125 let Přátel přírody: Nabízíme své síly pro udržitelný rozvoj světa!

Přátelé přírody představují řešení nejnaléhavějších otázek pro 21. století

Vídeň/Praha, 30. listopadu 2020

Již 125 let se Přátelé přírody (Naturefriends International) zasazují o udržitelný rozvoj naší společnosti, který by nabídl všem lidem vyhlídky na dobrou budoucnost a respektoval přirozené limity naší planety. Na mezinárodním kongresu svého hnutí, který se konal 28. listopadu 2020 online formou, představili své požadavky a návrhy řešení k nejnaléhavějším problémům 21. století.

V roce 2020 oslavilo hnutí Přátel přírody, založené roku 1895 v rakouské Vídni, 125 let své existence. Dnes má 42 členských organizací ve 41 státech světa. Tisíce místních skupin rozvíjejí a organizují volnočasové a turistické aktivity, které jsou přístupné všem a respektují přírodu a životní prostředí, věnují se ochraně přírodního a kulturního dědictví, zajištění míru a podporují solidaritu. Mezinárodní kongres Přátel přírody se s hrdostí ohlédl za úspěchy více než stoletého hnutí a zároveň formuloval několik výzev a návrhů řešení, kterými se budou Přátelé přírody v příštích letech zabývat.

Zastavme změnu klimatu způsobenou člověkem!

Boj proti klimatické krizi je jedním z nejnaléhavějších úkolů. Podle nejnovějších studií ohrožuje změna klimatu životy nejméně miliardy lidí - zejména v zemích globálního jihu. I v méně zasažených zemích již dochází změnou klimatu k výraznému nárůstu extrémních povětrnostních jevů a dramatickému poklesu biologické rozmanitosti.

Musíme se obejít bez fosilních paliv a přejít na udržitelnou výrobu energie z vody, větru nebo slunce a na ekologickou mobilitu. Tyto technologie již existují, je třeba je ale implementovat v globálním měřítku.

Změňme podobu cestovního ruchu!

Cestovní ruch nadále hraje důležitou roli v oblasti rekreace, vzdělávání a mezinárodního porozumění, je však nezbytně nutné jej změnit. Cestování již nesmí být spotřebním zbožím, z něhož těží zejména velké korporace - bez srovnatelných výhod pro místní obyvatelstvo a s obrovskými negativními dopady na životní prostředí a atmosféru planety Země.

Rozvoj cestovního ruchu musí být založen na kritériích udržitelnosti, jako je ochrana přírodních zdrojů, snížení souvisejících emisí skleníkových plynů, dodržování lidských práv a zapojení místních obyvatel.

Propagujme udržitelné aktivity v přírodě!

Aktivní zážitky z přírody jsou základem pro relaxaci, pohodu a zdraví a zaslouží si větší podporu. S více než 700 základnami neboli Domy Přátel přírody, nabízí hnutí Přátel přírody širokou škálu ubytování se sociálně přijatelnými cenami a atraktivními nabídkami pro jednotlivce, rodiny i skupiny - v krásné krajině s atraktivními volnočasovými aktivitami a většinou snadno dostupné hromadnou dopravou. Mezinárodní kampaně hnutí Přátel přírody, jako jsou naučné stezky „Natura Trails“ nebo „Krajina roku“, nabízejí zážitky z přírody a učí člověka respektovat místa, kde jsou doma rostliny a živočichové.

Podporujme globální partnerství!

Jsme hrdí na to, že máme členské organizace i v mnoha zemích globálního jihu. To nám umožňuje získávat hlubší vhled do globálního vývoje, poznávat kulturní rozmanitost, mezinárodní solidaritu a přátelství. Přátelé přírody vždy propagovali otevřenou a solidární společnost a poskytovali těmto členským organizacím co největší podporu. Víme, že mnoho zemí globálního jihu trpí špatným ekonomickým rozvojem založeným na využívání jejich přírodních zdrojů prosperujícími průmyslovými zeměmi. Podporujeme globální partnerství vedoucí k větší spravedlnosti a rovnosti pro všechny lidi a jsme si vědomi, že toto je jediný lidský způsob, jak se v budoucnu vyhnout masivním migračním tokům.

Podporujme transformaci ekonomiky a společnosti!

