125 let Přátel přírody: Nabízíme své síly pro udržitelný rozvoj světa!

Přátelé přírody představují řešení nejnaléhavějších otázek pro 21. století

Vídeň/Praha, 30. listopadu 2020

Již 125 let se Přátelé přírody (Naturefriends International) zasazují o udržitelný rozvoj naší společnosti, který by nabídl všem lidem vyhlídky na dobrou budoucnost a respektoval přirozené limity naší planety. Na mezinárodním kongresu svého hnutí, který se konal 28. listopadu 2020 online formou, představili své požadavky a návrhy řešení k nejnaléhavějším problémům 21. století.

V roce 2020 oslavilo hnutí Přátel přírody, založené roku 1895 v rakouské Vídni, 125 let své existence. Dnes má 42 členských organizací ve 41 státech světa. Tisíce místních skupin rozvíjejí a organizují volnočasové a turistické aktivity, které jsou přístupné všem a respektují přírodu a životní prostředí, věnují se ochraně přírodního a kulturního dědictví, zajištění míru a podporují solidaritu. Mezinárodní kongres Přátel přírody se s hrdostí ohlédl za úspěchy více než stoletého hnutí a zároveň formuloval několik výzev a návrhů řešení, kterými se budou Přátelé přírody v příštích letech zabývat.

Zastavme změnu klimatu způsobenou člověkem!

Boj proti klimatické krizi je jedním z nejnaléhavějších úkolů. Podle nejnovějších studií ohrožuje změna klimatu životy nejméně miliardy lidí - zejména v zemích globálního jihu. I v méně zasažených zemích již dochází změnou klimatu k výraznému nárůstu extrémních povětrnostních jevů a dramatickému poklesu biologické rozmanitosti.

Musíme se obejít bez fosilních paliv a přejít na udržitelnou výrobu energie z vody, větru nebo slunce a na ekologickou mobilitu. Tyto technologie již existují, je třeba je ale implementovat v globálním měřítku.

Změňme podobu cestovního ruchu!

Cestovní ruch nadále hraje důležitou roli v oblasti rekreace, vzdělávání a mezinárodního porozumění, je však nezbytně nutné jej změnit. Cestování již nesmí být spotřebním zbožím, z něhož těží zejména velké korporace - bez srovnatelných výhod pro místní obyvatelstvo a s obrovskými negativními dopady na životní prostředí a atmosféru planety Země.

Rozvoj cestovního ruchu musí být založen na kritériích udržitelnosti, jako je ochrana přírodních zdrojů, snížení souvisejících emisí skleníkových plynů, dodržování lidských práv a zapojení místních obyvatel.

Propagujme udržitelné aktivity v přírodě!

Aktivní zážitky z přírody jsou základem pro relaxaci, pohodu a zdraví a zaslouží si větší podporu. S více než 700 základnami neboli Domy Přátel přírody, nabízí hnutí Přátel přírody širokou škálu ubytování se sociálně přijatelnými cenami a atraktivními nabídkami pro jednotlivce, rodiny i skupiny - v krásné krajině s atraktivními volnočasovými aktivitami a většinou snadno dostupné hromadnou dopravou. Mezinárodní kampaně hnutí Přátel přírody, jako jsou naučné stezky „Natura Trails“ nebo „Krajina roku“, nabízejí zážitky z přírody a učí člověka respektovat místa, kde jsou doma rostliny a živočichové.

Podporujme globální partnerství!

Jsme hrdí na to, že máme členské organizace i v mnoha zemích globálního jihu. To nám umožňuje získávat hlubší vhled do globálního vývoje, poznávat kulturní rozmanitost, mezinárodní solidaritu a přátelství. Přátelé přírody vždy propagovali otevřenou a solidární společnost a poskytovali těmto členským organizacím co největší podporu. Víme, že mnoho zemí globálního jihu trpí špatným ekonomickým rozvojem založeným na využívání jejich přírodních zdrojů prosperujícími průmyslovými zeměmi. Podporujeme globální partnerství vedoucí k větší spravedlnosti a rovnosti pro všechny lidi a jsme si vědomi, že toto je jediný lidský způsob, jak se v budoucnu vyhnout masivním migračním tokům.

Podporujme transformaci ekonomiky a společnosti!

Víme, že hlavní příčinou degradace životního prostředí, nadměrného využívání našich přírodních zdrojů, změny klimatu a rostoucí nerovnosti je náš současný ekonomický systém, který je založen spíše na maximalizaci zisku než na zvyšování kvality života. Tento systém vedl ke koncentraci bohatství a moci v rukou malé skupiny lidí, která je pro naši demokratickou společnost stále více hrozbou.

