    Hostalkovy BRUNTÁLSKÝ DENÍK - Malíř Leonardo da Vinci je nejen autor nejslavnějšího obrazu všech dob, Mony Lisy, ale také vynálezce a konstruktér. Díky partě nadšenců jeho nápady ožily na zámku v Hoštálkovech. Na Krnovsku už dvě desetiletí působí skupina, která si říká Společenství severských pánů. Na počátku byl zájem o šerm, který přešel od soubojů a turnajů přes výrobu mečů, palných zbraní, brnění, luků a kostýmů až po objevování středověkého způsobu života jako celku. Odtud byl už jen krůček k oboru experimentální archeologie, která se snaží zopakovat metody dávných řemeslníků. Více...

  • Víte čím a jak správně v zimě přikrmovat ptáky?

    10.12.2018

    Dlask-foto-z-abrahamek Zima je opět tady a tak je nejvyšší čas připravit krmítko pro drobné pěvce, kteří u nás zůstávají přes zimu. Pozorování a přikrmování ptáků se věnuje stále více lidí, ale ne každý ví, co mají ptáci v zimě nejraději a co v žádném případě do krmítka nepatří. Podle odborníků z Moravského ornitologického spolku můžete na krmítku pozorovat až 30 druhů ptáků.

    U zimního přikrmování ptáků je důležité, aby mělo krmítko dostatečně velkou stříšku, aby do něj nepršelo a připravená potrava nevlhla a neplesnivěla. Krmítko se musí pravidelně čistit od zbytků potravy. Občas je dobré jej vydezinfikovat například octem. Více...

« Novější | Starší »