Víme, že hlavní příčinou degradace životního prostředí, nadměrného využívání našich přírodních zdrojů, změny klimatu a rostoucí nerovnosti je náš současný ekonomický systém, který je založen spíše na maximalizaci zisku než na zvyšování kvality života. Tento systém vedl ke koncentraci bohatství a moci v rukou malé skupiny lidí, která je pro naši demokratickou společnost stále více hrozbou.

Naléhavě potřebujeme hospodářskou a sociální transformaci posílením demokracie a zaměřením na společné dobro jako základ udržitelného rozvoje. Spolu s dalšími nevládními organizacemi se Přátelé přírody zasazují o skutečnou „Zelenou dohodu“, která postaví do středu pozornosti lidi a naši planetu a bude založena na opatřeních cílů udržitelného rozvoje Agendy OSN 2030.

Zajistěme mír! Odzbrojování namísto vyzbrojování!

Prosazování míru a odzbrojení je součástí tradice hnutí Přátel přírody. Jsme znepokojeni současným vývojem, který přináší oživení národoveckých pocitů a hnutí, která nepodporují mír, ale hlásají sobectví, vymezování a nepřátelství vůči ostatním. Jsme znepokojeni oživeným přízrakem studené války mezi Východem a Západem a hrozbami nového vyzbrojování, včetně jaderného.

Vyzýváme k nové fázi politiky odzbrojování a zadržování, k pokračování a zlepšování globální kontroly zbrojení. Místo investic do zbraní potřebujeme investice do ochrany klimatu a sociálního zabezpečení!

Přátelé přírody nabízejí síly pro globální udržitelný rozvoj

Světová ekonomika je vysoce propojená, což sami zjišťujeme v současné době krize kolem Covidu-19. Abychom zvládli hlavní výzvy 21. století, je nutná úzká globální spolupráce mezi nevládními organizacemi, odbory, vědci, sociálními hnutími a politickými aktéry. Své síly pro úspěch tohoto procesu nabízí i naše mezinárodní hnutí, které má více než 350 000 členů!

 Tisková zpráva ke stažení v PDF: 125-let-pratel-prirody

Text v anglické verzihttps://bit.ly/3lsaBkY

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Piknik v parku: Sníst a vypít vše jsme stihli ještě před deštěm

    17.8.2021

    Img_8387 V půlce prázdnin, v úterý 10. srpna 2021, proběhlo už tradiční setkání členů a příznivců olomouckých Přátel přírody v Rudolfově aleji v hlavní části městských parků. Nechyběl piknik z přinesených pochutin a tekuté občerstvení z nedaleké restaurace. Sníst všechno jsme stihli těsně předtím, než se přihnal vydaný slejvák, před kterým jsme se schovali v restauraci Fontána.

    Fotky z pikniku od Heleny Poláškové a Jany Votroubkové jsou zde.

  • ČT24: Bučiny v Jizerských horách se staly první českou přírodní památkou na seznamu UNESCO

    1.8.2021

    Autor: Částka Jiří O zařazení jedné z nejcennějších částí Jizerskohorských bučin na seznam UNESCO rozhodl ve středu 28. července Výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu. Jde o první tuzemskou přírodní lokalitu na tomto seznamu. Bučiny jsou také první českou oblastí označenou jako součást dědictví celého lidstva. Jizerskohorské bučiny zabírají plochu zhruba sedmadvaceti kilometrů čtverečních na severním úbočí Jizerských hor od Oldřichova v Hájích po Lázně Libverda. Rezervace je tedy jedna z největších v celé republice. Více...

  • Přátelé přírody Olomouc: Makrely s kytarami ovládly Týneček

    18.7.2021

    X20210716_185528 Tradiční posezení v letní atmosféře spojené s vůní grilovaných makrel a jiných pochutin a pořádnou porcí akustické hudby se tentokrát uskutečnilo v pátek 16. července v olomoucké městské části Týneček. Pozvání na naši akci "Makrela s kytarou" využilo téměř 50 našich členů a příznivců, které jsme rádi náležitě uspokojili po stránce jídla, pití i zábavy.

    Více zde: https://www.malaliska.cz/news/makrely-s-kytarami-ovladly-tynecek/

« Novější | Starší »