Naléhavě potřebujeme hospodářskou a sociální transformaci posílením demokracie a zaměřením na společné dobro jako základ udržitelného rozvoje. Spolu s dalšími nevládními organizacemi se Přátelé přírody zasazují o skutečnou „Zelenou dohodu“, která postaví do středu pozornosti lidi a naši planetu a bude založena na opatřeních cílů udržitelného rozvoje Agendy OSN 2030.

Zajistěme mír! Odzbrojování namísto vyzbrojování!

Prosazování míru a odzbrojení je součástí tradice hnutí Přátel přírody. Jsme znepokojeni současným vývojem, který přináší oživení národoveckých pocitů a hnutí, která nepodporují mír, ale hlásají sobectví, vymezování a nepřátelství vůči ostatním. Jsme znepokojeni oživeným přízrakem studené války mezi Východem a Západem a hrozbami nového vyzbrojování, včetně jaderného.

Vyzýváme k nové fázi politiky odzbrojování a zadržování, k pokračování a zlepšování globální kontroly zbrojení. Místo investic do zbraní potřebujeme investice do ochrany klimatu a sociálního zabezpečení!

Přátelé přírody nabízejí síly pro globální udržitelný rozvoj

Světová ekonomika je vysoce propojená, což sami zjišťujeme v současné době krize kolem Covidu-19. Abychom zvládli hlavní výzvy 21. století, je nutná úzká globální spolupráce mezi nevládními organizacemi, odbory, vědci, sociálními hnutími a politickými aktéry. Své síly pro úspěch tohoto procesu nabízí i naše mezinárodní hnutí, které má více než 350 000 členů!

 Tisková zpráva ke stažení v PDF: 125-let-pratel-prirody

Text v anglické verzihttps://bit.ly/3lsaBkY

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Cyklisté Přátel přírody na Stezce do Evropy

    24.5.2022

    Xst64ts220513_110155 Spokojená účastnice Eva Skopková komentuje tradiční cykloakci pražské skupiny Přátel přírody:

    Letošní „Stezkaři“ si květnové cyklistické putování krajinou Trojmezí (12. - 15. 5. 2022) zvláště užívali po delší době bez nutnosti sociální distance a bez povinného nošení roušek i na kole. Česko-německo-polské Trojmezí leží na soutoku Lužické Nisy a Oldřichovského potoka u Hrádku nad Nisou a nedaleko Žitavy. Pečlivé přípravy a organizace výletu se ujali kolegové z Přátel přírody z německého Löbau, zejména Siegfried Fleischer, který nás také na kole provázel. V dalších dnech jablonecká skupina vytipovala příjemná místa Jizerských hor, naplánovala jejich návštěvu a vycizelovala cyklistické trasy. Více...

  • Činnost Přátel přírody v Jablonci nad Nisou naplno ožila

    19.5.2022

    Po dvou covidových letech se spolková činnost pomalu probouzí k životu a je to nádhera! V květnu přijdou první naplánované turistické a cyklistické zájezdy, ale už v dubnu jsme se radovali ze setkávání na čtvrtečních výletech do okolí Jablonce a ze dvou pravidelných akcí.

    Velikonoční dílnička pro babičky s vnoučaty zaplnila naši klubovnu i bez velké propagace. Nepřišel sice žádný děda, jako v minulých letech, ale babičky i děti se snažily a bylo veselo. Brzy se klubovna zaplnila zajíčky a slepičkami. Domů šli všichni spokojení.

    Tradiční Jarní pochod Přátel přírody Jablonec po dvou letech, kdy ho drželi při životě pouze organizátoři, se mohl letos uskutečnit opět jako mezinárodní. Z partnerské skupiny z Löbau přijelo do Jablonce 12 přátel a společně s místními se vypravili na Riegrovu stezku kolem Jizery. Cíl v Železném Brodě poskytl ještě další možnosti poznání sklářské výroby nebo lidové architektury. Příznivé počasí doprovázelo skupinu přátel i na nedělní vycházce po Stezce svobody, která spojuje tři jizerskohorské obce. Rozloučení bylo srdečné s nadějí, že se brzy opět všichni setkáme. Více o jabloneckých Přátelích přírody zde.

  • Ekolist.cz: Břidlicový plyn a frakování. Dokáže vyřešit současné energetické problémy?

    4.5.2022

    Zdroje břidlicového plynu Břidlicový plyn, těžený s pomocí frakování, přináší odpověď na globální energetickou krizi. Je to ovšem jedna z mnoha v současnosti možných odpovědí, a zrovna s ní se pojí řada kontroverzí. Břidlicový plyn těžko považovat za novinku. Z biogenních zdrojů, vesměs ze sedlin tělíček bezobratlých živočichů, se za vysokých teplot a tlaků totiž začal utvářet už před miliony let. A jako plyn, směs uhlovodíků rozptýlená a uzavřená v horninách převážně břidličnatého původu, od té doby odpočívá pod zemí. Svým složením je v podstatě shodný s běžným zemním plynem. Více...

« Novější | Starší »