Proběhl Kongres Mezinárodních Přátel přírody

Prostor pro posilování vazeb mezi lidmi, kterým není lhostejný dnešní svět, se konal potřiadvacáté

Před dvěma týdny se v nizozemském Lage Vuursche uskutečnil 23. Kongres Naturefriends International, tedy Mezinárodních Přátel přírody, k jejichž hnutí se hlásí i náš spolek. Do zdejšího Domu Přátel přírody „Koos Vorrink“ se sjeli zástupci členských organizací z Evropy i z Afriky, mezi nimiž byli i dva reprezentanti českých Přátel přírody.

Hostitelé z nizozemského svazu NIVON ve spolupráci s vídeňskou centrálou mezinárodního hnutí připravili pro devadesátku delegátů víkendové setkání, které kromě oficiálního jednání hodnotícího stav střešní organizace asociací Přátel přírody a diskusí o budoucnosti našeho celosvětového hnutí našlo dostatek prostoru pro Přátele přírody z mnoha zemí k navázání kontaktů k další spolupráci, výměně zkušeností a posílení dříve vytvořených vazeb.

„Po dvou dnech jsme odjížděli s pocitem, že naše hnutí – i přes turbulence, které přináší současné dění ve společnosti všude na světě – je stabilní a má stále co říct. Myslím, že se podařilo dobře nastavit jeho další fungování s ohledem na to, co Přátele přírody v budoucnu čeká, a motivovat organizace Přátel přírody v různých státech k další vzájemné spolupráci a využívání výhod, které nabízí síť lidí s podobným pohledem na svět, byť s různým mateřským jazykem,“ uvedl předseda české větve hnutí Hynek Pečinka, který se kongresu zúčastnil s manželkou. „Za české Přátele přírody mohu slíbit, že se rádi zapojíme do všech smysluplných aktivit, kterým budeme moci něco dát,“ dodal.

Kongres Naturefriends International se konal 21. října 2017 v Lage Vuursche v Nizozemí za účasti více než 90 delegátů z většiny členských organizací této mezinárodní střechy hnutí Přátel přírody. Do tohoto hnutí se v současnosti počítá přes 50 organizací s asi 350 tisíci členy aktivními na všech obydlených kontinentech. Naturefriends International propojuje své členy a prosazuje trvale udržitelný rozvoj životního prostředí i lidské civilizace. NFI je členem evropské koalice environmentálních organizací „Green 10“. www.nf-int.org

S ohledem na názory, které Mezinárodní Přátelé přírody zastávají a propagují, byla na kongresu v Lage Vuursche  jako hlavní téma, kterému se hnutí bude na nadnárodní úrovni po následující tři roky věnovat, vybrána problematika takzvané klimatické spravedlnosti. Jde o koncepci, která uznává, že naše závislost na fosilních palivech nevyrovnaně přináší prospěch nejbohatším zemím, zatímco nepřiměřeně dopadá na ty chudší lidi a rozvojové země po celém světě. NFI bude  ve spolupráci s dalšími podobně zaměřenými environmentálními organizacemi podporovat nebo sama realizovat aktivity, které po odpovědných politicích budou požadovat konkrétní akci.

Kromě prosazování těchto „velkých ideálů“ je spousta dalších konkrétních oblastí, kterými mohou být Přátelé přírody prospěšní komunitám, v nichž žijí. Ať už na místní, regionální, národní či evropské úrovni. „Čeští Přátelé přírody si jednu z takových oblastí vybrali. Spolu se svými kolegy, Přáteli přírody z dalších pěti zemí Evropy se v příštím roce zapojí do mezinárodního projektu, v jehož rámci se budou učit, jak do svých aktivit týkajících se pobytu a pohybu v přírodě zapojit zájemce s různým zdravotním handicapem. Možnost účastnit se společenských aktivit bez ohledu na zdravotní omezení je totiž důležitým prvkem soudržnosti místních komunit,“ popsal Hynek Pečinka.

Tato konkrétní aktivita je příkladem, jak lze i malým příspěvkem pomoci naplňovat přirozenou potřebu člověka po sociálním kontaktu, učit lidi odbourávat předsudky a výsledkem se pak přiblížit ideálům diskutovaným a přijímaným v kongresových sálech, které znějí na první poslech odtažitě a evokují myšlenku, že „to není o nás ani pro nás“. V dnešním globalizovaném světě ale platí, že všechno se vším souvisí a že cokoli, co vede ke zlepšení kvality života ať už jednotlivce, komunity či celé společnosti, se počítá.

3.11.2017

Tiskovou zprávu o průběhu kongresu najdete na webu nf-int.org

 Entree_layerslider_home-1030x233

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

Aktuality

  • Malá liška potřetí na exkurzi do Ostravy - a zase trochu jinak

    19.8.2020

    V sobotu 15. srpna 2020 se pod vedením Lenky Lenočky Pospíšilové konala už třetí exkurze za atmosférou Ostravy. Stejně jako předchozí dvě nesla název Bo!!! Aj chachaři su fajni. V tomto kdysi černém městě, kde se žije tak nějak jinak, je stále co objevovat. Zjistíte to hned z dalších řádků. 

    Začali jsme přesně podle itineráře přesunem trolejbusem z hlavního nádraží k Zoo, kde měl být výstup na Haldu Ema. Ovšem, když nás trolejbus vyklopil hned vedle sochy Věry Špinarové, kterou dle debaty ve vlaku chtěli vidět všichni, změnili jsme pořadí trasy. Více...

  • Rezervace divokých koní se stala součástí nově vyhlášené národní přírodní památky

    19.8.2020

    Konemlada Rezervace divokých koní, zubrů a praturů se stala součástí nově vyhlášené Národní přírodní památky Mladá. Ta se nachází v bývalém vojenském prostoru Milovice na území o rozloze 1245 hektarů. Národní přírodní památka je zřízena k ochraně cenných lučních a lesních ekosystémů a biotopů vzácných a ohrožených druhů rostlin, jako je například hořec křížatý, a také živočichů, jako je listonoh letní, žábronožka letní nebo modrásek hořcový Rebelův. „Právě s vytvářením a údržbou biotopů pro tyto organismy pastva velkých kopytníků od roku 2015 velmi úspěšně pomáhá,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina. Více...

  • Chystá se šestý ročník odborné konference Naše příroda. Tématem budou louky, pastviny a trávníky

    3.8.2020

    KonferenceNení louka jako louka, není pastvina jako pastvina a není trávník jako trávník. Pastva může být vhodným nástrojem ochranářského managementu, ale také naprosto devastujícím způsobem hospodaření. Jak uchovat spousty cenných nelesních ploch, na nichž se dnes hospodařit nevyplatí? Lze vrátit louky tam, kde v minulosti zmizely, ať již proto, že byly rozorány, nebo beznadějně zarostly hustým křovím? 

    Pořadatelé ze spolku Naše příroda z. s. srdečně zvou na 6. ročník odborné konference Naše příroda, která proběhne v úterý 24. listopadu v Olomouci. Tématem letošního ročníku budou Louky, pastviny a trávníky. Bližší informace a registrace: www.konferencepriroda.cz.

« Novější | Starší »